گشتی در دنیای فرهنگ و هنر و ادب از داخل خانه هایمان

یک جهان ادب و هنر در خانه است

علي بهرامي- فکر مي کنيم با تجربه دو ماهه اي که از کرونا داريم، اين روزها ديگر همه باور کرده باشند که مي توان در خانه هم با فرهنگ و هنر آميختگي داشت و از آن بهره برد. حتما لازم نيست به سينما برويم يا در کتابفروشي ها دنبال کتاب مورد علاقه مان بگرديم. امروز به يمن وجود فناوري هاي نوين مي توان در خانه سينما داشت، گالري نقاشي ديد و به موزه هاي مختلف ايران و دنيا سر زد و صدالبته هر کتابي را که بخواهيم بخوانيم، خيلي راحت پيدا کنيم. البته ناگفته نماند در همين روزهاي خانه نشيني و مراقبت هاي بيشتر در برابر بيماري کرونا، لزوم توجه به محصولات فرهنگي و هنري خيلي بيشتر از هر زمان ديگري احساس مي شود. محصولات ادبي و فضاهاي فرهنگي و هنري مي توانند يکي از عناصر و اصلي براي روحيه بخشي، پر کردن اوقات فراغت و شادابي ما و خانواده مان باشند. پس شايد بد نباشد امروز هم سري به دنياي فرهنگ و ادب و هنر بزنيم، اما از نوع مجازي و خانگي اش. اگر دوست داريد با ما همراه باشيد ما تا پايان راه ويروس منحوس کرونا با شما هستيم.

یک دنیا ادبیات و کتاب

در اين شرايط بيماري کرونا، شايد رفتن به کتابفروشي ها و خريدن کتاب يا رفتن به کتابخانه هاي عمومي و خصوصي و به امانت گرفتن کتاب ها، خيلي به صلاح نباشد و با پروتکل هاي سلامت و بهداشت همخواني نداشته باشد. پس با ما باشيد تا شما را با دنياي جديدي از کتاب و ادبيات آشنا کنيم.

فيديبو: به نظرم در همين تعطيلات عيد نوروز بود که صداي «فيديبو» خيلي بيشتر و بيشتر از هميشه در ميان گوشي هاي همراه پيچيد. رايگان شدن برخي کتاب ها، مثلا کتاب هاي انتشارات دانشگاه تهران در اين نرم افزار، يکي از بهترين خبرهايي بود که براي اهل مطالعه در تعطيلات و خانه نشيني هاي بلند کرونايي، جالب توجه بود. اگر به «فيديبو» رفتيد، بخش مجله هاي تخصصي و کتاب هاي صوتي اش را فراموش نکنيد.

طاقچه: اين نرم افزار که اسمش حالتي از نوستالژي با خود دارد، يکي از جذاب ترين نرم افزارهاي حوزه کتابخواني است. کافي است يک سر به طاقچه بزنيد، محال است دست خالي از آن بيرون بياييد. در طاقچه از گشت و گذار در کتاب ها و به اشتراک گذاري بخشي از آنها با دوستانتان سير نمي شويد. گشت و گذار و مطالعه در طاقچه خيلي دلچسب است، همين حالا دست به کار شويد.

کتابراه: «کتابراه»يکي از بهترين نرم افزارهايي است که در حوزه کتاب و مطالعه ديده ايد. مطمئن هستيم اگر به اين نرم افزار مراجعه کنيد، پشيمان نخواهيد شد. تنوع بسيار زياد انواع کتاب ها و تخفيف هاي بسيار متنوع اين نرم افزار کتابخواني را در کمتر جايي خواهيد ديد. زيبايي محيط و راحتي کار با آن، دو گزينه بسيار مثبت اين نرم افزار کتابخواني و مطالعه است.

خلاصه: اين نرم افزار چند ويژگي بسيار بسيار مهم دارد؛ اول اينکه خلاصه اي ازکتاب صوتي منتشر کرده است و از آن مهم تر خلاصه اي از کتاب هاي ترجمه نشده و به روز دنيا در قالب صوت هايي 20 دقيقه اي توسط گويندگان حرفه اي در دسترش شما قرار مي گيرد. اين ويژگي نرم افزار خلاصه را هيچ نرم افزار ديگري ندارد و نشان مي دهد که يک کار حرفه اي و تخصصي در حوزه کتاب در نرم افزار «خلاصه» به انجام رسيده است.

