بيوقفه توأم بود، بيترديد جز در سايه اتکال به پروردگار، صبر و درايت و توانمندي متخصصان و مجاهدان راستين صنعت نفت بهويژه همه مديران و کارکنان شرکت ملي مناطق نفتخيز جنوب، شرکت ملي حفاري و معاونت توليد شرکت ملي نفت به دست نيامده است. اينجانب با گراميداشت ياد و خاطره دو تن از عزيزان جانباخته در حادثه رگ سفيد، رجاي واثق دارم صنعت نفت به وجود متخصصان توانمند، جوان، باانگيزه و متعهد به خود ميبالد و انشاءالله به لطف خداوند مسير پرتلاش همه تلاشگران صنعت نفت هموارتر خواهد شد. عمليات موفقيتآميز مهار شعلههاي سرکش رگ سفيد، بيانگر رکوردي کمنظير در اينگونه عمليات است که با همدلي، مجاهدت و ازخودگذشتگي متخصصان متعهد ايراني در صنعت نفت بهدستآمده است. اين پيروزي را به همه کساني که با ارادهاي آهنين در اين صنعت بزرگ و خطير کشور فعاليت دارند، تبريک عرض ميکنم و آرزو دارم انشاءالله شاهد موفقيتهاي بيشتر در زمينه توسعه روزافزون و بالندگي کشور عزيزمان باشيم.»

اتفاق نظر تيمهاي عملياتي، رمز موفقيت رگ سفيد
قائم مقام مديرعامل شرکت ملي حفاري در تشريح روز شمار عمليات مهار فوران چاه 147رگ سفيد گفت: اتفاق نظر، همدلي، شجاعت و جسارت تيمهاي عملياتي و واحدهاي فني، تخصصي و پشتيباني در دستيابي به اين موفقيت بزرگ بسيار حائز اهميت است.محمدرضا تاکايدي از تلاشگران صنعت نفت و سختکوشان ملي حفاري در مهار فوران چاه 147 رگ سفيد قدرداني کرد و گفت: حضور مستمر مديران عامل و ارشد شرکت ملي حفاري ايران و شرکت ملي مناطق نفتخيز جنوب، همچنين معاون مديرعامل شرکت ملي نفت ايران در امور توليد در کنار متخصصان، کارشناسان و نيروهاي عمل کننده در منطقه بسيار مهم و در راهبري عمليات مهار کنترل فوران چاه تاثير گذار بود. از نکات قابل تامل در اين موفقيت، انجام کار بدون حادثه با ضريب ايمني بالا بود و اين در حالي است که از نظر زماني، مهار فوران يک چاه مشابه در منطقه رگ سفيد در سالهاي گذشته 85 روز به طول انجاميد و زمان کنترل فوران چاه 147 در مدت 58 روز محقق شد و اين يک رکورد به شمار ميآيد.قائم مقام مديرعامل شرکت ملي حفاري ايران در ادامه ياد و خاطره دو نفر از کارکنان ملي حفاري را که در حادثه فوران و آتش سوزي اين چاه در هفتم آبان ماه گذشته جان باختند، گرامي داشت.

تقدير مديرعامل شرکت نفت و گاز مارون از تيم عملياتي مهار فوران
جهانگير پورهنگ، مدير عامل شركت بهرهبرداري نفت و گاز مارون در پيامي به مدير عامل شركت ملي مناطق نفتخيز جنوب ضمن گراميداشت ياد و خاطره شهداي اين حادثه، موفقيت كارگروه فني تخصصي مهار فوران و آتش چاه 147 رگ سفيد را تبريك گفت. در بخشي از پيام وي آمده است: «تلاش و مجاهدتهاي كاركنان صنعت عظيم نفت، بويژه شركت ملي مناطق نفتخيز جنوب كه راهبري عمليات توليد بيش از 80درصد نفت خام كشور را به عهده دارد همواره در صنايع بالادست شهره خاص و عام بوده است و اين بر كسي پوشيده نيست كه در عمليات مهار فوران چاه 147 رگ سفيد، اين مجاهدتها دو صدچندان رخ نمود. اينجانب موفقيت و ظفر حضرتعالي به عنوان رئيس ستاد مشترك عمليات مهار فوران چاه 147، مهندس سپهري، مدير عامل محترم شركت ملي حفاري و كليه كارگروه فني و تخصصي اين عمليات را تبريك عرض نموده، از خداوند متعال، كاميابي يكايك صنعت مردان صنعت نفت را مسئلت مي نمايم.»

