آمادگی کامل شرکت نفت مناطق مرکزی برای تامین پایدار گاز در زمستان

ثبـــــت  رکـــــــــــورد  تاریخی در ذخیره سازی  گـــــاز

  مشعل   اگر از هم اینک سردی هوا از زمستانی سرد حکایت دارد، باید خیالتان آسوده باشد و بدانید که برای گرم ماندن منازل شما در زمستان ۹۹، رکوردهای تاریخی رقم خورده است. افزون بر حوزه پارس جنوبی که امسال حدود ۶۵۰ تا ۶۷۰ میلیون مترمکعب تعهد تکلیفی دارد، حداكثر توليد تكليفي گاز در شركت نفت مناطق مرکزی ایران هم برای زمستان حدود 241 ميليون مترمكعب در روز است؛ البته برای این شرکت ظرفيت توليد حدود 250 ميليون مترمكعب در روز  نيز وجود دارد كه در شرايط اضطراري توليد خواهد شد؛ اما رکورد تاریخی که در شرکت نفت مناطق مرکزی ایران برای زمستان ۹۹ رقم خورده ، چیست؟

باید بدانید که شرکت نفت مناطق مرکزی ایران در سال جاري از نظر ميزان ذخیره سازی گاز در مخازن شوريجه و سراجه به يك ركورد دست یافته و با همت و تلاش شبانه روزی همكاران فني/ عملياتي شركت بهره برداری نفت و گاز شرق و منطقه عملياتي سراجه و تلاش و همراهي شركت ملي گاز ايران، به ميزان 1856 ميليون مترمكعب گاز در مخزن شوريجه و 1014 ميليون مترمكعب گاز در مخزن سراجه تزريق و ذخيره شده كه این میزان ذخیره، از زمان شروع ذخیره سازی گاز در اين مخازن به ترتيب طي سال های 93 و 91، يك ركورد تاريخي محسوب می شود. برای اینکه بیشتر از این رکورد بدانیم، مقایسه ای با آمارهای سال قبل خواهیم داشت: ميزان گاز ذخيره شده در شوريجه نسبت به سال گذشته (1449 ميليون مترمكعب) حدود 28 درصد رشد داشته است. در سراجه نيز ميزان گاز ذخيره شده نسبت به سال گذشته (869 ميليون مترمكعب) حدود 17درصد رشد داشته که این مهم در شرکت نفت مناطق مرکزی ایران رقم خورده است. این شرکت، یکی از پنج شرکت تولیدی نفت و گاز و دومین تولیدکننده گاز کشور است. اهمیت این شرکت به ویژه در شرایط موجود که فصل سرماست، بیشتر مشخص می شود. بگذارید اطلاعات بیشتری از این شرکت بخوانیم که ببینید تامین کننده گاز شهر و منطقه شما هم این شرکت است یا خیر؟

شرکت نفت مناطق مرکزی ایران که مسوولیت تولید و توسعه بیشتر میدان های خشکی در محدوده جغرافیایی استان های لرستان، کردستان، کرمانشاه، مرکزی، قم، ایلام، خراسان، آذربایجان غربی و شرقی، اردبیل، فارس، بوشهر، هرمزگان و چهارمحال بختیاری را به عهده دارد، در حال حاضر نیمی از گاز مورد نیاز کشور را تامین می کند و برای این منظور مسوولیت توسعه و تولید بیش از ۸۰ میدان گازی و نفتی را عهده دار است. این تلاش با ایجاد سه شرکت تابعه نفت و گاز زاگرس جنوبی به مرکزیت شیراز، نفت و گاز غرب به مرکزیت کرمانشاه و نفت و گاز شرق به مرکزیت مشهد در حال انجام است. به همین بهانه هفته نامه «مشعل» برای پیگیری میزان آمادگی این شرکت برای تامین پایدار گاز در زمستان با احمد رجبی، مدیر تولید شرکت نفت مناطق مرکزی ایران به گفت وگو پرداخته است.

رجبی اشاره می کند که با انجام فعالیت های برنامه ریزی شده، تعميرات اساسي تأسيسات و خطوط لوله در ميادين گازي، از آمادگي كامل برای توليد حداكثري گاز در فصل زمستان برخورداريم. البته اگر بدانید تعميرات اساسي تاسيسات و خطوط لوله گازي در سال جاري در شرکت های زاگرس جنوبي، شرق و غرب در مجموع 176 هزار نفر ساعت کار، در مصرف آن صرفه جویی خواهید کرد. مدیر تولید شرکت نفت مناطق مرکزی هم در این زمینه توصیه می کند که مخازن عظيم گاز كشور، هديه و نعمت خداوند به ملت عزيز ايران است كه با تلاش شبانه روزی کارکنان پرتلاش وزارت نفت در شرکت های ملي نفت و ملي گاز توليد و تحويل مردم و صنايع می شود. طبق آموزه های ديني و درخواست و تأكيد مسوولان ذيربط و به منظور حفظ منابع انرژي براي نسل های آينده، صرفه جویی در مصرف گاز را تكليفي شرعي می دانم و از هموطنان عزيز و بزرگوارم درخواست دارم در مصرف اين نعمت الهي صرفه جویی کنند.

متن این گفت وگو در ادامه می آید: