رکورددار و قهرمان شيرجه نفتي در مصاحبه با « مشعل» :

فرزندان نفتی پتانسيل فوق العاده ای  در رشته های آبی دارند

    با يک بيوگرافي کامل از خودت شروع کن ؟

 قائم ميرابيان متولد تيرماه 1361 هستم. در همدان و در خانواده اي ورزشي به دنيا آمدم.  پدرم از ورزشکاران و کشتي گيران و قهرمانان بنام اين رشته بود و برادرانم نيز مانند من در رشته هاي شنا و شيرجه فعاليت مي کردند و به نوعي من هم دنبال رو آنها بودم. البته در کنار ورزش به تحصيل هم پرداختم چون خانواده ام روي اين موضوع تاکيد داشتند و در حال حاضر كارشناسي رشته تربيت بدني از دانشگاه تهران را دارم.

   از چه زماني ورزش را شروع کرديد ؟

ورزش را  از 11 سالگي  و در استخر لاله همدان با شنا و سپس شيرجه شروع كردم.

  يعني در نونهالي و يا نوجواني به فوتبال و کشتي و يا رشته اي ديگر علاقه نداشتي ؟

نه و اين خيلي براي دوستانم عجيب است و هميشه مي گفتند چطور به فوتبال علاقه نداري و در ميان اين همه رشته، شيرجه را انتخاب کردي که من هم هميشه گفتم به اين رشته خيلي علاقه دارم و براي همين از بچگي دوست داشتم شيرجه رو شوم.

  گويا پدرتان هم کشتي گير بودند  ؟

   بله پدرم از قهرمانان و مربيان به نام رشته كشتي بوده و بايد بگويم از هم دوره هاي جهان پهلوان تختي بودند. در يك دوره هم به عنوان مربي تيم ملي كشتي در مسابقات جهاني ايتاليا قهرمان جهان شدند.

  چه شد به شيرجه علاقه مند شدي ؟

  همان طور که گفتم، شنا کردن را دوست داشتم و از سوي ديگر شيرجه يک رشته هيجان انگيز بود و نيز با توجه به اينكه برادر بزرگترم مرحوم عادل ميرابيان از قهرمانان اين رشته بودند، پس از فوت ايشان تصميم به ادامه راه ايشان گرفتم و اين شد که من شيرجه رو شدم.

   چند سال به طور حرفه اي شيرجه کار کردي ؟ 

از 11 سالگي به طور رسمي شيرجه را شروع کردم و 3 سال بعد عضو  تيم ملي جوانان شدم و تا 30 سالگي عضوتيم ملي بودم. فکرکنم اگر اشتباه نکنم، 15 سال به صورت حرفه اي در رشته شيرجه فعاليت کردم.

   وهميشه عضو تيم ملي بودي ؟

بله از تيم هاي پايه تا بزرگسالان به مدت 15 سال عضو تيم ملي بودم.

  چه مقام هايي چه داخلي و بين المللي کسب کردي ؟

اگر تعريف از خودم نباشد، به نوعي پر مدال ترين شيرجه رو ايراني در تمام دوران اين رشته در ايران بودم. 24 مدال برون مرزي شامل 5 طلاي آسيا و آسيا -پاسيفيک دارم و فکر مي کنم واقعا  شاخص ترين آن ها  همان  5 مدال طلاي قهرماني آسيا بوده است. البته مدال طلاي كشور هاي اسلامي و برنز مسابقات بين المللي اوكراين را هم کسب کرده ام. در مسابقات داخلي  هم 10 سال قهرمان رشته تخته فنر 3 متر بودم و 30 مدال طلاي كشوري دارم.

  در مورد رشته شيرجه و اينکه شامل چه مراحلي است، کمي بيشتر توضيح مي دهيد ؟

 بايد بگويم رشته شيرجه از سه رشته متفاوت تشكيل شده، تخته فنر 1 متر ، تخته فنر 3 متر و سكوي 10 متر که  در رشته هاي تخته 3 متر و سكوي 10 متر شيرجه هماهنگ 2 نفره اجرا مي شود.

