گفت و گو با نويسنده متون تخصصی که سال ها در ارتباط مستقيم با سيالات حفاری بوده است

پرچم ايران به من انگيزه می دهد

مشعل    احمد بهرامي عيسي آبادي يکي از همکاران در خانواده نفت است که جداي از مسئوليت اجرايي خود تلاش کرده تا بخشي از کمبودهاي تخصصي و فني در عمليات حفاري را با تلاش در حوزه تاليف متون تخصصي جبران کند. او که  حالا 52 سال دارد از سال 68 به استخدام شرکت ملي حفاري درآمده و حدود 22 سال کارشناس سيال حفاري بوده است و مي گويد: در ادامه سرپرست و رئيس اداره کنترل پسماند سيال چاه شدم و درحال حاضر سرپرست تعميرات اساسي و برون سپاري تجهيزات مديريت سيال حفاري شرکت ملي حفاري ايران هستم.  عيسي آبادي فوق ليسانس خود را در رشته سيالات حفاري دانشکده نفت اهواز ، ليسانس را در رشته بهره برداري و توليد در دانشگاه آزاد مسجد سليمان و فوق ليسانس را هم در رشته حفاري نفت دانشگاه آزاد اميديه گذرانده است. او اهل مسجد سليمان است و از کودکي در کنار خطوط لوله و حوضچه ها و شعله هاي کوچک و بزرگ نفت و گاز بيرون زده از زمين و خانه هاي مسجد سليمان و بوي نفت و گاز بزرگ شده و در همه اين سالها با علاقه به نفت و فعاليت در اين صنعت زندگي کرده است.

از دکل دريايي مدرس تا چاه هاي زمين گرمايي سبلان

بهرامي مي گويد: از سال 68 تا 1372 روي دکل دريايي مدرس و سيال چاه آنجا کار مي کردم و تجربه هاي زيادي را در مورد سيال چاه هاي دريايي به دست آوردم که تفاوت زيادي با چاه هاي خشکي دارد. او افزود: در فاصله سالهاي 72 تا 79 روي دکلهاي خشکي و کارشناس سيال حفاري چاه شماره يک آزادگان بودم و در ميدانهاي ديگر نظير انديمشک و بي بي حکيمه هم حضور داشتم. در سال 79 براي اولين بار موضوع چاه هاي ژئوترمال(زمين گرمايي) مطرح شد و از سال 79 تا 82 نيز در دامنه هاي سبلان و در شهرستان مشکين شهر در حال بررسي سيالات حفاري چاه هاي زمين گرمايي بوديم. اين نويسنده عضو خانواده نفت مي گويد: از سال 87 به عنوان کارشناس ارشد پسماند سيالات ، مسئوليت مديريت پسماند چاه شماره 9 آزادگان و دستگاه 54 فتح را بر عهده داشتم و اولين چاه را با تجهيزات کنترل جامدات و کنترل پسماند چاه انجام داديم.

ژاپني ها نيامدند خودمان دست به کار شديم

بهرامي مي گويد: تجربه اين اقدام در مورد چاه ها در ايران يا وجود نداشت و يا بسيار محدود بود اما به مرور از آن زمان تا امروز ادامه يافته و امروز 16 دستگاه ملکي براي شرکت ملي حفاري داريم. وي مي افزايد: شرکت هاي خارجي اين تکنولوژي و تجهيزات را داشتند، اما در ايران نداشتيم و براي اولين بار در ميدان آزادگان انجام شد. قرار بود شرکتهاي ژاپني اين برنامه را پياده کنند اما به دليل فشارهاي خارجي و تحريمي  نيامدند و در نهايت شرکت ملي حفاري و شرکت ملي مناطق نفت خيز جنوب تصميم گرفتند تا خودشان اين تجهيزات را تهيه و نصب و عمليات را انجام دهند. در واقع تلاش بهرامي و همکارانش کمک در جهت شناخت و بومي سازي تجهيزات مربوط  به کنترل جامدات و کنترل پسماند سيال چاه بوده است که تجهيزات استراتژيک و گران قيمتي است. او مي گويد: اين تجهيزات و راهبراني که با آنها کار مي کنند، بسيار گران هستند و در ابتداي ورود اين تجهيزات تنها براي نيروي انساني که با اين تجهيزات کار مي کند 18 تا 20 هزار دلار مي پرداختيم اما حالا 162 نفر در بخش کنترل پسماند سيال شرکت ملي حفاري به عنوان اپراتور اين بخش فعال هستند. بهرامي که مسئوليت آموزش اين افراد را بر عهده داشته است ، مي گويد: موضوعات مختلفي مرتبط با حفاري و سيال حفاري در اين سالها مطرح بوده که تلاش کرده به عنوان جزوه و کتاب منتشر کند و در اختيار کارکنان و دانشجويان قرار دهد. او با بيان اينکه در اين سالها تلاش کرده ام تا در جواب اين سوال که براي صنعت حفاري ايران و صنعت نفت چه کرده ايد؟ سربلند باشم و جوابي بدهم ، گفت: پرچم روي ميز را که مي بينم، روز به روز انگيزه بيشتري براي کار دارم و در اين سالها براي آموزش و نصب و به کارگيري اين تجهيزات در چاه ها و به روز رساني مديريت دانش در شرکت ملي حفاري تلاش زيادي کرده ام.

