کنترل مستمر سلامت کارکنان و مردم ساکن منطقه ويژه پارس

پيروز موسوي، مديرعامل سازمان منطقه ويژه اقتصادي انرژي پارس: بر اساس دستور وزير نفت و توجه به حوزه پيراموني، اين سازمان اقداماتي را در منطقه براي مقابله با کرونا انجام داده است. سلامت کارکنان و مردم ساکن را به صورت مستمر کنترل مي کند و با توجه به اهميت امر آموزش در پيشگيري از ابتلا به ويروس کوويد- 19 آموزش هاي لازم در خصوص بهداشت فردي و عمومي به کارکنان شاغل و جامعه محلي داده شده است. در بدو ورود، افراد به منطقه پارس، با استقرار يک دستگاه اسکن حرارتي و تب سنج کنترل سلامت صورت مي گيرد و در صورت نياز شرايط ايجاد قرنطينه براي 300 نفر فراهم است. برگزاري هرگونه مراسم عمومي لغو و تمام مراکز ورزشي، سالن هاي اجتماعات تعطيل و فعاليت رستوران هاي فعال نيز محدود شده است. با پيگيري و تأمين تجهيزات لازم براي حفاظت فردي، توزيع اين تجهيزات ميان کارکنان شاغل و جامعه محلي صورت گرفت. با استقرار دو کانکس در ورودي شهرهاي نخل تقي و عسلويه و تجهيز اين کانکس ها به تب سنج، پايش سلامت افراد در هنگام ورود به اين شهرها نيز صورت مي گيرد. با شناسايي افراد مستعد ابتلا به ويروس کرونا آنها را از حضور در محل کار معاف کرديم. همچنين با جلوگيري از ورود افراد از شهرهاي پرخطر به منطقه پارس به کارکنان ساکن اين شهرها مرخصي داده شد. شرکت نفت و گاز پارس نيز دوره هاي آموزشي به صورت ويدئوکنفرانس براي افراد حاضر در سکوهاي دريايي برگزار مي کند. همچنين اين شرکت با تجهيز يکي از شناورهاي خود به کانکسي حاوي تجهيزات پزشکي از آن براي شرايط اضطراري استفاده مي کند. تيم هاي واکنش سريع در تمامي شرکت هاي فعال صنعت نفت در منطقه ويژه پارس سازماندهي شده است.  افزون بر اين موارد، شهرهاي عسلويه و نخل تقي همزمان با مراکز صنعتي پارس جنوبي از سوي سازمان منطقه ويژه پارس با همت گردان جنگ نوين منطقه چهارم دريايي سپاه پاسداران و همکاري فرمانداري شهرستان عسلويه ضدعفوني مي شوند. از آنجا که مناطق شهري با توجه به تراکم و رفت و آمد بالا بيشترين خطر براي انتشار ويروس محسوب مي شود، از اين رو ضدعفوني چند باره اين مناطق مورد تأکيد و در دست اقدام است. به همت و پشتيباني کامل سازمان منطقه ويژه پارس با همکاري يگان جنگ نوين پايگاه چهارم دريايي سپاه پاسداران و همراهي فرمانداري شهرستان عسلويه بزودي عمليات ضدعفوني شهرهاي نخل تقي و عسلويه با مجهزترين امکانات و ماشين آلات اجرايي خواهد شد. عمليات در مرحله نخست در شهرهاي نخل تقي و عسلويه همزمان با مناطق صنعتي پارس جنوبي آغاز مي شود و سپس در مرحله دوم در ديگر شهرها و روستاهاي محيط پيراموني به صورت مداوم و مستمر ادامه خواهد يافت. ما خواستار توجه جدي شرکت هاي نفتي به اجراي دستورعمل هاي وزير نفت براي مقابله با شيوع ويروس کرونا در پارس جنوبي هستيم. حضور کارکنان از استان هاي قرمز در زمينه شيوع کرونا به منطقه ويژه پارس ممنوع است و در اين بين نبايد شرکت ها براي حضور کارکنانشان در منطقه از پرواز ديگر شهرها استفاده کنند. شيوع ويروس کرونا در منطقه آمار پاييني دارد و شرکت ها نبايد با رعايت نکردن دستورعمل ها زحماتي که تاکنون کشيده شده را بي اثر کنند.