پيام تبريك مديرعامل شركت بهرهبرداري نفت و گاز مسجدسليمان
مديرعامل شرکت بهرهبرداري نفت و گاز مسجدسليمان نيز به مناسبت اقدام شجاعانه و جهادگونه تلاشگران صنعت نفت در مهار چاه سركش و فوران كرده 147 رگ سفيد مديرعامل شركت بهرهبرداري نفت و گاز مسجدسليمان پيام تبريكي ارسال کرد. در بخشي از پيام قباد ناصري آمده است: «يكي از حساس ترين بخشهاي فعاليت در صنعت نفت، بخش حفاري چاه است كه به دليل ناشناخته بودن رفتارهاي زمين و لايههاي تشكيل دهنده، آن را به پرمخاطرهترين بخش اين صنعت حساس مبدل ساخته است. در تمامي كشورهاي پيشرفته و مدعي تكنولوژي حفاري نفت، فوران چاه در حين حفاري جزو دغدغههاي متخصصان اين صنعت است و بالطبع صنعت نفت ايران هم از اين قاعده مستثني نيست. در روز 7 آبان چاه 147 ميدان نفتي رگ سفيد فوران كرد و شعلههاي سربه آسمان كشيده از اين چاه سركش كه فشار گاز آن با هيچ چاه فوران كرده ديگري قابل مقايسه نبوده و نيست، جان دو تن از همكاران عزيزمان را گرفت، اما تيم شكل گرفته براي مهار اين چاه هم قسم شدند تا براي زنده نگاه داشتن ياد و خاطره اين 2 ايثارگر جان باخته به مقابله با آتش برخيزند و افسار مهارش را در دست بگيرند. عليرغم صعب العبور بودن منطقه و كمبودهاي بسيار امكانات رفاهي اعضاي تيم متشكل از مديران مجرب و متعهد و كاركنان متخصص و كاركشته شركت ملي مناطق نفتخيز جنوب و شركت ملي حفاري ايران در سايه مديريت و نظارت مدير محترم توليد شركت ملي نفت ايران توانستند با حضور 24 ساعته در آن منطقه ي عاري از امكانات و در حالي كه دود و آتش و گاز همه ي منطقه را در بر گرفته بود با همتي بلند طي 58 روز تلاش جانفرسا و شبانهروزي و بدون لحظهاي وقفه در انجام عمليات، بالاخره شعلههاي اين چاه سركش و فوران كرده كه به اذعان تمامي متخصصان صنعت نفت يكي از پيچيده ترين و دشوار ترين عملياتهاي مهار در طول عمر اين صنعت استراتژيك به شمار ميآمد را مهار كرده و مقهور اراده پولادين خويش نمايند.اينجانب به سهم خويش و به نمايندگي از كليه همكارانم در شركت بهرهبرداري نفت و گاز مسجدسليمان، كسب اين موفقيت و پيروزي ارزشمند را به مقام عالي وزارت نفت كه از روزهاي نخست با حضور در محل حادثه به تيم عملياتي مستقر روحيه اي زايد الوصف بخشيدند، مديرعامل محترم شركت ملي نفت ايران، مديرعامل محترم شركت ملي مناطق نفتخيز جنوب اين سردار پرافتخار صنعت نفت كه طي 58 روز گذشته در عمليات حضور فعال و مستمر داشتند، مديرعامل محترم شركت ملي حفاري ايران و كليه همكاران صنعت نفت كسب اين موفقيت و پيروزي ارزشمند كه برگ زرين ديگري بر دفتر قطور افتخارات صنعت نفت كشورمان افزودند، تبريك و تهنيت عرض نموده و ضمن گراميداشت ياد و خاطره دو همكار ايثارگري كه در اين حادثه جان خود را فدا كردند، به كليه همكاران و اعضاي تيم اطفا و مهار چاه 147 رگ سفيد خدا قوت و خسته نباشيد عرض نموده و براي آنان سلامتي و تندرستي را از خداوند متعال مسئلت مي نمايم.  

