گاز زمینه ساز ثبات اقتصادی سرزمین نفت شده است

خوزستان؛ رتبه دوم کشور در گازرسانی به صنایع

 مشعل     استان خوزستان با حدود ۶۴ هزار كیلومتر مربع وسعت، حدود ۴ میلیون و ۷۰۰ هزار نفر جمعیت دارد و پنجمین استان پر جمعیت کشور است. این استان دارای ظرفیت ها و برخورداری های متنوعی از لحاظ اقتصادی است که از آن جمله می توان به منابع عظیم نفت و گاز اشاره کرد که در این بخش رتبه اول را در کشور داراست. توسعه و گسترش این صنعت، زمینه ساز ثبات اقتصادی کشور و فرصت های شغلی مناسب و پایدار را در استان و کشور فراهم آورده است. وجود صنایع بزرگ پتروشیمی، همچنین صنایع بزرگ فلزی و صنایع كانی غیرفلزی (صنایع سیمان)، وجود نیروگاه های بزرگ آبی و حرارتی در استان و قابلیت احداث نیروگاه های جدید در كنار مراكز مصرف، اهمیت این صنعت را دو چندان می کند. همچنین پر آب ترین استان ایران است که 5 رودخانه بزرگ کشور در این استان جاری است. همین موضوعات، اجرای شبکه های گازرسانی را از بابت اجرا و نگهداری دارای تمایزاتی می کند. تابستان بسیار گرم و وجود کوهستان های سخت گذر و سرد در حاشیه شمالی و شرقی استان، تنوع زیادی در اجرای پروژه های گازرسانی ایجاد کرده است. شرکت گاز خوزستان، ریشه در اولین تلاش ها برای استفاده از گاز طبیعی در ایران دارد. برای به کارگیری منابع گاز جنوب از اواخر سال 1344 طراحي خطوط جمع آوري گاز و تصفيه آنها در پالايشگاه بيدبلند و همچنين احداث خط انتقال گاز 42 اينچ از پالايشگاه بيدبلند تا مرز ايران و شوروي سابق در آستارا آغاز شد. عمليات لوله گذاري مرحله اول به طول 1120 كيلومتر در تاريخ 6 آبان 1349 خاتمه يافت كه از همين تاريخ، صدور گاز به شوروي سابق نيز آغاز شد. همچنين در سال 1348 برای توزيع گاز طبيعي در اهواز، پخش و فروش گاز اهواز با 35 نفر فعاليت خود را آغاز کرد كه قبل از انقلاب، علاوه بر واحدهاي صنعتي تجاري به حدود دوهزار مشترك خانگي نيز خدمات ارائه می کرد. در سال 1351 با ايجاد سازمان و تشكيلات منسجم، به توسعه گازرساني به شهرهاي استان اقدام شد و در سال 1359 به نام گاز منطقه يك خوزستان تغيير نام داد. درسال 1377 شركت گاز استان خوزستان تاسيس و شركت پالايش گاز بيدبلند و منطقه يك عمليات انتقال نيز در سال 1379 تفكيك و ايجاد شدند. شرکت گاز استان خوزستان، توسعه گازرسانی به صنایع عمده و جزء و ایجاد زیرساخت برای تولید تجهیزات مورد نیاز از ظرفیت صنایع بومی را در سطح استان هدف گذاری را كرده است. در سال جاری این شرکت در   گازرسانی به نیروگاه های جدید استان مثل غرب کارون، اندیمشک در برنامه اجرایی خود قرار داده است. همچنین تامین سوخت واحدهای تولیدی جزء در سطح استان به میزان حداقل 150 واحد تولیدی در برنامه اجرایی سازمان قرار گرفته که با تحقق این موضوع، کمک شایانی به کسب و کارهای تولیدی در سطح جزء می شود. عبداله ابول پور، مدیرعامل شركت گاز استان خوزستان در اين مصاحبه، دستاوردهاي شركت تحت مسؤوليت خود را تشريح كرده است.

