دست به کار شوید

غذاهای سالم خانگی

فراورده هاي گوشتي از جمله انواع سوسيس و کالباس، يکي از محبوب ترين و لذيذترين مواد غذايي هستند که طرفداران زيادي در سراسر دنيا و البته ايران دارند.  اين مواد غذايي وسوسه انگيز همواره در انواع مختلف مثل سوسيس آلماني، سوسيس مرغ، سوسيس پنيري، هات داگ، کالباس خشک گوشت، کالباس مارتادلا، کالباس ليونر و... به بازار عرضه مي شوند؛ اما از آنجا که گفته مي شود به دليل استفاده از برخي مواد اوليه، سبک تهيه و افزودن مواد نگهدارنده ممکن است سلامت مصرف کننده را به خطر بيندازند، برخي خانواده ها ترجيح مي دهند به سراغ آنها نروند و خود را از خوردن اين مواد غذايي خوشمزه و دوست داشتني محروم کنند، در حالي که تهيه سوسيس و کالباس بهداشتي و سالم در خانه براحتي امکانپذير است. به همين بهانه در ادامه طرز تهيه يک نوع کالباس را برايتان آورده ايم تا براحتي بتوانيد امکان مصرف اين مواد غذايي سالم و خوشمزه را در خانه براي خود و اعضاي خانواده فراهم کنيد.

کالباس مرغ

 دريا يماوج

مواد لازم

مخلوط ران و سينه مرغ: 500 گرم

 سير: 3 حبه

تخم مرغ: 2 عدد

 آرد: يک پيمانه سرخالي

شيرخشک: 3  قاشق غذاخوري سرپر

گلوتن يا نشاسته ذرت: به ميزان لازم

 روغن مايع: به ميزان لازم

قارچ خرد شده: 300 گرم

فلفل دلمه اي ساتوري شده: يک فنجان

 هويج ريز شده: يک فنجان

نمک: 2 قاشق چايخوري

پودر سير: يک قاشق چايخوري

آويشن، فلفل و هل: يک دوم قاشق چايخوري

زنجبيل و جوز هندي: يک چهارم قاشق چايخوري

ميخک: يک هشتم قاشق چايخوري

طرز      تهیه

ابتدا استخوان های ران و سینه مرغ را درمی آوریم و با سه حبه سیر دو بار چرخ می کنیم. سپس آرد الک شده را همراه با ادویه های لازم (نمک، فلفل، هل، آویشن، زنجبیل، میخک، پودرسیر و جوز هندی ساییده شده) به مرغ چرخ کرده اضافه می کنیم و مواد را برای مخلوط شدن با دست خوب ورز می دهیم. (می توان یک بار دیگر مواد را چرخ کرد) در این مرحله زرده تخم مرغ را همراه با 2 قاشق غذاخوری روغن مایع و شیر خشک به دیگر موادمان اضافه کرده، مخلوط می کنیم و دوباره با دست ورز می دهیم تا خمیر یکدستی حاصل شود. اگر مواد کالباس شل بود، می توانیم برای منسجم شدن آن از آرد ذرت یا نشاسته ذرت استفاده کنیم. حالا نوبت اضافه کردن قارچ، هویج و فلفل دلمه ای ساتوری شده است. آنها را هم به بقیه موادمان اضافه می کنیم و خمیر را خوب ورز می دهیم. مواد آماده شده را روی یک سلفون پهن می کنیم و مثل شکلات داخل آن می پیچیم. بهتر است سلفون را چند دور بپیچیم تا زمان پخت، آب داخل مواد کالباس نفوذ نکند. (رول باید محکم پیچیده شود تا کالباس منسجم شود) در این مرحله یک قابلمه بزرگ را پر از آب می کنیم و روی گاز قرار می دهیم. زمانی که آب جوش آمد، حرارت را کم می کنیم و رول کالباس را در یک ظرف کوچک تر فلزی قرار می دهیم و داخل قابلمه به مدت 60 تا 80 دقیقه می گذاریم تا بخارپز شود. بعد از اتمام پخت، سلفون کالباس را در می آوریم و منتظر می مانیم تا کمی خنک شود،سپس داخل یخچال می گذاریم تا کاملا سرد شود. حالا کالباس مرغ خانگی آماده است، آن را برش بزنید و با خیال راحت میل کنید.

