تارتار: سلامت مردم و جامعه از فوتبال مهم تر است

مهدي تارتار، سرمربي تيم فوتبال نفت مسجدسليمان معتقد است، با شيوع بيماري و ويروس کرونا هيچ کس نمي تواند نسبت به تعطيلي مسابقات ليگ معترض باشد؛ چون جان بازيکنان و تمام عوامل تيم ها در ميان است.

درباره تعطيلي مسابقات ليگ برتر و نامشخص بودن زمان شروع مسابقات مي گويد، اين موضوعي نيست که کسي نسبت به آن معترض باشد. بيماري کرونا پديده اي است که با سلامت جامعه ارتباط دارد و همکاري همه جانبه جامعه را طلب مي کند.

با سرمربي تيم فوتبال نفت مسجد سليمان در خصوص وضعيت اين تيم در روزهاي کرونايي گفت وگويي داشتيم که با هم مي خوانيم.

 با کرونا چه مي کنيد؟

ما هم مثل ساير مردم درگير اين ويروس خطرناک هستيم . اميدوارم هرچه زودتر اين ويروس ريشه کن شود و مردم به زندگي عادي خود برگردند؛ البته به مردم توصيه مي کنم که در خانه بمانند و با رعايت اصول بهداشتي به از بين بردن هرچه زودتر اين بيماري سرعت ببخشند.

 اوضاع در تيم شما چطور است؟

ما هم مثل ساير تيم ها و با توجه به شرايط، تمرين ها را تعطيل کرده ايم. متاسفانه اين بيماري و ويروس باعث شد مسابقات تعطيل شود و همه بلاتکليف باشيم. اميدوارم هرچه زودتر تکليف مشخص شود و به تيم ها خبر بدهند که چه مي خواهند بکنند و از چه زماني مسابقات آغاز خواهد شد.

پس شما هم در اين مدت، تمرين هاي نفت مسجدسليمان را مانند ساير تيم ها تعطيل کرده ايد؟

بله درست است، بالاخره شرايط ايجاب مي کند که تمرين تيم ما هم مانند ساير تيم ها تعطيل باشد، چون سلامت و حفظ جان بازيکنان و نيز تمام عوامل تيم از کادر فني تا تدارکات همه و همه مهم است.

 شما مثل بعضي تيم ها به تعطيل شدن تمرين ها معترض نيستيد؟

در اين وضعيت کسي نمي تواند معترض تعطيلي تمرين ها و ليگ باشد، اين يک ضرورت بوده و بايد منتظر باشيم و ببينيم که تکليف چه مي شود. من خودم هم وقتي با مسوولان صحبت مي کنم حرف آنها خارج از منطق نيست. آنها مي گويند آيا کسي مي داند کرونا چه زماني از کشور مي رود که ما بازي ها را شروع کنيم؟ به نظرم در اين وضعيت بايد صبر و حوصله داشته باشيم تا هر زماني مسوولان به اين نتيجه رسيدند که ويروس کرونا کنترل شده، تمرين ها را آغاز کنيم.

 بعضي ها عقيده دارند که ليگ کلا بايد تعطيل شود. شما با اين تعطيلي موافق هستيد يا اينکه بايد ليگ ادامه پيدا کند؟

بالاخره تيم ها هزينه کرده اند و مي خواهد نتيجه بگيرند و براي خودشان برنامه و هدف دارند. در بالاي جدول چند تيم در کورس قهرماني هستند و در انتهاي جدول هم براي بقا مي جنگند. بنابراين بهترين حالت ادامه مسابقات است؛ اما در عين حال بايد شرايط را هم بسنجيم و بر اساس آن تصميم بگيريم.

 با توجه به اشاره شما به اين موضوع بعضي تيم ها که در کورس قهرماني هستند، اصرار به مشخص شدن تکليف قهرماني دارند، حالا به هر نحوي که شده؟

به نظر من اصلا درست نيست. اينها موضوعاتي است که در اولويت هاي بعدي قرار دارد. در حال حاضر اولويت اصلي سلامت مردم و جامعه است. حالا اينکه اگر ويروس ادامه دار باشد چه تصميمي بايد براي ليگ گرفته شود، اولويت بعدي است؛ البته در اين خصوص بايد به قانون هم توجه کرد و تصميم فيفا را مدنظر قرار داد؛ چون ليگ هاي اروپايي هم تعطيل است و بايد ديد آنجا چه تصميمي مي گيرند؛ البته همانطور که گفتم، نمي شود خرده گرفت، بالاخره تيم ها هزينه کرده اند و زحمت کشيده اند.

