شرکت ملی حفاری ایران   

طراحی سیستم کاتالیستی صنعتی برای نخستین بار در آسیا

پژوهشگر شرکت ملی حفاری ایران، برای نخستین بار در آسیا موفق به طراحی سیستم کاتالیستی صنعتی با قابلیت تجزیه همزمان ناکس ( 2NO NO ) و مونوکسید کربن (CO) شد. اصغر صادق آبادی، پژوهشگر بخش مدیریت پژوهش، فناوری و مهندسی ساخت این شرکت، در این باره گفت: دانش فنی این سیستم هم اکنون تنها در اختیار دو کشور غربی قرار دارد. در این سیستم از بستر نانوکامپوزیتی فلز سرامیک استفاده و با نوعی ماده واکنش گر مخصوص پوشش داده می شود. وی اظهار کرد: ماده پوشش با اکسیدهای نیتروژن و مونوکسیدکربن موجود در گاز خروجی موتورها، توربین ها، بویلرها، فلرها و کوره ها واکنش نشان می دهد و آنها را به نیتروژن و دی اکسید کربن تبدیل می کند و کاتالیست مصرف شده در سیستم با گاز هیدروژن احیا و دوباره عملیاتی می شود و یکبار مصرف نیست و این از مزیت های اصلی سیستم مذکور است. پژوهشگر بخش مدیریت پژوهش، فناوری و مهندسی ساخت شرکت ملی حفاری ایران که در کارنامه کاری خود طراحی و ساخت کمپوند حفاری و نیز سیمان کامپوزیتی چاه های نفت و گاز را دارد، با بیان اینکه ناکس و مونوکسیدکربن از جمله آلوده کننده های اصلی هواست، گفت: مونوکسیدکربن، گاز سمی و مسموم کننده خون است و اکسیدهای نیتروژن (ناکس) از پیش سازهای اصلی تشکیل مه دود فتوشیمیایی به شمار می رود که سلول های ریه را اکسیده می کند و سبب بیماری حاد تنفسی می شود. صادق آبادی با این توضیح که ناکس از عوامل بارش های اسیدی نیز قلمداد می شود، افزود: اکسیژن و کربن در مونوکسیدکربن و اکسیژن و ازت در ناکس دارای پیوندهای کووالانسی هستند، از این رو در دمای پایین قابل شکستن نیستند و برای تجزیه آنها باید شرایطی را به وجود آورد که بتوان در دمای پایین آنها را تجزیه کرد، بنابراین برای صرفه جویی در انرژی باید از کاتالیست تبدیلی استفاده کرد. پژوهشگر بخش مدیریت پژوهش، فناوری و مهندسی ساخت شرکت ملی حفاری ایران اظهار کرد: بازدهی این سیستم بسیار بالاست، به طوری که مونوکسیدکربن را به زیر ۲ppm و ناکس را به زیر ۱۰ppm می رساند و در صورتی که از این سیستم به صورت گسترده در صنایع کشور استفاده شود، بتدریج از آلودگی هوای کلانشهرها از جمله تهران، اهواز، تبریز و اصفهان کاسته خواهد شد. صادق آبادی اظهار کرد: حمایت از اجرای این طرح و طرح های مشابه و سرمایه گذاری صنایع برای حل مشکل آلودگی هوای شهرهای کشور الزامی است.

 