 

فیش اند چیس

  داوود اعماري 

مواد لازم

ماهي: يک عدد

تخم مرغ: 2 عدد

پودر کاري: يک پيمانه

زردچوبه: يک يا 2 قاشق سوپخوري

نمک، فلفل سياه، قزمز و آبليمو: به ميزان لازم

نان باگت خشک شده: يک عدد

سيب زميني خلالي خرد شده: يک عدد به دلخواه

طرز تهيه

ابتدا استخوان هاي ماهي را درمي آوريم و آن را به تکه هاي يک دوم مربعي خرد و ماهي را مزه دار مي کنيم. براي مزه دار کردن ماهي، ظرفي برمي داريم و در آن نمک، فلفل سياه و آبليمو مي ريزيم، سپس تکه هاي ماهي را درون آن مي گذاريم و هم مي زنيم تا خوب آغشته شود. حالا به مدت يک ساعت صبر مي کنيم تا تکه هاي ماهي درون اين سس بماند.

در اين مدت به سراغ تهيه پودر سوخاري مي رويم. نان باگت خشک شده را در غذاساز مي ريزيم تا کاملا پودر شود. نمک، فلفل قرمز و پودر کاري را اضافه مي کنيم. سپس مقداري زردچوبه براي تغيير رنگ پودر سوخاري به آن مي افزاييم. در اين مرحله به تکه هاي ماهي مزه دار شده تخم مرغ اضافه مي کنيم و خوب هم مي زنيم. تکه هاي ماهي را به پودر سوخاري که درست کرده ايم، آغشته و بعد سرخ مي کنيم. حالا مي توانيد فيش اند چيپس آماده را در ظرف مورد نظرتان بچينيد و با سيب زميني خلالي يا هر طور که دوست داريد، تزيين کنيد.

نکته: براي تهيه اين غذا حتما بايد از ماهي بدون استخوان استفاده کنيد.

فلفل سياه هم باعث طعم دار شدن ماهي مي شود و هم تندي آن، اما فلفل قرمز فقط غذا را تند مي کند. بنابراين براساس ذائقه تان مي توانيد يکي از اين دو ادويه را استفاده کنيد.

 

کیک خیس کاراملی

آتینا عالی

مواد لازم

آرد: 5/1 ليوان

تخم مرغ: 3 عدد

شکر: يک ليوان

شير ولرم: يک ليوان

روغن: سه چهارم ليوان

وانيل: نوک قاشق چايخوري

بيکينگ پودر: يک قاشق غذاخوري

پودر کرم کارامل: يک بسته

طرز تهيه

ابتدا شکر، شير و روغن را مخلوط کرده، دو دقيقه مي زنيم، سپس پودر کرم کارامل را اضافه مي کنيم و دوباره دو دقيقه ديگر هم مي زنيم.(يک ليوان از سس کارامل را کنار مي گذاريم)

تخم مرغ ها را يکي يکي به مواد اوليه اضافه مي کنيم. در اين مرحله وانيل را هم مي افزاييم و پنج دقيقه هم مي زنيم. در آخر آردي که سه بار الک شده را با بيکينگ پودر به موادمان اضافه و مخلوط مي کنيم. حالا مواد آماده شده را در قالبي که از قبل چرب کرده ايم و کف آن را آرد پاشيده ايم، مي ريزيم و به مدت 35 دقيقه در فري که از قبل گرم شده، با دماي 180 درجه مي گذاريم تا پخته شود. در پايان با خلال دندان چک مي کنيم که از پخته شدن کامل کيک مطمئن شويم. کيک پخته شده را از فر بيرون مي آوريم و اجازه مي دهيم که خنک شود. بعد از خنک شدن يک ليوان سس کارامل روي آن مي ريزيم، به طوري که به خورد کيک برود.