 بازيکنان شما در تعطيلات برنامه تمريني هم داشتند؟

بله، مثل بيشتر تيم ها بازيکنان تيم ما هم در طول تعطيلات براي حفظ آمادگي بدني تمرين هاي اختصاصي داشتند. به اين ترتيب که ما هر روز صبح برنامه تمريني براي بازيکنانمان ارسال مي کنيم و آنها هم گزارش خود را از تمرين هايشان براي ما مي فرستند.

 

پيام مدافع ودروازه بان فوتبال بانوان پالايش گاز ايلام:

باعث خستگي دو چندان حافظان سلامت نشويم

 تيم فوتبال بانوان پالايش گاز ايلام درفصل 99-98 با کسب نتايج خوب توانست در جمع پنج تيم بالاي جدول باشد و اين شانس را دارد که در صورت ادامه مسابقات حتي در ميان سه تيم اول قراربگيرد. عاطفه ايماني، مدافع جسور و يکي از بهترين هاي ليگ برتر فوتبال بانوان کشور و فاطمه عزيزي، سنگربان شماره(يک) باشگاه پالايش گاز ايلام که در نتايج خوب اين تيم سهم بسزايي داشته اند، عقيده دارند فصل خوبي را در پيش داشتند که کرونا ترمز اين تيم را کشيد و نگذاشت درخشش آنها در ليگ برتر فوتبال بانوان ادامه داشته باشد.  با مدافع و دروازه بان تيم بانوان پالايش گاز ايلام در خصوص وضعيت اين تيم در حال و هواي کرونايي اين روزهاي فوتبال ايران گفت وگويي داشتيم که با هم مي خوانيم.

   با ويروس کرونا چه مي کنيد؟

ايماني: ما هم مثل ساير مردم درگير اين ويروس خطرناک هستيم. اميدوارم هرچه زودتر اين بيماري ريشه کن شود و مردم به زندگي عادي خود برگردند؛ البته به مردم توصيه مي کنم که در خانه بمانند و با رعايت اصول بهداشتي به از بين بردن هرچه زودتر اين بيماري سرعت بخشند.

عزيزي: متاسفانه اين روزها همه با کرونا درگير هستند و ما هم مثل بقيه مردم از اين موضوع مستثنا نيستيم. اميدوارم هرچه زودتر اين ويروس ريشه کن شود و مردم زندگي عادي خود را از سر بگيرند؛ البته به مردم توصيه مي کنم که در خانه بمانند و اصول بهداشتي را رعايت کنند.

  اگر همين الان ويروس کرونا را به دست شما مي دادند، چه بلايي سرش مي آورديد؟

ايماني: اگه توانايي اش را داشتم، قطعا سعي مي کردم با ايجاد تغييراتي باعث از بين رفتن اين ويروس شوم.

عزيزي: مطمئنا يک راه حل يا درماني براي آن پيدا مي کردم.

  سال 98 براي شما چگونه گذشت؟

 ايماني: سال 98، سالي با اتفاقات خوشايند فوتبالي و موفقيت هاي چشمگير در زمينه هاي مختلف براي من بود.

عزيزي: سال 98 در کل سال خوبي براي من بود و اتفاق هاي خيلي مهمي در زندگي ام رخ داد.

  بهترين اتفاق سال 98 براي شما چه بود؟

ايماني: به اهداف و کارهايي که از قبل مشخص کرده بودم، رسيدم و اين بهترين اتفاقي بود که مي توانست بيفتد.

عزيزي: امسال ليگ براي ما خيلي خوب بود و يکي از بهترين اتفاق هاي خوب براي من افتاد. در مجموع اتفاق خوب که زياد است و نمي دانم کدام را بگويم.

   تعطيلات نوروز را چگونه سپري کرديد؟

ايماني: با توجه به شرايط پيش آمده در منزل بودم؛ اما اين شرايط باعث نشد که از عيد نوروز لذت نبرم. به عقيده من، مي توانيم از اين روزهايي که در منزل هستيم، با کارهاي متفاوت مثل کتاب خواندن نهايت استفاده را ببريم.

عزيزي: کنار خانواده. فکر کنم براي ما خيلي خوب باشد که نوروز کنار خانواده باشيم؛ چون وقتي درگير ليگ هستيم، کمتر فرصت مي کنيم به آنها سر بزنيم.

  تمريناتتان را هم انجام مي داديد؟

ايماني: بله با هماهنگي با کادر فني تيم و برنامه اي که دريافت مي کرديم، در اين مدت تمرين ها را در خانه انجام داديم تا آمادگي بدني خود را حفظ کنيم.