    شرکت ملی نفت ایران

همکاری بهداشت و درمان نفت و اچ اس ای در مقابله با کرونا

مدیر ایمنی، بهداشت، محیط زیست و پدافند غیرعامل شرکت ملی نفت ایران، بر هم افزایی و تعامل یکپارچه میان این مجموعه با سازمان بهداشت و درمان صنعت نفت برای مقابله حداکثری با شیوع ویروس کرونا تأکید کرد. مانی عبدالله زاده راد در نشست بررسی وضعیت اچ اس ای این سازمان، ضمن قدردانی از کادر درمانی بیمارستان نفت تهران در شرایط شیوع ویروس کرونا عنوان کرد: همان گونه که نیروهای آتش نشان در خط مقدم مقابله با حریق خدمت می کنند، کادر درمان نیز برای مقابله با ویروس کرونا با تلاش شبانه روزی مشغول خدمت رسانی به بیماران است. وی بر همکاری حداکثری و هدفمند میان مدیریت ایمنی، بهداشت، محیط زیست و پدافند غیرعامل شرکت ملی نفت ایران و سازمان بهداشت و درمان صنعت نفت تأکید و این تعامل را به عنوان یک فرایند عملیاتی یکپارچه و با تکیه بر اصل هم افزایی با رویکرد بهبود مستمر (کمی/ کیفی) با هدف حفظ و ارتقای سلامت کارکنان، حائز اهمیت برشمرد. حبیب الله سمیع، مدیرعامل سازمان بهداشت و درمان صنعت نفت نیز در این نشست، ضمن تأکید بر لزوم هماهنگی، همکاری و تعامل حداکثری بین این سازمان و مدیریت اچ اس ای شرکت ملی نفت ایران گفت: با توجه به شرایط بحرانی بیماری کووید ۱۹ که صنعت نفت را نیز متأثر کرده، حوزه سلامت کارکنان به عنوان سرمایه ای ارزشمند اهمیت دارد و در این میان، برگزاری هرچه بیشتر نشست های هم اندیشی در سطوح مدیریتی و کارشناسی مهم است.

 

 

   پخش فراورده هاي نفتي منطقه چالوس 

آمادگی کامل منطقه چالوس برای سوخت رسانی زمستانی

مدیر شرکت ملی پخش فراورده های نفتی منطقه چالوس از ذخیره سازی مطلوب سوخت برای فصل سرد سال در غرب استان مازندران خبر داد و گفت: با تمهیدات و برنامه ریزی های لازم برای سوخت رسانی زمستانی، آمادگی کامل داریم. تورج امانی در این باره گفت: با تلاش و پشتکار کارکنان منطقه در عرصه سوخت رسانی، ذخیره سازی مناسب به صورت مطلوب انجام شده و این شرکت برای تأمین و توزیع آن در غرب استان هیچ دغدغه ای ندارد. وی افزود: ذخیره سازی حداکثری برای تأمین بموقع سوخت در ایام سرد سال و ارائه خدمات با کیفیت به همه مصرف کنندگان فراورده های نفتی، نیروگاه ها و مجاری عرضه تا سخت گذرترین نقاط، جزو مأموریت های اصلی این منطقه است. مدیر شرکت ملی پخش فراورده های نفتی منطقه چالوس با اشاره به ارائه خدمات تأمین و توزیع سوخت در سطح منطقه و اجرای گشت های منظم در قالب گروه های نظارتی گفت: اعزام گروه های ارزیابی و نظارت بر عملکرد مجاری عرضه از نظر کیفی، کمّی، فنی، عملیاتی و ایمنی به صورت دوره ای از اهم فعالیت هایی است که در دستور کار این شرکت قرار دارد. امانی افزود: با در نظر گرفتن همه این تمهیدها، رسیدگی به شکایت ها و انتقادها با اطلاع رسانی و نصب بنرهای سامانه پاسخگویی ۰۹۶۲۷ در مجاری عرضه سوخت در همه جایگاه های منطقه از دیگر تمهیدهای این شرکت است و همشهریان می توانند هرگونه نظر، انتقاد یا پیشنهاد خود را به اطلاع مسؤولان این شرکت برسانند. وی همچنین از فعال بودن ۴۰ جایگاه عرضه گاز طبیعی فشرده (سی ان جی) و ۵۸ جایگاه عرضه بنزین و نفت گاز در سطح منطقه چالوس برای خدمت رسانی به مردم خبر داد.

