در روزهای گرم آب سرد نخورید

روزهاي گرم تابستان مدت هاست که از راه رسيده اند. روزهايي که بيشتر مردم، گرماي طاقت فرساي آن را با خوردن آب سرد تحمل مي کنند و بر اين باورند که هيچ چيز در روزهاي گرم تابستاني لذت بخش تر از نوشيدن آب سرد نيست.

همه ما در حالي خوردن آب سرد در تابستان و روزهاي گرمش را لذت بخش مي دانيم که تحقيقات انجام شده، نشان داده که نوشيدن آب سرد باعث به خطر افتادن سلامت بدن مي شود. از اين رو براي اينکه قانع شويد نوشيدن آب سرد براي بدن مشکل ايجاد مي کند، در ادامه به برخي مضرات آن اشاره کرده ايم که مطمئنا بعد از دانستن آنها نظرات درباره خوردن آب سرد در تابستان و لذت بخش بودن آن تغيير مي کند.

افزایش وزن

حتما شنیده اید که می گویند نوشیدن آب سرد باعث افزایش سوخت و ساز بدن می شود و به کم کردن وزن کمک می کند، اما این باور چقدر درست است؛

آب کالری ندارد، بنابراین با خوردن آن اضافه وزن پیدا نمی کنید؛ اما مصرف بیش از حد آب سرد باعث می شود برای کم کردن وزن به زمان بیشتری نیاز داشته باشید. دلیل این ادعا هم این است که آب سرد دمای بدن و در نتیجه توانایی آن برای هضم مواد غذایی را تحت تاثیر قرار می دهد، به طوری که تجزیه چربی ها دچار مشکل می شود، به همین دلیل نمی توانید آنطور که انتظار دارید، وزن کم کنید.

گلودرد

تحقیقات انجام شده، نشان داده که آب سرد باعث تولید بیش از حد ماده مخاطی می شود و گاهی به مسدود شدن سینوس ها می انجامد. وجود ماده مخاطی زیاد در مجراها، واکنش طبیعی بدن را به دنبال دارد و باعث بروز درد می شود.

کم آبی بدن

شاید شما هم این حس را تجربه کرده باشید که در روزهای گرم تابستان هر چقدر آب سرد می خورید، باز هم احساس تشنگی دارید. براساس تحقیقات انجام شده، خوردن آب یخ باعث منقبض شدن عروق خونی بدن می شود، از طرفی کم آب شدن بدن نیز باعث کاهش گردش خون و اکسیژن می شود. بنابراین نوشیدن آب سرد باعث بدتر شدن شرایط می شود و عطش بدن را زیاد می کند.

پایین آمدن انرژی بدن

احساس خوشایندی که به ما بعد از خوردن آب سرد دست می دهد، دقایق کمی دوام می آورد، به طوری که بعد از آن کم کم احساس خستگی به سراغمان می آید. دلیل این اتفاق این است که بعد از خوردن آب سرد، بدن انرژی بیشتری را صرف گرم کردن و رساندن دمای آن به میزان مناسب می کند. اتفاقی که باعث پایین آمدن انرژی بدن می شود و خستگی سراسر وجودتان را فرامی گیرد. پس بهتر است زمانی که احساس تشنگی شدیدی دارید، به جای آب سرد، آب ولرم بخورید. با این کار می توانید به مدت طولانی تری آب و انرژی بدنتان را حفظ کنید.

  برهم خوردن تعادل دماي بدن

گفته مي شود در طب سنتي چين اعتقاد بر اين است که نوشيدن آب سرد تعادل بدن را برهم مي زند، به ويژه اگر نوشيدني سردي را با غذاي گرمي بخوريد. همانطور که مي دانيد ثابت نگه داشتن دماي بدن بسيار حائز اهميت است. از آن جهت که اگر اين تعادل بهم بخورد، بدن در شرايط بدي قرار مي گيرد و اندام ها دچار آشفتگي مي شوند.  با توجه به آنچه آورديم، بهتر است در اين روزهاي کرونايي به سلامت بدنتان بيش از هر زمان ديگري اهميت دهيد و در شرايطي که هوا هر روز گرم تر مي شود، به توصيه هاي ساده اي که شايد در نگاه اول زياد مهم به نظر نرسند، بيش از پيش توجه کنيد تا روزهاي گرم تابستان را در اين روزهاي حساس که جهان درگير ويروس کروناست، به سلامت پشت سر بگذاريد.

مختل شدن فرآيند گوارش

يکي ديگر از مضرات خوردن آب سرد در روزهاي گرم تابستاني مختل شدن فرآيند گوارش است. اگر تابستان ها مدام دچار معده درد، شکم درد يا حالت تهوع مي شويد، علت آن ممکن است مصرف آب سرد باشد.

خوردن آب يخ باعث سفت شدن مواد غذايي مي شود و روي دير هضم شدن آنها تاثير مي گذارد. نتيجه اين اتفاق در بيشتر مواقع يبوست يا نفخ است. بنابراين فراموش نکنيد که نوشيدن آب سرد بعد از خوردن غذا ممکن است چه مشکلاتي را برايتان ايجاد کند.

کاهش ضربان قلب

 مي گويند سر کشيدن يک ليوان آب يخ، قلب را وحشت زده مي کند! عصب واگ که در پشت گردن قرار دارد، وقتي چيز خيلي سردي را احساس کند، غافلگير مي شود. از اين رو در واکنش به اين اتفاق، ضربان قلب براي مدت کوتاهي کاهش پيدا مي کند تا زماني که دماي بدن به حالت طبيعي برگردد.

  سردرد يا ميگرن

برخي افراد بعد از خوردن آب سرد براي لحظاتي احساس مي کنند که سرشان يخ زده است، اما برخي ديگر با خوردن آب يخ دچار سردرد يا ميگرن شديد مي شوند. وقتي به سرعت نوشيدني سردي مي نوشيد، دهان فرصت نمي کند سرماي آن را جذب کند، از اين رو عصب ها دچار مشکل مي شوند، مساله اي که به درد لحظه اي يا طولاني منجر مي شود.