غذایی مجلسی و خوشمزه

باقالی پلو با ماهیچه

   محمد غفاری

آشپزی کردن برای آن دسته از افرادی که عاشق این کار هستند، حسی خوشایند است که در آن، عطر و طعم و لذت بصری حرف اول را می زند. حالا تصور کنید در این فعالیت لذت بخش و سرگرم کننده، آن هم در این روزهای کرونایی قرار است غذایی سنتی و مجلسی تهیه کنید. درست کردن غذاهای مجلسی همیشه کار سختی بوده، اما نه زمانی که باقالی پلو با ماهیچه باشد. این پلوی خوشمزه که یکی از انواع غذاهای سنتی ایرانی است ، در بین ایرانیان از گذشته تاکنون از جایگاه ویژه ای برخوردار بوده است. غذایی که در بیشتر مواقع آن را در مهمانی های خاص طبخ می کنند. با این حال تهیه باقالی پلو که با ماهیچه، مرغ یا گردن سرو می شود، نسبت به بسیاری از غذا های تشریفاتی و مجلسی دیگر مثل مرصع پلو، شیرین پلو و... آسانتر است. حالا اگر شما هم از طرفداران این غذای خوشمزه هستید، می توانید در این روزهای کرونایی کمی خودتان را تحویل بگیرید و این غذای مجلسی خوش رنگ و لعاب را تهیه و در کنار خانواده نوش جان کنید.

 مواد لازم 

 ماهیچه: یک عدد

برنج: یک پیمانه

شوید تازه و خشک شده: به میزان لازم

باقالی سبز: 200 گرم

پیاز: ٤ عدد

زعفران: به میزان لازم

کره: ٣۰ گرم

سیر: یک عدد

آلو: ٣ عدد

 طرز تهیه

برنج را شسته و خیس می کنیم. پیازها را برش می زنیم و خلالی خرد می کنیم و تفت می دهیم به اندازه ای که طلایی شود. سپس ماهیچه را به پیاز اضافه می کنیم و یک حبه سیر را با کمی فلفل و زردچوبه به آن می افزاییم. در ظرف را می گذاریم و اجازه می دهیم که به مدت 4 ساعت روی شعله کم پخته شود. با گذشت یک ساعت و نیم از زمان پخت، مقداری کره و زعفران را به غذایمان اضافه کرده و یک ساعت آخر هم آلو و نمک را اضافه می کنیم. تا آماده شدن ماهیچه، آب برنج را جوش می آوریم، زمانی که جوش آمد باقالی را می ریزیم تا یک جوش بخورد، سپس برنج را اضافه می کنیم. برنج را آبکش کرده و در زمان دم کردن شوید خشک را به آن اضافه می کنیم.

 

 

کیک سیب و دارچین

یمان رمضان زاده

مواد لازم

آرد الک شده: 2 لیوان

شکر: یک لیوان

سیب: 3 عدد

روغن: 3/1 لیوان

ماست: 2/1 لیوان

دارچین: به میزان لازم

بیکینگ پودر: 2 قاشق مرباخوری

وانیل: نوک قاشق مرباخوری

پودر قند: به میزان لازم

تخم مرغ: 3 عدد

کره: 50 گرم

 

طرز تهیه

دو عدد سیب را مربعی شکل خرد می کنیم و روی آنها یک قاشق غذاخوری دارچین و یک قاشق غذاخوری شکر می ریزیم. کره، شکر و روغن را با همزن خوب با هم مخلوط می کنیم. سپس تخم مرغ و وانیل را اضافه کرده و خوب هم می زنیم. ماست را اضافه می کنیم و هم می زنیم. در این مرحله نوبت اضافه کردن آرد الک شده و بیکینگ پودر است. نصف مواد آماده را داخل قالب می ریزیم و سیب ها را روی آن می چینیم. سپس باقی مانده مواد را روی سیب ها می ریزیم. حالا یک عدد سیب را ورقه ورقه می کنیم و روی مواد کیک قرار می دهیم. در پایان هم دارچین و شکر را روی سیب ها می ریزیم. کیک را به مدت50 دقیقه داخل فر از قبل گرم شده با دمای180 درجه قرار می دهیم تا کاملا پخته شود.

نکته: بعد از گذشت 40 دقیقه آن را چک کنید.

 

شیرینی کشمشی

 داریوش اعماری

 مواد لازم

آرد: 2 ليوان

كشمش: یک لیوان

تخم مرغ: یک عدد

شكر: یک ليوان

شير: یک سوم ليوان

كره: 170 گرم

وانيل: نصف قاشق چایخوری

نمك: یک سوم قاشق چایخوری

بيكينگ پودر: 2 قاشق چایخوری

 طرز تهیه

ابتدا فر را روی 190 درجه سانتیگراد قرار می دهیم تا گرم شود. کره را از یخچال بیرون می آوریم تا نرم شود. تخم مرغ ها هم بهتر است به دمای محیط برسند. کره، شکر و وانیل را با همزن می زنیم به اندازه ای که حجمش زیادتر شود. سپس تخم مرغ و شیر را اضافه می کنیم و کمی هم می زنیم. در این مرحله آرد، بیکینگ پودر و نمک را اضافه کرده و فقط به حدی که مخلوط شوند، آهسته می زنیم. حالا كشمش را اضافه مي كنيم. (از كشمش ريز با رنگ تيره استفاده كنيد)

كشمش ها را هم به اندازه ای که با مواد مخلوط شود هم مي زنيم. کف سینی فر كاغذ روغنی پهن می کنیم، از مواد آماده به اندازه يك اسكوپ روی آن می ریزیم. کمی فاصله می دهیم و اسکوپ بعدی را می ریزیم. در پایان هم شیرینی ها را در فر قرار می دهیم و به مدت 15 دقيقه يا تا زمانی كه روی آنها طلايی شود، صبر می کنیم. توجه کنید که بعد از بیرون آوردن شیرینی ها از فر باید اجازه دهیم که سرد شوند تا بتوانیم آنها را به راحتی از کاغذ روغنی جدا کنیم.