سرپرست تيم فوتبال پالايش گاز ايلام:

با ادامه فوتبال سلامت بازیکنان را به خطر نیندازند

سرپرست تيم فوتبال بانوان پالايش گاز ايلام با تأکيد بر اينکه جان انسان ها از همه چيز مهم تر است، عقيده دارد بهترين کار اين است که ليگ برتر فوتبال را همين جا تمام و براي فصل آينده برنامه ريزي کنند. الهه اکبر زاده، سرپرست تيم فوتبال بانوان پالايش گاز ايلام درباره بلاتکليف بودن وضعيت ليگ برتر فوتبال ناراحت است و مي گويد: تا زماني که جان حتي يک انسان درخطر باشد، فوتبال هيچ ارزشي ندارد. با شيوع بيماري و ويروس کرونا هيچ کس نمي تواند نسبت به تعطيلي مسابقات ليگ معترض باشد چون جان بازيکنان و تمام عوامل تيم ها در ميان است. بيماري کرونا پديده اي است که در ارتباط با سلامت جامعه است و همکاري همه جانبه جامعه را طلب مي کند. با الهه اکبرزاده، سرپرست تيم فوتبال بانوان پالايش گاز ايلام در خصوص وضعيت اين تيم در روزهاي کرونايي گفت وگويي کرديم که مشروح آن را باهم مي خوانيم.

    با کرونا چه مي کنيد؟

ما هم مثل ساير مردم درگير اين ويروس خطرناک هستيم. اميدوارم هرچه زودتر اين ويروس ريشه کن شود و مردم به زندگي عادي خود برگردند. البته به مردم توصيه مي کنم که در خانه بمانند و با رعايت اصول بهداشتي به از بين بردن هرچه زودتر اين بيماري سرعت ببخشند. البته من چون شاغل هستم برابر با مقررات وضع شده سرکار مي روم، اما فوتبال و تمرينات تعطيل است.

 اوضاع در تيم شما چطور است؟

ما هم مثل ساير تيم ها و با توجه به شرايط تمرينات را تعطيل کرديم. متأسفانه اين بيماري و ويروس باعث شد که مسابقات تعطيل شود و همه بلاتکليف باشيم. اميدوارم هرچه زودتر تکليف مشخص شود و به تيم ها خبر دهند که چه مي خواهند بکنند و از چه زماني مسابقات آغاز خواهد شد.

 پس شما هم در اين مدت تمرينات پالايش گاز ايلام را مانند ساير تيم ها تعطيل کرده ايد؟

بله درست است، بالاخره شرايط ايجاب مي کند که تمرينات تيم ما مانند ساير تيم ها تعطيل باشد چون سلامت و حفظ جان بازيکنان و نيز تمام عوامل تيم از کادر فني تا تدارکات همه و همه مهم است. بازيکنان بعد از تعطيلات همه به شهرهاي خودشان رفته اند.

  شما به تعطيل شدن تمرينات معترض نيستيد؟

در اين وضعيت کسي نمي تواند معترض تعطيلي تمرينات و ليگ باشد، اين يک ضرورت بوده و بايد منتظر باشيم و ببينيم که تکليف چه مي شود. من خودم هم وقتي با مسؤولان صحبت مي کنم حرف آن ها خارج از منطق نيست. آن ها مي گويند آيا کسي مي داند کرونا چه زماني از کشور مي رود که ما بازي ها را شروع کنيم؟ به نظرم در اين وضعيت بايد صبر و حوصله داشته باشيم تا هرزماني مسؤولان به اين نتيجه رسيدند که ويروس کرونا کنترل شده، بعدازآن ما هم مي توانيم تمرينات ما را آغاز کنيم.