    از چه زماني مربيگري را شروع کردي ؟

بعد از خداحافظي از مسابقات شيرجه و به نوعي پايان دوران ورزشکاري حرفه اي به دنبال مربيگري رفتم و در مرحله نخست  مدرک  مربيگري بين المللي شيرجه را گرفتم و سپس کار خودم را با فدراسيون شروع کردم. البته به غير از همکاري با فدراسيون در باشگاه نفت تهران هم به عنوان مربي فعاليت مي کردم. در استخرهاي 9دي،  استخر دانشگاه شريف،  استخر قهرماني آزادي واستخر دانشگاه علم و صنعت مربيگري کردم.

   مربي تيم ملي هم بوديد ؟

بله همانطور که گفتم بعد از اينکه با دوران ورزشکاري خدا حافظي کردم به مربيگري روي آوردم و بعد هم مربي و سرمربي تيم ملي شيرجه ايران شدم.

  چه عناويني در مقام سرمربي تيم ملي به دست آوردي؟

 در مسابقات اتريش سال2014 تيم ملي با مربيگري 5 مدال رنگارنگ كسب کرد. در سال 2016  در مسابقات قهرماني آسيا بعد از انقلاب براي اولين بار تيم ملي شيرجه را به مقام سومي رساندم. در بازيهاي آسيايي جاكارتا اندونزي سال 2018 هم چند مدال رنگارنگ کسب کرديم. در سال 2018 در تورنمنت بين الملي ايتاليا موفق شدم تيم ملي را به عنوان قهرماني اروپا برسانم. در مسابقات داخلي هم با تيم نفت تهران عناوين قهرماني و نائب قهرماني در مسابقات ليگ برتر شيرجه  را به دست آوردم. به غير از اينها هم  در مسابقات قهرماني کشور به عنوان مربي تيم تهران و نيز جشنواره هاي شيرجه چندين قهرماني کسب کردم.

   از چه زماني وارد صنعت نفت شدي ؟

  در سال 1383 به عنوان قهرمان ملي  جذب وزارت نفت شدم  و از همان ابتدا در استخرهاي شركت ملي نفت ايران نفت به عنوان مربي شنا و شيرجه  کارم را شروع کردم.

    به عنوان يک ورزشکار حرفه اي و مربي شيرجه تجربه خودت را به فرزندان نفتي و کارکنان نفتي انتقال دادي ؟

بله. من از وقتي درشرکت ملي نفت ايران مشغول به کار شدم، هدفم اين بود که بتوانم تجربه خودم در اين رشته را به صورت اکادميک در اختيار فرزندان و کارکنان نفتي قرار دهم. در همين راستا بعد از اينکه در سال 1387 به عنوان دبير هيات شنا منصوب شدم،  براي اولين با در تاريخ ورزش شنا صنعت نفت آكادمي شنا ، شيرجه و واترپلو را با فرزندان شركت نفتي زير نظر فدراسيون شنا شروع كرديم  كه حاصل آن معرفي تعداد زيادي از استعدادهاي فرزندان کارکنان نفتي به تيم هاي كشوري و تيم ملي بود.

  با تيم نفت تهران هم قهرمان شيرجه کشور شدي؟

بله.  با تيم شيرجه نفت تهران از سال 1390در مسابقات ليگ برتر شيرجه باشگاه هاي كشور شركت کرديم كه طي اين 9 سال يك بار قهرمان، 6بار نايب قهرمان و 2 بار سوم شديم. آن هم با تيمي كه تمام نفتي و از فرزندان شركتي بودند.

