فرزند نفتی تکواندوکار در گفت وگو با «مشعل»:  

تلاش می کنم به تیم ملی برسم

از سن کودکی با تشویق پدرش، ورزش را شروع کرد و خیلی زود با تلاش و تمرین فراوان پله های موفقیت را طی کرد تا اینکه در سن 18 سالگی دان 4 کمربند مشکی در رشته ورزشی تکواندو را به دست آورد. زینب ناسوتی از 8 سالگی تکواندو را شروع و چند مقام قهرمانی در سطح استانی و کشوری کسب کرده است. او هنوز به تیم ملی دعوت نشده، اما می گوید تلاشش را بیشتر می کند تا به تیم ملی برسد. او می خواهد به المپیک برود تا با رفتن روی سکوی قهرمانی، برای کشورش افتخارآفرینی کرده باشد.  با زینب ناسوتی، فرزند همکارمان در مدیریت عملیات غیر صنعتی شرکت ملی مناطق نفت خیز جنوب گفت وگویی داشتیم که باهم می خوانیم.

  با یک بیوگرافی از خودتان شروع کنید؟

 متولد سال 81 هستم. یک خواهر دوقلو دارم. مادرم معلم بازنشسته و پدرم در شرکت ملی مناطق نفت خیز جنوب (اهواز) قسمت مدیریت عملیات غیر صنعتی شاغل است. در رشته ورزشی رزمی تکواندو فعالیت می کنم و کمربند سیاه و دان 4 این رشته را دارم. فارغ التحصیل رشته تجربی با معدل بالای 19 هستم و برای شرکت در آزمون سراسری سال 1400 آماده می شوم.

   ورزش را از چه زمانی شروع کردید؟

از همان سنین کودکی به ورزش علاقه مند بودم و با توجه به اینکه رشته های رزمی را دوست داشتم، از سن 8 سالگی زیر نظر استاد عزیزم سرکار خانم ثامری در باشگاه ورزشی شرکت نفت اهواز تکواندو را شروع کردم و تا الان هم ادامه دادم.

   چه شد که رشته تکواندو را انتخاب کردید؟

همان طور که گفتم از کودکی به ورزش علاقه مند بودم و به کمک پدرم و با در نظر گرفتن شرایط جسمی و روحی و با مشورت از چند تن از پیشکسوتان ورزش، پدرم نسبت به ثبت نام من در رشته تکواندو اقدام کردند و وقتی وارد این رشته شدم، خودم هم از آن لذت بردم.

   چه مقام هایی در تکواندو کسب کرده اید؟

در مسابقات مختلفی هم در استان و هم در سطح کشور شرکت کرده ام و در طول این سال ها مقام های مختلفی را هم به دست آورده ام. مثلاً مقام اول سبک کیورروگی در رده نوجوانان در سطح استان خوزستان، مقام اول سبک هان مادانگ در رده نوجوانان استان خوزستان و مقام اول مسابقات شرکت ملی مناطق نفت خیز جنوب در سبک کیوروگی، همچنین در لیگ های کشوری هم حضورداشته و دارم.

  در این سال ها به تیم ملی هم دعوت شده اید و اگر خیر چه برنامه ای برای حضور در تیم ملی دارید؟

متأسفانه با وجود فعالیت های بسیار زیادی که تاکنون داشته ام، به تیم ملی دعوت نشده ام؛ اما تمام سعی خودم را می کنم تا با تمرین بیشتر و حضور در مسابقات مختلف، بتوانم با کسب مقام های قهرمانی، به اردوهای تیم ملی دعوت شوم.

 مشوق شما در ورزش چه کسانی بودند؟

پدر و مادرم در این سال ها همواره حامی و پشتیبان من بودند و برای ادامه این رشته ورزشی، همیشه من را تشویق کردند و می کنند. به غیراز پدر و مادرم، استادم، سرکار خانم ثامری نیز از ابتدا تا الان حامی و مشوق من بوده اند.

  ورزش را تا چه زمانی ادامه می دهید؟

با توجه به علاقه زیادم به تکواندو، تا روزی که بتوانم، این رشته ورزشی را ادامه می دهم؛ البته سعی می کنم که به بهترین درجه در این رشته برسم.

