ابتدا یک معرفی از شرکت حفاری مپنا داشته باشید.

شرکت حفاری مپنا از زیرمجموعه های بخش نفت و گاز گروه مپناست که این بخش، از شرکت های توسعه نفت و گاز مپنا، شرکت حفاری مپنا، شرکت مشاوران انرژی تهران و نیرپارس تشکیل شده است. شرکت حفاری مپنا نیز با فعالیت در پروژه های بالادستی صنعت نفت و گاز در سه زمینه اجاره دکل های خشکی، اجاره دکل های دریایی و نیز ارائه خدمات جانبی حفاری فعالیت دارد. این شرکت با حمایت و پشتیبانی گروه مپنا و بهره گیری از منابع رقابتی موجود، منابع انسانی حرفه ای، تجهیزات و ماشین آلات پیشرفته خود، قادر به برنامه ریزی و اجرای پروژه از حفاری، توسعه و تعمیرات چاه با بالاترین کیفیت و استاندارد است.

  چند سال از عمر شرکت حفاری مپنا می گذرد؟

شرکت حفاری مپنا در سال 1388 به منظور ارائه خدمات حفاری خشکی و دریا و نیز ارائه خدمات فنی حفاری با نام توسعه انرژی خاورمیانه تاسیس شد و در سال 1392 به شرکت حفاری مپنا نور کیش تغییر نام داد.

 چه تعداد دکل دارید؟

ناوگان ما شامل دو دکل به نام های نور یک و نور ۲ در بخش خشکی است و در بخش دریا هم یک دستگاه دکل حفاری با نام MAP DRILLER 1 (MD-1) در اختیار داریم.

  این دکل ها در حال حاضر فعال هستند؟

دو دکل خشکی ما اکنون در پروژه EPD میدان نفتی دانان مشغول فعالیت است و دکل دریایی MD-1 هم انشاالله بزودی کار حفاری فاز 11 پارس جنوبی را آغاز می کند. این دستگاه نزدیک به سه سال تحت اجاره شرکت نفت فلات قاره بود و در میادین مختلف این شرکت از جمله میدان های سلمان، بهرگانسر، سروش و ... فعالیت داشت. قرارداد این دکل با شرکت نفت فلات قاره اوایل مهر امسال به اتمام رسید و پس از برنده شدن در مناقصه طرح ملی توسعه فاز ۱۱ پارس جنوبی، به کارفرمایی شرکت پتروپارس برای اجاره دکل، از میادین شرکت نفت فلات قاره ترخیص و به سمت موقعیت فاز ۱۱ روانه شد که بزودی پس از برپایی، کار حفاری را آغاز خواهد کرد؛ البته افزون بر فعالیت در بخش دکل داری، کسب و کار دیگر شرکت حفاری مپنا، خدمات حفاری است که شامل 11 سرویس حفاری از جمله خدمات لوله مغزی سیار، تست سطحی، آزمایش ساق مته، RTTS و MDST، مانده یابی، سیمان کاری و انگیزش چاه، پمپ نیتروژن، راندن لوله، مغزه گیری، امحای پسماند و در نهایت نمودارگیری گل می شود.

  در زمینه ارائه سرویس های حفاری هم در بخش بالادست صنعت نفت فعالیتی در دست انجام دارید؟

در طرح های نگهداشت و افزایش تولید 28 مخزن شرکت ملی مناطق نفت خیز جنوب، در حال ارائه خدمت در زمینه ارائه خدمات یکپارچه حفاری و بهره برداری در میادین رامشیر و منصوری به شرکت اویک، ارائه سرویس حفاری میادین نرگسی و پایدار غرب به شرکت انرژی دانا و نیز ارائه خدمات آزمایش چاه و راندن لوله به شرکت پدکس هستیم.

این شرکت در پروژه حفاری 11 حلقه چاه میدان نفتی دانان نیز با سه دکل شامل دو عدد ملکی و یک عدد استیجاری مشغول به فعالیت حفاری است که تقریبا بیشتر توان خدمات ما نیز در این میدان به کار گرفته شده است. در حال حاضر یک حلقه چاه این میدان کامل شده و به بهره برداری رسیده و انشاالله حداکثر تا 45 روز آینده سه حلقه چاه دیگر نیز در مدار تولید قرار خواهد گرفت و تحویل شرکت نفت مناطق مرکزی می شود.

   به تعامل و همکاری های شما با صنعت نفت بپردازیم، چه همکاری ها و فعالیت هایی در حال انجام است؟

تا کنون دکل های دریایی و خشکی به صورت استیجاری در پروژه های جاری خدمات ارائه می کردند که با توجه به معرفی طرح های توسعه و نگهداشت شرکت ملی نفت ایران و با ارائه پروژه های EPD، گروه مپنا موفق به عقد قرارداد پروژه دانان شده که در حال انجام است. از سویی پروژه های شوریجه و پارسی پرنج نیز در مرحله تهیه مطالعات و بررسی های اولیه ازسوی گروه مپنا قرار دارد که به احتمال قوی در سال 1400 عملیات حفاری آنها اجرایی خواهد شد.

