موادی كه نبايد در خريد آنها زياده روی كرد

اعتیاد به خرید

شبنم اعماری    يكي از عادت هاي بد ما ايراني ها اين است كه گاهي در خريد برخي اقلام زياده روي مي كنيم. موادي كه هنگام خريد بي توجه به مدت زمان نگهداري و مصرف آنها، تعداد زيادي از اين اقلام را در سبد خريدمان جاي مي دهيم با اين تصور كه مي توانيم آنها را در مدت زمان تعيين شده استفاده كنيم. اين در حالي است كه بيشتر مواقع به دليل خريد بيش از اندازه، نگهداري اين اقلام طولاني مي شود، به طوري كه تاثيرگذاري شان را از دست مي دهند. از اين رو نبايد در خريد برخي اقلام زياده روي كرد، مانند موادي كه در ادامه برايتان آورده ايم.

ادویه جات

 تاريخ انقضاي روی بسته هاي ادويه ها اين باور را ايجاد مي كند كه محتواي داخل شان یک تا چهار سال عمر می کنند، اما این ادعا به این شرط درست است که بتوان آنها را به درستی نگهداری كرد. رطوبت و گرمای اجاق مي تواند عمر ادویه جاتی را که نزدیک آن نگهداری مي شود، كوتاه كند. برخی ادویه ها مانند پودر فلفل را بهتر است در یخچال نگه داشت. با وجود اينكه ادویه جات کهنه نمی توانند باعث بيماري شوند، اما مطمئنا اين را بارها تجربه كرده ايد كه طعم و خاصیت سابق را از دست داده اند. از اين رو توصيه مي شود ادویه جات را در بسته بندی های کوچک خریداری کنید تا بتوانيد به بهترين شكل ممكن از عطر و طعم آنها لذت ببريد.

سفیدکننده ها

 شايد ندانيد، اما سفیدکننده ها هم مانند ديگر مواد تاریخ انقضا دارند. وقتی در اين مواد شوينده باز شود تا شش ماه فرصت استفاده از آنها را داريد، اگر اين مدت طولاني شود، مي بينيد كه ديگر کیفیت سابق را ندارند. البته نمونه های پودری اين سفيدكننده ها اگر در جای خشک و خنک نگهداری شوند، مي توانند کیفیت شان را حفظ كنند. پس هنگام خريد اين مواد یا سراغ پودرهايش برويد يا اگر به دنبال سفید کننده هاي مایع هستيد، بطري کوچك آنها را بخرید.

 محصولات مراقبت از پوست

 عدم توجه به نگهداري صحيح اين محصولات مي تواند باعث ايجاد مشكلات پوستي شود. شما هر بار که انگشتتان را داخل کرم مرطوب كننده يا كرم پودر مي كنيد، میکروب ها نیز به درون آن منتقل مي شوند، در نتيجه خطر آلودگی و ايجاد مشكلات پوستي افزایش می یابد. جداي از اين، بسياري از محصولات مراقبت از پوست عمر كوتاهي دارند و تنها سه تا شش ماه مي توانند تاثیرات مثبت خود را حفظ کنند. به همين دليل بهتر است اين محصولات را با اندازه اي مناسب انتخاب كنيد تا تاثير آنها از بين نرفته، تمام شوند.

 تخم مرغ

 خريد بسته های بزرگ تخم مرغ مطمئنا به صرفه تر است و ارزا ن تر برایمان تمام می شود. اما همانطور كه مي دانيد تخم مرغ هم سه تا پنج هفته پس از توليد تاريخ انقضايش تمام مي شود و ديگر قابل استفاده نيست. به همين دليل توصيه مي شود به اندازه تخم مرغ بخريد تا مجبور نشويد تعداد زيادي از آن را به دليل فاسد شدن دور بيندازيد.

چاشنی ها

با اینکه چاشني ها مواد نگهدارنده زیادی دارند و در یخچال هم مي توان آنها را نگهداري كرد، اما در خريد اين طعم دهنده ها هم نبايد زياده روي كرد، چراكه به  محض باز شدن در چاشني ها، عمر مفيدشان چند ماه بيشتر نيست.

آرد کامل و سبوس دار

 آرد جزو اقلامي است كه در بيشتر خانه ها پيدا مي شود. بسياري از كدبانوهاي خانه دار آرد را براي لعاب دار شدن سوپ و سس استفاده مي كنند، چون جذب کننده آب است؛ اين همان نكته اي است كه بايد درباره آردها به آن توجه كرد. همانطور كه گفتيم آرد جذب كننده آب است، بدان معنا كه رطوبت را از هوا جذب می کند، در نتيجه کپک مي زند. با وجود اينكه آرد همه منظوره تا يك سال تاريخ انقضا دارد، اما آرد كامل به اين دليل كه حاوي روغن است، بعد از چند ماه خراب مي شود و بو مي گيرد، بنابراين در اين خريد آرد هم زياده روي نكنيد.

قهوه

 قهوه پودر شده در حالي سه تا پنج ماه پس از خرید قابل استفاده است كه دانه های قهوه تازه پس از چند هفته طعم و تازگی خود را از دست می دهند. اگر می خواهید مقدار زیادی قهوه بخرید، بهتر است به سراغ قهوه فوری برويد. این نوع قهوه را مي توان ۲۰ سال نگهداري و از آن استفاده كرد.