تقدير و تشکر استاندار خوزستان از مهارگران چاه 147 رگ سفيد
غلامرضا شريعتي، استاندار خوزستان نيز در پيامي از تلاش و همت دست اندرکاران مهار چاه 147 رگ سفيد تشکر کرد. متن پيام استاندار خوزستان به اين شرح است: «به نام خدا، تاريخ صد وده ساله صنعت نفت با حوادث تلخ و شيرين و رويدادهاي تحول آفرين بسيار درآميخته است. از آنجا که اين صنعت فعاليتي در تراز بينالمللي دارد، هر اتفاقي که در آن رخ دهد نگاه جهانيان را به خود جلب ميکند. بي ترديد مهمترين رويداد خبري صنعت نفت ايران در دو ماه گذشته، حادثه فوران چاه 147 رگسفيد واقع در حوزه فعاليت شرکت ملي مناطق نفتخيز جنوب بود که طي آن دکل 95 فتح شرکت ملي حفاري ايران طعمه آتش گرديد و دو تن از مردان غيور و متعهد آن شرکت نيز به شهادت رسيدند. بي ترديد در اين مدت ملت ايران به ويژه مردم شريف خوزستان و استانهاي واقع در حوزه عمليات مناطق نفتخيز جنوب، بي صبرانه منتظر موفقيت مهارگران و خاموشي و ايمني چاه در حال فوران بودهاند. اکنون که به فضل الهي و برکت ايام ولادت حضرت امام حسن عسکري (ع ) تدبير و تلاش جهادگونه تيم عملياتي و مديران ارشد شرکت ملي مناطق نفتخيزجنوب و شرکت ملي حفاري ايران به بار نشسته و کوششهاي شبانهروزي اين عزيزان به مهار کام فوران چاه سرکش رگ سفيد 147 منجر شده است. وظيفه خود ميدانم از جهاد 58 روزه مهارگران براي صيانت از سرمايههاي ملي قدرداني نموده و اين موفقيت ارزشمند را به يکايک مديران و کارکنان صنعت نفت به ويژه آقايان مهندس عاليپور و مهندس سپهري مديران محترم شرکتهاي ملي مناطق نفتخيزجنوب و ملي حفاري ايران و تمامي نيروهاي عملياتي حاضر در ميدان، تبريک و تهنيت گفته و از خداوند منان، تداوم توفيق، تندرستي و سربلندي آنان را در مسير خدمت به کشور عزيز اسلامي مسئلت دارم.»

 

 

  رگ سفيد که تنها آتش نبود!
عليمراد کاظم پور   مثل کودکي که به دامن چين دار مادرش عادت دارد، به اين خاک سوخته دل بسته بود و براي فروکش کردن آتش خشم 147 مدام سرباز مادرش بود.
به عادت زباني «دا» صدايش ميزند و روزهاي پياپي از اين غول چراغ رگ سفيد بعد از گزارش به مافوقها، «دا» تنها محرم اسرارش بود.
رگ سفيد فقط آتش نبود که مهار شود.
ميدان درس بود و دنيايي از خاطرات، دنيايي از کلمات، واگويههايي که بگويد رگ سفيد فقط آتش و اشتياق مهارش نبود که صفحه سرخ تجربه و درس بود.
ورق ميزنم صفحات نفت را و اين بار تابلوي خروش 147 و مردي بر مرز پاياني خدمت بي منت، به مانند کودکي عاشقانه وار هر لحظه از «دا» ميگويد. فرماندهاي که با حکم عاليپور، ميدان دار شده بود، هر صبح که او را ميديدم، از مادرش ميگفت و با همان لهجه زيبايش ميگفت؛ دام ديشب زنگ زد که چه وابي؛ تش خاموش شد يا نه و ميگفت که به آرامي و همانگونه که به مسئولان مانند عالي پور و پاکنژاد گزارش مي دهم، براي «دا» هم از عمليات ميگويم.