کتاپ: اين نرم افزار خلاقيت بسيار جالبي دارد و مي توان آن را يکي از خلاقانه ترين نرم افزارهاي مطالعه و کتابخواني دانست. وقتي وارد اين نرم افزار شويد، لازم نيست پولي پرداخت کنيد، بلکه مي توانيد با مبلغ بسيار ناچيزي کتاب هايي را به امانت بگيريد. دقيقا در آن، مثل يک کتابخانه عمومي با شما رفتار مي شود. اندکي براي عضويت و قفسه هاي کتاب، بدون مالکيت و صرفا براي امانت و استفاده در اختيار شماست.

 

یک دنیا فیلم و سریال

 

 

 

 

 

 

 

چندين سال است که ايده خريد امتياز پخش آنلاين فيلم و سريال هاي ايراني و خارجي توسط خانواده ها و امکان استفاده و بهره از آنها در مجموعه هاي کوچک سينماي خانگي و يا لپ تاپ هاي شخصي دنبال مي شود. اتفاقا سه سال است که بسياري از اين سايت ها و مجموعه هاي پخش آنلاين راه اندازي شده اند و کم کم دي وي دي خريدن و دانلود فايل رو به منسوخ شدن مي رود. با ما همراه شويد تا چند نمونه جالب از اين سايت ها را که کلي فيلم و سريال را با هزينه بسيار اندکي مي توانيد ببينيد، به شما معرفي کنيم.

فيليمو: فيليمو يکي از پرطرفدارترين سايت هاي اينترنتي است که اقدام به پخش آنلاين فيلم و سريال ها مي کند. همين اول بگوييم که صبر کنيد و بد قضاوت نکنيد. فيلم و سريال با بالاترين کيفيت ممکن را در همه اين سايت ها مي توانيد ببينيد، پس با يک اينترنت معمولي هم نيازي نيست اصلا و ابدا نگران قطع و وصل شدن تصويرتان باشيد. امتحانش مجاني است. ببينيد تا باور کنيد. فيليمو براي شما کلي اپليکيشن و خدمات رايگان هم دارد که در استفاده از آنها خيلي سرگرم خواهيد شد.

فيلم گردي: فکر کنيد ديدن فيلم و سريال بي دردسر ايراني و خارجي با زيرنويس چسبيده و هزينه اينترنت نيم بها، چقدر مي تواند شما را از گشت و گذار و چرخش در سايت ها و هزينه بالاي دانلودها خلاص کند. در فيلم گردي هر چند وقت يک بار هم مي توانيد مهمان باشيد و چند فيلم را رايگان ببينيد. تنوع در فيلم گردي به قدري زياد است که امکان ندارد چيزي را که مي خواهيد، به دست نياوريد.

فيلم نت: يکي از قديمي ترين سايت هاي پخش آنلاين فيلم و سريال است. انيميشن هاي اين سايت ديدن دارد و بچه هاي شما احتمال خيلي زيادي دارد که با ديدن اين سايت، رهايش نکنند. فيلم ها و سريال هاي خارجي هم همگي کنترل شده هستند، شما مي توانيد بدون نگراني خاصي اجازه دهيد بچه هايتان از اينترنت نيم بها، بهترين لذت را ببرند.

نماوا: اگر فيلم يا سريالي را در سايت هاي ديگر پيدا نکرديد، نگران نباشيد، نماوا را بگرديد. همه چيز در دسترس است. البته نماوا پشتيباني بسيار خوبي دارد و خيلي از فيلم ها و سريال هاي قديمي را که دوست داشتيد، ببينيد، اما قديمي هستند، مي توانيد در نماوا پيدا کنيد. نماوا راحت و بي دردسر است و شما را به دنياي فيلم ها، سريال ها و مستندهاي ايراني و خارجي مي کشند.