  کمی جزئی تر به فعالیت هایتان در پروژه دانان بپردازید. از چه زمانی فعالیت شروع شد و چه روندی را طی کردید؟

طرح نگهداشت و افزایش تولید نفت در شرکت نفت مناطق مرکزی ایران در قالب سه پروژه دانان، نفت شهر و سعادت آباد دنبال می شود که در این میان، طرح توسعه دانان در استان ایلام در دستور کار گروه مپنا قرار دارد.

  در این طرح چه هدفی دنبال می شود؟

هدف از اجرای طرح نگهداشت و افزایش تولید نفت دانان در استان ایلام، افزایش بیش از ۱۰ هزار بشکه ای ظرفیت تولید روزانه این میدان است. در این میدان، حفاری ۱۱ حلقه چاه جدید تولیدی و نیز طراحی و اجرای عملیات شکافت اسیدی در گروه بنگستان برای دو حلقه از این ۱۱ حلقه چاه هدف گذاری شده است، همچنین خدمات فنی ژئوفیزیکی شامل طراحی، جمع آوری، انجام مطالعات لرزه نگاری سه بعدی در مساحتی حدود ۵۰۰ کیلومتر مربع، احداث یک دستگاه پکیج نمک زدایی Skid Mounted با ظرفیت ۱۰ هزار بشکه در روز، توسعه چندراهه دانان، احداث جاده های دسترسی به چاه ها و اجرای خط لوله ۶ اینچ به طول ۵۵ کیلومتر دیده شده است. نخستین دکل حفاری برای اجرای این طرح، دی سال 98 در این میدان مستقر شد و تابستان امسال، چاه شماره ۱۰ میدان نفتی دانان با امکان تولید روزانه حدود ۲ هزار بشکه نفت به مدار تولید آمد؛ البته باید اشاره کنم که با توجه به شیوع ویروس کرونا، فعالیت حفاری ما در فروردین و اردیبهشت ماه متوقف شد؛ اما اکنون به لحاظ برنامه حفاری هر چاه، حدود 10 تا 15 روز جلوتر هستیم. در حال حاضر چاه های دانان ۱۲، ۱۳ و ۱۴ در حال حفاری هستند و تا ۴۵ روز آینده هر سه آنها تکمیل و به مدار تولید می آیند.

  تجربه فعالیت در پروژه دانان را چطور ارزیابی می کنید؟

کار حفاری همیشه سختی های خود را دارد. با توجه به اینکه شرکت ملی نفت ایران در یکی دو سال گذشته، تعداد زیادی پروژه در قالب نگهداشت و تولید تعریف کرده و از سویی شرکت ها ملزم به خرید کالای ساخت داخل هستند، مشکل اصلی ما در حفاری این چاه ها تامین بموقع کالای ساخت داخل و تعدیل قیمت ها با توجه به نوسانات ارزی است؛ چرا که ظرفیت تولید کالاهای داخلی با توجه به تقاضای موجود، محدود است؛ البته باید این توضیح را بدهم که فلسفه ریالی بودن این مناقصات به این دلیل بود که کالا و خدمات و نیز نیروی انسانی داخلی بوده و تامین هزینه ها در داخل کشور است؛ اما موضوع محدودیت ظرفیت داخلی نیز باید در مناقصات ریالی لحاظ شود و ما به هر حال باید به دنبال راه هایی برای ایفای تعهدات قراردادی خود باشیم و لاجرم برای اجرای بموقع تعهدات، تأمین برخی ملزومات پروژه نیازمند ارز است. در نتیجه اگر بخواهم نوسانات ارز و تعدیل قیمت ها را شرح دهم، می توانم بگویم به عنوان مثال برای قراردادی که در دانان مشغول آن هستیم، نرخ ارز در برهه زمانی گشایش پاکات مالی و عقد قرارداد آن (نیمه دوم سال ۹۷ و امروز) افزایش بسیار جدی داشته و این امر نیازمند بازنگری و تعدیل است.

  این موضوع را با شرکت ملی نفت مطرح کردید؟

بله مذاکرات انجام شده و قول مساعدت دادند؛ اما تعدیل ریالی محدود، کمک چندانی نمی کند. نکته ای که باید بر آن تاکید کنم، این است که گروه مپنا ملی گرایانه به موضوع نگاه می کند و دنبال این است که در شرایط حال حاضر، به کشور کمک کند و اینگونه نیست که کار متوقف شود؛ اما این مهم هم با توجه به هزینه ها و درآمدهای موجود تا یک جایی امکانپذیر است.