عزيزي: با توجه به شرايط موجود که نمي توانيم در کنار تيم تمرين کنيم، مجبور بوديم براي حفظ آمادگي در خانه تمرين کنيم. براي همين از مربي تيم برنامه گرفتيم و در خانه با تمرين هاي ابتدايي فرم بدني خود را حفظ کرديم که دچار افت نشويم.

  مهمترين اتفاق فوتبالي که از نظر شما در سال 98 رخ داد، چه بود؟

ايماني: در نيم فصل نخست به انزلي رفته بوديم و با تيم خوب ملوان بازي داشتيم که در بازي با اين تيم ما نيمه اول را صفربر يک واگذار کرديم؛ اما در نيمه دوم با ارائه يک بازي خوب موفق شديم شکست را جبران کنيم و با نتيجه 2 بر يک پيروز شويم و 3 امتياز باارزش کسب کنيم.

عزيزي: کانديدا شدن عليرضا بيرانوند براي بهترين بازيکن آسيا و جدايي استراماچوني سرمربي استقلال!

  رمز موفقيت شما در فوتبال چيست؟

ايماني: موفقيت با تلاش مکرر و بي وقفه حاصل مي شود، حتي گام هاي کوچک، اما مداوم. به همين دليل بايد بگويم که تلاش هاي مکررو به نوعي پشتکار باعث پيشرفت و موفقيتم شدند.

عزيزي: تلاش، سخت کار کردن و تمرين، رمز موققيت هر بازيکني است و من هم مستثنا نيستم.

  چه پيامي براي مردمي که توصيه هاي ايمني براي مقابله با ويروس کرونا را جدي نمي گيرند، داريد؟

ايماني: در اين شرايط که حافظان سلامت ما در خط اصلي مبارزه با ويروس قرار دارند، شايسته مردم شريف ايران نيست که باعث خستگي و زحمت دوچندان اين عزيزان شوند. خواهش و تاکيد مي کنم براي حفظ سلامت خود و عزيزانتان در منزل بمانيد.

عزيزي: واقعا بيشتر افراد جامعه دارند رعايت مي کنند؛ اما آن دسته از کساني که رعايت نمي کنند، باعث مي شوند اين زنجيره انتقال قطع نشود. لطفا در خانه بمانند تا اين بيماري را شکست دهيم و جان ديگران را به خطر نيندازيم.

  و پيام شما براي پزشکان و پرستاران؟

ايماني: جهان در مقابل زحمت و تلاش مبارزان خط اول درمان سر تعظيم فرود خواهد آورد و ايثار آنها فراموش شدني نخواهد بود.

عزيزي: واقعا کارشان سخت است و ما هم تنها کاري که مي توانيم براي آنها انجام دهيم، اين است که در خانه بمانيم.يکي از دوستان من پرستار است و مي گويد شرايطشان خيلي سخت است. لطفا همه مردم در خانه هايشان بمانند و بيشتر از اين کادر درماني را اذيت نکنند.

 

توافق بازيکن نفت مسجدسليمان با بنگال هند

بازيکن تيم فوتبال نفت مسجدسليمان که سابقه بازي در تيم پارس جنوبي جم را هم دارد، با بنگال هند به توافقات اوليه رسيد.  اميد سينگ، بازيکن تيم فوتبال نفت مسجدسليمان، سال گذشته از سوي ايگور استيماچ به تيم ملي فوتبال هند دعوت شد و نامش بر سر زبان ها افتاد. تيم فوتبال بنگال شرقي با اين بازيکن به توافق نهايي رسيده و انتظار مي رود، اين قرارداد بزودي رسمي شود و سينگ بتواند از ادامه اين فصل براي تيم جديد خود به ميدان برود. سينگ که به تيم ملي هند نيز دعوت شد، نتوانست براي اين تيم به ميدان برود، چراکه قانون کشور هند اجازه حضور بازيکنان دو تابعيتي را در اين تيم نمي دهد و سينگ بايد پاسپورت ايراني خود را تحويل دهد. مراحل اداري اين کار طولاني است و شايد 15 ماه به طول انجامد.  اين بازيکن در 67 بازي در ليگ برتر فوتبال ايران موفق شده پنج گل به ثمر برساند و چهار پاس گل نيز ثبت کرده است. مسوولان تيم بنگال شرقي خيلي خوشحال هستند که اولين خريد خارجي خودشان را براي رقابت هاي فصل بعد معرفي کنند.