رعايت کنيد تا در امان بمانيد

عبور از موج دوم کرونا

 

بيش از سه ماه از انتشار ويروس کرونا در ايران مي گذرد و مردم و مسئولان همچنان با اين ويروس دست به گريبانند؛ ويروسي که چالش بزرگي براي کل جهان به وجود آورده و تاکنون تنها راه جلوگيري از انتشار و انتقالش رعايت موارد بهداشتي است که سازمان بهداشت جهاني روي آنها تاکيد دارد و مدام تکرار مي کند. زماني که خبر انتشار ويروس کرونا در کل جهان پيچيد و هر روز بر شمار مبتلايان افزوده شد، بهترين راه حل جلوگيري از انتقال و انتشار آن، قرنطينه خانگي بود که در حال حاضر در بيشتر شهرها و کشورهاي دنيا اجرا مي شود.  علاوه بر اين، فروشگاه ها، پاساژها و ... نيز به دليل جلوگيري از شيوع کرونا بسته شدند و بسياري از مشاغل به حال نيمه تعطيل درآمدند و برخي ‏مراکز دولتي هم ترجيح دادند کارمندانشان در خانه بمانند و از دور وظايف خود را انجام دهند. شيوع کرونا و همزماني آن با تعطيلات نوروز به کاهش رفت وآمد ها کمک کرد. مساله اي که باعث شد آمار بالاي شيوع کرونا تا حد قابل توجهي کاهش يابد، اما با پايان تعطيلات عيد و ازسرگيري فعاليت هاي روزمره، چاره اي جز خروج از قرنطينه خانگي وجود نداشت، به همين دليل طرح فاصله گذاري اجتماعي اجرا شد، چراکه تردد با وسايل ‏نقليه عمومي افزايش پيدا کرد.  بازگشايي برخي مشاغل و حضور کارکنان در محل کار و از سرگيري ديگر کسب وکارهاي و باز شدن برخي اماکن باعث شده بسياري از کارشناسان از موج دوم و سوم بيماري کوويد 19 خبر دهند. بر اين اساس، آنچه همچنان بايد مدنظر قرار گيرد، رعايت برخي اصول و توصيه هاي بهداشتي است که مي تواند خطر ‏ابتلا به کرونا را تا حد زيادي کاهش دهد. با اين حال حضور در هر اجتماعي خطرآفرين است و مي تواند خطر ابتلا به ويروس کرونا را افزايش دهد؛ بنابراين فرقي ندارد که اين تجمع در اتاق يک پزشک ‏باشد يا مترو و اتوبوسي که ناچاريم هر روز مسير مشخصي را براي رسيدن به مکان مدنظر طي کنيم.  به گفته متخصصان در حال حاضر با آغاز به کار مشاغل و بازگشايي کسب وکارها موثرترين راه براي جلوگيري از ابتلا به کرونا رعايت اصول فاصله گذاري اجتماعي و بهداشت فردي و عمومي است. با اين حال موج دوم و سوم کرونا را هم در پيش داريم که براي در امان ماندن از ابتلا به اين ويروس بايد بيش از پيش مراقب باشيم.

 

 

رعايت اصول بهداشتي

حالا که چاره اي جز بازگشت به زندگي روزمره و عادي خود نداريم، تنها کاري که مي توانيم انجام دهيم رعايت اصول بهداشتي و توجه به فاصله گذاري اجتماعي به بهترين شکل ممکن است.

 

چگونگي حضور در مساجد

مساجد هم جزو مکان هايي بودند که به دليل تجمع مردم چاره اي جز بسته شدن آنها نبود. البته از 15 ارديبهشت فعاليت ‏مساجد در برخي شهر ها که آمار ابتلا به کرونا در آنها کاهش يافته بود، آغاز شد. طبق برنامه ريزي ‏مردم براي حضور در اين مکان هاي مقدس براي اقامه نماز، مي توانند يک ربع قبل از اذان در مسجد حاضر شوند و پس از اقامه نماز ‏جماعت نيز بلافاصله مسجد را ترک کنند. همچنين فاصله اجتماعي نمازگزاران بايد حفظ شود تا از اين طريق بتوان جلوي انتشار و انتقال ويروس را گرفت و از ابتلا به کرونا در امان ماند. فراموش نکنيد که بعد از خروج ‏از مسجد به محض رسيدن به خانه يا در دسترس بودن آب، دست هاي خود را بشوييد و ضدعفوني کنيد.

