سرمربی تیم فوتبال پارس جنوبی جم:

می خواهیم دوباره  به لیگ برتر برگردیم

تیم فوتبال پارس جنوبی جم موفق شد قدم نخست در لیگ دسته یک فوتبال باشگاه های ایران را محکم بردارد. سرمربی پارس جنوبی جم با ابراز رضایت از عملکرد شاگردانش در هفته اول رقابت های لیگ یک از راه سخت تیمش در ماراتن لیگ یک خبر داد. محمد نصرتی می گوید 33 بازی دیگر در پیش داریم، ولی هدف ما از همین روز اول، صعود به لیگ برتر است و برای رسیدن به آن سخت مبارزه می کنیم. بعد از پیروزی تیم فوتبال پارس جنوبی جم در هفته نخست رقابت های لیگ، گفت وگویی با محمد نصرتی، سرمربی این تیم داشته ایم که با هم می خوانیم.

    از برد مقابل آرمان گهر شروع کنیم. قدم اول را محکم برداشتید. بازی چطور بود؟

بازی خوب و درعین حال سختی بود. همیشه آغاز لیگ ها در روند نتیجه گیری تیم ها بسیار مهم است. تمام تیم ها با برنامه های زیادی وارد این مسابقات می شوند و تیم ما هم از این موضوع مستثنا نیست. برای همین ما از همان ابتدای بازی سعی کردیم قدرت و شیوه بازی خود را به حریف دیکته کنیم. پیروزی در روز نخست انگیزه خوبی به بازیکنان و تیم می دهد و باعث می شود شما با اعتمادبه نفس بالاتری کار را ادامه دهید.

    نیمه اول را با شکست به رختکن رفتید، ولی در نیمه دوم تیم متحول و برنده زمین شد؟

بله قبول دارم، اما نیمه اول در حالی با برتری میزبان به پایان رسید که روند بازی به سود ما در جریان بود، اما میزبان در اواخر نیمه اول از روی نقطه پنالتی به گل رسید. ما نیمه دوم را با جابه جایی و تعویض چند بازیکن دنبال کردیم و خوشبختانه خیلی زود هم به گل تساوی رسیدیم تا بازیکنانمان شرایط روحی و روانی بهتری داشته باشند. انگیزه بازیکنان ما برای زدن گل برتری و کسب سه امتیاز مشهود بود و در نهایت هم روی حملات متعدد توانستیم به گل برتری دست پیدا کنیم.

     این بازی دو پنالتی داشت، داوری را چطور دیدید؟

 واقعا نمی خواهم در همین هفته اول راجع به داوری صحبت کنم، اما کارشناسان می توانند روی این صحنه ها نظر بدهند. در مجموع داوری چنگی به دل نمی زد. متاسفانه در لیگ برتر هم داوری های خوبی نمی بینیم. امیدوارم فدراسیون امسال این مشکل را حل کند.

    بازیکنان انتظارات شما را برآورده کردند؟

از عملکرد بازیکنانم در نخستین بازی لیگ راضی هستم. همه می دانند بازی اول در هر تورنمنتی سخت است. شاگردانم برای پیروزی در نخستین بازی لیگ خیلی زحمت کشیدند و من از آنها ممنون هستم.

   پارس جنوبی می تواند به لیگ برتر صعود کند؟

فعلا حرف زدن در این مورد خیلی زود است. ما تازه ابتدای راه هستیم و باید بگویم برنامه های زیادی برای این فصل داریم و متعاقبا هنوز با تیم ایده آل مان هم فاصله داریم. در روزهای آینده با اضافه شدن چند بازیکن دیگر، ترکیب مان کامل تر خواهد شد و می توانیم به اهداف بزرگ تری بیندیشیم. ما راه سختی را در لیگ یک در پیش داریم و در این رقابت ماراتن گونه باید هفته به هفته رشد کنیم و تیم شخصیت خودش را پیدا کند. شما مطمئن باشید هدف ما صعود به لیگ برتر است و با توجه به مجموعه خوبی که داریم، می توانیم به هدفمان برسیم. البته این را هم بگویم برای رسیدن به این هدف تمام تلاش خود را می کنیم و کم نمی گذاریم.

      باشگاه ابزار و امکانات صعود را برای شما فراهم کرده است؟

آقای رضاییان به عنوان مدیرعامل در این مدت خیلی برای تیم زحمت کشیده اند و تمام تلاش خود را کرده اند تا بهترین شرایط برای تیم فراهم شود. ما زمین، تمرین و امکانات سخت افزاری و نرم افزاری خوبی در باشگاه داریم. بازیکنانی را هم که می خواستم جذب کردیم. همانطور که گفتم، چند بازیکن دیگر هم قرار است به جمع ما اضافه شوند، بنابراین باشگاه همکاری خوبی با کادر فنی و تیم داشته است.