 چند درصد از گاز استان در واحدهای صنعتی مصرف می شود؟

در حال حاضر بیش از 95 درصد گاز طبیعی در بخش صنعتی و تولید ارزش افزوده در استان مصرف می شود که از این بابت استان خوزستان، استاني منحصر به فرد در سطح كشور است.

این استان دارای ظرفیت های بالفعل و بالقوه ای در بخش های اقتصادی، فرهنگی و اجتماعی است. یکی از زیرساخت های پایدار بخش اقتصادی استان، وجود ذخایر و منابع عظیم نفت و گاز در این استان است و در این بخش، رتبه اول را در کشور دارد که این امر استان را به «پایتخت انرژی ایران اسلامی» تبدیل کرده است.

برخورداري استان خوزستان از زیرساخت ها و ظرفیت های اقتصادی، باعث شده این استان، رتبه دوم را در گازرسانی به صنایع به خود اختصاص دهد. آمار کمی و بررسی ها نشان می دهد، بیش از 95 درصد از مصرف گاز طبیعی در استان خوزستان در بخش صنایع از جمله صنایع فولاد، پتروشیمی، نیشکر، سیمان و نیروگاه ها و کمتر از 5 درصد مصرف گاز طبیعی را در بخش خانگی به خود اختصاص داده است. در مجموع تعداد مشترکان در بخش صنعتی و خانگی بیش از یک میلیون مورد است و بر همین اساس مصرف گاز طبیعی در سال 1398 در استان خوزستان در هر دو بخش صنعتی و خانگی بیش از 16 میلیارد متر مکعب بوده که این آمار نشان از رشد چشمگیر گازرسانی در این استان است.

 درباره ضریب نفوذ گاز در جمعیت روستایی و شهری بیشتر توضيح دهيد.

باتوجه به خط مشي و چشم انداز شرکت گاز استان خوزستان با هدف پوشش کامل گازرسانی شهری و روستایی در سطح استان، تاکنون نزدیک به 99 درصد شهرهای استان و 85 درصد روستاهای استان از نعمت گاز طبیعی برخوردار هستند و در سال جاری، شهر آبژدان به دیگر شهرهای گازدار استان اضافه شد که در مجموع شهرهای گازدار به عدد 84 شهر از 86 شهر موجود رسید. دو شهر قلعه خواجه و شهیون باقیمانده اند كه در آينده نزديك، برنامه هاي لازم براي گازرساني به اين مناطق انجام خواهد شد.

 در سال 98 چه کارهای برجسته ای از سوی شرکت اجرایی شده است؟

در سال 98 حدود 18 هزار و 856 انشعاب جدید در سطح استان و یکهزار و 97 کیلومتر شبکه جدید اجرایی شده که از این مقدار 860 کیلومتر روستایی و 237 کیلومتر با عنوان گازرسانی شهری به بهره برداری رسیده است.

همچنين در سال 98 بیش از 43 هزار و 92 اشتراک جدید به مجموعه مشترکان شرکت اضافه شده و در این سال 162 روستای جدید در سطح استان گازدار شده اند و140 واحد تولیدی صنعتی جزء با تبدیل سوخت بیش از 123200 میلیون مترمکعب در سال مورد استفاده قرار گرفته اند. با وجود مشکلاتي که به واسطه شرایط خاص اقتصادی برای پیمانکاران ایجاد شده، توسعه گازرسانی در سطح استان متوقف نشده است.

 گاز استان چند کیلومتر شبکه تغذیه، توزیع و انشعاب دارد؟

تا پایان سال 1398 در بخش شهری بالغ بر 9 هزار و 147کیلومتر و در بخش روستایی حدود 9 هزار و 249 کیلومتر شبکه اجرا شده که در مجموع 18 هزار و 396 کیلومتر است.

درخصوص نصب انشعابات تا پایان سال 98 تعداد 508 هزار و 960 عدد در بخش شهری و 167 هزار و 382 مورد در بخش روستایی نصب شده که در مجموع به 676  هزار و 342 انشعاب در هر دو بخش رسیده است.