 

 

 

مراکز پزشکي ، درماني و خدماتي

با بازگشايي برخي مراکز که نياز به بازگشايي آنها بود، خطر انتشار و انتقال ويروس افزايش خواهد يافت، به همين دليل يکي از توصيه ها براي در امان ماندن از موج دوم کرونا اين است که سراغ مراکزي برويم که وضع کرونا در آنها سفيد اعلام شده است. با حضور در اين مراکز هم فراموش نکنيد که فاصله 5/1 متري را با ديگر مراجعه کنندگان رعايت کنيد. ماسک بزنيد و استفاده از دستکش را پشت گوش نيندازيد. علاوه بر اينها، تهويه در فضايي که در آن حضور داريد، هم از اهميت زيادي برخوردار است. بودن وسايل ضدعفوني کننده در اين مراکز هم نکته مهمي است که نبايد آن را ناديده بگيريد. ‏

 

عبور از موج دوم‏

با رعايت مواردي که به آنها اشاره کرديم، در روزها، هفته ها و ماه هاي آينده هم مي توانيد با خيال راحت مانند هميشه به کارهاي روزمره تان برسيد و در صحت و سلامت فعاليت هايتان را ادامه دهيد. رعايت اصول بهداشتي و توجه به توصيه ها مي تواند نقش موثري در عبور از موج دوم کرونا داشته باشد و خطر ابتلا به اين ويروس را از شما و خانواده تان دور کند.

نکات بهداشتي  در اتوبوس و مترو

يکي از مکان هايي که وزارت بهداشت به عنوان عامل اصلي شيوع بيماري کرونا معرفي کرده، وسايل نقليه عمومي ‏مانند اتوبوس و مترو است. با شروع دوباره فعاليت مشاغل در کشور، استفاده از اين وسايل افزايش پيدا کرده است. از اين رو بر رعايت نکات بهداشتي در استفاده از اتوبوس و مترو و حتي تاکسي تاکيد زيادي شده است. به همين دليل تا جايي که مي توانيد اتوبوس هاي خلوت را سوار شويد. اگر دير برسيد، بهتر از اين است که در حين رسيدن به مقصد ريسک ابتلا به کرونا را به جان بخريد. براي استفاده از مترو و اتوبوس حتما از ماسک و دستکش استفاده کنيد. همراه داشتن مواد ‏ضدعفوني کننده بر پايه الکل را فراموش نکنيد. رعايت فاصله5/1 متري در اتوبوس و مترو بسيار حائز اهميت است. با توجه به اينکه در مترو ممکن است اين فاصله به دليل شلوغي، براي ‏لحظاتي کمتر از يک ونيم متر شود، توصيه مي شود حتما ماسک بزنيد، چراکه تاثير زيادي در پيشگيري از انتقال ويروس دارد. به اين نکته توجه کنيد که دست زدن به ماسک و جابه جا کردن آن روي صورت باعث آلودگي دست مي شود. ‏بنابراين اگر به ماسکتان دست زديد، به هيچ وجه تا پيش از شست وشوي دست ها، دهان، بيني و ‏چشم تان را لمس نکنيد. ‏ زمان استفاده از وسايل حمل و نقل عمومي در طول مسير در صورت امکان پنجره ها را باز ‏بگذاريد. از تماس و لمس سطوح داخلي مانند نشيمن، دسته ها، پشتي و نگهدارنده هاي صندلي بپرهيزيد و ‏فاصله خود را با ديگر مسافر ان حفظ کنيد. بعد از خروج هم دست هاي خود را ضدعفوني کنيد.  همراه داشتن کارت بليت در اين روز ها بسيار مهم است، چراکه پول نقد يکي از آلوده ترين وسايلي است که مي تواند عامل انتقال ويروس باشد؛ بنابراين براي استفاده از اتوبوس و مترو استفاده از کارت بليت بهترين گزينه است. بعد از رسيدن به خانه هم بهتر است آن را ضدعفوني کنيد.

سفرهاي برون شهري

اگر مجبور به سفرهاي برون شهري شديد، تک تک نکات ايمني مورد اشاره را رعايت کنيد. در نمازخانه هاي بين راهي از ‏مهر و سجاده شخصي استفاده کنيد و از دست زدن به وسايل مشترکي که هميشه از آنها استفاده مي کرديد، بپرهيزيد. از خوردن غذا در محيط ها و رستوران هاي عمومي خودداري کنيد و در صورت طولاني بودن مسير از خانه مواد غذايي برداريد تا مجبور نشويد براي برطرف کردن گرسنگي از ‏غذاي رستوران هاي بين راهي استفاده کنيد.