بیژن زنگنه  
 وزیر نفت

بسم الله الرحمن الرحیم
يا مقلّب القلوب و الابصار     حوّل حالنا الي احسن الحال

   با گردش روزگار، نوروز باستاني دگر بار در حالي فرا مي رسد كه سال گذشته از يك سو انباشته از سختي ها، مصائب و ابتلائات و از ديگر سو، عرصه ايستادگي جانانه ملت ايران در برابر مشكلات بود.
امسال در شرایطی به استقبال سال نو می رویم که ظهور یک ویروس همه گیر، تمامی جهان را در شرایطی  نادر قرار داده است.
69 سال است که روزهای پایانی سال ، به مناسبت 29 اسفندماه، سالروز «ملی شدن صنعت نفت»، برای جامعه ایرانی یادآور موفقیت ملت در استیفای حق خود از بیگانگان است. تلخ است که ما در آستانه ی هفتاد سالگی جنبش ملی شدن نفت بازهم همان دشمن را در همان جایگاه خصومت با ملت ایران می بینیم و این از عبرت های روزگار برای ملت ماست.
در سال 1398 ازآغازتا پایان ،صنعت نفت ایران ،سنگر نخست مواجهه با دشمنی آمریکا و مرکز ثقل تحریم های غیرقانونی آن کشور و متحدانش علیه مردم ما بود . روایت تلاش کارکنان و مدیران شریف صنعت نفت کشور در این دوران دشوار ، روایتی از جنس دفاع مقدس است . به عنوان عضوی از خانواده صنعت نفت ، در پیشگاه ملت بزرگوار ایران شهادت می دهم که فرزندان شما در وزارت نفت و شرکت های تابعه ، با درک شرایط خطیر کشور، برای لحظه ای هم دست از مجاهدت برای مواجهه با تحریم برنداشتند وبه لطف خداوندمتعال و از برکت حمایت و صبوری ملت ایران ، در همین سال سخت ، باوجود اوج گیری تحریم ها بر علیه کشور، مسیر توسعه صنعت نفت اگرچه با دشواری های تازه و جدی مواجه گردید ، اما هرگز متوقف نشد . در این سال ، در تولید گاز طبیعی و توسعه فازهای باقیمانده میدان پارس جنوبی، در تولید فرآورده های نفتی و تولید انواع محصولات پتروشیمی و نیز در شاخص پیشرفت طرح های عظیم صنعت نفت به دستاوردهای بزرگی رسیدیم که به نظر دسترسی به این پیشرفت ها در چنین وضعیتی، ارزش کار و تلاش کارکنان صنعت نفت ایران را بیشتر نمایان می سازد. هم چنین تامین بی وقفه نیاز کشور به انرژی (گاز و فرآورده) از دستاوردهای مهم سال 1398 می باشد.
بر همین اساس ، وظیفه خود می دانم از تمامی کارکنان و مدیران وزارت نفت و مجموعه های تابعه و نیز از تمامی تلاشگرانی که در شرکت های پیمانکار وزارت نفت در سال 98 ، سنگر مجاهدت در برابر تروریسم اقتصادی را عزتمندانه حفظ کردند و توسعه طرح ها را رقم زدند، تقدیر و تشکر نمایم .
اينك در آستانه سال نو و همزمان با سالروز بعثت رسول اكرم (ص) كه نقطه عطفي در تاريخ بشريت براي بندگي خداي واحد و نفي عبوديت طاغوت تلقي مي شود با اتكا به فرموده الهي كه "ان مع العسر يسرا" ، ضمن عرض تبريك به ملت ایران، برای یکایک هموطنان و نیز برای همکارانم در صنعت نفت وخانواده های محترم ایشان ، از درگاه ایزد متعال آرزوی سلامتی و سالی سرشار از برکت و خوشحالی، با عبور بی گزند از شیوع بیماری مسالت دارم.