   برنامه ها و هدف شما در آینده چیست؟

هر ورزشکاری دوست دارد در رشته ای که فعالیت می کند، به بهترین مدارج برسد و همیشه موفق باشد. من هم از این قضیه مستثنا نیستم. برای همین تلاش می کنم تا موفقیت بیشتری در این رشته به دست بیاورم.

  سقف آرزوهای شما چیست؟ به مدال های جهانی و المپیک هم فکر می کنید؟

سقف آرزوی یک ورزشکار، حضور در المپیک و کسب مقام در این رویداد بزرگ ورزشی است.

 من هم مثل همه ورزشکارها سعی می کنم با فعالیت مستمر در این رشته ورزشی، ضمن ورود به عرصه های جهانی و المپیک به مقام قهرمانی برسم. همچنین خیلی دوست دارم در سال های دور درکسوت مربی، به علاقه مندان این رشته هم آموزش دهم تا نام ایران را در جایگاه برتر دنیا به ثبت برسانیم.

 ورزش برای ادامه تحصیل شما مشکل ایجاد نکرد؟ راحت به هر دو پرداختید؟

ورزش علاوه بر اینکه مشکلی ازنظر درسی برای من ایجاد نکرد؛ بلکه موجب شد تا در تحصیل نیز موفقیت های بسیار خوبی به دست آورم. من به همه توصیه می کنم که ورزش را با تحصیل در کنار هم ادامه دهند.

  ورزش بانوان بخصوص تکواندو را چطور ارزیابی می کنید؟

بانوان ایرانی در این سال ها نشان داده اند که مانند مردان، در موفقیت های ورزش ایران سهم بسزایی داشته اند. ورزش بانوان پتانسیل بالایی دارد و اگر بیشتر حمایت شود، شاهد موفقیت های بیشتری خواهیم بود.

تکواندو هم مثل سایر رشته های ورزشی، رشته ای بسیار خوب برای بانوان است و ازآنجا که بانوان ایرانی در مسابقات جهانی و المپیک این رشته توانسته اند مقام کسب کنند، یعنی پتانسیل بالایی دارند؛ البته باید این را هم اضافه کنم که بانوان خوزستانی هم موفقیت های زیادی در این رشته ورزشی به دست آورده اند و مطمئنا هر چه بیشتر از آنها حمایت شود، کسب مقام های قهرمانی و ارتقا در این رشته، دور از انتظار نخواهد بود.

 و حرف پایانی؟

امیدوارم که بانوان کشورم در تمام رشته های ورزشی همیشه موفق باشند و مسؤولان نیز از بانوان در تمام رشته های ورزشی بخصوص تکواندو بیشتر حمایت کنند.

 از مدیران و رئیس روابط عمومی امور ورزش شرکت ملی مناطق نفت خیز جنوب و همچنین بخش ورزش نشریه «مشعل» وزارت نفت به دلیل فراهم کردن شرایط برای این مصاحبه تشکر می کنم و از خداوند بزرگ موفقیت های روزافزون کشورم را در تمامی عرصه ها آرزومندم.

 

قهرمانی فرزند نفتی در سنگ نوردی

سنگ نورد باشگاه نفت امیدیه موفق شد در مسابقات قهرمانی کشور به مقام قهرمانی برسد.

سید رضا چاوشی، سنگ نورد باشگاه نفت امیدیه که از فرزندان نفتی است، در مسابقات سنگ نوردی كشوري نقش جهان که با حضور 99 سنگ نورد در اصفهان برگزار شد، توانست در قسمت صعود روی ديواره بولدرينگ كه ارتفاعش تا ٤ متر است، به قهرمانی برسد. وی بیش از 10 سال است که سنگ نوردی می کند و از ملی پوشان این رشته به شمار می رود. او افتخارات زیادی را با باشگاه نفت امیدیه کسب کرده و درعین حال مدرک مربیگری درجه 3 سنگ نوردی را هم دارد و در کنار مسابقات به مربیگری نیز می پردازد.