    شما یک اردو در تهران و چند بازی تدارکاتی داشتید، این اردوها و بازی ها به تیم کمکی کرد؟

اردوی تهران و بازی های تدارکاتی که انجام دادیم، خیلی خوب بود و شناخت خوبی از تیم و شرایطمان پیدا کردم. از سوی دیگر بچه ها هم از یکدیگر شناخت خوبی پیدا کردند و هماهنگ تر شدند. همانطور که می دانید خیلی از بازیکنان از تیم جدا شدند و ما هم متعاقبا بازیکنان جدید زیادی را جذب کردیم. از اردوها و بازی های تدارکاتی راضی بودم، چراکه تیم به مرز آمادگی رسید.

    شما به ادامه مسابقات در شرایط کرونایی راضی هستید؟

خدا را شکر در ورزشگاه ها پروتکل های بهداشتی رعایت می شود و از این بابت مشکلی نیست. ما هم در باشگاه تمام شرایط را رعایت می کنیم تا بازیکنان، کادر فنی و سایر عوامل تیم با مشکل مواجه نشوند. مردم که در این شرایط نمی توانند به ورزشگاه بیایند حداقل می توانند از طریق تلویزیون بازی تیم شهرشان را ببینند و با نتایج تیم هایشان شاد شوند، پس برای همین نباید این شادی را از مردم گرفت. وزارت بهداشت، وزارت ورزش و فدراسیون هم رای به ادامه بازی ها داده اند. من هم عقیده دارم با رعایت موارد لازم می توان هم لیگ برتر و هم لیگ یک را با قدرت برگزار کرد. امیدوارم هرچه زودتر این ویروس ریشه کن شود و مردم بتوانند به زندگی نرمال خود برگردند.

 

صنعت نفت آبادان و اتکا به آکادمی فوتبال

 شاید در طول ۲۰ دوره ای که از تاریخ لیگ برتر فوتبال می گذرد، برای اولین بار بود تیمی از آبادان با ترکیبی از خوزستانی ها پا به میدان گذاشت.صنعت نفت آبادان از همان ابتدا با اما و اگرهای فراوان پا به لیگ بیستم گذاشت. شرایط سخت مالی که اجازه نداد این تیم به موقع وارد بازار نقل و انتقالات شود و آماده سازی بازیکنان مدنظرش را جذب کند و حتی یک اردوی کامل پیش فصل داشته باشد، اما آنچه نفت را در تمام طول این مسیر نگران کرده بود، بسته بودن پنجره نقل و انتقالات باشگاه بود. البته باشگاه صنعت نفت آبادان پول بازیکنان خارجی فصل های قبل خود را فراهم کرد و با وجود واریز پول از سوی باشگاه به حساب این بازیکنان، همچنان پنجره نقل و انتقالات نفت از سوی فیفا برای ثبت قرارداد بازیکنان جدیدش بسته بود. اگرچه باشگاه صنعت نفت آبادان امیدوار بود حداقل تا چند ساعت مانده به نخستین بازی مقابل پیکان، این مشکل رفع شود و با بازیکنان جدیدش به میدان بروند، ولی چهار ساعت قبل از این دیدار، خبر خوبی از سوی فدراسیون به باشگاه نفت مخابره نشد. پیام این بود: «پنجره نفت باز نشده است.»با این خبر سیروس پورموسوی، سرمربی صنعت نفت مانده بود و یک لیست ۱۶ نفره از بازیکنان جوان و بومی خوزستان؛ حق انتخاب برای این مربی هم چندان زیاد نبود. او در گام نخست خود را نباخت، در گام دوم دست به تغییر ترکیب تیمی زد که از ساعت ها قبل آماده شده بود و در گام سوم نیز جوانانش را آماده یک نبرد نابرابر کرد.پیام پارسا (گلر تیم) و رضا امامی نژاد، دو بازیکن سهمیه امید نفت به همراه جوانانی چون اهل شاخه، ساکی، تهامی، شریعت زاده، غبیشاوی، حامدی فر و مطلق زاده و البته باتجربه هایی چون ریکانی و ناصری، ۱۱ مرد پورموسوی برای جدال با پیکان بودند. با اینکه خیلی ها نفت را از پیش بازنده می دانستند، اما جوانان نفت با جسارت و خودباوری توانستند بازی یک بر صفر باخته را با نتیجه ۲ بر یک برنده از زمین خارج شوند.لبخند پیام پارسا بعد از بازی که شاید کمتر کسی فکر می کرد به او امسال در نفت بازی برسد و فریادهای شادی از ته دل ناصری، غبیشاوی و دیگر بازیکنان از ماندگارترین صحنه های بازی چند سال اخیر نفت آبادان با یک ترکیب استثنایی و کاملا بومی و خوزستانی بود. ترکیبی که از هشت بازیکن پرورش یافته آکادمی نفت تشکیل شده بود.خیلی ها پورموسوی را از بهترین استعدادیاب های فوتبال خوزستان می دانند، مربی که بها دادن به جوانان و کار با آنها را به خوبی بلد است و طی دو دهه گذشته نیز بازیکنان بسیاری را کشف کرده و تحویل فوتبال کشور داده است. او در تیم ملی جوانان و در تیم های فولاد و استقلال خوزستان نیز به دفعات این کار را انجام داده بود و مزد آن را هم گرفته بود. اقدامی که مطمئنا می تواند به رشد و جوان تر شدن تیم ملی ایران در سال های آینده نیز کمک شایانی کند.  بازی خوب و درخشان جوانانی چون پارسا، شریعت زاده، خرم آبادی، غبیشاوی، ساکی و تهامی نشان داد تیم نفت آبادان سرشار از استعداد ناب است. استعدادهایی که اگر توپ و میدان به آنها برسد، می توانند هم خودی نشان دهند و هم نام فوتبال خوزستان را پرآوازه تر کنند. تنها کمی جسارت مربیان و مدیران لازم است که از میدان دادن به جوانان نترسند و استعدادها را فدای نتیجه گیری و صندلی مدیریت خود نکنند. نفت آبادان پارساها، شریعت زاده ها و تهامی های بسیاری دارد که می توانند حرف های بسیار برای گفتن داشته باشند. بازیکنانی که با کمی بها، آینده فوتبال ایران را خواهند ساخت.