 

   پخش فراورده های نفتی منطقه اهواز

 آمادگی برای مقابله با سیل احتمالی

مدیر شرکت ملی پخش فراورده های نفتی منطقه اهواز از آمادگی کامل این منطقه برای مقابله با سیل احتمالی خبر داد. نعمت الله نجفی در این باره گفت: در پی هشدار سازمان هواشناسی مبنی بر بارندگی های شدید در روزهای آینده و احتمال آب گرفتگی در معابر و راه های مواصلاتی، آمادگی لازم برای مقابله با سیل احتمالی در مجاری سوخت رسانی کسب شده است. وی ضمن اشاره به تجربه های سیل گذشته اظهار کرد: آمادگی، حفظ مکان های سوخت رسانی و همچنین تأسیسات در اولویت برنامه های کاری فصل زمستان منطقه قرار گرفته است. مدیر شرکت ملی پخش فراورده های نفتی منطقه اهواز اظهار کرد: هماهنگی های لازم با مدیریت بحران انجام و دستورعمل های ابلاغی در واحدهای ستادی عملیاتی شده و حفظ آمادگی در تأسیسات و مجاری سوخت رسانی در دستور کار منطقه قرار دارد. نجفی با اشاره به سیل سال ۹۸ گفت: در سیلاب فروردین پارسال، شرکت ملی پخش فراورده های نفتی منطقه اهواز به عنوان منطقه معین سوخت رسانی به استان های همجوار لرستان، ایلام و کرمانشاه تعیین شده بود که به یاری خداوند، هیچگونه کمبود در زمینه سوخت رسانی این استان ها مشاهده نشد و طی ۵۰ روز عملیات سوخت رسانی به مناطق سیل زده و استان های همجوار، خللی ایجاد نشد. وی افزود: طرح های عملیاتی سوخت رسانی اضطراری هنگام وقوع بحران از جمله سیل، با هماهنگی مدیریت بحران و کارکنان خدوم شرکت ملی پخش فراورده های نفتی منطقه اهواز، آماده به کارگیری هستند. در سیل پارسال، جلوگیری از ورود سیلاب به تأسیسات نفتی شرکت ملی پخش فراورده های نفتی منطقه اهواز از دستاوردهای مهم وزارت نفت بود که وقفه ای در سوخت رسانی ایجاد نشد.

 

     شرکت پتروشیمی شهیدتندگویان

ثبت رکورد جدید در پتروشیمی شهیدتندگویان

شرکت پتروشیمی شهیدتندگویان با اجرای پروژه های رفع تنگناهای تولید، آماده ثبت رکورد جدید تولید محصولات «پلی اتیلن ترفتالات» شده است. این شرکت همسو با برنامه تولید پایدار، مطمئن و حداکثری ابلاغی شرکت صنایع پتروشیمی خلیج فارس، آماده تولید حداکثری شده است. بر این اساس، در هفت ماه نخست امسال و با وجود اجرای یکی از بزرگترین پروژه های تعمیرات و رفع گلوگاه های تولید، ۷۰۰ هزار تن محصول در پتروشیمی شهید تندگویان تولید شده که پیش بینی می شود تا پایان امسال با توجه به اجرا نشدن برنامه تعمیراتی و برطرف کردن تنگناهای تولید در فاز دوم این مجتمع پتروشیمیایی با ثبت رکوردی تازه امکان تولید بالغ بر یک میلیون تن محصولات میانی و نهایی فراهم شود. آبان امسال با توجه به اجرای موفق پروژه تعمیراتی، بیش از ۱۰۰ درصد برنامه های تولید محقق شده و در چهار ماه پایانی سال هم پیش بینی بر تحقق بالغ بر ۱۰۰ درصدی برنامه های تولید از سوی پتروشیمی شهید تندگویان وجود دارد. پتروشیمی شهیدتندگویان در کنار تولید پایدار و مستمر، برای تکمیل زنجیره ارزش و متنوع سازی سبد تولید از ابتدای امسال تاکنون به همت واحدهای پژوهش و فناوری و شرکت های دانش بنیان ایرانی، اقدام به طراحی و تولید آزمایشی، نیمه صنعتی و تجاری چند گرید جدید کرده که عرضه این محصولات، به صرفه جویی ارزی و کاهش وابستگی کشور به محصولات وارداتی در شرایط جنگ اقتصادی منجر شده است.

