مهاجم نفت مسجد سليمان در گفت و گو با مشعل:

امیدواریم لیگ برتر هرچه زودتر ادامه پیدا کند

مهاجم تيم فوتبال نفت مسجدسليمان با تاکيد بر اين که تعطيلي مسابقات ليگ برتر، همه بازيکنان را از آمادگي کامل دور کرده است، اما در عين حال عقيده دارد جان انسان ها از همه چيز مهمتر و بهترين کار اين است که اگر تصميم به ادامه ليگ برتر فوتبال است، با رعايت اصول بهداشتي رقابت ها ادامه يابد. عماد ميرجوان، مهاجم جوان نفت مسجد سليمان که از بازيکنان تاثيرگذاراين تيم به شمار مي رود، مي گويد مانند ساير مردم در قرنطينه خانگي به سر مي برد و اميدوار است اين ويروس از بين برود تا به شرايط عادي برگردند. ميرجوان درباره شرايط اين روزها با «مشعل» گفت وگو کرده که مشروح آن را با هم مي خوانيم.

  با کرونا چه مي کنيد؟

ما هم مثل ساير مردم درگير اين ويروس خطرناک هستيم . اميدوارم هرچه زودتر اين ويروس ريشه کن شود و مردم به زندگي عادي خود برگردند؛ البته به مردم توصيه مي کنم که در خانه بمانند و با رعايت اصول بهداشتي به از بين بردن هرچه زودتر اين بيماري سرعت ببخشند.

 اوضاع در تيم شما چطور است؟

ما هم مثل ساير تيم ها و با توجه به شرايط، تمرينات را تعطيل کرديم . متاسفانه اين بيماري و ويروس باعث شد که مسابقات تعطيل شودو همه بلاتکليف باشيم. اميدوارم هرچه زودتر تکليف مشخص شود و به تيم ها خبر دهند که چه مي خواهند بکنند و از چه زماني مسابقات آغاز خواهد شد .

 در حال حاضر شرايط فعلي خودت به چه شکلي است و در اين روزها به چه کاري مشغول هستي؟

من هم مثل اکثر فوتباليست ها در قرنطينه به سر مي برم و سعي مي کنم تا آنجا که مي توانم، آمادگي بدني خودم را حفظ کنم، اما هر چقدر سعي کنيم ازلحاظ شخصي از فرم ايده آل خارج نشويم، شرکت نکردن در تمرينات تاکتيکي و گروهي، باعث افت تيمي خواهد شد. متاسفانه بازيکنان فوتبال هم شرايط سختي را تجربه مي کنند. ما هم در قرنطينه هستيم و بايد به صورت انفرادي تمرين کنيم که به هيچ عنوان جاي تمرين با تيم را نمي گيرد. وقتي اين نوع تمرين دو هفته ادامه پيدا مي کند، ناخودآگاه روي شرايط بدني بازيکنان تاثير مي گذارد و در حال حاضر تمامي بازيکنان از آمادگي کامل به دور هستند. ان شاءالله هرچه زودتر اين ويروس مهلک ريشه کن شود تا دوباره مثل روزهاي قبل مردم بتوانند از بودن در کنارهم لذت ببرند. همين جا تنها خواهشم به عنوان يک برادر کوچک تر از هم وطنانم اين است که تا آنجايي که مي شود، سعي کنند از منازلشان خارج نشوند چراکه تبعات بسيار بدي را به همراه خواهد داشت.