 بعضي ها عقيده دارند ليگ کلا بايد تعطيل شود. شما با اين تعطيلي موافق هستيد يا اينکه ليگ ادامه پيدا کند؟

بالاخره تيم ها هزينه کرده اند و مي خواهند نتيجه بگيرند و براي خودشان برنامه و هدف دارند. در بالاي جدول چند تيم در کورس قهرماني هستند و در انتهاي جدول هم براي بقا مي جنگند؛ بنابراين بهترين حالت ادامه مسابقات است، اما در عين حال بايد شرايط را هم بسنجيم و بر اساس آن تصميم بگيريم، اما بازهم مي گويم تعطيل شود بهتر است.

  با توجه به اشاره شما به اين موضوع، بعضي تيم ها که در کورس قهرماني هستند، به هر نحوي که شده، اصرار به مشخص شدن تکليف قهرماني دارند؟

به نظر من اصلا درست نيست. اينها موضوع هايي است که در اولويت هاي بعدي قرار دارد. در حال حاضر اولويت اصلي سلامت مردم و جامعه است. حالا اينکه اگر ويروس ادامه دار باشد، چه تصميمي بايد براي ليگ گرفته شود، اولويت بعدي است. البته بايد در اين خصوص به قانون هم توجه کرد و اينکه تصميم فيفا را هم مدنظر گرفت چون ليگ هاي اروپايي هم تعطيل است و بايد ديد آنجا چه تصميمي مي گيرند؛ البته همان طور که گفتم نمي شود خرده هم گرفت بالاخره تيم ها هزينه کرده اند و زحمت کشيده اند، اما بايد به يک موضوع ديگر هم اشاره کنم و آن فاصله زماني بين پايان ليگ و شروع ليگ بعد است.

  بيشتر توضيح مي دهيد؟

ببينيد ما از اواخر بهمن سال گذشته تا الان تمرين نداريم. اگر بخواهند ليگ را شروع کنند، بايد يک فرجه حداقل 20 تا 30 روزه بدهند تا تيم ها با تمرين و بدن سازي دوباره براي مسابقات آماده بشوند؛ بنابراين ادامه ليگ تا شهريور طول مي کشد و ليگ جديد هم طبق برنامه از مهر ماه شروع مي شود و اين به بازيکنان آسيب مي رساند. علاوه بر اين فاصله کم بين اين ليگ و ليگ بعد باعث افت کيفي ليگ خواهد شد. پس مسابقات تعطيل شود بهتراست. اميدوارم خيلي سريعتر مسؤولان يک جواب قانع کننده بدهند تا از بلاتکليفي بيرون بياييم.

 بازيکنان شما در تعطيلات برنامه تمريني هم دارند؟

بله مثل بيشتر تيم ها بازيکنان تيم ما هم در طول تعطيلات براي حفظ آمادگي بدني تمرينات اختصاصي داشتند؛ به اين ترتيب که ما هرروز صبح برنامه تمريني براي بازيکنانمان ارسال مي کنيم و آن ها هم گزارش خود را از تمريناتشان براي ما مي فرستند. اما تمرين در منزل هيچ وقت مثل تمرين در زمين چمن و تمرينات گروهي نمي شود.

 

پروتکل ورزش در فضاهای روباز در دوران کرونا

ورزش در فضاهاي روباز از جمله پارک ها مستلزم رعايت مواردي خاص و مهم در دوران شيوع کرونا از سوي تمامي افراد است.

رفتن به پارک ها و مکان هاي تفريحي به منظور انجام فعاليت فيزيکي يکي از بهترين روش ها براي سلامت جسم و روان است و در بسياري از مکان ها افراد مي توانند به منظور کاهش استرس در چنين اماکني حضور پيدا کرده و علاوه بر استنشاق هواي تازه، ويتامين D کسب کنند و از نظر فيزيکي فعال بمانند. در عين حال هرچند که اين مکان هاي باز مي توانند براي سلامتي مفيد باشند، اما بايد به مسائل مختلفي به منظور حفاظت از خود و ديگران به منظور جلوگيري از ابتلا به ويروس کرونا توجه کرد.

