شرکت بهره برداری نفت و گاز زاگرس جنوبی   

زمینه سازی برای تسهیل دورکاری کارکنان

سرپرست فناوری اطلاعات و ارتباطات شرکت بهره برداری نفت و گاز زاگرس جنوبی از راه اندازی مودم های ارتباط از راه دور (APN) در این شرکت خبر داد و گفت: با توجه به بحران شیوع ویروس کرونا و لزوم ایجاد زیرساخت های مناسب برای دورکاری کارکنان، این سامانه با رعایت دستورعمل های حفاظتی و امنیتی کمیته فاوا راه اندازی شده است. قدرت الله قنبریان افزود: برای راه اندازی این مودم ها از بسترهای مخابراتی یکی از اپراتورهای فعال تلفن همراه کشور و سرور اختصاصی در ستاد زاگرس جنوبی استفاده شده تا امکان برقراری ارتباط امن فراهم شود. وی گفت: همچنین با راه اندازی سامانه الکترونیکی فکس سرور، فکس کاغذی در پیگیری مکاتبات اداری شرکت بهره برداری نفت و گاز زاگرس جنوبی حذف می شود و سامانه نرم افزاری فکس سرور این شرکت با برخورداری از بسترهای لازم، همه خدمات فکس این شرکت را در ستاد و مناطق عملیاتی به صورت الکترونیکی پوشش می دهد. به گفته قنبریان، ۱۲۰ دستگاه فکس سخت افزاری در این شرکت موجود است که با راه اندازی سامانه جدید، افزون بر افزایش سرعت ارسال و دریافت مکاتبات با حذف هزینه های تأمین، تعمیر، تجهیز و نگهداری دستگاه های فکس موجود، سود و صرفه مالی و نیروی انسانی نیز عاید شرکت شده است. وی حذف کاغذ، نگهداری اطلاعات در سرور، امنیت بالای سامانه، سرعت عمل، مدیریت فایل های دریافتی و ارسالی را از مهم ترین مزیت های این سامانه برشمرد و عنوان کرد: این سامانه با امکان طراحی برای کاربران گروهی و شخصی، شامل بخش نرم افزاری و سخت افزاری است که بخش سخت افزاری آن با ۱۶ خط شهری همه خدمات فکس ورودی و خروجی سازمان را پوشش می دهد و بخش نرم افزاری آن نیز با برخورداری از پنل ورودی و سرور اختصاصی، امکان دریافت، مدیریت و نگهداری اطلاعات را فراهم می کند. قنبریان با اشاره به اینکه این سامانه، قابلیت اتصال به سامانه های مکاتبات اداری را نیز دارد، افزود: در فاز نخس، سامانه فکس سرور در ستاد شیراز در دسترس کاربران مشخص شده و در مناطق عملیاتی نیز در اختیار دبیرخانه مرکزی منطقه قرار گرفته و همه فکس ها ازسوی دبیرخانه مدیریت می شود.

 

