رزمي کار خطوط و لوله در گفت وگو با مشعل:

ورزش قوای جسمی و قوای روحی را تقويت می کند

از کارکنان واحد حراست خط لوله منطقه تهران است که سال ها در ورزش کونگ فو فعاليت مي کند. ورزشي که قريب به 40 سال در سراسر دنيا رشد کرده و از ورزش هاي پرطرفدار در بين مردم جهان شناخته مي شود.عبدالله قاسمي عقيده دارد ورزش هم قواي جسمي و هم قواي روحي را تقويت مي کند، تحرک و به کار انداختن ماهيچه ها موجب شادابي مي شود و آدم را براي انجام کارهاي روزانه آماده تر مي کند، از پليدي ها دور و از ايجاد افسردگي پيشگيري مي کند. با رزمي کار خط لوله منطقه تهران گفت وگويي داشته ايم که با هم مي خوانيم.

 از بيوگرافي خودتان شروع کنيد و اينکه چند سال است در خط لوله فعاليت مي کنيد و از چه زماني وارد شرکت نفت شديد؟

 من متولد 1361 از لاهيجان هستم. سال 84 وارد مجموعه نفت شدم و از ابتدا کارم را از خط لوله آغاز و به صورت پيمانکاري در واحد حراست شروع کردم و در خصوص تحصيلات هم بايد بگويم دانشجوي رشته کامپيوتر در مقطع کارداني هستم.

  چند سالي است که در ورزش هاي رزمي فعاليت داريد، در اين مورد توضيح دهيد؟

حدودا از 17 سال پيش در ورزش کيک بوکسينگ فعاليت دارم و 9 سال است که در رشته کونگ فوتوآي اصيل يا سنتي مشغول هستم. کيک بوکسينگ در واقع از دو قسمت (کيک، يعني ضربه پا) و (بوکسينگ، يعني مشت زدن) تشکيل شده که تکنيک هاي اصلي آن هم در مشت و ضربه پاست

  درباره مولفه هاي اين ورزش هم توضيح مي دهيد؟

در کيک بوکسينگ ضربات مشت، لگد، زانو، آرنج و گرفتن همديگر آزاد است، ولي زدن حريفي که روي زمين افتاده، ممنوع است. در کل اين ورزش اعتماد به نفس خاصي به هنرجو مي دهد و باعث تقويت روح و جسم هنرجو در مدت بسيار کوتاه مي شود و برخلاف ورزش هاي رزمي ديگر، هنرجو مي تواند در کمترين زمان به بالاترين ارتقاي روحي و جسمي برسد و بتواند در برابر چند مهاجم از خود دفاع کند، در نتيجه شما مي توانيد با اين ورزش به مشکلات روحي و جسمي خود پايان دهيد

   به مراحل کونگ فو هم اشاره مي کنيد؟

اين رشته داراي هفت خط است که از شال بند سفيد شروع مي شود و تا شال بند سبز ادامه مي يابد. خط يک، آناتوآ با 515 تکنيک و ترکيب عکس العمل سازي. خط دو، آتادو به معناي اسرار با 317 تکنيک و ترکيب عکس العمل. خط سه، سوتو نام دارد و به معناي خروج از ترس است. خط چهار سام سامائه و به معناي کاوش با 5011 تکنيک و ترکيب عکس العمل سازي. خط پنج، مايانه، مربوط به من، تو و طبيعت است. خط شش، کوانه، وست مايانه و داراي 8765 تکنيک و عکس العمل سازي است. خط هفت هم واي مابتو به معناي پنجه مرگ با 3301 تکنيک ترکيب و عکس العمل سازي همراه است. افراد بعد از اتمام اين مراحل وارد شال بند سبز مي شوند

  چند سال است که در اين رشته هستيد؟

قريب به 9 سال است که به صورت حرفه اي در اين سبک کار مي کنم. سعي کرده ام که همين رشته را تا آخر عمر ادامه دهم.

  با اين همه سال سابقه، جايگاه خود را در اين رشته چطور مي بينيد؟

در حال حاضر درجه ارشدي اين رشته را دارا هستم و اين اجازه را دارم که مربيگري کنم، اما مشغله کاري اين اجازه را از من سلب کرده است.

