قهرمانی وزنه بردار ملی حفاری در آسیا

افشين طاهري، وزنه بردار جوان و ملي پوش ملي حفاري اهواز، مدال طلا مسابقات وزنه برداري آسيا در تاشکند را کسب کرد.

 ملي پوش جوان دسته 96 کيلوگرم وزنه برداري ايران در مسابقات قهرماني جوانان و نوجوانان آسيا يک مدال طلا براي کشورمان به دست آورد.

در مسابقات وزنه برداري نوجوانان و جوانان قهرماني 2020 آسيا که به ميزباني تاشکند برگزارشد، در دسته 96 کيلوگرم اين رقابت ها افشين طاهري، وزنه بردار باشگاه ملي حفاري اهواز و نماينده ايران در حرکت نخست يک ضرب نخست وزنه 150 کيلوگرم را مهار و در ادامه بر وزنه 156 کيلوگرم غلبه کرد. طاهري در حرکت پاياني يک ضرب توانست 160 کيلوگرم را به راحتي مهار کند و در سکوي نخست قرار بگيرد تا به مدال طلا دست پيدا کند.

طاهري در حرکت دوضرب دسته 96 کيلوگرم، وزنه 176 کيلوگرم را به راحتي مهار کرد. وي براي دومين حرکت خود، وزنه 181 کيلوگرمي را انتخاب کرد که در مهار آن مشکلي نداشت و در حرکت آخر دوضرب به راحتي وزنه 186 کيلوگرمي را مهار و مدال نقره خود را قطعي کرد. طاهري در مجموع اين دسته با 346 کيلوگرم به مدال نقره رسيد.

طاهري چندي پيش نيز در رقابت هاي ليگ برتر با تيم ملي حفاري موفق شده بود قهرمان ايران شود و در دسته 96 کيلو گرم بالاتر از رقيبان خود قرار بگيرد. طاهري که قبل از حضور در ملي حفاري براي تيم مناطق نفتخيز جنوب وزنه مي زد، سابقه نايب قهرماني مسابقات جهاني را هم در کارنامه دارد.

 

افشین طاهری در گفت و گو با مشعل:

حالا نوبت جهان و بعد المپیک است

تيم ملي وزنه برداري جوانان ايران، بهمن 98 در مسابقات قهرماني جوانان آسيا (2020) در تاشکند نايب قهرمان شد تا روي سکوي دوم آسيا بايستد.  در اين رقابت ها تيم ملي کشورمان با کسب 4 مدال طلا، 10نشان نقره و 5گردن آويز برنز و 641 امتياز، نايب قهرمان آسيا شد. يکي از وزنه برداراني که نقش مهمي در اين رقابت ها ايفا کرد، افشين طاهري، وزنه بردار باآتيه شرکت ملي حفاري بود که علاوه بر دارا بودن چندين مدال آسيايي و جهاني موفق شد عنوان قهرماني يک ضرب و دومي دسته 96 کيلوگرم مسابقات آسيايي تاشکند را از آن خود کند.   با افشين طاهري، مرد طلايي مسابقات آسيايي که چندي پيش هم با تيم ملي حفاري اهواز، قهرمان ليگ برترجوانان ايران شده بود، گفت وگو کرده ايم که خواندن آن خالي از لطف نيست.

 بازهم افتخاري ديگر براي وزنه برداري ايران به ارمغان آورديد، اما اين بار در آسيا. در مورد مسابقات توضيح مي دهي؟

ممنون شما لطف داريد. من کاري نکردم. من هم مثل ساير اعضاي تيم براي قهرماني تلاش کردم. اميدوارم ثمربخش بوده باشم. بازي هاي آسيايي تاشکند از سطح بسيار بالايي برخوردار بود. براي قهرماني در اين مسابقات، قدم گذاشته بوديم که متاسفانه با فاصله کمي، پشت سرميزبان ايستاديم. فکر مي کنم با يک وزنه بردار کمتر، نتيجه خوبي گرفتيم. اميدوارم دوره بعد قهرمان شويم.

گويا بازهم در تاشکند دردسته 96 کيلوگرم وزنه زديد؟ رقيبانت از کدام کشورها بودند و چه رکوردي را به ثبت رساندي؟

بله در دسته 96کيلوگرم وزنه زدم و رقبايم از کشور هاي قزاقستان، ازبکستان، کره جنوبي ، مغولستان و چندين کشور ديگر بودند. اما در خصوص رکورد هايم بايد بگويم با توجه به آمادگي که قبل از اعزام به رقابت ها داشتم، از خودم اين انتظار را داشتم که در مسابقه بتوانم مدال بگيرم. من در حرکت يک ضرب 161 کيلو گرم و در حرکت دوضرب نيز، 186 کيلوگرم را زدم.