   شرکت گاز استان فارس

افزایش ۱۶ درصدی مصرف گاز در نیروگاه های استان فارس

مدیرعامل شرکت گاز استان فارس، از افزایش ۱۶ درصدی گاز طبیعی در نیروگاه های این استان در ۶ ماه نخست امسال خبر داد. غلامعباس حسینی اظهار کرد: مقدار سوختی که پنج نیروگاه فارس در ۶ ماه نخست امسال دریافت و مصرف کردند، ۳ میلیارد و ۸۰۴ میلیون و ۴۳۶ هزار مترمکعب بود. وی با بیان اینکه مصرف گاز نیروگاه ها در مدت مشابه پارسال، ۳ میلیارد و ۲۵۴ میلیون و ۷۴۳ هزار مترمکعب بود، گفت: مصرف گاز در این نیروگاه ها ۱۶ درصد افزایش داشته است. مدیرعامل شرکت گاز استان فارس تأکید کرد: با گازرسانی صحیح و بموقع به نیروگاه های استان و تأمین گاز آنها، مصرف سوخت مایع در نیروگاه های 1،2 و3 کازرون، جهرم، حافظ و سیکل ترکیبی به حدود صفر رسیده که امیدواریم مصرف گاز در نیروگاه ها بدون اعمال محدودیت مصرف، تا پایان امسال استمرار داشته باشد. حسینی درباره مصرف گاز صنایع استان فارس نیز توضیح داد: صنایع عمده و فوق عمده استان، بزرگترین مصرف کنندگان گاز استان فارس هستند، به طوری که مصرف گاز در صنایع سیمان از ابتدای امسال ۲۶۱ میلیون و ۴۰۸ هزار مترمکعب، صنایع فولاد و ذوب آهن ۳۴۸ میلیون و ۲۵۶ هزار مترمکعب، پتروشیمی ها ۸۵۸ میلیون و ۵۳۴ هزار مترمکعب و پالایشگاه ها ۱۰۲ میلیون و ۱۳ هزار مترمکعب بوده است. وی با اشاره به افزایش ۸۵ درصدی گازرسانی به صنایع استان تصریح کرد: این شرکت توانسته در برنامه ریزی های مربوط به گازرسانی به صنایع و نیروگاه ها به اهداف تعیین شده خود دست یابد. مدیرعامل شرکت گاز استان فارس یادآور شد: شتاب بخشی به روند گازرسانی به صنایع، افزون بر جهش تولید، توسعه اقتصادی و خدمات متوازن گازرسانی، سبب جایگزینی این سوخت پاک با دیگر سوخت های فسیلی و کاهش آلودگی هوا و محیط زیست می شود. حسینی گفت: هم اکنون با تلاش های صنعتگران گاز فارس بیش از ۸ هزار و ۱۸۶ واحد صنعتی از گاز طبیعی بهره مند هستند.

 

   شرکت بهره برداری نفت و گاز مارون 

توزیع بسته های معیشتی در مناطق کم برخوردار خوزستان

شرکت بهره برداری نفت و گاز مارون به مناسبت هفته بسیج، هزار و ۱۰۰ بسته معیشتی و هزار و ۱۰۰ بسته نوشت افزاری به خانوارهای کم برخوردار رامشیر، رامهرمز و بخش غیزانیه اهدا کرد. حمید کاویان، مدیرعامل شرکت نفت و گاز مارون با اعلام این مطلب افزود: بخش بزرگی از این خدمات را بسیجیان پایگاه مقاومت بسیج سردار شهید قاسم سلیمانی شرکت بهره برداری نفت و گاز مارون به عهده گرفته اند. وی با بیان اینکه با وجود مشکلات، محرومیت زدایی و انجام خدمات فرهنگی، آموزشی و عمرانی را با جدیت پیگیری کرده ایم، افزود: در مجموع ۳ هزار و ۶۰۰ بسته معیشتی و هزار و ۵۰۰ بسته نوشت افزاری را در هفته های گذشته در قالب رزمایش کمک های مؤمنانه تهیه و اهدا کردیم. عباس ممبینی، فرمانده حوزه مقاومت بسیج شهید تندگویان وزارت نفت - جنوب نیز ضمن تبریک به مناسبت هفته بسیج و اشاره به کارآمد بودن بسیج صنعت نفت در حوزه های مختلف و آمادگی همیشگی این سازمان مردمی برای همکاری در حوزه های علمی، فناوری، فرهنگی، عمرانی و آموزشی گفت: خوشبختانه موفق شدیم از آغاز سال ۹۹ تاکنون، افزون بر گندزدایی، ضدعفونی معابر و توزیع ماسک و بسته های بهداشتی، از محل کمک های کارکنان، ۵ هزار و ۷۰۰ بسته معیشتی و ۲ هزار و ۵۰۰ بسته نوشت افزاری را تأمین و اهدا کنیم که در این میان، شرکت ملی مناطق نفت خیز جنوب نیز ۳ هزار و ۷۰۰ بسته معیشتی را به همجواران تأسیسات عملیاتی اهدا کرد.