 

   شرکت بهره برداری نفت و گاز کارون

ارتقای سامانه تزریق پساب نمکزدایی در نفت و گاز کارون

 شرکت بهره برداری نفت و گاز کارون موفق به بررسی فنی، شناسایی، تعمیر و نصب دو دستگاه تلمبه پیش فشار در سیستم تزریق پساب واحد نمکزدایی شماره - ۱ اهواز شد. غلامرضا مفیدی، مدیرعامل شرکت بهره برداری نفت و گاز کارون گفت: به منظور بهبود شرایط کارکرد تلمبه های تزریق پساب، بررسی فنی استفاده از تلمبه پیش فشار در دستور کار کارشناسان این شرکت قرار گرفت که با شناسایی و تعمیرات اساسی دو دستگاه پمپ مستعمل، ساخت تابلوی کنترل، کابل اندازی و احداث فونداسیون پمپ ها نصب و عملیاتی شد و این فعالیت افزون بر افزایش پایداری سیستم و بهبود میزان تزریق پساب به چاه های دفعی، صرفه جویی اقتصادی و ارتقای عملکرد محیط زیستی شرکت را در پی داشته است. وی ضمن قدردانی از کارکنان مدیریت های عملیات، امور فنی و اداره ترابری شرکت نفت و گاز کارون در اجرای ایمن این پروژه اصلاحی یادآور شد: بهبود شرایط کاری و کاهش آمار خرابی پمپ ها، افزایش حدود ۱۰ درصدی میزان پساب تزریقی، تقلیل میزان هدایت پساب به حوضچه های تبخیر و آثار مثبت آن از منظر محیط زیستی، از دیگر مزایای انجام این اصلاحیه است.

 

   شرکت بهره برداری نفت و گاز غرب 

تحویل ۱۳ ونتیلاتور به دانشگاه علوم پزشکی کرمانشاه

 

شرکت بهره برداری نفت و گاز غرب ۱۳ دستگاه ونتیلاتور (کمک تنفسی) اهدایی شرکت ملی نفت ایران را به دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی کرمانشاه واگذار کرد. سعید ناصری پور، مدیرعامل شرکت بهره برداری نفت و گاز غرب با بیان اینکه یکی از وظایف شرکت های زیرمجموعه وزارت نفت، همیاری و کمک به مناطق پیرامونی است، گفت: این موضوع مهم در قالب مسؤولیت های اجتماعی صنعت نفت نمود می یابد و اهدای دستگاه های کمک تنفسی از سوی شرکت ملی نفت ایران به استان های مختلف و همچنین پیش از این همیاری و کمک به آسیب دیدگان سیل و زلزله غرب و جنوب غرب کشور نیز همسو با این هدف انجام شد. وی افزود: از ابتدای شیوع ویروس کرونا و شرایط ویژه کشور، شرکت بهره برداری نفت و گاز غرب با همیاری و همکاری شرکت نفت مناطق مرکزی ایران اقدام هایی مانند تهیه بسته های معیشتی، توزیع ماسک و مواد ضدعفونی کننده، برپایی ایستگاه های تب سنجی و اکسیمتری، ضدعفونی معابر و خیابان ها، همکاری و کمک به شبکه بهداشت و درمان شهرستان های اطراف مناطق عملیاتی و... تلاش کرد تا حد امکان در جلوگیری از شیوع این ویروس و کاهش خسارت های آن همگام با دیگر بخش ها و بویژه شبکه بهداشت و درمان کشور خدمات رسانی کند. محمودرضا مرادی، رئیس دانشگاه علوم پزشکی کرمانشاه نیز ضمن قدردانی از اقدام وزارت نفت گفت: وزارت نفت و به تبع آن شرکت بهره برداری نفت و گاز غرب، در عمل به مسؤولیت های اجتماعی خود در غرب کشور در بحران هایی مانند سیل، زلزله و بتازگی نیز بیماری همه گیر کرونا منشأ خدمات بی شماری بودند و اهدای دستگاه های ونتیلاتور، کمک بزرگی به بخش درمان و نجات جان هموطنان مبتلا به این بیماری کرده است. وزارت نفت برای کمک به تسریع در روند درمان بیماران مبتلا به کرونا و عارضه های تنفسی و افزایش آمار بهبودیافتگان، تعداد ۱۴۱ دستگاه کمک تنفسی به بیمارستان ها و مراکز درمانی ۹ استان نفت خیز اهدا کرد که سهم استان های غربی کشور از جمله کرمانشاه، لرستان و ایلام در حوزه شرکت نفت مناطق مرکزی ایران ۳۹ دستگاه است.