  نظر شما درباره آينده ليگ برتر چيست؟ ادامه دهند يا تعطيل کنند؟

 ما در بطن کار نيستيم و نمي دانيم در آينده چه اتفاقاتي رخ خواهد داد. بايد ديد اين بيماري چه زماني ريشه کن مي شود، طبيعتا اگر اين شرايط پايدار باشد، ادامه دادن ليگ سخت خواهد شد. اگر شرايط طوري باشد که از 15 ارديبهشت اندازه سه هفته تمرين کنيم، مي توانيم بازي ها را ادامه دهيم، ولي اگر کار به خردادماه بکشد، همه چيز سخت و فرسايشي خواهد شد. اميدوارم که بازي ها از اواخر ارديبهشت پيگيري شود. بازهم تاکيد مي کنم اگر قرار باشد ليگ به اتمام نرسد، بسياري از تيم هاي حاضر در اين ليگ با آن شرايط بد مالي ضررهاي هنگفتي خواهند ديد. از همين رو آرزو مي کنم به هر ترتيبي که هست، ليگ را به اتمام برسانيم. با اينکه از همين حالا مي توان پيش بيني کرد که با شروع مسابقات و با توجه به اين حد از آمادگي بدني بازيکنان و فشردگي بازي ها، اکثر تيم ها مصدومان زيادي خواهند داد.

 آيا تعطيلي ليگ به نفت مسجد سليمان ضربه زد؟

ما موقعيت خوبي در ليگ برتر داريم و در جام حذفي هم جزو 4 تيم پاياني هستيم که شانس رسيدن به فينال را هم داريم. خيلي از تيم ها بابت اين تعطيلي ضرر کردند و اين شرايط به ضرر تيم ما هم تمام شد. براي همين اميدوارم شرايطي فراهم شود که ليگ ادامه پيدا کند.

 اگر قرار باشد بازي ها بدون تماشاگر برگزار شود، چه نظري داريد؟

 تصورش را هم نمي توانم بکنم. براي مثال بازي مقابل پيکان را مشاهده کرديد که چقدر فضا ساکت و بدون انرژي بود. انگار يک بازي محلي در حال جريان بود و بازيکنان در داخل زمين با همديگر در حين بازي خوش وبش و از برنامه هايشان در عيد صحبت مي کردند. علاوه بر اين ما در ديدارهاي خانگي از تماشاگرانمان انرژي زيادي مي گيريم. بارها براي خود من پيش آمد که چشمانم از خستگي در حال بسته شدن بود، اما با يک تشويق جانانه، خون جديدي انگار دوباره در ساق پاهايم تزريق مي شود و از دست دادن اين حجم از انرژي براي بسياري از تيم هاي حاضر در ليگ، خصوصاً نفت مسجد سليمان که در خانه امتيازهاي خوبي گرفته بسيار سخت است.

 از بين گل زدن و پاس گل کدام يک را بيشترمي پسنديد؟

 انصافاً من پاس گل را بيشتر دوست دارم و فکر مي کنم در دو فصل گذشته اين را ثابت کرده ام. بارها فرصت گلزني داشتم، اما ترجيح دادم بازيکني را که در موقعيت بهتري قرار دارد، صاحب توپ کنم، اما درعين حال گلزدن را هم دوست دارم چون وظيفه اصلي من گل زدن است

 مشکلات مالي تيم حل شد؟ گويا قرار است به خاطر کرونا از دستمزد بازيکنان کم کنند؟

خدا را شکر ما وضعيت نسبتا بهتري نسبت به قبل داريم و پرداختي ها خوب است، اما متاسفانه الان هم اين بحث مطرح شده که قرار است از دستمزد بازيکنان کم شود، من نمي دانم چه چيزي را دارند با قاره اروپا مقايسه مي کنند؟ به ما مي گويند در اروپا دستمزدها کم شده و بازيکنان پيشقدم بوده اند. بايد اين را توجه کنيم که آنها دستمزد هفتگي خود را کسر کرده اند و حقوق سالانه آنها نبوده است. ما که هر سال به صورت کامل هم بازي مي کنيم، باز هم 50 درصدش را دريافت نمي کنيم، پس ديگر کسر حقوق چه معنايي دارد؟ به قول معروف مورچه چه دارد که کله پاچه اش چه باشد؟ من طي دو سال قبل نصف قراردادم را دريافت کردم و از امسال هم حدود 40 درصد مانده که هنوز نگرفتيم. ما هر سال چنين وضعيتي داريم. چرا تا هر چيزي در اروپا باب مي شود، دوست دارند اينجا پياده کنند، اما موارد ديگر را نه؟ از درآمدزايي و حقوق باشگاه ها دوست ندارند صحبت کنند و مي بينند کاهش دستمزد راه مناسبي است و به نفعشان است سعي مي کنند از آن استفاده کنند؛ البته اين تاکنون چنين توافقي رخ نداده است.