  چه عاملي باعث شده که تصميم بگيريد تا آخر عمر اين ورزش رزمي را دنبال کنيد؟

استاد من آقاي رحمت الله يوسفي، يکي از چهره هاي شناخته شده در جهان است که 35 سال سابقه مربيگري کونگ فو را دارد. اين بيانگر آن است که رشته مذکور مقطعي نيست که بخواهيم نيمه کاره رهايش کنيم. در ضمن اين ورزش نيازمند به روز شدن است و از جمله رشته هايي به شمار مي رود که دنيايي از تکنيک در آن نهفته است.

  عوامل حرفه اي شدن در اين رشته چيست؟

از نظر يک کونگ فوکار حرفه اي، دست کم بايد هشت سال کار و تمرين کرد، تازه آن زمان يک کونگ فوکار مبتدي به شمار مي آييد. اين ورزش آيين خاص خود را دارد که انسان را شاهکار طبيعت مي داند و معتقد است آدمي بايد خود را در معنويت جست وجو کند. به طور کلي مي توان اذعان کرد که نه تنها اين ورزش، بلکه تمام ورزش ها موجب تذهيب نفس مي شوند.

   شما در کدام طبقه از اين رشته قرار داريد؟

همانطور که گفتم اين رشته هفت خط دارد، البته مدت ها زمان مي برد تا بتوان به خط هفتم رسيد. من 9 سال در اين رشته هستم، با وجود تمرينات فشرده، تازه به خط چهار رسيده ام. افرادي که شال سفيد مي بندند، کساني هستند که در اين رشته تازه به خط يک رسيده اند، گرچه رسيدن به همين رتبه هم سه سال زمان مي برد.

  درباره خط چهار توضيح دهيد؟

خط چهار يا سام سائه به معناي کاوش؛ تلفيقي از تکنيک، مبارزه و دفاع شخصي است که سبک جنگ آوران محسوب مي شود و فکر را درباره شکل آدميت و نوع انسانيت، همراه با 5011 تکنيک ترکيب عکس العمل سازي با رسيدگي تن و روان مشغول مي سازد.

  شال شما چه رنگي است؟

من شال قهوه اي فدراسيوني مي بندم، اما در باشگاه خط چهار را کار مي کنم.

  مگر شال فدراسيوني نوع خاصي دارد؟

شال ها را فدراسيون رده بندي مي کند.ا گر سبک اصيل را با ميزان زماني که من در اين رشته صرف کرده ام، محاسبه کنيم معادل 20 سال تلاش است که با کسب اين جايگاه، مستحق بستن کمربند قهوه اي مي شويد.

  ظاهرا خيلي به اين ورزش علاقه منديد؟

من عاشق اين ورزش هستم. راستش فکر مي کنم اين ورزش طريقت دانايي و انشاي تن و روان است. من از بچگي به اين رشته علاقه مند بودم و برايش ارزش زيادي قائل هستم. هفت استاد عوض کردم تا به استادي که هم اکنون با او کار مي کنم، رسيدم. شايد باورش برايتان سخت باشد، ولي براي يافتن چنين استادي به همه جاي ايران سفر کردم تا با سبک و سياق اساتيدي که در اين رشته تبحر داشتند، آشنا شوم تا اينکه بالاخره او را انتخاب کردم.

  مهم ترين شاخصه اين رشته چيست؟

نظم در اين رشته بسيار حاکم است. استادم مي گويد، من فکر مي کنم اگر کوه باشيد، ولي نظم نداشته باشيد پودر مي شويد.

  چه عاملي باعث شده شما تا اين اندازه به ورزش علاقه مند باشيد؟

ورزش هم قواي جسمي و هم قواي روحي را تقويت مي کند. تحرک و به کار انداختن ماهيچه ها موجب شادابي مي شود و آدم را براي انجام کارهاي روزانه آماده تر مي کند، از پليدي ها دور و از ايجاد افسردگي پيشگيري مي کند.

  از نظر شما ورزش در زندگي چه تاثيري دارد؟

مسلما يک شخص ورزشکار با تنبلي و کسالت بيگانه است و علاوه بر داشتن هيکلي متناسب و خوش فرم از روحيه بالا و شادابي نيز برخوردار است و اين موفقيت، ارتباطات او را در زندگي روزمره، چه در خانواده و چه در اجتماع يا محيط کار تضمين مي کند.