 

تلاش براي حفظ سلامت کارکنان و تدارم توليد گاز قطب انرژي ايران

محمد مشکين فام، مديرعامل شرکت نفت و گاز پارس: با توجه به وضعيت حساس سکوهاي پارس جنوبي به لحاظ تعهد تامين قريب به 70 درصد از گاز کشورو با توجه به اينکه کارکنان ما از شهرهاي مختلف وارد منطقه و مستقر مي شوند، تدابير ويژه و سختگيرانه اي در خصوص جلوگيري از انتشار ويروس کرونا در منطقه اتخاذ شده است؛ زيرا چنانچه تنها يک فرد روي سکو مبتلا شود، ساير نفرات را نيز درگير خواهد کرد و در نهايت منجر به از مدار خارج شدن سکو خواهد شد. تاکنون مورد ابتلا به اين ويروس در مجموعه پارس جنوبي گزارش نشده است. در زمينه اقدامات پيشگيرانه، فرم هايي تهيه و ميان افراد توزيع شده و در چارچوب آن پيش از حرکت به منطقه خوداظهاري صورت مي پذيرد، همچنين در بدو ورود افراد از سوي پزشک مورد معاينه و تب سنجي قرار مي گيرند تا با اطلاعات فرم هاي پرشده همخواني داشته باشد.

در بخش خشکي نيز تدابير مجدانه بهداشتي و اقدامات سلامت سنجي و پايش روزانه بويژه در مراکز تجمع نظير رستوران ها صورت مي پذيرد، افراد پس از احراز سلامت به محل کار خود اعزام مي شوند و در طول مدت 14 روز کاري، به صورت مستمر مورد پايش قرار مي گيرند و محيط حضور آنها نيز به طور مستمر گندزدايي مي شود.

بر اساس دستوري که در جلسه مقابله با کرونا ابلاغ شد، افراد فعال در بخش توسعه را به حداقل تعداد ممکن رسانده ايم، به طوري که حضور حدود 15 هزار نفر از افراد فعال را به 3 هزار نفر رسانده ايم که از اين تعداد، 2 هزار نفر در بخش عمليات بهره برداري و پالايشگاه فاز هاي 13، 22 و 24 مشغول هستند و کاهش بيش از اين تعداد ناممکن است؛ زيرا در اين صورت فعاليت پالايشگاه متوقف خواهد شد. اقدام هاي پايش مستمر منطقه و بويژه کمپ ها و نيز تب سنجي هم در فاز توسعه و هم در فاز عمليات به طور مداوم در مجموعه پارس جنوبي صورت مي گيرد. 

 

