حـواسـتان  به زخم ها و خراش هایتان باشد

يک زخم ساده اگر به موقع و به صورت صحيح درمان نشود، مي تواند باعث ايجاد عفونت شود و مشکلات زيادي را براي فرد ايجاد کند. از اين رو شناسايي عفونت زخم ها اهميت زيادي دارد، چراکه با اين کار مي توان پيش از آلوده شدن زخم و ايجاد عفونت آن را درمان کرد. براي شناسايي عفونت و آلودگي بايد به نشانه هايي که روي زخم ايجاد مي شود، توجه کنيم و با اقدام هاي سريع مانع ايجاد عفونت شويم. در ادامه برخي از اين علائم و روش هاي جلوگيري از عفونت را آورده ايم.

ذرات روی پوست

بسته به شرایطی که باعث به وجود آمدن زخم می شود، مثل زمین خوردن در پیاده رو ممکن است ذرات ریز و درشت به منطقه آسیب دیده بچسبد. در مواقع این چنینی بهترین روش این است که قسمت زخم شده یا خراش برداشته را از ذرات ریزی که باعث عفونت می شوند، پاک کنید. اگر این کار را انجام ندهید احتمال اینکه زخم سحطی تان عفونت کند، زیاد است، به همین دلیل باید محل زخم یا ضایعه ایجاد شده را با دقت بشویید و ضدعفونی کنید تا خیالتان از بابت تمیزی زخم و برطرف شدن آلودگی آن راحت شود.

بوی نامطبوع زخم

در صورت ایجاد چرک بعد از بریدن یا خراشیدن باید دو نکته را بررسی کنید؛ رنگ و بو. اگر زخم یا خراش ایجاد شده یکی از دو مورد را داشت یا همراه با هر دو بود، به آن معناست که زخمتان آلوده است که در این صورت باید فورا به پزشک مراجعه کنید، اما دیده شدن ماده زردرنگ روی خراش جای نگرانی ندارد. این در واقع چیزی به نام بافت دانه ای است که در روند بهبود زخم ایجاد می شود و نباید آن را با عفونت اشتباه گرفت.

قرمزی اطراف منطقه آسیب دیده

اینکه پوست اطراف زخم یا خراش برای مدتی قرمز باشد و درد جزئی داشته باشد کاملا طبیعی است که این علائم گاهی اوقات با عفونت اشتباه گرفته می شود، اما از ماندگاری قرمزی و درد اطراف زخم نباید چشم پوشی کرد، چراکه در طولانی مدت عفونت زخم را به دنبال خواهد داشت.

 

از بین نرفتن درد و سوزش

همانطور که می دانید بریدگی ها و خراشیدگی های جزئی بیشتر از دیگر زخم ها درد دارند. با این حال اگر این درد به جای کم شدن و بهبود تدریجی شدت پیدا کند، آن وقت باید نگران ایجاد عفونت باشید. هشداری که به شما می فهماند خطر عفونت تهدیدتان می کند، به همین دلیل باید سریعا به پزشک مراجعه کنید.

زمانی که عفونت زخم جدی است

عفونت های زخم و پوست می توانند تهدید جدی برای سلامت باشند که عفونت استاف یک نمونه از این موارد هستند. عفونتی که توسط باکتری استافیلوکوس ایجاد می شود می تواند خطرناک باشد. باکتری هایی که روی سطح پوست دیده می شوند معمولا مشکل ساز نیستند، اما زمانی که باکتری به بدن حمله کند یک استاف با ایجاد جریان سمی در خون می تواند کشنده باشد. از این رو توجه به نشانه هایی که روی زخم یا خراش ایجاد می شود، می تواند در جلوگیری از خطرات احتمالی جلوگیری کند. بنابراین علائم خاموش را هرگز نباید نادیده گرفت.

خودداری از بستن و فوت کردن

اینکه برخی فکر می کنند با فوت کردن زخم آلودگی آن از بین می رود تصور کاملا اشتباهی است. حتی توصیه شده که بعد از بستن زخم هم نباید نفس عمیق کشید، چراکه با قرار گرفتن پوست در معرض هوا، عفونت می تواند به شکلی گسترده ایجاد شود. بهترین راه برای بهبودی سریع زخم و جلوگیری از عفونت، مرطوب نگه داشتن زخم یا خراش ایجاد شده با پماد هایی مانند وازلین یا آکوافور است.