 

مسعود کرباسیان
مدیرعامل شرکت ملی نفت ایران

یا مُقَلِّب الْقُلُوبِ والأبْصار، یا مُدَبِّر الَلیلِ وَالنَّهار، یا مُحَوِّلَ الحَوْلِ والأحوال، حوّل حالَنا الی احْسَنِ الْحال

همکاران گرامی
ملی شدن صنعت نفت ایران در ۲۹ اسفندسال ‎۱۳۲۹، نقطه عطفی مهم در تاریخ سیاسی، اقتصادی و مبارزات مردم برای نجات سرمایه های ملی این مرز و بوم از دست بیگانگان به شمار رفته و در طول هفتاد سال گذشته منشا اتفاقات و حوادث گوناگونی در این صنعت شده است. در حال حاضر نیز این صنعت به عنوان پیشران توسعه اقتصادی کشور، علی رغم تمام هجمه های سال های اخیر دشمنان كشور و تحمل تحریم های ظالمانه، نقش بسیار مهم و اثرگذاری در توسعه و پیشرفت کشور ایفا می کند.
در طول سال 1398 نیز با وجود تنگ تر شدن حلقه تحريم ها، این صنعت همچون گذشته توانست با همت عالی و توانمندی کارکنان سختکوش خود و با برنامه ريزي دقيق اين شرايط بحراني را به فرصتي براي رشد و ارتقاي فعاليت هاي داخلي و حضور موثرترشركت هاي خصوصي فعال در عرصه نفت و گاز بدل کند. تحقق تمامی اهداف اكتشافي با كشف 4 ميدان بزرگ نفتي و گازي، تكميل و راه اندازی مگاپروژه هاي خشکی و دریایی ميدان مشترك پارس جنوبي و گام نهادن در مسير توليد روزانه هزار ميليون مترمكعب گاز، توسعه ميادین مشترك غرب كارون به عنوان محور تحقق اقتصاد مقاومتي در صنعت نفت، آغاز احداث خط لوله استراتژیک انتقال نفت گوره -جاسک و انعقاد قراردادهای گوناگون با شركت هاي ايراني همچون قرارداد ساخت پمپ هاي صنعتي این طرح، تولید بی وقفه گاز از میادین گازی کشور، راه اندازي بورس نفت و انجام موفق طرح هاي نگهداشت توان توليد و در كنار آن عمل به مسؤوليت هاي اجتماعي و حضور جدی در کنار مردم در راستای تحقق عدالت اجتماعي در ايران عزيز، حاكي از آن است كه شركت ملی نفت ایران، در عبور از تمامي بحران ها موفق عمل كرده و به اتكاي توان و دانش ايراني، گام هاي استواري در اعتلاي ايران برداشته و از اين پس نيز برخواهد داشت.
ضمن گرامیداشت سالروز غرور آفرین ملی شدن صنعت نفت، از خدمات بي شائبه همه همكاران ارجمند و خانواده های گرامی ایشان به عنوان پشتوانه های صنعت نفت صمیمانه تشکر کرده و حلول سال نو و بهار پر طراوت 1399 را تبریک و تهنیت عرض می کنم و از خداوند بزرگ و قادر متعال سالی سرشار از موفقیت و برکت همراه با شادابی و سلامتی برای همگان مسألت می نمایم.


