گفت و گو با عضو فعال خانواده بزرگ نفت و مجری رادیو و تلویزیون آبادان

از کلاس های قرآنی تا امور خیریه و حمایتی

مشعل    حسن حلافيان، کارشناس مسئول اطلاعات و برنامه ريزي شهرداري منطقه ويژه اقتصادي انرژي ماهشهر در سال هاي 83 تا 85 به عنوان حراست در پالايشگاه آبادان مشغول به کار بوده است، اما از سال 87 به سازمان منطقه ويژه اقتصادي ماهشهر آمده و در حراست اين مجموعه فعال شده است. او حالا کارشناس مسئول اطلاعات و برنامه ريزي شهرداري منطقه ويژه اقتصادي انرژي ماهشهر است و همزمان هم دانشجوي رشته فقه و مباني حقوق اسلامي و مجري راديو و تلويزيون شبکه آبادان است، اما آنچه باعث شد به سراغ او برويم فعاليت هاي فوق برنامه متعددي است که در اين سال ها شروع کرده و حالا به سرانجام خوبي رسيده که مي توانند براي منطقه ماهشهر  بيش از قبل مفيد باشند.

حلافيان حدود 15 سال قبل با توجه به علاقه مندي که به اجرا داشته در دوره هاي مجري گري شرکت کرده و با اضافه شدن تجربيات مکرر در 15 سال گذشته، حالا مجري شبکه آبادان است. او در توضيح بيشتر مي گويد: از مجري گري روي صحنه کارم را شروع کردم و در موقعيت هاي مختلفي تجربه به دست آوردم و دوره هاي آموزشي را گذراندم و در اين يک سال گذشته توانستم در چند برنامه تلويزيوني و راديويي اجراهاي مدت دار داشته باشم و در حال حاضر نيز در شبکه آبادان مجري هستم. او در عين حال مسووليت اجرا در نماز جمعه شهر آبادان را هم به عهده دارد. حلافيان از سال ها قبل موسسه فرهنگي و قرآني خاتم الانبياء را در ماهشهر برپا کرده که ابتدا از مناطق محروم شروع کرده و حالا خدمات آن به کل شهر گسترده شده است. موسسه خاتم الانبيا در حوزه آموزش هاي قرآني، علمي و آموزشي، زبان و انواع رده هاي هنري، مشاوره، روانشناسي و... فعال است و در گروه هاي سني 5/2 تا 60 ساله آموزش انجام مي دهد.

حلافيان که خود از کودکي با قرآن عجين بوده و قاري قرآن است و در مسابقات زيادي موفق به کسب رتبه شده است، مي گويد: در اين سال ها تلاش کردم مسابقات قرآني براي خانواده ها برگزار شود و با همين تلاش دبيرخانه مرکزي مسابقات قرآني صنايع پتروشيمي ماهشهر نيز تشکيل مي شود.

اين عضو خانواده بزرگ نفت، در اين سال ها در کنار موسسه خود به امور خيريه هم پرداخته که از دو سال قبل به شکلي سازمان يافته و فعال تر کمک به نيازمندان، بيماران و معلولان را در دستور کار قرار داده است. او مي گويد تهيه ارزاق، کمک هزينه تحصيل و تامين اجاره خانه براي افراد نيازمند از جمله اقدامات اين خيريه بوده که در چند ماه اخير و شرايط کرونايي اين کمک ها بيشتر و گسترده تر شده است. شناسايي افراد هم از طريق گروه هاي خيريه يا اطلاع از فعاليت خيريه و مراجعه مستقيم و صحت سنجي شرايط انجام مي شود.

حلافيان همچنين به تلاش براي رفع يکي ديگر از مشکلات منطقه، يعني موضوع پرستار براي خانواده ها اشاره مي کند و در توضيح اين فعاليت مي گويد: اولين موسسه اي بوديم که خدمات پرستاري را به شکلي هدفمند و رسمي در دستور کار قرار داديم تا نيروهاي مجرب، آموزش ديده و متعهد را به خانواده هاي صنايع حاضر در ماهشهر معرفي کنيم. در اين مدت هم افرادي را جذب و آموزش داديم تا علاوه بر ايجاد اشتغال و نظارت بر عملکردها، يکي از موانع بچه دار شدن جوانان را از ميان برداريم.

او با اشاره به اعتباري که موسسه خاتم الانبيا دارد، عنوان مي کند: اعتبار اين موسسه در اعتماد براي جذب پرستار مفيد بوده و مردم با خيال راحت از خدمات اين موسسه استفاده مي کنند. بسياري از ساکنان منطقه را خانواده هاي اقماري، غيربومي و شاغل تشکيل مي دهند که براي نگهداري فرزندان خود نياز به پرستاران مجرب دارند. از سوي ديگر بسياري از زوج ها با اطمينان از عملکرد پرستار مي توانند به فرزندآوري يا فرزند دوم و سوم هم فکر کنند.

