گفت وگو با مخترع جوان شرکت خطوط لوله و مخابرات ایران

  مردم تصورات غلطی درباره اختراع دارند

مشعل   بسیاری از افراد در کل دوران کاری خود در مسؤولیتی ثابت و بدون تغییر باقی می مانند و از تغییرات و هر نوع تحولی که جریان کاری آنها را عوض کند، دوری می کنند و به عکس افرادی هم هستند که آنچه را در ذهن دارند، اجرایی کرده و به دنبال دستیابی به اهداف و برنامه های شان هستند. اینگونه است که در هر شرکت و سازمانی با مخترعانی رو به رو می شویم که با وجود شرایط سخت و هزینه های شخصی، به دنبال ایجاد تغییر و اجرایی کردن اختراعات خود هستند. نیما فاضل زاده، مخترع جوان منطقه شمالغرب شرکت خطوط لوله و مخابرات است که در گفت و گویی کوتاه، با او آشنا می شویم. او تاکنون بسیاری از اختراعات خود را ثبت کرده و امیدوار است بتواند با تجاری شدن آنها، به آینده ای که مورد نظرش است، برسد.  فاضل زاده متولد 1359 است و از سال 1385 از بدو ورود به شرکت خطوط لوله و مخابرات نفت ایران، در مرکز انتقال نفت شهید کریمی (قره چمن) به عنوان بهره بردار استخدام شده و هم اکنون نیز مسؤول عملیات این مرکز انتقال نفت است.

او در رشته ریاضی فیزیک درس خوانده و سپس با قبولی در رشته کاردانی جوشکاری، وارد دانشگاه شده است. برای ادامه تحصیل در مقطع کارشناسی، رشته مدیریت صنعتی و در کارشناسی ارشد نیز رشته مهندسی صنایع را برگزیده است که در این مسیر می توان تمرکز او را به سمت هدفش بخوبی مشاهده کرد؛ البته او می گوید که تا قبل از ورود به شرکت خطوط لوله و مخابرات، به مدت سه سال در شرکت تراکتور سازی تبریز به عنوان جوشکار سطح یک یک فعالیت داشته است.

هشت سالگی با اختراع موشک

او که از کودکی به اختراع و ابداع شیوه های جدید و تجهیزات کاربردی علاقه داشته و در هشت سالگی اولین اختراع خود را که یک موشک واقعی بوده، ساخته است، می گوید: اولین اختراعم یک موشک جامد سوز بود که 50 متر ارتفاع می گرفت و بالا می رفت.

این نیروی خوشفکر شرکت خطوط لوله و مخابرات نفت ایران، با بیان اینکه در دوران تحصیل هم چند بار گواهی دانش آموز مبتکر را دریافت کرده، در توضیح اختراعات خود می گوید: تاکنون هفت پرونده اختراع با عنوان های پیچ کارتر گرم کننده روغن ماشین ها، سیستم محافظ و ایمنی برف پاکن اتومبیل، سامانه استفاده از فاضلاب حمام در فلاش تانک، سیستم تزریق بخار سرد به محفظه احتراق به وسیله ماژول پیزو الکتریک، دستگاه تصفیه آب بهینه و سیستم امکانپذیر شدن اتصال لوله به وسیله جوشکاری ترمیم را ثبت موقت کرده ام.

او ادامه می دهد: یک مورد از اختراعاتم با عنوان سیستم احداث خط لوله با روش جوشکاری زیر پودری دوار ثبت نهایی شده است.

با توجه به کارهای صورت گرفته در این سال ها، 34 پیشنهاد ثبت شده در سیستم نظام پیشنهادات دارم که سه مورد از آنها با عناوین «پیچ کارتر گرم کننده روغن ماشین ها»، «سیستم برقی آبگیری اتوماتیک مخازن هوای فشرده »و «مسیر بای پاس رادیاتور روغن الکتروپمپ های اصلی خط 16 اینچ» اجرا شده و مابقی در حال بررسی و کارشناسی هستند.

برای ثبت اختراع پولی که نمی دهند هیچ ، کلی هم هزینه دارد

او در توضیح روند ثبت اختراعات خود هم می گوید: بتازگی قوانین سختگیرانه تری اعمال شده که برای مخترع واقعی بهتر است و روند ثبت اختراع از طریق سایت اداره ثبت اختراع صورت می گیرد.

متاسفانه چند تصور غلط بین افراد وجود دارد. به عنوان مثال برای ثبت اختراع، پولی به مخترع پرداخت نمی شود و به عکس باید برای این مراحل هزینه قابل توجهی پرداخت کنید و تازه بعد از ثبت نهایی می توان از طرق مختلف با این اختراع درآمدزایی کرد.