اقدام هايي که بايد انجام دهيد

از پارک هاي نزديک به محل زندگي خود استفاده کنيد و علاوه بر اين همراه داشتن وسايل حفاظتي نظير ماسک، دستکش و محلول ضدعفوني کننده ضروري است و سومين نکته، رعايت حداقل 1.5 متر فاصله از ساير افراد تحت عنوان رعايت فاصله اجتماعي است.

فعاليت هاي ممنوع

بر اساس گزارش فدراسيون پزشکي ورزشي بايد برخي فعاليت ها را به طور کامل حذف کرد؛ فعاليت هايي که شامل رفتن به پارک هاي شلوغ و دور از محل زندگي شما، مراجعه به پارک ها در صورت ابتلا به بيماري کرونا يا تماس طي 14 روز اخير با بيمار مبتلا به ويروس کرونا، استفاده از زمين هاي بازي مشترک و نيز شرکت در فعاليت هاي ورزشي گروهي است.

بايد توجه داشته باشيد که مرتب با آب و صابون دستان خود را به مدت حداقل 20 ثانيه بشوييد و اگر آب و صابون در دسترس شما نيست حتما يک الکل 70 درصد با خود داشته باشيد تا در صورت لزوم از آن استفاده کنيد.

از زمين هاي بازي استفاده نکنيم!

استفاده از زمين هاي بازي مي تواند عامل انتشار کوويد 19 باشد چراکه اغلب موارد شلوغ هستند و تميز نگه داشتن و ضد عفوني اين سطوح دشوار است، در نتيجه ويروس به راحتي مي تواند با لمس دستان بچه ها با وسايل موجود در اين مکان ها و لمس دهان و بيني يا چشم ها انتشار پيدا کند.

در اين  تصاوير مي توانيد ميزان فاصله اجتماعي در فعاليت هاي ورزشي در همه گيري ويروس کرونا را مشاهده کنيد؛ بايد بدانيد که رعايت 10 متر فاصله با فردي که در حال دويدن است، پنج متر فاصله با فردي که در حال راه رفتن است و نيز 20 متر فاصله با فردي که دوچرخه سواري مي کند، ضروري است.

همچنين تصاوير مربوط به نحوه پرهيز از قرار گرفتن در معرض ترشحات تنفسي حين فعاليت ورزشي در ذيل آمده است؛ راه رفتن از روبرو، از پشت سر هم و نيز به صورت اريب بايد پرهيز شود و بهترين حالت حرکت به صورت موازي و با رعايت دو متر فاصله است.

 

تشکرمدافع نفتی از پرستاران بیمارستان طالقانی آبادان

مدافع تيم فوتبال پارس جنوبي جم با حضور در يکي از بيمارستان هاي آبادان با پرستاران  بخش کروناي اين بيمارستان ديدار و از زحمات آنها تقدير کرد.

علي عبدالله زاده، بازيکن آباداني تيم فوتبال پارس جنوبي جم، هفته گذشته با حضور در بيمارستان طالقاني آبادان با پرستاران بخش کروناي اين بيمارستان ديدار و ضمن اهداي دسته گل و پيراهن هاي تيم فوتبال نفت آبادان به آنها خسته نباشيد گفت.

اين بازيکن بعد از گفت و گو با پرستاران بخش کروناي بيمارستان طالقاني در کنار آنها عکس يادگاري گرفت و براي هم استاني هاي خود و تمام بيماران به خصوص کرونايي آرزوي سلامتي کرد. او سپس در ادامه گفت بايد سر تعظيم درمقابل زحمت و تلاش شما مبارزان خط اول درمان فرود خواهد آوريم چرا که ايثار شما هرگز فراموش شدني نخواهد بود

علي عبدالله زاده، سابقه بازي در تيم فوتبال صنعت نفت آبادان را در کارنامه دارد.