مسعود حيدري مرد خندههاي بيپايان و خستگي ناپذير، ستايشگر مادر، هيچ گاه از دوري از خانواده و دو پسرش چيزي نگفت، اما مدام از مادري ميگفت که در انتظار خبر مهار آتش است. ايستادگي را ازتجارب کودکي اش درتوبره تلاش به يدک ميکشيد و هيچ گاه در زندگي کم نياورده و سختي کار را با پوست و گوشت و استخوانش احساس کرده است.
او را ورق بزني، مردي است باسطور مختلف نگراني واضطراب دوستانش، اماسطرآشناي لبخندي که محو نميشود.
و اما رگ سفيد مهار شد تا وقتي همه در حال خوشحالي بودند مسعود به «دا» زنگ بزند و بگويد: «دا چاه خاموش وابي»
آري! مسعود نشان داد عشق به مادر چيز ديگري است.  و کاش اگر قرار شد روزي از مهارگران آتش رگ سفيد تجليل شود، مادر مهندس حيدري هم آنجا باشد تا به فرزندش افتخار کند.
راستي فراموش نکنيم «دا» در کلام مسعود حيدري، کاربردي کنايي دارد با دو معنا؛ يک معناي نزديک که مادر پير دل نگران فرزند را شامل ميشود و يک معناي دور و البته قوي که مام و مادر وطن را به ذهن متبادر ميسازد و اين «دا» يا «مام» مشترک است که انگيزه او و همرزمانش را در جدال با آتش چاه رگ سفيد دوچندان ميساخت.
قدرداني از اعتماد و پشتيبانيها
مديران عامل شرکت ملي مناطق نفتخيز جنوب و شرکت ملي حفاري ايران در پيامي مشترک، از معاون امور توليد شرکت ملي نفت ايران به پاس حسن اعتماد و پشتيباني قاطع از تيم عمليات مهار فوران در رگ‎سفيد قدرداني کردند.در متن پيام بيژن عاليپور و سپهر سپهري خطاب به محسن پاک‎نژاد آمده است: «اکنون که با عنايات حضرت حق و جانفشاني مجموعه نيروهاي حاضر در ميدان، عمليات موفق کنترل فوران چاه پرفشار رگ‎سفيد 147 با ثبت رکوردهايي تازه به پايان رسيده و برگي ديگر به دفتر زرين حماسه‎هاي سازماني صنعت سرافراز نفت افزوده است، لازم مي‎دانيم از حسن اعتماد و پشتيباني قاطع جنابعالي از تيم عملياتي، نهايت سپاس و قدرداني را به عمل آورده و مراتب خرسندي اعضاي تيم را نسبت به حضور و همراهي مستمر و موثر جنابعالي در منطقه تقديم داريم. بي‎ترديد رهنمودهاي سازنده شما و گره‎گشايي از چالش‎ها و مشکلاتي که در عملياتي اين‎چنين مسبوق به سابقه بوده و حمايت و پايمردي در مواجهه با حاشيه‎هايي بعضا بي‎سابقه، همواره در ذهن و ضمير مردان پولادين حاضر در ميدان باقي خواهد ماند.
يقينا تجربه همکوشي، تلاش و تفاهم کم‎نظير همکاران شرکت ملي مناطق نفتخيز جنوب و شرکت ملي حفاري ايران که منجر به خلق افتخاري ديگر براي کشور و صنعت عظيم نفت شد، مديون ديدگاه راهبردي و تدبير شخص جنابعالي است. همچنين حسن ارتباط با عوامل موثر در عمليات و انگيزه بخشيدن به سطوح مختلف نيروهاي عمل‎کننده با حضور و ارتباط مستقيم با نيروهاي خط مقدم آتش از سوي جنابعالي، مهمترين عامل دلگرمي و تحرک دوچندان مهارگران در جريان يکي از دشوارترين فوران‎هاي تاريخ صنعت نفت بود که بحمدالله به نتيجه دلخواه منجر گرديد. ضمن تبريک مجدد اين توفيق و دستاورد بزرگ، عزت و سلامتي جنابعالي و تمامي خدمتگزاران دلسوز کشور و صنعت نفت را از درگاه حضرت احديت مسئلت مي‎نماييم.»