 

برای برگشت به لیگ برتر

پارس جنوبی قدم اول را محکم برداشت

ماراتن لیگ دسته یک فوتبال باشگاه های ایران از یکشنبه هفته گذشته (دوم آذر) در فصل جدید (1400 – 1399) استارت خورد و تنها نماینده نفتی ها در این رقابت ها با پیروزی کارش را شروع کرد.

در هفته نخست لیگ دسته یک فوتبال باشگاه های ایران، تیم فوتبال پارس جنوبی در سیرجان مهمان تیم آرمان گهر این شهر بود.پارس جنوبی بعد از سقوط از لیگ برتر به لیگ دسته یک فوتبال دچار تغییر و تحولات زیادی شد، از کادر فنی گرفته تا بازیکنان تا دوباره بتوانند به سطح اول فوتبال ایران برگردند.بهرام رضاییان، مدیرعامل باشگاه پارس جنوبی جم در قدم اول، محمد نصرتی را به عنوان سرمربی انتخاب کرد و در ادامه با توجه به جدا شدن بیشتر بازیکنان با سلیقه سرمربی تیم، تلفیقی از بازیکنان جوان و باتجربه را انتخاب و جذب کرد تا این تیم دوباره بتواند به روزهای اوج برگردد. تیم پوست انداخته پارس جنوبی با تفکرات جدید در هفته نخست لیگ دسته یک فوتبال باشگاه های ایران در سیرجان قدم اول را محکم برداشت. همانطور که گفتیم در هفته نخست لیگ یک، آرمان گهر در خانه خود پذیرای تیم پارس جنوبی جم بود. تیم میزبان بازی را بهتر شروع کرد و حتی به گل برتری هم رسید و در دقیقه 43 ضربه علی وزیری پناه تیم آرمان گهر را یک بر صفر پیش انداخت تا دو تیم با همین نتیجه به رختکن بروند. اما با شروع نیمه دوم شرایط عوض شد و تیم پارس جنوبی برای جبران گل خورده چهره تهاجمی تری به خود گرفت. در حالی تیم پارس جنوبی صاحب توپ و میدان بود که توسط محمد اوسانی گل اول خود را به ثمر رساند تا کار به تساوی بکشد. بعد از این گل، پارس جنوبی به کسب سه امتیاز امیدوار شد و به بازی تهاجمی خود ادامه داد تا اینکه در دقیقه 2 وقت های اضافه، شاگردان محمد نصرتی صاحب ضربه پنالتی شدند و امید نظامی پور آرا تبدیل به گل برتری تبدیل کرد تا پارس جنوبی بازی یک بر صفر باخته را با برد 2 بر یک عوض کند. این پیروزی یک شروع خوب برای شاگردان محمد نصرتی بود. مربی که در گل ریحان خیلی تلاش کرد تا تیمش را به لیگ برتر هدایت کند، اما حاشیه ها و شاید هم مشکلات مالی این اجازه را به او نداد. حالا نصرتی به دنبال انجام این ماموریت در تیم پارس جنوبی است، تیمی که عزمش را جزم کرده که خیلی سریع دوباره به لیگ برتر بازگردد.