   شاگرداني که تربيت کردي  الان در تيم ملي هستند ؟

بله خدارا شکر توانستم در اين بخش هم به کشورم و جامعه ورزش خدمت کنم. حامد بزمي که از فرزندان نفتي است به تيم ملي شيرجه رسيده و از قهرمان اين رشته است و همينطور رضا و سينا انگوتي که قهرمان كشور و فرزند و عضو تيم نفت هستند. سجاد آبخيز به تيم ملي شيرجه رسيد و از قهرمانان ايران است. مهدي سروري به تيم ملي شيرجه نوجوانان رسيد. محمد رضا مسعودي عضوتيم ملي شنا شد. آرش گنجه ، پوريا قپانوري که از فرزندان نفتي هستند که عضو تيم ملي شنا شدند و  محمد رضا گلستاني، صارم پور ، كنعاني و چند نفر ديگر به تيم هاي كشوري  و عضو تيم ملي واترپلو شدند.

    پتانسيل فرزندان نفتي در شنا و  شيرجه چقدر است ؟

فرزندان نفتي پتانسيل فوق العاده اي در رشته هاي آبي دارند. خيلي از شاگردان من در اکادمي شنا  نفت که از سنين نونهالي به اين رشته علاقه مند شده بودند، الان در سطح ملي شنا مي کنند يا شيرجه رو هستند و نيز مدال مسابقات بين المللي دارند. مثل حامد بزمي. بنابراين فکر مي کنم سرمايه گذاري در اين رشته در ميان فرزندان جواب مي دهد وبايد استعدادها را کشف وآموزش دهيم.

   در حال حاضر درشرکت ملي نفت مشغول چه کاري هستي ؟

در حال حاضر در كلينيك طبي ورزشي شرکت ملي نفت ايران مشغول به کار هستم  و در کنار آن در تابستان در باشگاه ها به عنوان مربي شنا مشغول به كارم. البته به عنوان مربي تيم نفت تهران هم در رشته شيرجه فعاليت دارم.

 

  قهرمانی پولادمردان نفت مسجدسلیمان

مسابقات ليگ برتر وزنه برداري رده سني نوجوانان استان خوزستان با قهرماني زودهنگام تيم نفت مسجدسليمان خاتمه يافت .  مسابقات فصل 1399- 1398ليگ برتر وزنه برداري استان خوزستان که با حضور 7 تيم نفت مسجدسليمان - مناطق نفتخيز جنوب - هيأت وزنه برداري ايذه - هيأت وزنه برداري شوشتر - هيأت وزنه برداري بندرامام خميني (ره) - هيأت وزنه برداري رامهرمز و هيأت وزنه برداري مسجدسليمان شروع شده بود با قهرماني زودهنگام پولادمردان نوجوان تيم نفت مسجدسليمان خاتمه يافت . تيم  وزنه برداري نفت مسجدسليمان در 2 هفته  برگزار شده از 6 هفته  اين مسابقات موفق شد با 1506 امتياز و با اختلاف زياد نسبت به تيم دوم که مناطق نفتخيز جنوب با 1416 امتياز بود ، صدرنشين شود . ادامه  ليگ به دليل شيوع ويروس کرونا و تعطيلي اجباري مسابقات ورزشي از سوي ستاد ملي مبارزه با کرونا ميسر نشد  که با توجه به صدرنشيني بلامنازع و قاطعانه تيم نفت مسجدسليمان در 2 هفته  نخست و اختلاف امتياز زيادش با تيم تعقيب کننده ، با نظر هيأت وزنه برداري استان حکم قهرماني اين تيم صادر و ابلاغ شد .بدين ترتيب پولاد مردان نوجوان نفت مسجد سليمان قهرمان وزنه برداري استان خوزستان شدند. اسامي پولادمردان نوجوان و کادر فني تيم نفت مسجدسليمان عبارت است :

ايليا صالحي پور - بهراد کريمي - محمدرضا غالبي - احمدرضا غالبي - متين الهي فر - عرشيا سلطاني - کاوه بساک - شاهرخ صالحي پور - نريمان نقدي پور - کيان سهرابي - دادمهر مهمدي - عيسي قرباني - آرين رسول زاده - ايليا عليدادي - هادي اورامه - امير محمد بهرامي .

ميلاد رامهرمزي ( سرمربي ) - آيت اروامه ، ياسين نامداري
 ( مربي)