  به پروژه فاز ۱۱ بپردازیم. ماموریت شما چیست؟

این پروژه به کارفرمایی شرکت پتروپارس و نظارت عالی شرکت نفت و گاز پارس است که با توجه به مناقصه موجود، ما دکل آن را تامین می کنیم. طبق اسناد مناقصه، باید ۱۲ حلقه چاه ظرف سه سال برای پتروپارس حفاری کنیم که البته تامین کالا و مهندسی با آن شرکت است.

  در بحث حفاری، برداشت اولیه در تیر سال 1400 پیش بینی شده است. شما چه چشم اندازی در کار حفاری می بینید؟

این ها به تامین مالی و کالایی بستگی دارد؛ اگر مشکلی نباشد، با توجه به شناختی که از پتروپارس دارم، براساس برنامه زمانبندی قابل تحقق است. نکته ای که باید بر آن تاکید کنم، این است که فاز ۱۱ پارس جنوبی، پروژه ای ملی است که شرکت های خارجی چند بار کاندیدای اجرای آن بودند و در حال حاضر شرکت های داخلی با احساس، غیرت و تعصب خاصی فعالیت فاز 11 پارس جنوبی را در دست انجام دارند. من مشکل خاصی در کار حفاری نمی بینم و برای شرکت حفاری مپنا هم کار، جذابیت و حلاوت خاصی دارد و امیدوارم سربلند از آن بیرون بیاییم.

  با توجه به گستردگی فعالیت در صنعت نفت، قصد افزایش ناوگان حفاری را دارید؟

شرح وظیفه گروه مپنا در طرح توسعه مخزن شوریجه و پارسی پرنج 60 حلقه چاه هر کدام 30 حلقه چاه است. شرکت حفاری مپنا برای اینکه بتواند این پروژه ها را به پایان برساند، قصد دارد 4 دکل به ناوگان خشکی اضافه کند؛ البته نیم نگاهی هم به فعالیت و همکاری با صنعت نفت در بخش دریا داریم و در این زمینه هم پیگیر افزودن یک دکل دریایی هستیم.

  در حال حاضر پارسی پرنج در چه مرحله ای قرار دارد و ماموریت شما در این طرح چیست؟

در پروژه پارسی پرنج، مطالعات اولیه آن در حال انجام است که اواخر سال آینده، حفاری آن آغاز می شود. مدت قرارداد این پروژه که در قالب مدل قراردادی نفت خیز جنوب امضا شده، ۱۰ سال، ارزش قرارداد حدود یک میلیارد و ۳۸۰ میلیون دلار و هدف از اجرای قرارداد، افزایش تولید روزانه میدان های پارسی و پرنج از ۵۲ هزار بشکه فعلی به ۸۵ هزار بشکه و دستیابی به حدود ۱۲۱ میلیون بشکه تولید تجمعی اضافی است. حفاری ۲۹ حلقه چاه جدید، تعمیر هشت حلقه چاه موجود، اجرای عملیات فرازآوری مصنوعی با استفاده از گاز، نصب پمپ های درون چاهی در ۴۵ حلقه چاه و اجرای عملیات لایه شکافی و نصب لوله مغزی، از جمله فعالیت هایی است که در شرح کار تحت الارض این قرارداد آمده و در بخش سطح الارض نیز انجام فعالیت هایی از جمله بهینه سازی و افزایش ظرفیت تاسیسات موجود، احداث واحدهای جمع آوری و تقویت فشار گاز، احداث واحد نمک زدایی مستقل، احداث خطوط لوله انتقال نفت و گاز و تزریق گاز هدفگذاری شده است.

  با این اوصاف، قصد توسعه و حضور پررنگ تر در صنعت نفت را دارید؟

بنای فعالیت گروه مپنا و این شرکت در صنعت نفت، فراتر از آنچه در حال حاضر وجود دارد، است. برنامه ما توسعه فعالیت ها و حرکت به سمت تامین نیازهای شرکت ملی نفت ایران است. مجموعه مپنا به همین دلیل، اکنون سراغ پروژه هایی همچون طرح توسعه شوریجه رفته و در نظر است آن را فاینانس کند. به همین منظور بخش حفاری مپنا هم در همین زمینه بخش حفاری مپنا هم با هدف برداشتن گام های بزرگ تر به دنبال تجهیز ناوگان دریایی و خشکی است. اگر چه شرکت ما جوان و نوپاست، اما چشم انداز ما قرار گرفتن در بین 5 شرکت برتر حفاری و ارائه کننده خدمات فنی آن تا سال 1405 شمسی است. در این زمینه فرمایشات و رهنمودهای مقام معظم رهبری را دنبال می کنیم، چرا که در جلسات مدیران گروه مپنا حرف بر این است که به شرکت ملی نفت ایران کمک کنیم و اکنون نگاه ما تحقق فرمایشات ایشان (مقام معظم رهبری) و سیاست های نظام مرتبط با صنعت نفت است.