اميدوارم اين کتاب ها و طرح ها به سرانجام بهتري برسند

 او که در اين سالها متون تخصصي زيادي را تاليف کرده و کارگاه هاي آموزشي زيادي را برگزار کرده است، مي گويد: در اين سالها براي بررسي شرايط سيال در چاه هاي نفت و افزايش دانش در بخش حفاري انگيزه بالايي داشتم و اميدوارم با حمايت از طرح ها و کتاب هاي تهيه شده اين تلاش ها در همين نقطه متوقف نماند. او با وجود زندگي شخصي و تاهل و داشتن پنج فرزند در اين سالها کار تاليف کتابهايش را متوقف نکرده و مي گويد: کتاب اول من يعني " سيالات حفاري کاربردي " کتاب دوم يعني "سيالات حفاري زمين گرمايي " و کتاب دو جلدي "مهندسي سيالات" يا به چاه رسيده ويا زير چاپ هستند. کتاب "کنترل جامدات و مديريت پسماند سيال حفاري" کتاب پنجم او است که با همکار خود "مهدي شريفي" تاليف و منتشر شده است.

تجربيات آمده در کتابهايم مي تواند جلوي خسارات آينده را بگيرد

کتاب ديگر او يعني " سفرنامه گِل شناسي" و " خاطرات فني  " به تجربيات و آموخته هاي علمي و خاطرات مستند او از سالها حضور در کنار چاه نفت و مشاهدات عيني مسائل سيال حفاري پرداخته است. او مي افزايد: تجربيات موارد مطرح شده در اين کتابها مسائلي هستند که مي تواند جلوي تجربيات تلخ و خسارت بار بعدي را بگيرد و اميدوارم از اين کتاب و انتشار آن حمايت شود.   او همچنين از کتاب ديگر خود يعني "120 شگرد در راهبري سيالات حفاري " نام برد که زير چاپ است و گفت: چند انتشارات نظير طلوع و ارشدان براي انتشار اين کتابها همکاري دارند اما لازم است براي اين کتابهاي تخصصي حمايت بيشتري صورت گيرد.  بهرامي مي گويد: بسياري از اصطلاحات مربوط به حوزه حفاري و پسماند سيالات حفاري ، کلماتي انگليسي و بدون معادل فارسي بوده اند که در جريان تاليف اين کتابها او و همکارانش تلاش کرده اند اين کلمات را به طور صحيح ترجمع و کلمات معادل را جايگزين کنند تا کارکنان و دانشجويان با مشکلات کمتري رو به رو باشند.  او مي گويد هدفش از تهيه اين کتابها ، انجام کاري علمي و تخصصي و مستند شدن تجربيات و اقدامات صورت گرفته در حوزه حفاري در سالهاي فعاليتش در اين صنعت بوده است و طرح " استفاده از کنده هاي تثبيت شده حفاري در جاده سازي و زيرساختها " و "استفاده از کنده هاي حفاري پايه روغني در کارخانه هاي سيمان " را نيز به همراه همکار خود "حميد نصيري" تهيه کرده اند که اميدوارند مورد توجه قرار گرفته و اجرايي شوند.

 

شرح عکس

 

 

 ضدعفوني ناوگان هوايي

رعايت پروتکل هاي بهداشتي در فرودگاه ها به عنوان يکي از مدخل هاي ورودي و خروجي شهرها، نقش مهمي در پيشگيري و جلوگيري از گسترش اين ويروس و حفظ ايمني و سلامت مسافران ايفا مي کنند. اين عکس بخشي از گزارش تصويري خبرگزاري مهر از عمليات ضد عفوني کردن هواپيماهاي مسافربري در فرودگاه مهرآباد است.

 

معرفی اپلیکیشن

HotelTonight

درحالي که HotelTonight به شما اجازه مي دهد تا از يک هفته قبل اقدام به رزرو هتل کنيد (يا حتي 100 روز قبل براي اقامت هاي بالاي 14 روز)، شما مي توانيد با کمک اين اپ از تخفيف هاي رزرو اتاق هاي لحظه ي آخري نيز بهره مند شويد. قيمت هزاران اتاق از هتل هاي مختلف در سراسر دنيا به طور لحظه اي در اين اپليکيشن به روزرساني مي شود و شما با دسترسي به اينترنت مي توانيد علاوه بر بررسي گزينه ها، نظرات کاربران را نيز جويا شويد.

TripAdvisor

وب سايت TripAdvisor جامعه اي متشکل از 500 ميليون کاربر را تشکيل مي دهد که نظرات خود در ارتباط با هتل ها، رستوران ها و جاذبه هاي هر کشور و شهر را با يکديگر به اشتراک مي گذارند. کاربران مي توانند علاوه بر دادن نظر، براي هر موضوعي عکس نيز اضافه کنند. شما نيز با کمک اپليکيشن TripAdvisor مي توانيد رستوران ها، هتل ها و جاذبه هاي برتر را شناسايي و از طريق همين برنامه اقدام به رزرو آنها کنيد. امکان دانلود و ذخيره سازي نقشه ها و مقصدها نيز در اين اپ وجود دارد.

Hotels.com

اين اپليکيشن به شما قابليت دسترسي به هزاران هتل و يافتن گزينه موردنظرتان را مي دهد. قابليت فيلتر در Hotels.com به شما کمک مي کند تا اتاق هايي متناسب با بودجه سفر خود پيدا کنيد. گزينه هاي رزرو لحظه آخري به شما اين امکان را مي دهد تا اتاق هاي خالي موجود در هتل ها را با تخفيف هاي 50 درصدي رزرو کنيد. شما همچنين مي توانيد از ويژگي منحصربه فرد "10 شب اقامت، يک شب رايگان" در اين اپليکيشن استفاده و در هزينه هاي سفر خود صرفه جويي کنيد.