 چه شد که طلايي شدي؟

همان طور که گفتم، براي حضور در اين مسابقات به خوبي آماده شده بودم. در تمرينات، وزنه هاي خوبي زده بودم؛ در حرکت يک ضرب، شانس بيشتري براي طلايي شدن داشتم که خوشبختانه به مدال طلا هم رسيدم. اما متاسفانه در دوضرب به مدال نقره رسيدم که جبران خواهم کرد. خدا را شکر مانند تمامي اعضاي تيم، سهمي در پيروزي و کسب عنوان نايب قهرماني داشتم. قول مي دهم و سعي مي کنم در آينده نتايج بهتري بگيرم.

نخستين مدالي که در وزنه برداري به دست آوردي، چه رنگي چه بود؟

اولين حضور من در مسابقات ملي، سال 2017 مسابقات نوجوانان جهان بود که متاسفانه چهارم شدم، اما چهار ماه بعد در مسابقات نوجوانان آسيا در کشور نپال، مقام دوم را کسب کردم و نقره اي شدم.  در آن مسابقه 139کيلوگرم يک ضرب و 157کيلوگرم را در دوضرب زدم.

 بهترين مقام هايي که دررشته وزنه برداري به دست آوردي، کدامند؟

بهترين عناويني که کسب کردم، دومي نوجوانان آسيا در دسته 77 کيلوگرم در کشور نپال، سومي جوانان آسيا در سال 2018در کشور ازبکستان در دسته 85 کيلوگرم و دومي جوانان جهان در سال 2019 در کشور فيجي در دسته 96 کيلوگرم است و الان هم که در تاشکند 2020 قهرمان آسيا شدم.

در مسابقات وزنه ها را خودت انتخاب مي کني يا با توجه به وزنه هاي حريفان، آماده مي شوي؟

همان طور که گفتم، سطح نزديک حريفان به يکديگر باعث شد بعضي از وزنه برداران براي کسب مدال وزنه هاي ريسکي را انتخاب کنند که باعث حذف شدنشان مي شد. من هم با توجه به انتخاب آنها، آمادگي خودم و دستور مربي، وزنه ها را انتخاب مي کردم.

 سطح مسابقات آسيايي تاشکند را چطور ارزيابي مي کني؟

سطح مسابقات امسال مثل سال هاي قبل خيلي خوب بود و تيم هاي زيادي شرکت کرده بودند و رقابت بسيار نزديک بود. در دسته 96 کيلوگرم، 7 نفر بوديم که تقريبا به يک اندازه وزنه مي زديم و رقابت نزديکي با هم داشتيم. همه وزنه برداران براي قهرماني آمده بودند و به راحتي از ميدان به در نمي شدند.

 با توجه به مدال هايي که گرفتي، حالا ديگر نوبت المپيک است؟

من هم مثل همه ورزشکاران، مهمترين هدفم کسب طلاي المپيک است. البته بايد در مسابقات جهاني ابتدا قهرمان شوم، سپس خودم را براي قهرماني در المپيک آماده کنم. اين هدف دور از دسترس نيست و بايد با تمرينات بيشتر، خودم را براي هدفم آماده کنم.

قبل از حضور در آسيا با ملي حفاري قهرمان ليگ برتر شدي، درباره آن مسابقات برايمان توضيح مي دهي؟

 ليگ برتر، ويترين وزنه برداري کشور است. مسابقات امسال از سطح بسيار بالايي برخورداربود. ما با تمام قدرت شرکت کرده بوديم و توانستيم به قهرماني ليگ دست پيدا کنيم تا بازهم پرچمدار وزنه برداري در ايران باشيم. البته بايد اين را هم اضافه کنم مسابقات ليگ برتر باعث شد با آمادگي بالايي در مسابقات آسيايي شرکت کنم.

 در پايان اگر صحبتي داريد، بفرماييد؟

 بايد از همه عزيزاني که براي پيشرفت من زحمات بسيار زيادي کشيدند، بخصوص از مربيان عزيزم در شرکت ملي نفت وسپس شرکت ملي حفاري، مثل محمدرضا کاظمي نژاد، حميد رشيدي، امير حزبه و بهمن مکوندي و ... تشکر کنم. زحمات اين عزيزان حاصلش نتايجي است که مي گيريم و بايد بگويم ما يک تيم هستيم و اگر همه کنار هم نبوديم، اين افتخارات به دست نمي آمد. قهرماني من حاصل تلاش همه است و بايد به نام همه ثبت شود.

 

صعود سراسري بانوان کوهنورد خطوط لوله به قله شال گوش

تيم کوهنوردي بانوان شرکت خطوط لوله و مخابرات نفت ايران- منطقه غرب به قله شال گوش کرمانشاه صعود کردند.

 در اين رويداد ورزشي 43 نفر از بانوان کوهنورد مناطق غرب، خليج فارس، جنوب شرق، فارس، ستاد، تهران، لرستان، اصفهان و شمال حضور داشتند.