 چند مشترک در سال گذشته جذب کرده اید؟

در سال 98 با جذب 11 هزار و 56 مشترک در روستا و 32 هزار و 36 مشترك در شهر، مجموع مشترکان گاز استان خوزستان به یک میلیون و 36 هزار و 771 مشترک رسید.

 آمار و وضعیت جایگزینی گاز با سوخت مایع در توسعه گازرسانی استان را تشریح كنيد.

در پایان سال 98 بالغ بر 123 هزار و 200 میلیون مترمکعب سوخت، جایگزین سوخت مایع شد که هدف گذاری سال 30 هزار میلیون مترمکعب تعریف شده بود.

چه اقدام  هایی در حوزه مسؤولیت اجتماعی انجام داده اید؟

شرکت گاز استان خوزستان به منظور پیاده سازی مدل های نوین مدیریتی و ایجاد انسجام بین این سیستم ها و اجرای پروژه های بهبود موفق، اقدام های مناسبی را طرح ریزی و اجرا كرده است. مکانیزه کردن بیشتر فرایندهای سازمان، بازنگری در فرایندها و ایستگاه های کاری، طرح ریزی پروژه های بهبود در همه حوزه ها اقدام های موثری طراحی و اجرا شده است. همسو با اهداف مسؤولیت اجتماعی سازمان آموزش ایمنی مشترکان در مساجد، حسینیه ها و مدارس به صورت نظام مند اجرا شده است.

گاز خوزستان در بخش مسؤولیت اجتماعی، همواره به عنوان یکی از فعال ترین دستگاه های اجرایی در استان است. برای مثال حضور و کمک های بی دریغ این شرکت در کمک رسانی در سیلاب فروردین 98 خوزستان با به کارگیری 44 هزار و 184 نفر ساعت نیروی انسانی، به کارگیری 174 دستگاه ماشین آلات سنگین، تجهیز سرویس بهداشتی و حمام، گازرسانی به مناطق اسکان موقت سیل زدگان، راه اندازی ایستگاه گاز شهرستان پل دختر در استان لرستان به عنوان استان معین، توزیع مواد بهداشتی، مواد غذایی و اقلام ضروری برای کمک به سیل زدگان خوزستان بخشی از خدمات مسؤولیت اجتماعی این شرکت است. در این زمینه می توان به کسب رتبه برتر شرکت گاز خوزستان در بعد پژوهش و فناوری در دومین سمینار بین المللی مسؤولیت اجتماعی (CSR)اشاره کرد.

در بخش تعالی سازمانی نیز استان خوزستان به عنوان یکی از استان های پیشرو در این امر است. دریافت 13سال پیاپی رتبه برتر در بعد شاخص های اختصاصی در جشنواره شهید رجایی استان خوزستان و کسب تقدیرنامه پنج ستاره در جايزه ملي تعالي شركت ملي گاز ايران از جمله افتخارات این شرکت در تعالی سازمانی است.  از جمله مواردی که می توان به عنوان پیامدهای مثبت گازرسانی قلمداد کرد، رفع محرومیت و توزیع عادلانه امکانات در این مناطق است که گازرسانی به عنوان یکی از مهمترین خدمات زیرساختی رفاهی و شاخص های اثرگذار بر پایداری جمعیت روستایی به شمار می رود.

کاهش مهاجرت از روستاها به شهرها نیز ویژگی مهم دیگری است که می توان به عنوان یکی از پیامدهای گازرسانی به روستاها مطرح کرد. افزون بر اين، ایجاد اشتغال پایدار از جمله موضوعاتی است که امروزه با استفاده از گازرسانی به روستاها، پیامد مثبتی در این زمینه داشته است.

در پايان بايد گفت؛ دستاورد مهم گازرساني، حفظ و صیانت از محیط زیست است که در این زمینه با توجه به گازدار شدن بخش قابل توجهی از روستاهای خوزستان، باعث صرفه جویی در قطع درختان جنگل می شود.