کاخ ها و میراث؛ باستانی ایران زمین

شبنم اعماری     یکی از میراث باستانی ایران زمین که از گذشته تاکنون همواره مورد توجه بوده اند، کاخ ها و عمارت های پادشاهی هستند. سازه های باشکوهی که از دوران قبل از اسلام تا دوران قاجار به دستور پادشاهان ساخته شدند. کاخ هایی که برخی از آنها در طول زمان از بین رفته اند، اما برخی دیگر با وجود گذشت صدها سال همچنان استوار و پابرجا مانده اند. از این رو در گوشه و کنار سرزمین پنهاورمان ایران کاخ های زیادی جا خوش کرده اند که علاقه مندان به بازدید از این عمارت های باشکوه در هر شهر و دیاری می توانند به سراغ یکی از آنها بروند و از نزدیک نظاره گر شکوه و عظمت این سازه های پرررمز و راز باشند.

آپادانا 

کاخ های زیادی در دوران امپراطوری هخامنشینان در شهرهای مختلف ساخته شدند که یکی از معروف ترین آنها کاخ آپادانای شوش است که 10 هزار مترمربع مساحت دارد و در آن بیش از 110 فضای معماری نیز کشف شده است. این کاخ در دوره ناصرالدین شاه توسط یک زوج فرانسوی از زیر خاک بیرون کشیده شد.

پاسارگاد

 اینجا همان جایی است که کوروش پس از نبردی سرنوشت ساز توانست آخرین شاه دولت ماد را شکست دهد و امپراطوری هخامنشیان را پایه گذاری کند. او این نقطه را به عنوان پایتخت انتخاب و کاخ هایش را در آن بنا کرد. در حال حاضر بقایای دو کاخ مربوط به دوران کوروش در پاسارگاد دیده می شود که هر دوی آنها در فهرست میراث فرهنگی جهان به ثبت رسیده اند. با وجود اینکه کاخ های پاسارگاد در طول زمان آسیب زیادی دیده اند، اما بقایای بجا مانده به خوبی گویای عظمت آنهاست.

تخت جمشید 

این کاخ معروف و شناخته شده، یکی از پرافتخارترین میراث باستانی ایران است که تاریخ شروع ساخت آن به دوران داریوش اول برمی گردد. جالب اینکه تکمیل قسمت های مختلف این کاخ باشکوه تا ۲۰۰ سال بعد نیز ادامه داشت. تخت جمشید که امروز تنها قسمت هایی از آن بجا مانده، شهرت جهانی دارد و در فهرست میراث فرهنگی یونسکو نیز به ثبت رسیده است.

 

      پارک ملی بوجاق

بهترین تالاب پرنده نگری ایران

پارک ملی بوجاق که یکی از بهترین تالاب های پرنده نگری ایران است، اولین پارک ملی خشکی - دریایی کشور محسوب می شود. جایی که در آن می توانید یکی از زیباترین مناظر طبیعت را به نظاره بنشنید. این پارک به عنوان یک منطقه حفاظت شده، از اهمیت زیستگاهی (به خصوص برای پرندگان آبزی که هر ساله به این منطقه مهاجرت می کنند) بسیار بالایی برخوردار است. از این رو در فهرست تالاب های کشور با عنوان لاگون کیاشهر به ثبت رسیده است. در این منطقه می توان انواع پرستوی دریایی، بوتیمار، قار، مرغ سقا، گیلان شاه، گیلار، کشیم، کاکایی، باکلان، چاخ لق، زنگوله بال، سلیم، خروس کولی، آبچلیک، ابیا، پاشلک، تلیله، سبزه قبا، آنقوت، چنگر، ماهی خورک و پرندگان شکاری مانند انواع کورکور، سارگپه، سنقر، پیغو، ترمتای، دلیجه، لیل، بالابان، لاچین و بحری، سسک، پپت، زرده پره، چرخ ریسک، دم جنبانک، سنگ چشم، کوکو و... را مشاهده کرد.علاوه بر این پرندگانی که در این تالاب زندگی می کنند به ۲۰ گونه محدود می شوند و اکثر آنها پرندگان مهاجر هستند. شناگر بلوطی، یکی از پرندگان نادری است که در بوجاق می توان آن را دید. از دیگر پرندگان نادر این پارک ملی را هم می توان به عروس غاز، فالاروپ، غاز پا زرد، و غاز پیشانی سفید کوچک اشاره کرد.  همچنین بیش از ۵۰ گونه از آبزیان مختلف در این منطقه شناسایی شده اند که ماهی سفید، کپور، سیم پرک، سرخ باله،  اردک ماهی، ماهی کاراس و لای ماهی از جمله آنها هستند. حالا اگر قصد سفر به این منطقه را دارید، می توانید از مسیرهای جاده های حسن رود به زیباکنار، لشت نشا به زیباکنار و از طریق جاده خاکی زیباکنار که در جوار رودخانه اشمک قرار گرفته و مسیرهای خاکی متعدد دیگر راهی بوجاق شوید.

 

موزه؛ گنجینه ای ارزشمند

موزه ها را می توان پل ارتباطی بین حال و گذشته دانست، جایی که با قدم زدن در آن ویترینی از گنجینه های ارزشمند گذشتگان پیش رویمان نمایان می شود، اشیایی که هزاران قصه، داستان و راز نهفته دارند. شاید به همین دلیل است که در طول سال نظر علاقه مندان زیادی را به سمت خود جلب می کنند و پذیرای تعداد زیادی بازدیدکننده هستند.

موزه ملی تهران

با حضور در موزه ملی تهران، می توانید ساعات هیجان انگیزی را رقم بزنید و با گشت و گذار در سالن های مختلف آن، خود را در اعماق جهان باستان بیابید. در این موزه می توانید از عصر پارینه سنگی تا دوره اسلامی و اشیای این دوران را در ویترین های آن بیابید. موزه ملی، اولین و قدیمی ترین موزه رسمی ایران است.

موزه آذربایجان

موزه آذربایجان که از جمله قدیمی ترین موزه های ایران به شمار می رود و از آن به عنوان یکی از بهترین موزه های کشور یاد می شود، گنجینه باارزشی از تاریخ و تمدن ایران را در دل خود جای داد که اشیای زیادی از دوران های مختلف تاریخی در چهار تالار آن به نمایش گذاشته است.

موزه موسیقی اصفهان

موزه موسیقی اصفهان، تنها موزه موسیقی خصوصی کشور است. در موزه موسیقی اصفهان می توانید بیش از ۳۰۰ نمونه از آلات موسیقی از سراسر ایران را مشاهده کنید که ظاهر بسیاری از آنها با چیزی که در نقاشی و مینیاتورهای قدیمی می بینیم، تفاوتی ندارد. نکته جالب توجه اینکه این موزه موفق به کسب دو جایزه شده است.

موزه آستان قدس رضوی

این موزه، یکی از بی نظیرترین مجموعه هایی است که در آن اشیای نفیسی وجود دارد. موزه های آستان قدس رضوی شامل موزه مرکزی، فرش، قرآن و نفایس، موزه هدایای مقام معظم رهبری، تالار استاد فرشچیان و موزه مردم شناسی می شود. در این موزه ها گنجینه های تماشایی از هنرهای تجسمی، فرش، تمبرها، سلاح و... در معرض بازدید علاقه مندان قرار گرفته است.