 

   شرکت پالایش گاز ایلام

آغاز ارسال ۳ محصول پالایشگاه ایلام به واحد الفین پتروشیمی

مدیرعامل شرکت پالایش گاز ایلام از ارسال سه محصول تولیدی این پالایشگاه به پتروشیمی ایلام خبر داد و گفت: عملیات پمپاژ و انتقال سه محصول گاز مایع خام، میعانات گازی و اتان تولیدی این پالایشگاه، با هدف تأمین خوراک واحد الفین پتروشیمی ایلام، نیمه آبان امسال با خط لوله آغاز شد. روح الله نوریان در این باره گفت: از آغاز راه اندازی این پالایشگاه به دلیل راه اندازی نشدن واحد الفین پتروشیمی ایلام، امکان دریافت این محصولات از سوی آن مجتمع میسر نبود که اکنون با تلاش همکاران و پیگیری مسؤولان در شرکت ملی گاز و پالایشگاه ایلام برای تکمیل بخش مهمی از زنجیره ارزش گاز، این مهم در سال جهش تولید به ثمر رسید. وی ادامه داد: ارسال این محصولات ضمن تأثیر قابل توجه در شاخص های تولیدی و درآمدی شرکت پالایش گاز ایلام، کاهش آلایندگی های محیط زیستی را در پی خواهد شد. مدیرعامل شرکت پالایش گاز ایلام با بیان اینکه تاکنون میعانات گازی با تانکر به مبادی مصرف در کشور ارسال می شد، اظهار کرد: در چند سال اخیر ضمن مصرف بخشی از گاز اتان تولیدی به عنوان سوخت بویلرهای فشار پایین و تزریق بقیه به خط سراسری گاز، بخشی از گاز مایع خام نیز پس از برداشت میعانات گازی به مجتمع گاز پارس جنوبی برای جلوگیری از هدر رفت این محصولات، ارسال شده است. نوریان با بیان اینکه ۲۵ آبان امسال با عملیات ارسال مستمر و همزمان هر سه محصول میعانات گازی، گاز مایع خام و اتان به پتروشیمی، نقطه عطفی در تاریخ تولید این شرکت از سال ۸۶ تاکنون رقم خورد، یادآور شد: تعهدات محصولات تولیدی فاز اول این پالایشگاه به عنوان خوراک پتروشیمی برای گاز اتان ۱۳۰ هزار تن، گاز مایع خام ۲۳۰ هزار تن و میعانات گازی یک و نیم میلیون بشکه در سال است که انتظار می رود برنامه افزایش این خوراک در فاز دوم این پالایشگاه تا ۵۰ درصد محقق شود.

 

    منطقه 9 عملیات انتقال گاز

اتصال خط لوله دامغان - کیاسر - نکا به خطوط لوله شمال کشور

 مدیر منطقه ۹ عملیات انتقال گاز از اتصال نهایی خط لوله ۴۲ اینچ دامغان - کیاسر - نکا به خطوط لوله ۳۰ اینچ شمال کشور خبر داد. مقدم بیگلریان با بیان اینکه خط ۴۲ اینچ دامغان - کیاسر - ساری - نکا در سال ۹۶ برای پایداری گاز در استان های شمالی بهره برداری شد، اظهار کرد: عملیات تکمیلی و اتصال نهایی این خط لوله به تأسیسات تقویت فشار نکا و خطوط لوله نور - رامسر و کردکوی - نکا با هدف پایداری گاز استان های شمالی بویژه استان مازندران با موفقیت انجام شد. وی با بیان اینکه این عملیات با همکاری و پشتیبانی منطقه ۹ عملیات انتقال گاز و از سوی شرکت مهندسی و توسعه انجام شده است، افزود: در این عملیات، خط ۴۲ اینچ مذکور در سه نقطه به خطوط لوله کردکوی - نکا و نکا - رامسر و همچنین به تأسیسات تقویت فشار گاز نکا متصل شد و در سرویس قرار گرفت که این موضوع باعث پایداری گاز مصرف کننده های خانگی، صنعتی، نیروگاهی و افزایش توان پایداری جریان گاز در محدوده منطقه ۹ عملیات در شرایط بحرانی می شود. مدیر منطقه ۹ عملیات انتقال گاز تصریح کرد: از ویژگی های انجام این عملیات، امکان ارتباط و انتقال گاز از خط لوله ۴۲ اینچ دامغان - کیاسر - ساری - نکا به خط لوله سرخس - نکا و خط لوله نکا - رامسر و به عکس است که در شرایط اضطراری و کاهش فشار شبکه، امکان استفاده از توان تأسیسات تقویت فشار نکا برای تقویت فشار گاز خط لوله ۳۰ اینچ شمال کشور بویژه در مرکز و شرق استان مازندران وجود دارد که فشار ورودی گاز نیروگاه را تامین می کند. بیگلریان یادآور شد: در صورت کاهش فشار یا لزوم انجام تعمیرات اضطراری روی هر یک از خطوط، با ارتباطات ایجادشده می توان از دیگر خطوط به عنوان جایگزین برای استمرار تأمین گاز مصرفی شهرها و نیروگاه نکا استفاده کرد.