 

 

توصيه ورزشي پزشکي  

 فاصله مناسب هنگام ورزش براي پيشگيري از کرونا

رعايت فاصله اجتماعي در فعاليت هاي ورزشي نظير راه رفتن، دويدن، دوچرخه سواري آهسته و سريع مشخص شده است که انجام آن تا حد بسيار زيادي خطر ابتلا به ويروس کرونا را کاهش مي دهد.  فاصله اجتماعي در فعاليت هاي ورزشي در همه گيري ويروس کرونا يکي از مسائل بسيار مهم است که رعايت آن خطر ابتلا به اين ويروس را تا حد ممکن کاهش مي دهد و در مدل سازي هاي سه بعدي ديده شده که ابري از ترشحات در اطراف فردي که در حال انجام فعاليت ورزشي است، ايجاد مي شود.

در اين مطلب که از سوي فدراسيون پزشکي ورزشي مورد تاييد قرار گرفته است، افرادي که سرفه يا عطسه مي کنند، ترشحات خود را در وسعت بيشتري پخش مي کنند و حتي افرادي که هنگام ورزش سبک، فقط تنفس معمولي انجام مي دهند، در پشت سر خود ترشحات تنفسي بر جاي مي گذارند.

ترشحات تنفسی در نزدیکی ورزش کننده

نقطه هاي قرمز در تصوير نشان دهنده ترشحات تنفسي هستند که البته ترشحات بزرگ تر داراي قدرت آلودگي بيشتري بوده، اما سريع تر به زمين مي رسند. هنگام تنفس افراد در حين دويدن، سرفه يا عطسه، ذرات تنفسي پخش شده و منجر به تنفس هواي آلوده توسط فردي مي شود که در نزديکي فرد ورزش کننده و به ويژه پست سر او قرار دارد.

ميزان فاصله ايمن در هنگام پياده روي، دويدن يا دوچرخه سواري در پاندمي کرونا در اغلب کشورها فاصله يک تا دو متر در بين افراد با وضعيت ثبات توصيه مي شود و خيلي مهم است که از ترشحات تنفسي يکديگر در زماني که فعاليت انجام مي شود، اجتناب کرد.

 

روبه رو، کنار و پشت سر هم قرار نگیرید

مطالعات نشان مي دهد که به دليل احتمال قرارگيري در معرض ترشحات تنفسي و تعريق ديگران، افراد نبايد در زمان راه رفتن و دويدن نسبت به يکديگر در موقعيت هاي روبه رو، کنار و پشت سر هم قرار گيرند. علاوه بر اين، طبق مطالعات به نظر مي رسد فاصله گذاري اجتماعي توصيه شده براي افرادي که در هوايي با باد ملايم در حال دويدن يا پياده روي هستند، کمتر موثر است. ميزان آلودگي زماني که افراد هنگام انجام فعاليت بدني پشت سر يکديگر قرار گرفته اند، بيشتر است.

فاصله مناسب هنگام راه رفتن، دویدن و دوچرخه سواری آهسته و سریع

در عين حال بيشتر محققان توصيه مي کنند فاصله گذاري اجتماعي در موقع راه رفتن چهار تا پنج متر، در زمان دويدن و دوچرخه سواري آهسته 10 متر و در زمان دوچرخه سواري سريع حداقل 20 متر باشد و هنگام حرکات مارپيچ يا زمان عبور افراد از کنار هم بايد اين فاصله رعايت شود و در واقع بايد تاکيد کرد که هنگام فعاليت ورزشي نبايد در معرض ابر ترشحات تنفسي و تعريق يکديگر قرار گيريد.