 

سرمربی تیم پالایش نفت آبادان:

هدف ما صعود از گروه و رسیدن به فینال است

سرمربی تیم فوتسال بانوان پالایش نفت آبادان با اشاره به جوانگرایی این تیم در فصل جدید لیگ برتر کشور گفت: قطعاً امسال هدف باشگاه و تیم، رسیدن به فینال لیگ برتر کشور است. مریم علوانی در گفت وگو با «مشعل» درباره پیروزی پر گل تیمش در هفته سوم لیگ برتر که اولین بازی این تیم در گروه دوم مسابقات محسوب می شد، گفت: به خاطر شرایط کرونایی پیش از آغاز لیگ، بازی دوستانه نداشتیم و فرصتی نبود که تیم را در شرایط مسابقه قرار دهیم و بازی با تیم کیمیای اسفراین یک بازی تدارکاتی برای ما و رسیدن به ترکیب ایده آل محسوب می شد. سرمربی پالایش نفت آبادان با ابراز رضایت از عملکرد شاگردانش در ادامه گفت: جا دارد به بازیکنانم به دلیل عملکرد خوب در دیدار با اسفراین خسته نباشید بگویم. در این بازی چند موقعیت گلزنی کسب کردیم؛ اما نتوانستیم از تمام فرصت ها برای گلزنی استفاده کنیم و تنها 6 گل به ثمر رساندیم. سرمربی تیم فوتسال بانوان پالایش نفت آبادان در پاسخ به این سؤال که با توجه به اینکه نفت در حضور چندساله خود در لیگ برتر فقط یک بار موفق به کسب عنوان قهرمانی شده است، آیا امسال نیز هدف کسب قهرمانی است یا باشگاه اهداف دیگری را مدنظر دارد؟ گفت: قطعاً هدف باشگاه و تیم، رسیدن به فینال لیگ برتر است و تمام تلاشمان را می کنیم تا به این مهم دست پیدا کنیم.

علوانی همچنین درباره جوانگرایی تیم پالایش نفت آبادان در سال های گذشته و اینکه این هدف چقدر امسال مدنظر است، گفت: تمام بازیکنان ما جوان، بومی و با میانگین سنی ۲۳ سال هستند و قطعاً سیاست باشگاه، جوانگرایی است. امسال نیز نسبت به سال قبل، شرایط بهتری داریم و انشاءالله بتوانیم به اهداف خودمان دست پیدا کنیم.

 

پالایش نفت آبادان با پیروزی شروع کرد

با توجه به اینکه 3 هفته از شروع لیگ برتر فوتسال بانوان باشگاه های ایران می گذرد، تیم فوتسال بانوان پالایش نفت آبادان نخستین بازی خود را با پیروزی شروع کرد. تیم فوتسال بانوان پالایش نفت آبادان در هفته نخست، استراحت داشت و در هفته دوم به دلیل کرونایی شدن تیم حریف، بازی اش لغو شد. برای همین نفتی ها بالاخره در هفته سوم، نخستین بازی خود را انجام دادند. تیم فوتسال بانوان پالایش نفت آبادان که در گروه دوم این رقابت ها قرار دارد، در هفته سوم دور گروهی لیگ برتر فوتسال بانوان به مصاف تیم کیمیای اسفراین رفت و موفق شد در دیداری پرگل، حریف خود را ۶ بر صفر شکست دهد. در این مسابقه که در آبادان برگزار شد، پالایش نفت آبادان تیم برتر میدان بود و توانست در نیمه نخست ۳ گل به ثمر برساند و با ثبت ۳ گل دیگر در نیمه مربیان، ۳ امتیاز اولش را در لیگ برتر فوتسال بانوان در فصل جدید کسب کرد. سهیلا ملمولی، کاپیتان پالایش نفت در این دیدار هت تریک کرد و به تنهایی 3گل به ثمر رساند. فرشته خسروی، فاطمه رحمتی و مریم نوری نیز توانستند هرکدام یک بار برای تیمشان گلزنی کنند. در گروه دوم لیگ برتر فوتسال بانوان تیم های هیأت فوتبال خراسان رضوی، رهیاب تهران، پارس آرای شیراز، مس رفسنجان، پالایش نفت آبادان، کیمیای اسفراین و هیأت فوتبال اصفهان حضور دارند.