مهار رگ سفيد نتيجه اعتماد وزير به تيم عملياتي
هوشنگ صيدالي، مديرعامل شرکت نفت و گاز گچساران، که از اولين روزهاي فوران آتش رگ سفيد تا لحظه مهار حضور داشت، از رگ سفيد ميگويد: رگ سفيد برگ زريني بود که در دفتر افتخارات مردان اين سرزمين نوشته شد و ورق خورد؛ در همان دقايق اوليه فوران دکل حفاري 95 ستاد بحران در شرکت نفت گچساران تشکيل جلسه داد تا بتوانيم تيمهاي عملياتي را به منطقه اعزام کنيم. به دليل نزديکي ايستگاه آتشنشاني پازنان که زيرمجموعه ايمني و آتشنشاني گچساران است، سرپرست ايستگاه در سريعترين زمان ممکن به محل فوران رسيد که موفق شدند يکي از فوت شدگان را به همراه رئيس بهرهبرداري از محل خارج کنند. از همان دقايق اوليه، تيم آتش نشاني و ترابري و پشتيباني حفاري نفت گچساران با هماهنگيهاي بيژن عاليپور، مديرعامل شرکت ملي مناطق نفتخيز جنوب عازم رگ سفيد شدند تا بتوانند در کنار ديگر مهارگران به انجام وظيفه بپردازند. امروز رگ سفيد ديگر آرام گرفته است، اما بايد اذعان کنيم هر لحظه و ساعت آن دنيايي از خاطرات از ايثار و فداکاري و شهامت انسانهايي رقم خورد که ثابت کردند براي سربلندي کشور از جان خود نيز ميگذرند. همدلي و وحدتي که ميان نيروهاي مناطق نفت خيز جنوب و شركت ملي حفاري بود، مثال زدني بود و انسان را به ياد دوران دفاع مقدس ميانداخت. نميشود خارج از گود نشست و انتقاد کرد و اين بي انصافي است که بخواهيم چشمانمان را ببنديم و به اين تيم که از زبدهترين افراد بودند، انتقاد کنيم.آتش سرکش رگ سفيد بيش از 2400 psi فشار داشت و گرماي آن از چند صدمتري نمايان بود و بايد گفت با فورانهاي ديگر هرگز قياسپذير نبود، به طوري که قبل از انقلاب دو چاه در اين منطقه دچار فوران شده است و آمريکاييها نيز نتوانستند آن را از بالا مهار کنند. در رگ سفيد رکوردهاي بزرگي به ثبت رسيد که مطمئنا در تاريخ صنعت نفت به ثبت خواهد رسيد، اما نکته مهم اين بود كه مهارگران با توكل به خدا کار کردند و اعتماد وزيرمحترم نفت به خود را به درستي پاسخ دادند و من نيز بر خود وظيفه ميدانم از تمام آنهايي که براي مهار رگ سفيد شبانهروز تلاش کردند، تقدير و تشکر داشته باشم. برخود وظيفه مي دانم اين حماسه بزرگ را كه برگ زريني در افتخارات صنعت نفت و گاز به شمار ميرود، به مقام عالي وزارت نفت كه از همان ابتدا با حضور در محل چاه 147 به تيم عملياتي مهار اعتماد كرد، علي کاردور، مديرعامل شركت ملي نفت ايران، محسن پاکنژاد، معاون مديرعامل شرکت ملي نفت در امور توليد، بيژن عاليپور، مديرعامل شركت ملي مناطق نفتخيز جنوب كه نقش فرماندهي اين عمليات بزرگ را به عهده داشت، سپهر سپهري، مديرعامل شركت ملي حفاري ايران و تمام همكاران خود در صنعت نفت، كسب اين موفقيت را تبريك و تهنيت ميگويم.