  اين درست است که مي گويند ورزش باعث تقويت عملکرد ذهن مي شود؟

بله همين طوراست. بايد بگويم که آثار مثبت ورزش فقط در افزايش فعاليت جسماني خلاصه نمي شود. بسياري از ورزش هاي امروزي نظير پينگ پنگ، اسکيت، اسکي، بسکتبال و شنا نياز به يادگيري و حتي مربيان مجرب دارند و کار فکري زيادي را نيز مي طلبند. بنابراين ورزش هاي امروزي فقط يک فعاليت جسمي ساده نيستند، بلکه قابليت هاي پيچيده مغز را در امور مختلف از جمله هماهنگي، چالاکي، درست عمل کردن و درست تصميم گرفتن را تقويت مي کنند. به گونه اي که در يک شخص غيرورزشکار اين قابليت هاي مغز، خاموش مي ماند و به تدريج ذهن تنبل و سست مي شود و اين گونه افراد، بيشتر تمايل دارند در يک گوشه بنشينند و در فکر فرو روند! به طور کلي مي توان گفت ورزش در همه اجزاي جسم و ذهن بدن و در همه مراحل زندگي انسان تاثير غيرقابل انکار و بسزايي دارد.

  حاضريد آنچه را تاکنون در اين رشته آموخته ايد براي کارکنان علاقه مند آموزش دهيد؟

اگر خللي در کارم ايجاد نشود با کمال ميل مي پذيرم، اگرچه پرداختن به اين ورزش به صورت تفريحي و تفنني امکان پذير نيست و بايد به صورت مستمر آن را دنبال کرد.

  غير از کونگ فو ورزش ديگري هم انجام مي دهيد؟

بله. کوهنوردي، رشته اي که از تفريحات سالم و مورد علاقه من است.

 

تیم های پایه باشگاه نفت مسجدسلیمان راه اندازی می شود

سرپرست مديرعاملي باشگاه نفت مسجدسليمان از راه اندازي تيم هاي پايه اين باشگاه براي اولين بار خبر داد.

هدايت يزدي در گفت وگو با «مشعل» در خصوص راه اندازي تيم هاي پايه باشگاه نفت مسجدسليمان گفت: براي توسعه ورزش فوتبال مسجدسليمان و استان خوزستان و با هدف کشف استعدادها و آموزش و هدايت آنها به سمت تيم بزرگسالان، به زودي تيم هاي پايه باشگاه نفت مسجدسليمان راه اندازي و مدير آن نيز معرفي خواهد شد.

يزدي با بيان اينکه اين اقدام طي سال هاي آينده مي تواند به فوتبال مسجدسليمان و خوزستان کمک شاياني کند، خاطرنشان کرد: در گذشته تيم فوتبال نفت مسجدسليمان نمي توانست از سهميه بازيکنان جوانان و اميد خود استفاده کند، ضمن اينکه فضا براي ورزشکاران جوان و مستعد منطقه فراهم نمي شد، چراکه در باشگاه نفت مسجدسليمان، تيم هاي پايه وجود نداشتند، اما با تشکيل تيم هاي پايه، اين امکان براي جوانان شهر و استان مهيا شده که توانايي هاي خود را در اين ويترين فوتبالي و مستطيل سبز به نمايش بگذارند.

سرپرست مديرعاملي باشگاه نفت مسجدسليمان همچنين با تشکر از زحمات مربيان، پيشکسوتان و دست درکاران فوتبال مسجدسليمان و استان خوزستان تاکيد کرد: استعداد و ظرفيت خوبي در شهرستان و استان وجود دارد که بايد در تيم هاي پايه رشد و خود را به فوتبال  کشور معرفي کنند که هدف گذاري مهم ما و يکي از دلايل اصلي قبول مسئوليتم نيز در باشگاه نفت مسجدسليمان همين بود. با معرفي مدير تيم هاي پايه و راه اندازي آن با استفاده از تمام ظرفيت هاي موجود، بسيار اميدواريم که اين مهم بتواند طي سال هاي آينده در بهتر شدن روند تيم بزرگسالان باشگاه پرطرفدار نفت مسجدسليمان و استان خوزستان نيز تاثيرگذ ار باشد و مطمئنا در فوتبال روز دنيا، داشتن آکادمي ها و فوتبال پايه نقش بسزايي در موفقيت آن باشگاه و تيم بزرگسالانش دارد.