استفاده حداکثري از ظرفيت ها در مناطق عملياتي نفت فلات قاره

عليرضا سلمان زاده، مديرعامل شرکت نفت فلات قاره: از ابتداي شيوع ويروس کرونا در کشور، با تشکيل ستاد پيشگيرى و مقابله با اين ويروس، اقدامات فوري و اثربخشي براي مقابله با اين بيماري در حال انجام است. از ابتداي بحران تلاش شد تا با تهيه و ارسال پيام هاي بهداشتي و فيلم هاي آموزشي در سيستم اتوماسيون داخلي و با تهيه پوسترهاي بهداشتي و توزيع آنان در سطح شرکت، سطح آگاهي کارکنان ارتقا يابد. با توجه به اهميت مساله پيشگيري، براي جلوگيري از ورود ويروس به مناطق عملياتي تدابيري انديشيده شد. در اين زمينه وضع سلامت افراد عازم به مناطق عملياتي در مبادي پروازي طي دو مرحله در ابتداي مسير کنترل مي شود. در بدو ورود به ساختمان هاي ستادي نيز سلامت افراد پايش مي شود. ورود کارکنان از استان هاي پرخطر به مناطق عملياتي بسيار محدود شده است و ليست استان هاي پرخطر به صورت ديناميک به روز مي شود. همچنين تعويض شيفت اتباع خارجي شاغل در شناورها تا اطلاع ثانوي لغو شده است. مناطق عملياتي شرکت نفت فلات قاره تقريبا ايزوله شده اند و خوشبختانه با اين اقدامات تاکنون هيچ موردي از ابتلا به ويروس کرونا در اين مناطق گزارش نشده است. تاکيد ما بر پيروي از تصميمات ستاد مبارزه با کرونا و رعايت همه دستورعمل هاي بهداشتي براي دستيابي به نتيجه مناسب است. حفظ سلامت همکاران و خانواده ها، مهمترين اولويت مديران شرکت است و براي رسيدن به اين هدف همه بايد همکاري کنند.

 

تمرکز بر 4 گام مهم در پايانه هاي نفتي

عباس اسددوز، مديرعامل شرکت پايانه هاي نفتي ايران: اين شرکت ضمن عمل به دستورعمل هاي ويژه پيشگيري و مقابله با کرونا ويروس بر چهار گام پيشگيري، آمادگي و مقابله و همچنين بازيابي سلامت متمرکز است. با توجه به شيوع ويروس کرونا در کشور و با عنايت به شرايط خاص و حساس جزيره خارک و لزوم نظارت و کنترل دقيق وضعيت منطقه، ضمن استقرار اينجانب در منطقه، جلسه شرايط اضطراري با حضور روساي مناطق عملياتي شرکت هاي نفتي مستقر در جزيره، مقامات و مسوولان محلي و استان برگزار و تصميمات مقتضي مطابق با دستورعمل هاي صادره از کميته براي شرکت ملي نفت اتخاذ شده و خدا را شاکريم که تاکنون توانسته ايم شرايط را پايدار و سفيد نگه داريم. شرکت پايانه هاي نفتي با مرکز قرنطينه خارک و دانشگاه علوم پزشکي بوشهر براي اجراي اقدامات پيشگيرانه همکاري کرده است، برنامه ريزي هاي لازم را براي انجام فعاليت هاي فرهنگي و فرهنگ سازانه در منطقه انجام داده ايم؛ به طوري که در اين زمينه با نصب بنر، پوستر و برچسب روي در منازل مسکوني، تبليغات گسترده اي را در فضاي مجازي منطقه انجام و اقدام هاي پيشگيرانه اي را نيز با هدف روحيه بخشي و آمادگي رواني مردم در دستور کار قرار داده ايم. با کنترل دماي بدن و تب سنجي و بررسي علايم تنفسي افراد در تمامي مبادي ورودي جزيره اعم از فرودگاه و اسکله هاي مسافري و صادراتي، نسبت به تحقق اقدامات پيشگيرانه و در نتيجه وارد نشدن موارد مشکوک به ابتلا، تلاش مي کنيم و در گام هاي بعدي نيروهاي حراست در محل ادارات، اعم از ستاد و مناطق عملياتي دماي بدن همکاران را به طور منظم اندازه گيري مي کنند. يکي از مهمانسراهاي اين شرکت با ظرفيت 20 نفر را به عنوان محل قرنطينه به طور کامل تجهيز کرده ايم تا در صورت شناسايي افراد مشکوک نسبت به استقرار آنها در محل اقدام کنيم که خدا را شکر تاکنون مورد مشکوکي مشاهده نشده است. آموزش هاي لازم براي رويارويي با اين شرايط در اختيار افراد قرار مي گيرد و بر پايه ابلاغيه اي، مقرر شد تمام کارکنان شرکت هاي نفتي مستقر در جزيره که در استان هاي با پتانسيل خطر بالا همچون قم، گيلان و مازندران يا در شهرهاي پرخطر ساکن بوده اند تا اطلاع ثانوي از ورودشان ممانعت شود و کارکنان پيمانکاري پروژه اي اين شرکت نيز با هماهنگي ساير شرکت ها و تمام کارکنان پيمانکاري طرح هاي توسعه اي هم تا پايان شرايط اضطراري به همين ترتيب مرخص شوند. در دو مرحله نسبت به خريد ماسک، دستکش و مواد ضدعفوني کننده اقدام و ميان ادارات و حتي ارگان هاي غيرشرکتي در منطقه نيز توزيع شده است.