عبدالرضا گل محمديان، مسؤول امور ورزش منطقه غرب در اين خصوص گفت: در اين برنامه ورزشي که به ميزباني اين منطقه برگزار شد؛ کوهنوردان توانستند با موفقيت و پس از چهار ساعت کوهنوردي به قله شال گوش از ارتفاعات کرمانشاه صعود کنند. حرکت کوهنوردان به سمت قله از ساعت 7 و 30 دقيقه و از ارتفاع 1440 متر از سطح دريا آغاز شد که سرانجام توانستند با سلامت به قله صعود کنند. مسؤول امور ورزش منطقه غرب در ادامه از تلاش ها و پيگيري هاي مدير منطقه- معاون عمليات منطقه و مسؤول امور ورزش بانوان قدرداني کرد و گفت: سلامت خانواده ها قطعا موجب افزايش روحيه کارکنان مي شود که اين امر در مسير تحقق اهداف شرکت، اثر سودمندي بر جاي خواهد گذاشت. بانوان کوهنورد در حاشيه برگزاري اين رويداد ورزشي از امکان تاريخي ذيج منيژه، طاق گرا، آبشار ماراب و بازارچه شاه عباسي قصرشيرين ديدن کردند.

 

تنيس روي ميزمناطق نفت خيز جنوب قهرمان مسابقات کارکنان دولت

سرعت کارکنان شرکت ملي مناطق نفت خيز جنوب در مسابقات تنيس روي ميز کارکنان دولت چشم ها را خيره کرد. مسابقات تنيس روي ميز کارکنان دولت در بخش آقايان در 28 بهمن 98 با شرکت 6 تيم از ادارات و دستگاه هاي استان خوزستان به ميزباني امور ورزش وتربيت بدني مناطق نفت خيز جنوب در سالن اختصاصي تنيس روي ميز مجموعه فرهنگي - ورزشي امام رضا (ع) شهرک نفت اهواز برگزار شد. در اين دوره ازمسابقات تيم شرکت ملي مناطق نفت خيز جنوب با برتري مقابل تمام تيم هاي شرکت کننده و کسب 5 پيروزي، توانست بر سکوي قهرماني بايستد و مقام اول اين دوره از مسابقات را به خود اختصاص دهد. مقام دوم و سوم اين مسابقات نيز به ترتيب به تيم هاي دانشگاه علوم پزشکي و دانشگاه شهيد چمران اهواز رسيد. همچنين در بخش انفرادي نيز فرهاد شجاعي از مناطق نفت خيز جنوب به مقام اول و شاهپور سليماني از دانشگاه علوم پزشکي به مقام دوم اين دوره از مسابقات دست يافتند.

 

صعود بانوان خطوط لوله به مسابقات کشوري آمادگي جسماني

سه نفر از بانوان ورزشکار شرکت خطوط لوله و مخابرات نفت ايران، منطقه جنوب شرق شهرک نفت رفسنجان با کسب مقام در مسابقات آمادگي جسماني استاني انتخابي کشور به مرحله کشوري صعود کردند.

ياسر دهقاني، مسؤول امور ورزش منطقه با بيان اين خبر گفت: پس از آنکه سه نفر  از بانوان ساکن شهرک نفت رفسنجان در مرحله مقدماتي مسابقات آمادگي جسماني بانوان شهرستان رفسنجان، حائز رتبه هاي برتر شدند، جواز حضور در مسابقات استاني انتخابي کشور را پيدا کرده و توانستند پس از يک دوره رقابت سخت و نفسگير در اين مسابقات مقام هاي برتر را در گروه هاي سني مختلف با مربيگري خانم بافقي از آن خود کنند.

نتايج به دست آمده ورزشکاران خطوط لوله منطقه جنوب شرق به اين شرح است: در رده سني 25 تا 30 سال آرزو نصيري به مقام دوم دست پيدا کرد، در رده سني 30 تا 35 سال شهين خادم زاده مقام سومي را از آن خود کرد و در رده سني 35 تا 40 سال نيز فروزنده طالبي زاده به مقام سومي رسيد.

 

پيروزي نفت مسجد سليمان در دربي گلف بازان

تيم گلف نفت مسجدسليمان درهفته هفتم ليگ برتر باشگاه هاي ايران به پيروزي رسيد تا صدرنشين شود.

در حساس ترين بازي هفته هفتم ليگ برتر گلف باشگاه هاي ايران دو تيم مدعي قهرماني يعني نفت مسجدسليمان و ملي حفاري اهواز که در رده هاي دوم و سوم قرار داشتند، در مسجدسليمان مقابل هم به ميدان رفتند که تيم نفت مسجد سليمان موفق شد، حريف خود را در دربي نفتي ها شکست دهد و به صدر جدول صعود کند.

شاگردان ميلاد حاجي پور در حالي که براي ثبت صدرنشيني بايد برنده دربي نفتي ها مي شدند، با ارائه يک بازي زيبا و مقتدارنه موفق شدند شاگردان  گودرز مولايي در ملي حفاري را در شهر اولين ها با نتيجه 5 بر صفر شکست دهند تا به يک پيروزي بزرگ دست يافته باشند.

ملي حفاري با اين شکست 15 امتيازي باقي ماند و درمکان سوم جاي گرفت و نفت مسجد سليمان هم با 18 امتيازي به صدر جدول رسيد.