 

  پخش فراورده های نفتی منطقه شاهرود

گازسوز شدن ۱۶۰۰ خودروی عمومی استان سمنان

 مدیر شرکت ملی پخش فراورده های نفتی منطقه شاهرود، از دوگانه سوز شدن یک هزار و ۶۰۰ خودروی عمومی در استان سمنان خبر داد و گفت: تاکنون ۲ هزار و ۱۰۰ خودرو برای دوگانه سوز شدن ثبت نام کرده اند. علی اکبر عرب عامری گفت: پنج کارگاه شامل سه کارگاه در سمنان و دو کارگاه در شاهرود به این موضوع اختصاص داده شده که صاحبان خودروهای عمومی می توانند پس از ثبت نام در سامانه سدف(سامانه درخواست فراورده های نفتی) برای احراز هویت، کارگاه مورد نظر خود را انتخاب کنند. وی با تأکید بر رعایت استانداردهای لازم در کارگاه ها و نظارت کامل اداره استاندارد بر تمامی مراحل تبدیل، به عملکرد و سرعت مطلوب در گازسوز کردن خودروهای عمومی در استان نیز اشاره کرد و افزود: بر اساس مشخصات درج شده در حین ثبت نام، خودروهایی از استان های همجوار نیز متقاضی استفاده از این طرح در استان هستند که خود نشان دهنده روند مطلوب استقبال از این طرح و حرکت به سمت مصرف این سوخت پاک است. مدیر شرکت ملی پخش فراورده های نفتی منطقه شاهرود، همچنین از اجرای این طرح برای مسافربرهای شخصی از جمله تاکسی های اینترنتی و مسافربرهای بین شهری و روستایی در آینده ای نزدیک خبر داد.

 

  شرکت گاز استان خراسان رضوی

گازرسانی به ۱۰۰ روستای جدید  تا پایان سال

مدیرعامل شرکت گاز استان خراسان رضوی گفت: از ابتدای امسال تاکنون، حدود ۱۰۰ روستای استان گازرسانی شده اند و ۱۰۰ روستای دیگر هم در چهار ماه باقیمانده سال ۹۹ به شبکه سراسری گاز متصل می شود. حسن افتخاری در نشستی با رئیس و اعضای شورای اسلامی استان خراسان رضوی اظهار کرد: گاز طبیعی به همه مردم تعلق دارد و از اعضای شوراهای اسلامی می خواهم در فرهنگ سازی مصرف بهینه و ایمن گاز طبیعی همراهی و همکاری کنند. وی درباره وضع گازرسانی در استان خراسان رضوی گفت: هم اکنون غیر از شهر باجگیران، تمام شهرهای استان با ضریب نفوذ ۱۰۰ درصد جمعیت گازدار هستند و از مجموع ۲۶۷۹ روستای واجد شرایط گازرسانی استان خراسان رضوی نیز ۲۳۰۹ روستا از گاز طبیعی بهره مندند؛ گازرسانی به ۲۷۸ روستای دیگر در مرحله اجرا و ۹۲ روستای باقیمانده نیز در مرحله پیمان سپاری است. مدیرعامل شرکت گاز استان خراسان رضوی اظهار کرد: با تمامی مشکلات همچون شیوع ویروس کرونا و افزایش قیمت ابزارآلات، از ابتدای امسال تاکنون، ۱۰۰ روستای استان گازدار شده اند و تا پایان سال نیز به ۱۰۰ روستای دیگر گازرسانی می شود. علی محمد الله یاری، رئیس شورای اسلامی استان خراسان رضوی هم در ابتدای این نشست از اقدام های شرکت گاز استان قدردانی کرد.