دونات خانگی   یک سورپرایز خوشمزه

فرقي نمي کند، اهل کجا باشيد، در همه جاي دنيا، علاقه مندان به شيريني و کيک، براي خوردن دونات سرودست مي شکنند. دونات در واقع نوعي کلوچه پرطرفدار است که انواع مختلفي دارد و از محبوبيت زيادي در بيشتر کشورها برخوردار است. محبوبيتي که باعث شده شکل و مزه دونات ها متنوع و متفاوت باشد. حالا اگر شما هم از دوستداران دونات هستيد، مي توانيد در شرايط کرونايي اين روزها، آن را در خانه تهيه و در کنار خانواده و در آرامش ميل کنيد.


  ملیکا فتاحی

مواد لازم

آرد: ۳۰۰ گرم

شیر پرچرب: ۱۳۰ میلی لیتر

تخم مرغ: یک عدد

کره: ۵۰ گرم

مایه خمیر فوری: ۶ گرم

شکر:۲۰ گرم

نمک: 4 گرم

پودر وانیل: ۴ گرم

بهبوددهنده: یک سوم قاشق چایخوری

نکته :

*حرارت نه بايد خيلي زياد باشد و نه خيلي كم. بهتر است در ظرفي گود دونات ها را سرخ كنيد.

* بعد از سرخ شدن، دونات را روي دستمال کاغذي قرار دهيد تا روغن اضافه آن کشيده شود.

* بعد از خنک شدن مي توانيد دونات ها را تزيين کنيد.

 نکات مهم:

1- علت ترك خوردن دونات ها هنگام سرخ كردن، به دليل خوب استراحت ندادن به خمير است.

2- اگر استراحت خمير كافي باشد، داخل روغن خوب پف مي کند و روي آن كاملا ترد و كرانچي مي شود. داخلش هم نرم و پفكي و بافتي شبيه به کيک پيدا مي کند.

3- دونات نان كم شيريني است و براي اينكه شيرين شود، مي توان آنها را داخل پودر قند يا پودر شكر غلطاند يا با روكش شكلات كاور کرد.

4- براي روكش کردن دونات با شكلات بايد شكلات تخته اي را بن ماري كنيد (روي بخار آب)، سپس دونات ها رو كاور کرده  يا روي آنها شکلات بريزيد و با انواع ترافل هاي رنگي تزيين كنيد.

طرز تهيه

تمام مواد را با هم ترکيب کرده و با همزن خوب مخلوط مي کنيم تا خمير يکدستي حاصل شود. سپس خمير را به حالت چانه درمي آوريم و داخل ظرفي که از قبل چرب کرده ايم مي گذاريم و دورش را سلفون مي کشيم و آن را يک ساعت در جاي گرمي مي گذاريم تا حجم خمير دو برابر شود. بعد از سپري شدن اين مدت، سطح کار را آردپاشي مي کنيم. خمير را دوباره ورز مي دهيم و آن را به ضخامت يک سانت و نيم (به کمک وردنه) باز مي کنيم و به شکل دايره برش مي زنيم و وسط آن را هم با کاتر دايره اي کوچک تر درمي آوريم. (از در بطري هم مي توان براي اين کار استفاده کرد) روي کاغذ روغني کمي آرد مي پاشيم و با قلمو و روغن چربش مي کنيم و برش هاي دونات را رويش مي گذاريم. حالا خميرهاي برش خورده را  زير يک پارچه به مدت 15 دقيقه استراحت مي دهيم. بعد از استراحت، دونات ها را به آرامي برمي داريم و داخل روغن سرخ مي کنيم. (روغن بايد تا ميانه قابلمه باشد)

 

کاپی فلفل 

فاطمه مولايي

مواد لازم

فلفل کاپي: 2 عدد

پياز سرخ شده: يک عدد

گوشت چرخ کرده: 200 گرم

پنير پيتزا: به ميزان لازم

نمک، فلفل، زردچوبه (چاشني هاي مورد نظر): به ميزان لازم

طرز تهيه

کاپي فلفل غذايي آسان و خوشمزه است که به راحتي و در کمترين زمان ممکن مي توان آن را تهيه کرد.

ابتدا گوشت چرخ کرده و پياز سرخ شده را با ادويه جات مخلوط مي کنيم. سپس فلفل کاپي را از وسط به دو نيم تقسيم کرده و داخلش را با مواد آماده شده پر مي کنيم.رويشان پنير پيتزا مي ريزيم و داخل فر از قبل گرم شده با دماي 175درجه سانتيگراد قرار مي دهيم به اندازه اي که پنير روي آن آب و طلايي شود.

 

اسموتى انبه

     آتينا عالي

مواد لازم

بستنى وانيلى: نيم ليتر

انبه درشت و رسيده: 2 عدد (بهتراست انبه کمى يخ زده باشد)

شير: يک چهارم پيمانه (در صورت نياز)

يخ: به ميزان لازم

طرز تهيه

انبه ها را خرد مي کنيم و داخل مخلوط کن ريخته و رويش هم بستنى را مي ريزيم و خوب هم مي زنيم. حالا کمى يخ خرد کرده و به موادمان اضافه مي کنيم. در صورتي که خوب مخلوط نشد، مي توان يک چهارم پيمانه شير هم به آن اضافه کرد و دوباره با ديگر مواد هم زد.

نکته: اگر انبه رسيده باشد، براي شيرين کردن اسموتي نياز به شکر نداريد، در غير اين صورت بايد کمي شکر به آن اضافه کنيد.