بخوانید  و  بدانید

آشنایی با  خوراکی های  اعتیادآور

 مواد غذایی اعتیادآور، به موادی اطلاق می شوند که بتوانند بخشی از مغز به نام مرکز لذت را تحریک و این احساس را در افراد ایجاد کنند که به شکلی بی پایان نیاز به خوردن آن مواد غذایی دارند. تحریک شدن این مرکز از مغز، باعث تولید دوپامین و دیگر مواد شیمیایی می شود، به طوری که در فرد احساس لذت به وجود می آید و با ایجاد هوس، مغز مقدار بیشتری از آن ماده غذایی را طلب می کند. حالا اگر کنجکاو شده اید که با این مواد غذایی آشنا شوید، این مطلب را تا پایان بخوانید.

 

شکلات

یکی از اعتیادآورترین مواد غذایی دنیا شکلات است. براساس تحقیقات انجام شده، مصرف شکلات قسمت لذت در مغز را تحریک می کند، به طوری که فرد دائما تمایل به خوردن شکلات دارد.

نوشابه

 نوشیدنی هاي قندی مثل نوشابه، آبمیوه و حتی چای شیرین، دشمن سلامتی هستند و نه تنها فایده ای برای بدن ندارند، بلکه مقدار کمی از آنها می تواند حاوی قند زیادی باشد و سلامت بدن را به خطر بیندازد. مصرف نوشابه هم مانند شیرینی و شکلات باعث ترشح دوپامین در مغز می شود، اتفاقی که اعتیاد مصرف اینگونه مواد را به دنبال خواهد داشت.

پنیر

 این ماده غذایی، دارای چربی و کلسترول بالایی است و ماده اي به نام کازومورفین دارد کـه باعث تحریک گیرنده هاي اپیویید یا همان حس سرخوشی در مغز می شود. کازومورفین بـه پیام رسان هاي عصبی درون مغز می چسبد و باعث ترشح دوپامین می شود، مواد شیمیایی شادی آور در مغز این حس را ایجاد می کند که پنیر بیشتری طلب کنیم.

بستنی

 میل به خوردن بستنی می تواند سیری ناپذیر باشد. دلیل آن هم این است که قند موجود در این بستنی، در بافت کرمی آن پنهان است. علاوه بر این، محققان دریافته اند که مواد غذایی همچون بستنی کـه پایه اصلی آنها شیر و خامه هستند، می توانند مغز را به اندازه مصرف مواد مخدر تحریک کنند و اعتیادآور باشند.

پیتزا

 نوشیدنی هاي قندی مثل نوشابه، آبمیوه و حتی چای شیرین، دشمن سلامت انسان هستند و نه تنها فایده ای برای بدن ندارند، بلکه مقدار کمی از آنها می تواند حاوی قند زیادی باشد و سلامت بدن را به خطر بیندازد. مصرف نوشابه هم مانند شیرینی و شکلات باعث ترشح دوپامین در مغز می شود؛ اتفاقی که اعتیاد مصرف اینگونه مواد را به دنبال خواهد داشت.

چیپس

 همانطور که می دانید، چیپس انواع مختلفی دارد که گفته می شود تمام آنها اعتیادآور هستند؛ اما نکته جالب توجه درباره چیپس اینکه در آن ماده ای که بتواند گیرنده هاي مغز را تحریک کند و باعث سرخوشی یا اعتیاد شود، وجود ندارد؛ اما کربوهیدرات هاي ساده که اعتیادآور هستند، در چیپس وجود دارد؛ موادی که باعث تولید فوری ماده گلوکز در بدن می شود. نتیجه اینکه انرژی فرد مصرف کننده بسرعت افزایش می یابد؛ البته این انرژی کاذب است و زود تمام می شود، از این رو برای بالا نگه داشتن قند خون، دوست دارید که کربوهیدرات هاي ساده بیشتری بخورید.

 سیب زمینی سرخ کرده

 این غذای پرطرفدار که ترد، داغ و شور است، سینگال هایی به مغزتان منتقل می کند که باعث می شود شما از خوردن سیب زمینی سرخ شده سیر نشوید. علاوه بر این، چربی موجود در سیب زمینی سرخ کرده، باعث تحریک گیرنده هاي دهان می شود، به طوری که بـه مغز و شکم سیگنال می فرستد که سیب زمینی بیشتری بخواهد، به این ترتیب میل شما را به خوردن سیب زمینی سرخ شده بیشتر می کند.