اين عضو خانواده بزرگ نفت مي گويد در قالب پروژه جذب پرستار مجرب، اشتغالزايي قابل توجهي هم اتفاق مي افتد و در اين باره توضيح بيشتري مي دهد: از چندي قبل و به پيشنهاد هلدينگ خليج فارس طرح استقرار پرستاران خانگي را تهيه و پيشنهاد داده اند و اين طرح در مرحله ابلاغ از سوي مديرعامل هلدينگ خليج فارس است. بر اساس اين طرح در قابل اين موسسه، پرستاران متقاضي با ثبت اطلاعات خود در اين موسسه براي فعاليت معرفي مي شوند و پرستاران فعلي خانواده هاي کارکنان هم مي توانند در اين طرح شرکت کنند.

حلافيان که همزمان معاون فرهنگ کار و توليد حوزه بسيج صنايع پتروشيمي سازمان منطقه ويژه اقتصادي ماهشهر هم هست، با وجود تمام اين فعاليت ها و پيگيري ها، ازدواج کرده و صاحب سه فرزند دختر و يک پسر است. او مي گويد همسرش با وجود تحصيل در رشته روانشناسي خانه دار است و از جهت امورات خانه خيالش راحت است.

 

شرح عکس

برداشت پسته از باغات جاجرم

داستان عکس:

شهرستان جاجرم، خراسان شمالي با قرار گرفتن در منطقه کويري اين استان از جمله نقاط مستعد و پرظرفيت کاشت و پرورش باغات پسته است. از زمين هاي کشاورزي جاجرم در اواخر تابستان و اوايل پاييز، پسته برداشت مي شود.

 

معرفی اپلیکیشن

Forest

اين برنامه اندرويدي به شما کمک مي کند هنگام انجام کارهايتان تمرکز داشته باشيد و گوشي موبايل عامل حواس پرتي تان نشود. کار کردن با Forest بسيار آسان است و ايده ساده اي هم دارد. در ابتداي ورود به اين برنامه، يک درخت مي بينيد که براي رشد از شما يک زمان 15 دقيقه اي مي خواهد. در اين 15 دقيقه شما نبايد با گوشي تان کار کنيد تا اين درخت کاشته شود و رشد کند، به همين سادگي! با ادامه دادن اين روند مي توانيد براي خود يک جنگل بکاريد و در نموداري که اين اپليکيشن در قسمتي به اسم Forest به شما نشان مي دهد؛ رشد روزانه، هفتگي و ماهانه جنگلتان را مشاهده کنيد. با کاشت هر درخت، سکه اي به عنوان جايزه دريافت مي کنيد.

Curiosity

اين برنامه اندرويدي، هر روز مطالب آموزشي در قالب مقاله، ويدئو، اينفوگرافي و... را در دهها موضوع متنوع منتشر مي کند و شما هر روز در جريان آخرين و به روزترين اطلاعات از سراسر دنيا قرار مي دهد. Curiosity يک برنامه خبري نيست، بلکه يک مجله اينترنتي علمي است. با اين برنامه مي توانيد از ميان موضوعات مختلف، موارد مورد علاقه تان را ذخيره کنيد و هر روز به بخش Saved برويد و جديدترين مطالب در آن موضوع را مطالعه کنيد. به علاوه مي توانيد هر مطلب يا ويدئوي جالبي را در پروفايلتان ذخيره کنيد يا آن را در شبکه هاي اجتماعي به اشتراک بگذاريد.

Walli

اگر احتياج به کمي تنوع داريد، walli مخصوص شما ساخته شده است. اين برنامه در واقع يک آلبوم تصوير پس زمينه گوشي موبايل است که با آن مي توانيد از بين ميليون ها تصوير يک پس زمينه زيبا انتخاب کنيد. تصاوير در والي همه با کيفيت بالاي 4k و HD هستند و براي اينکه بتوانيد به راحتي تصوير مورد علاقه تان را پيدا کنيد T دسته بندي هاي مختلفي در اين برنامه تعريف شده است. در آخرين آپديت برنامه اندرويد walli، امکان مفيد عوض شدن خودکار تصوير پس زمينه اضافه شده است. براي استفاده از آن مي توانيد تصاوير مورد علاقه تان را در يک گالري ذخيره کرده و بعد برنامه را تنظيم کنيد که در فواصل زماني دلخواهتان، تصوير پس زمينه گوشي را عوض کند.