محدوديت ظرفيت پروازها را در دستور کار قرار داده ايم و تا به حال يک سوم پروازهاي شرکت پايانه ها و فلات قاره به جزيره را در روزهاي شنبه و چهارشنبه لغو کرده ايم.

 

تداوم فعاليت هاي اکتشافي با تمهيدات ويژه

سيدصالح هندي، مدير اکتشاف شرکت ملي نفت ايران: با تدابير ويژه براي مقابله با ويروس کرونا هم اکنون تمام قراردادهاي عملياتي ژئوفيزيکي و حفاري اکتشافي با وجود کاهش نفرات فعال در منطقه در حال انجام است. هشت پروژه عملياتي ژئوفيزيکي و ژئوشيميايي، هفت موقعيت حفاري در مرحله اجرا يا تجهيز کارگاه و سه مرکز ستاد هماهنگي و پشتيباني عمليات در تهران، ري و کوار شيراز در ايام تعطيلات عيد با حداقل حضور و جابه جايي کارکنان، فعال هستند. پراکندگي شديد جغرافيايي پروژه ها از سرخس و بندرگز تا ماهشهر و اروند کنار و بوستان آباد و جازموريان در دريا و خشکي و وسعت بالاي مناطق عملياتي بويژه عمليات ژئوفيزيک که داريم، مديريت کار را در وضعيت فعلي دشوار کرده است؛ اما با تدابير ويژه همه فعاليت ها در جريان است. مديريت اکتشاف با هدف هماهنگي با ستاد مقابله با ويروس کرونا در وزارت نفت، اقدام به تشکيل کميته اي با همين عنوان به منظور پيشگيري و مقابله با اين بيماري کرده است. به عنوان نخستين اقدام، نقاط حساس و عملياتي شناسايي و بسته هاي بهداشتي شامل مواد ضدعفوني کننده، الکل و ماسک به اين مناطق ارسال شد. همزمان در واحد ستادي مديريت اکتشاف نيز اقلام بهداشتي مورد نياز کارکنان تهيه و توزيع شد. همچنين طي برگزاري جلسه با مسوولان امر مقرر شد برنامه دورکاري بخش هايي که قابليت انجام دارد، اجرايي شود. تغيير سيستم ورود و خروج کارکنان از حالت لمسي به تشخيص چهره، حذف ماموريت هاي اداري غيرضروري، برگزاري مستمر جلسه هاي کميته پيشگيري و سلامت، اطلاع رساني هاي مستمر به کارکنان در زمينه راه هاي پيشگيري و مقابله با کرونا، افزايش زمان نوبت کاري ها و به حداقل رساندن جا به جايي و ترددها و... از ديگر اقدام هاي مديريت اکتشاف در زمينه مقابله با شيوع اين بيماري است. خوشبختانه تاکنون هيچ مورد ابتلايي در مجموعه مديريت اکتشاف به اين ويروس مشاهده نشده است.