 

   مسؤولیت اجتماعی

  اعتبار ۱۴۷ میلیارد ریالی پتروشیمی ها برای طرح های فرهنگی- اجتماعی در ماهشهر

پتروشیمی های ماهشهر در مسیر عمل به مسؤولیت اجتماعی منطقه در سال ۹۹، اعتباری بالغ بر ۱۴۷ میلیارد ریال برای طرح های فرهنگی_ اجتماعی در منطقه اختصاص داده اند. برنامه جامع تقویم طرح های فرهنگی_ اجتماعی شرکت های پتروشیمی منطقه ماهشهر همسو با اهداف عمل به مسؤولیت اجتماعی کارکنان و خانواده آنان و ساکنان محلی، با رویکرد ارتقای سطح فرهنگی جامعه، کشف و پرورش استعدادهای مخاطبان، ترویج فرهنگ معنوی و اسلامی، بالا بردن روحیه نشاط و شادابی و رفع مشکلات و معضلات خانواده های کارکنان و جامعه محلی در ۹ سرفصل موضوعی و ۶۲ برنامه اجرایی و با اعتبار ۱۴۷,۱۶۰ میلیون ریال برای سال ۹۹ تهیه و تدوین شده است. موفقیت برنامه های فرهنگی_ اجتماعی و برآورده سازی انتظارها، مستلزم وجود سیاست ها و رویکردهای فرهنگی_ اجتماعی است. شرکت عملیات غیرصنعتی و خدمات صنایع پتروشیمی با توجه به این نکته، بر اساس طرح پژوهشی نیازسنجی برنامه های فرهنگی_ اجتماعی و با استفاده از ابزار مصاحبه، اقدام به شناسایی سیاست ها و رویکردهای فرهنگی _اجتماعی مورد انتظار شرکت های پتروشیمی کرد که حاصل آن، شناسایی ۱۲ محور و ۶۹ مؤلفه فرهنگی است که متناسب با هر یک از محورها، تعدادی سیاست مشخص و برنامه های فرهنگی_ اجتماعی سال ۹۹ براساس این سیاست ها، تدوین و بازنگری شد. در این تقویم فرهنگی، با بهره گیری از نتایج دو پژوهش نیازسنجی و اثربخشی برنامه های فرهنگی، تلاش شده است نقایص و ضعف های برنامه های پیشین برطرف و با اضافه کردن ۱۹ عنوان برنامه جدید، برنامه ای متناسب با نیاز واقعی مخاطبان تهیه و اجرا شود. ظرفیت های فرهنگی_ اجتماعی منطقه ماهشهر، مشارکت نهادها و سازمان های فرهنگی_ اجتماعی فعال در آن و توجه به سهم بهره مندی ساکنان محلی از برنامه های فرهنگی_ اجتماعی، سه ضلع توسعه فرهنگی منطقه ماهشهر محسوب می شود که این موضوع در طراحی و تدوین برنامه جامع تقویم طرح های فرهنگی _ اجتماعی شرکت های پتروشیمی منطقه ماهشهر در سال ۱۳۹۹ مورد توجه قرار گرفته است. شرکت عملیات غیرصنعتی و خدمات صنایع پتروشیمی، افزون بر توجه به برخورداری و بهره مندی ساکنان محلی در برنامه های تقویم فرهنگی، در پاسخ به تأمین خواسته های نهادها و سازمان های فرهنگی_ اجتماعی بویژه ادارات فرهنگ و ارشاد اسلامی بندر ماهشهر و بندرامام، هفت برنامه فرهنگی_ اجتماعی را نیز پیش بینی کرده است؛ جشنواره استانی تئاتر خیابانی، جشنواره موسیقی بندرنشینان، برگزاری کارگاه های آموزشی (ویژه انجمن های فرهنگی، هنری)، برگزاری جشنواره هنرهای هشتگانه، برگزاری جشنواره فرهنگی ورزشی کانون های مساجد، مسابقات کتاب و کتابخوانی قرآن و عترت (تفسیر و مفاهیم، سیره اهل بیت) و برپایی نمایشگاه نقاشی با هزینه ۳ هزار و ۳۰۰ میلیون ریال از طرح های فرهنگی_ اجتماعی مورد تقاضای ادارات فرهنگ و ارشاد اسلامی شهر بندر ماهشهر و بندرامام خمینی (ره) است.