عليرضا صادق آبادي
 مدير عامل شرکت ملی پالایش و پخش فراورده هاي نفتي ايران

يا مقلب القلوب و الابصار

همکاران ارجمند
سال 1398 در حالي واپسين روزهاي خود را سپري مي كند كه شركت ملي پالايش و پخش در سايه توجهات الهي و با همت كاركنانی سخت كوش و با اراده، تمام الزامات برنامه و وظائف محوله را در عرصه هاي توليد، انتقال، ذخيره سازي و توزيع انواع فراورده هاي نفتي مورد نياز بخش هاي مختلف صنعت، حمل و نقل و ... را به نيكي به سرانجام رسانده است. افزايش ظرفيت پالايشي نفت خام و ميعانات گازي كشور به دو ميليون و سيصد هزار بشكه در روز، افزايش ظرفيت توليد بنزين تا سقف 115 ميليون ليتر در روز كه در حدود 91 ميليون ليتر از آن با استانداردهاي زيست محيطي يورو 4 توليد مي شود و افزايش ظرفيت توليد نفت گاز تا 125 ميليون ليتر در روز كه از اين ميزان حدود 50 ميليون ليتر مطابق استاندارد يورو 4 توليد مي شود و همچنين افزايش 750 هزار بشكه اي ظرفيت انتقال فرآورده در كشور از جمله دستاوردهايي است كه طي سال 1398 با همت كاركنان زحمتكش شركت محقق شد. كاركنان پرتلاش اين شركت همواره در شرايط گوناگون اجتماعي، اقتصادي، سياسي و بويژه در بحران هاي مختلف طبيعي و انساني وظيفه و نقش تاریخی خود را به بهترين شكل ممكن به انجام رسانده اند. تلاش شبانه روزي و خستگي ناپذير شما عزيزان در سوخت رساني به مردم در شرايط ناگوار از جمله در جريان سيل فروردين و ارديبهشت سال 98، زمين لرزه غرب كشور، سيل سيستان و هرمزگان و ... يقيناً در حافظه مردمان قدرشناس اين مرز و بوم به يادگار خواهد ماند.
امروز نيز كه هم ميهنان و كشور عزيزمان با وجود مهمان ناخوانده كرونا شرايط ناخوشايندي را تجربه مي كنند، صنعت مردان پالايش و پخش با تلاش شبانه روزي در كنار مردم عزيز صفحه ي جديدي از همدلي و همكاري گروهي را به كتاب افتخارات خود مي افزايند تا با ياري خداوند منان با عمل به وظایف فردی و اجتماعی، سال جديد را در بستري از طراوات طبيعت با روزها و ساعاتي مشحون از تحول و دگرگوني مثبت در تمام زمينه ها در زندگی شخصی و محیط کار آغاز كنيم.
چنانكه بهار طبيعت با درخواست تحول در احوال همه ما آغاز مي شود و از آنجا كه نوروز در پس طبيعت مرده، نويدبخش تولدي سبز و تازه، رستاخيز طبيعت نام گرفته است از خداوند منان تقاضا داريم به بركت آغاز فصل تحول، كشور عزيزمان ايران و هم ميهنان مهربانمان را در آغوش لطف و رحمت خود از تمام نابساماني ها و بلايا دور سازد تا سال 1399 را با دل هايي خوش و سرشار از محبت الهي در كنار يكديگر آغاز كنيم.


حسن منتظر تربتی
مدیرعامل  شرکت ملی گاز ایران

نفس باد صبا مشک فشان خواهد شد                              عالم پیر دگر باره جوان خواهد شد

همكاران صديق، پرتلاش و گرانقدر
با فرا رسيدن بهار زيبا و نوروز باستاني، طبيعت رداي طراوت و سرسبزي بر تن مي كند و زمين را مملو از ترنم عشق و زيبايي مي سازد و به انسان ها، انگيزه براي حركت به سوي افق هاي جديد مي بخشد. بی شک براي شما همكاران تحول خواه شركت ملي گاز ايران كه  تعالي مدام را در مركز پرگار فعاليت هاي خود قرار داده ايد و با حركت در مسير دلنشين خدمت به مردم، پيام آور شكوفايي و زندگي ساز ايرانيان هستيد، همه ايام همچون عيد، زيبا و همه فصل ها به سان بهار لبریز از شادابی است. شركت ملي گاز ايران در سال 98 در سايه تلاش شما عزيزان، با غلبه مدبرانه بر بحران هاي گوناگون و تحقق رسالت خود در تامين پايدار انرژی، ضربان آرامش آفرین گاز را در سراسر کشور جاری کرد تا مردم زير چتر پررحمت انرژي پاك، زندگي راحتی داشته باشند. صنعت گاز به لطف همه آن ارزش آفريني ها، حماسه ها و اميدبخشي ها، به عنوان محبوب ترين و موفق ترين دستگاه خدمت رسان در بين مردم شناخته شده است و چه افتخاري بالاتر از این که مردم به گاز اعتماد دارند و كارآمدي آن را در زندگي روزمره خود لمس مي كنند.
اينجانب ضمن تبريك فرارسيدن سال 1399 به تمامي شما همكاران عزيز در گستره پهناور ایران عزیز و سپاس از همراهي خانواده هاي گرامي تان در تحقق ماموريت ها و اهداف شرکت، امیدوارم سال جدید نیز با هدف گذاري دقيق به عرصه ای نو در تامین منافع مردم و تعالي سازمان بدل گردد. امید آنکه سال پيش رو، سالي لبريز از سلامتی، آرامش، بهروزی و شادکامی براي شما و همه هم ميهنان عزيز باشد.