 

گروه هاي جهادي در مقابله با کرونا

عباس ممبيني، فرمانده حوزه مقاومت بسيج شهيد تندگويان: با تشکيل گروه هاي جهادي ويژه مبارزه با ويروس کرونا در صنعت نفت از ابتداي شيوع بيماري کويد 19 حوزه مقاومت بسيج شهيد تندگويان با تجميع امکانات پايگاه هاي تابع، برنامه منسجم و مستمر مقابله با شيوع کرونا را در دستور کار قرار داده است. يکي از اقدام هاي اين حوزه در روزهاي اخير، تشکيل گروه هاي خودرويي مجهز چهار نفره و گندزدايي و ضدعفوني 20 منطقه کم برخوردار مانند حصيرآباد، منبع آب، کمپاني، يوسفي، علي آباد بروال، کارون، طالقاني و مناطق روستايي واقع در کوت عبدالله، باوي، غيزانيه، مشرحات، رامهرمز و رامشير است. افزون بر اين محلات، ضدعفوني 20 جايگاه سوخت کلانشهر اهواز به همت بسيجيان اين حوزه با استفاده از يک اکيپ خودرويي مجهز به سيستم افشانه انجام مي شود که اين اقدام با استقبال جايگاه داران و قدرداني مردم و مراجعان همراه بوده است. همچنين يک گروه جهادي مبارزه با کرونا با عنوان «شفا» با انجام خدمات آموزشي و توجيهي به عنوان يکي از اولويت هاي ابلاغي از سوي ستاد ملي مبارزه با کرونا درحال فعاليت مستمر است. تهيه و توزيع رايگان بسته هاي بهداشتي مانند دستکش يکبار مصرف و مواد ضدعفوني کننده در مناطق محروم و قرار دادن بيش از هزار ليتر آب ژاول از طريق بسيج غيزانيه، سپاه ناحيه رامشير و رامهرمز در اختيار اهالي از ديگر فعاليت هاي انجام شده است. 11 هزار ليتر مواد ضدعفوني کننده براي گندزدايي و ضدعفوني معابر، توزيع 12 هزار دستکش يکبار مصرف در جايگاه هاي سوخت و مناطق کم برخوردار کلانشهر اهواز و توزيع 2 هزار و 500 بسته بهداشتي در مناطق محروم، منازل مسکوني، ناحيه صنعتي کارون و کوي نفت از ديگر اقدام هاي حوزه مقاومت بسيج شهيد تندگويان به شمار مي آيد.

 

اقدام هاي پيشگيرانه در شرکت نفت خزر

علي اصولي، مديرعامل شرکت نفت خزر: اولويت اصلي شرکت نفت خزر سلامت تمامي کارکنان ستادي و عملياتي است، در محيط ستاد و مناطق عملياتي مانند سکوي نيمه شناور اميرکبير و شناورهاي کاسپين اقدامات متعدد ضدعفوني قبل از ورود، در طول روز و پس از خروج افراد انجام مي شود. اقدامات پيشگيرانه و مقابله اي را در برابر شيوع ويروس کرونا، بلافاصله پس از اعلام رسمي وزارت بهداشت و ابلاغ کميته اضطراري شرکت ملي نفت در دستور کار قرار داديم و در اين راستا بدون فوت وقت ضمن تشکيل کميته مديريت بحران اقدامات لازم براي اجرا اعلام شد. از اقدامات پيشگيرانه شرکت نفت خزر مي توان به غربالگري کارکنان مشکوک با استفاده از دستگاه هاي تب سنج و سنجش ميزان دماي بدن تمامي كاركنان، برگزاري دوره آموزشي براي کارکنان خدمات و آبدارخانه، توزيع وسايل حفاظت فردي بويژه ماسک بين کارکنان، نصب پمپ هاي آنتي باکتريال در ورودي ساختمان ها، تهيه و ارسال پيام هاي آموزشي در ارتباط با ويروس کرونا و رعايت بهداشت فردي، ايجاد ممنوعيت استفاده از رستوران و سرو غذا به صورت يکبار مصرف، استقرار تيم پزشکي در اسکله نکا به منظور انجام معاينات و جلوگيري از ورود افراد مشکوک و مبتلا، به سکوي نيمه شناور اميرکبير، پايش و نظارت بيشتر بر عملکرد پيمانکاران در ارتباط با ويروس کرونا اشاره کرد.