 

  شرکت گاز استان خراسان جنوبی

تداوم عملیات گازرسانی به روستاهای مرزی خراسان جنوبی

مدیرعامل شرکت گاز استان خراسان جنوبی گفت: هم اکنون ۴۰۲ روستا در چهار شهرستان مرزی استان از گاز طبیعی بهره مند هستند و گازرسانی به ۲۲۲ روستای دیگر در این شهرستان ها در حال اجراست. سید محمود هاشمی در این باره اظهار کرد: اکنون ۴۰۲ روستا با جمعیت ۲۸ هزار و ۶۹۵ خانوار در شهرستان های مرزی نهبندان، سربیشه، درمیان و زیرکوه از گاز طبیعی بهره مند هستند و با تلاش های انجام شده، گازرسانی به ۲۲۲ روستای دیگر نیز با جمعیت ۲۱ هزار و ۴۱۶ خانوار در این شهرستان ها در حال اجراست. وی با تأکید بر اهمیت گازرسانی به روستاهای مرزی افزود: با بهره مندی روستاهای مرزی از گاز طبیعی، افزون بر ایجاد آسایش و رفاه، از قاچاق سوخت در مرزها نیز جلوگیری می شود. مدیرعامل شرکت گاز استان خراسان جنوبی تصریح کرد: استان خراسان جنوبی، سومین استان پهناور کشور است و بیشترین مرز مشترک را با افغانستان دارد که با تکمیل پروژه های متعدد گازرسانی، بیشتر روستاهای مرزی دارای قابلیت گازرسانی، از این نعمت بهره مند شدند. هاشمی گفت: هم اکنون از مجموع ۹۵۱ روستای گازدار در سطح استان، ۷۳۶ روستا در سه سال اخیر به شبکه سراسری گاز متصل شده اند.

 

  شرکت ملی حفاری ایران

حفر ۸۲ حلقه چاه نفت و گاز در ۸ ماه امسال

 

شرکت ملی حفاری ایران در هشت ماه امسال، موفق به حفاری و تکمیل ۸۲ حلقه چاه نفت و گاز در مناطق نفت خیز خشکی و دریایی کشور شده است. سعید اکبری، سرپرست معاونت عملیات حفاری این شرکت گفت: از این تعداد چاه ۲۳ حلقه توسعه ای/ توصیفی، ۵۷ حلقه تعمیری و دو حلقه اکتشافی است. وی افزود: ۶۳ حلقه از این چاه ها در گستره عملیاتی شرکت ملی مناطق نفت خیز جنوب، هفت حلقه در شرکت نفت فلات قاره، هفت حلقه در شرکت مهندسی و توسعه نفت، دو حلقه در شرکت نفت مناطق مرکزی ایران، یک حلقه در قالب پروژه و دو حلقه در پروژه های مدیریت اکتشاف شرکت ملی نفت ایران حفاری و تکمیل شد و در اختیار شرکت های متقاضی قرار گرفت. سرپرست معاونت عملیات حفاری شرکت ملی حفاری ایران اظهار کرد: از یکم فروردین تا ۳۰ آبان در نتیجه همکاری و تعامل مستمر و مؤثر میان متخصصان این شرکت و شرکت های کارفرما، عملیات حفاری و تکمیل ۱۴ حلقه چاه، ۲۵۶ روز زودتر از برنامه محقق شد. اکبری، متراژ حفاری در این مدت را ۴۵ هزار و ۴۰۶ متر عنوان و بیان کرد: این شرکت با ۷۰ دستگاه حفاری سبک، سنگین و فوق سنگین خشکی و دریایی عنوان، بزرگترین ناوگان حفاری کشور و منطقه را در اختیار دارد.