 فيلمنو: هيجان زده مي شويد اگر بگويم که همه چيز در «فيلمنو» رايگان است. لازم نيست هيچ اشتراکي بدهيد. فقط کافي است به فيلمنو برويد و يک چرخي در آن بزنيد. همه چيز دستتان مي آيد. دسته بندي محصولات فرهنگي خيلي مرتب و منظم انجام شده است و با خيال راحت تا مي توانيد ببينيد و دانلود کنيد. فيلم هاي قديمي و جديد و سريال هاي تازه، فيلمنو را ديدني تر از هر سايت ديگري مي کند.

لنز: اگر ايرانسلي هستيد که با اين سايت مي توانيد هر فيلم و سريالي را نيم بها تماشا کنيد. لنز ساختار بسيار مرتبي دارد و البته بايد به اين نکته اشاره کنيم که لنز فقط براي پخش آنلاين سريال و فيلم نيست. يک سر که به لنز بزنيد، متوجه مي شويد از شير مرغ تا جان آدميزاد را دربر گرفته است. احتمالا اگر يک روز تمام براي لنز وقت بگذاريد، کم باشد.

اپيدو: اگر همه جا را گشتيد و فيلم دلخواهتان را خصوصا اگر غيرايراني باشد، پيدا نکرديد، اصلا خودتان را ناراحت نکنيد، چون به احتمال بسيار زياد در اپيدو مي توانيد آنچه را مي خواستيد، پيدا کنيد. اپيدو يکي از بهترين سايت هاي پخش آنلاين فيلم و سريال است، اگر سري به اين سايت بزنيد، حتما حرف ما را تاييد خواهيد کرد. اگرچه اپيدو هزينه اشتراک دارد، اما کارت هاي هديه بسيار زيادي هم دارد که مي تواند براي هزينه هاي شما مناسب باشد.

ديجيتون: اين سايت مخصوص پخش آنلاين انيميشن است. محال است کودکي در خانه داشته باشيد و بهانه گيري نکند. ديجيتون اينجا خيلي به کارتان مي آيد. فقط آن را بالا بياوريد و خيالتان راحت باشد که کودک شما مي تواند ساعت ها انيميشن ببيند. اين سايت مقداري اينترنت رايگان هم مي دهد که مي تواند براي انيميشن ديدن کودکان خيلي به درد بخورد و هزينه ها را تا حدود زيادي پايين تر بياورد. ديجيتون يک شعار هيجان انگيز دارد «کارتون ببين، اينترنتش با ديجيتون».

تيوا: اين سايت پخش فيلم و سريال، امکانات بسيار زيادي دارد و با تنوع بي مانندش مي تواند شما را مدت ها مشغول خود کند. کافي است يک اينترنت خانگي داشته باشيد تا تيوا شما را به همه جاي دنيا ببرد. قالب تيوا براي پخش فيلم و سريال مناسب است و جلوه بصري خوبي دارد. وقتي به «تيوا» سر مي زنيد، مراقب وقت و کار و زندگي تان هم باشيد!

ملو فيلم: اين سايت را از دست ندهيد، چون تنوع بسيار بالايي دارد. البته تنوع اصلي آن در فيلم ها و سريال هاي خارجي است. در اين سايت احتمالا اينقدر فيلم ببينيد که يک روزتان کلا با سينما پر شود. سرعت بالا و کيفيت بالاي تصوير، دو شاخصه خيلي مهم در اين سايت هستند. البته  ملو فيلم نه اينترنت نيم بها دارد و نه اشتراک رايگاني به شما مي دهد.

کاناپه: شايد جذاب ترين اسمي که مي توان براي يک سايت پخش آنلاين فيلم  و سريال گذاشت، «کاناپه» باشد. وقتي به اين سايت سر بزنيد، جذابيت آن را بهتر درک مي کنيد. کاناپه سعي کرده است بهترين و بالاترين تنوع ها را داشته باشد. پخش بسيار مناسب و طراحي بصري بسيار خوب آن، مخاطب را تشويق مي کند که حتما از اين سايت فيلم يا سريالي ببيند. در کاناپه همه سريال هاي به روز دنيا وجود دارد و اصلا و ابدا نيازي به جاي ديگري پيدا نخواهيد کرد. دوبله و زيرنويس بودن يک فيلم يا سريال هم دست خودتان است.