زیباترین  تابلوهای طبیعی طبیعت

دشت های رویایی ایران

شبنم اعماري-   گشت و گذار در ميان دشت هاي ايران تجربه هيجان انگيزي است كه نبايد به سادگي از كنار آن گذشت. جايي كه با قدم زدن در ميان گل هاي عطرآگين و رنگارنگش، احساس خوشايندي به انسان دست مي دهد، به طوري كه گويا قدم زدن در تکه اي از بهشت را تجربه مي كند. در گوشه و كنار كشور، دشت هاي رويايي و بكري خودنمايي مي كنند كه همچون الماسي بر طبيعت ايران مي درخشند.

دشت لار 

اين دشت که مدت هاست نامش به پارک ملي لار تغيير يافته، دشتي زيبا، بکر و پر از گل هاي شقايق است. دشت لار که به عنوان يکي از زيباترين جاذبه هاي اطراف پايتخت شناخته مي شود، زيستگاه انواع گونه هاي جانوري است و در آن مي توان ماهي قزل آلاي خال قرمز را که يکي از نادترين آبزيان است، هم در رودخانه و هم در سد لار پيدا کرد. پوش اين دشت به صورت کلي علفزار است و با وجود چراي بي رويه دام، اما هنوز هم در آن گونه هاي گياهي زيادي يافت مي شود. دشت لار به دليل داشتن رود و کوه از نظر جغرافيايي هم بسيار قابل توجه است.

دشت آزو 

اين دشت كه در نزديکي قله اي باصلابت جا خوش كرده، عروس دشت هاي البرز است كه چشمه هاي زلال و دامنه هاي سرسبزش، چشم انداز بي نظيري را خلق كرده است. با حضور در دشت آزو يكي از زيباترين تابلوهاي طبيعي طبيعت را به نظاره خواهيد نشست. جايي كه هواي روح بخش و دلپذيرش در كنار کلبه کاهگلي و چشمه معروف آزو مي تواند سفري لذت بخش و خاطره انگيز را برايتان به ثبت برساند.

دشت سوباتان

در اين دشت با صحنه هاي خيره كننده اي مواجه مي شويد. مراتع، چمنزارهاي سرسبز و خرم، چشمه هاي پرآب، رودخانه هاي خروشان، آبشارهاي بزرگ و کوچک و هواي مطلوب و دلپذير، كمترين چيزي است که در دشت سوباتان با آن روبه رو مي شويد. مناظري که در سوباتان مي بينيد، بسيار شگفت انگيزند و تنها مختص به اين منطقه هستند. کلبه هاي چوبي كاهگلي كه در گوشه و کنار اين دشت جا خوش كرده اند، در كنار گله هايي از اسب هاي وحشي که مشغول چرا هستند و فضايي مه آلود با آن گل هاي وحشي زيباي اطرافش، سوژه منحصر به فردي براي ثبت خاطراتتان خواهد بود.

 

اثری بی همتا و منحصر به فرد

آثار تاريخي زيادي در گوشه و كنار ايران از گذشته به يادگار مانده است، آثاري منحصر به فرد كه مي توانند روايتگر بخشي از تاريخ باشند.

تكيه معاون الملك قديمي ترين جاذبه كرمانشاه، يکي از همين آثار است. تکيه اي که از آن به عنوان بزرگ ترين تکيه مينياتوري جهان نام برده مي شود. اثري كه به لحاظ معماري و کاشيکاري بي نظيرش در جهان بي همتاست.

اين بناي تاريخي كه از جمله آثار بجا مانده از دوران قاجار است، در بافت قديم شهر كرمانشاه جا خوش كرده و فراز و نشيب هاي زيادي در گذز زمان به خود ديده است. تکيه معاون الملک كه در فهرست آثار ملي ايران نيز به ثبت رسيده، شش متر پايين تر از سطح زمين قرار گرفته و براي رسيدن به صحن ورودي اين مجموعه بايد 17 پله را طي کرد. اين عمارت تاريخي در حال حاضر از سه بخش حسينيه، زينبيه و عباسيه تشكيل شده است و سه در ورودي دارد.آنچه نام تکيه معاون الملک را بر سر زبان ها انداخته، کاشيکاري منحصربه فرد و استثنايي اين عمارت است كه به گفته صاحب نظران بسيار کم نظير و در مواردي نيز بي نظير است. کاشي هاي زيباي اين مجموعه، جلوه اي از پيوند معماري و کاشيکاري را به تصوير کشيده است. غناي تصويري در کاشي هاي مورد استفاده، تنوع رنگ و نوع ساخت و ابعاد کاشي ها باعث شده تکيه معاون الملک به يکي از زيباترين و تماشايي ترين بناهاي به يادگار مانده از گذشته تبديل شود. علاوه بر اين از معماري قابل تحسين آن هم نمي توان به سادگي گذشت. به باور صاحب نظران، اين بنا قطعه هاي گمشده هويت ايراني را در قالب تصاوير و نگاره هايي كم نظير به هم گره زده است.

 

قلعه های ایرانی که افسانه هایی در دل خود دارند

بازمانده های پرآوازه ایران

قلعه ها در طول تاريخ، نقش مهمي در تقويت و امنيت يك كشور ايفا مي كردند. اين دژ هاي مستحكم که بازمانده هاي پرآوازه ايران هستند، معمولا در ارتفاعات زياد و در مسيرهاي صعب العبور يا در دامنه صخره ها ساخته مي شدند تا يك عامل دفاعي طبيعي در برابر هجوم دشمنان باشند. از اين رو كشورمان هم قلعه هاي تاريخي زيادي دارد كه همچنان استوار و پابرجا مانده اند تا امروز به محلي براي بازديد علاقه مندان تبديل شوند.

قلعه راین

اين قلعه هزار ساله كه به ارگ راين نيز معروف است، يكي از عظيم ترين بناهاي خشتي جهان محسوب مي شود. قلعه باشكوه راين شباهت هاي زياد به ارگ بم دارد، اما در بازديد از ارگ راين آنچه باعث شگفتي تان مي شود اجزاي ديدني موجود در آن است که با وجود قدمت هزار ساله، به خوبي حفظ شده اند.

قلعه پرتغالی ها

اين قلعه سرخ رنگ و ديدني كه از آخرين بقاياي حکومت استعماري پرتغال در خليج فارس است، بخش هاي مختلي دارد كه از جمله آنها مي توان به كليسا، آب انبار، سربازخانه، زندان، تالار، انبار اسلحه، اتاق فرماندهي و... اشاره كرد. کليساي اين قلعه با دو رديف سنگ مرجاني دايره اي شکل تراش خورده، زيبايي هاي آن را دوچندان كرده است.

قلعه بابک

اين قلعه شگفت انگيز كه نماد رشادت و حفاظت از وطن است، در يكي از زيباترين مناظر كشور و در بالاي کوهي به ارتفاع 2300 متر جا خوش كرده است. قلعه بابك به قلعه جاويد يا قلعه جمهوري نيز معروف است و به دليل نبرد دلاورانه بابك خرمدين در مقابل تهاجم عرب ها، از آن به عنوان يک نماد ملي هم ياد مي شود.

قلعه الموت

اگرچه امروز تنها ويرانه هايي از اين قلعه باقي مانده، اما در روزگاران قديم يکي از قلعه هاي باشکوه ايران محسوب مي شد و طبقه اجتماعي خاصي در آن زندگي مي كردند. قلعه الموت زيبايي هاي خاصي خود را دارد كه از جمله آنها مي توان به سيستم پيچيده آبرساني و كتابخانه باشكوهش اشاره كرد.