بهزاد محمدی
مدیر عامل شرکت ملی صنایع پتروشیمی


یا مقلب القلوب و الابصار
یا مدبرالیل و النهار
یا محول الحول و الاحوال
حول حالنا الی احسن الحال

فرا رسیدن نوروز باستانی و رستاخیز بهار را خدمت همه همکارانم در صنعت پتروشیمی شادباش و فرخنده باد می گویم. جای بسی افتخار و سرافرازی است که در آستانه فصل نو شدن ها و دگرگونی ها طبیعت و آغاز سال ۱۳۹۹، از اهتمام و همراهی شما همکاران تلاشگر، صمیمانه تشکر و قدردانی نمایم. در سالی که با همه فراز و نشیب های تلخ و شیرینش گذشت، صنعت پتروشیمی کشور با گذر از حوادث و تحمل سختی ها و نیز بهره گیری از فرصت ها، مؤلفه های یک «صنعت واقعی، پایدار و پویا» را در زمینه های مختلف به نمایش گذاشت و با شور و اشتیاق به آینده همچنان در این مسیر گام بر خواهد داشت. متأسفانه پایان بخش سال ۱۳۹۸ ورود ویروس کرونا به کشور بود که شمار چشمگیری از هم میهنان عزیزمان را مبتلا کرد و موجب نگرانی همگانی از این موضوع شد. خوشبختانه صنعت پتروشیمی کشور همچنان که جایگاه ویژه ای در جبهه اقتصادی و صنعتی کشور دارد، در این سپهر نیز در خط مقدم بود تا با تلاش و ایستادگی و ایثار شما عزیزان و تولید مواد بهداشتی و ضدعفونی کننده، پاسخگوی نیاز مبرم و روزافزون کشور در این بخش باشیم و گامی مهم در مدیریت بحران و کاهش عوارض آن برداریم و سربلند و پیروزمندانه از این مرحله نیز بگذریم.

همکاران متعهد و پرتلاش
هم اینک با حضور مدبرانه همراه با کوشش های سَتُرگ فرد فرد خانواده بزرگ این صنعت، حرکت رو به جلو و متعالی «عصر نوین صنعت پتروشیمی» ریل گذاری شده است و تلاش داریم به سوی «توسعه پایدار صنعت در افق طرح های جهش دوم و سوم » پیش رویم و این مهم با باور به نوآوری ها، توانمندی های فناورانه، سرمایه ارزشمند انسانی و حضور هوشمندانه بخش خصوصی میسر خواهد شد.
در این شرایط، وزارت نفت برنامه ریزی های لازم برای تداوم توسعه صنعت پتروشیمی را به نحوی انجام داده است که با تکمیل طرح های نیمه کاره جهش دوم صنعت پتروشیمی تا پایان سال ۱۴۰۰، ظرفیت اسمی این صنعت به سالانه ۱۰۰ میلیون تن محقق خواهد شد و درآمد این صنعت نیز به ۲۵ میلیارد دلار افزایش پیدا خواهدکرد.
امید است با همراهی و همکاری همه تلاشگران صنعت وزین پتروشیمی و در سایه توکل به پروردگار بی همتا،اتکا به توان داخلی و بهره گیری از کارشناسان نخبه و دانشمند کشور به این موفقیت بزرگ نائل شویم.
در پایان فرصت را مغتنم می شمارم و بار دیگر فرا رسیدن بهار طبیعت و حلول سال نو را تبریک عرض نموده و از درگاه حضرت دوست ایامی فرخنده و مبارک برای شما و خانواده های محترمتان آرزو می کنم.
در پرتو الطاف ایزد منان، نوروز فرخنده، قلبتان از مهر سرشار و بهار شوق انگیز برقامت سبز وجودتان شکوفه باران باد.