به گفته او، همچنین برای ثبت اختراع لازم نیست آن را بسازید؛ اما باید طرح ارائه شده، از نظر داوران و کارشناسان قابل ساخت و اجرا باشد. در عین حال لازم نیست اختراع خیلی پیچیده و نامفهوم باشد، فقط طرح غیر بدیهی باشد و بتواند یک مشکل را که تاکنون وجود داشته، حل کند. بنابراین اگر همکاران توانایی های خود را باور و از پیش فرض های ذهنی عبور کنند، می توانند در این راه قدم بردارند.

فاضل زاده معتقد است، اگر در سازمان ها ضوابط جای روابط و مسائل جانبی را بگیرد، حتما سیستم ها پیشرفت خواهند کرد و افرادی که در تلاش برای تغییرات جدید و کارساز هستند، می تواند دسترسی بیشتری به امکانات داشته باشند.

او در عین حال از مدیر منطقه شمالغرب که دستور ساخت چند طرح به صورت آزمایشی و همچنین حمایت مالی و معنوی از اختراع ثبت شده را داده است، قدردانی می کند و می گوید: در این مسیر، همکاران زیادی  از من یاری و حمایت کردند؛ چه عزیزانی که مشاوره های فنی و کارشناسی دادند و چه آنهایی که فقط به حرف های من گوش کردند که از همه آنها تشکر می کنم.

 

گزارش تصویری

محدودیت تردد در تهران

در پی افزایش آمار مبتلایان و مرگ ومیرهای ناشی از شیوع ویروس کرونا در ایران، مسؤولان ستاد ملی کرونا اجرای طرح محدودیت های دو هفته ای در سراسر کشور را تصویب کردند. پس از تعطیلی برخی از مشاغل، روز شنبه یکم آذر ماه، محدودیت هایی در عبور و مرور نیز به اجرا درآمد.

عکس: تونل توحید (ساعت 21:40  )

 

معرفی اپلیکیشن

برای انتقال فایل از یک گوشی به گوشی دیگر، باید روی دستگاه دوم نیز این آپ نصب شده باشد. برای انتقال اطلاعات، بسادگی کد QR را اسکن کنید تا دیتا به وسیله بلوتوث یا وای فای به اشتراک گذاشته شود. گزینه Webshare یک هات اسپات ایجاد می کند، بنابراین دستگاه های دیگر شامل کامپیوترها می توانند برای انتقال فایل به آن دسترسی پیدا کنند. یکی از موارد عجیب درباره این ویژگی، نیاز به تولید SSID و پسورد جدید برای هربار انتقال اطلاعات است؛ البته عملکرد مناسبی دارد. ساده ترین راه برای اشتراک فایل ها با کامپیوتر، استفاده از قابلیت «Share to PC» است.

 

ShareMe

برنامه انتقال فایل اندرویدی WebShare امکان اشتراک گذاری آپ ها میان گوشی شما و یک دستگاه دیگر را با استفاده از رابط گرافیکی در مرورگر وب شما فراهم می کند. در اینجا می توانید تصاویر را مشاهده کرده، ویدیوها و آهنگ ها را اجرا کنید، نمایشگر گوشی خود را به اشتراک بگذارید یا حتی دوربین را از راه دور کنترل کنید. این برنامه شامل ابزاری برای ساخت فایل گیف و همچنین پاک کننده فضای ذخیره سازی گوشی شما نیز می شود. متاسفانه راهی برای حذف تبلیغات از این برنامه انتقال فایل اندرویدی وجود ندارد و احتمالا شما را آزار می دهند.

 

Easy Share

 برای اشتراک فایل میان دو دستگاه، باید هردوی آنها این برنامه را اجرا کنند. یکی از آن ها باید روی گزینه Share و دیگری روی گزینه Send ضربه بزند. با استفاده از مرورگر وب می توانید به سرور HTTP این برنامه دست پیدا کنید. این آپ یک آدرس آی پی در اختیار شما قرار می دهد که آن را درون مرورگر خود تایپ می کنید. این صفحه امکان دسترسی و مرور تمام فایل های گوشی شما را ممکن می کند، ضمن اینکه مشابه مرورگر FTP برنامه ShareMe است، با این حال از قابلیت آپلود فایل ها بهره می برد. Easy Share یک برنامه قدرتمند نیست؛ اما استفاده از آن ساده است و همچنین تبلیغات، چندان باعث آزار شما نخواهند شد.