اسپات

ربات معروف آمریکایی توانست در یک سکوی نفتی کار گیر بیاورد

«اسپات» که يک ربات سگي معروف در اينترنت است و توسط شرکت بوستون دايناميکس ساخته شده، توانست نخستين شغل خود را در يک شرکت نفت و گاز نروژي به دست بياورد.طبق اعلام شبکه بلومبرگ، اين ربات، در يک کشتي توليد نفت و گاز گشتزني مي کند.از ماه سپتامبر سال 2019 ميلادي تا کنون، شرکت بوستون دايناميکس در حال عرضه ربات اسپات بري اجاره تجاري بوده است. به نظر مي رسد اين دومين سازماني است که از پيشنهاد بوستون دايناميکس استقبال مي کند و پيش از آن اداره خنثي کردن بمب در ايالت ماساچوست هم از خدمات اين ربات استفاده کرده بود.اسپات سگه، چهره پرطرفدار رباتي که به خاطر باز کردن درها، بالا رفتن از پله ها به راحتي، و حتي خارج کردن ظرفهاي تميز از ماشين ظرف شويي شهرت يافته بود، اکنون نخستين شغل تمام وقت خود را به عنوان يک بازرش در يک شرکت نفت و گاز نروژي، به دست آورده است.طبق گزارش شبکه بلومبرگ، در روزهاي آينده سال جاري ميلادي، ربات شرکت بوستون دايناميکس گشتزني در يک کشتي توليد نفت و گاز شرکت ايکر بي پي در ميدان نفتي آسکارف در درياي نروژ را آغاز مي کند. اين ربات در آنها بازرسي هايي انجام مي دهد، به دنبال نشتي نفت مي گردد و گزارش هايي را بر اساس داده هاي جمع آوري شده خود، تنظيم مي کند.شرکت ايکر بي پي در مراسم معارفه اسپات در اسلو، پايتخت نروژ، اعلام کرد که سرمايه گذاري هنگفتي در ديجيتالي کردن صنعت نفت و گاز انجام داده است و مي خواهد از اسپات استفاده کند تا عمليات فراساحلي خود را امن تر کند.کيتل ديگره، مدير ارشد عمليات در شرکت ايکر بي پي، گفت: اين چيزها هيچ وقت خسته نمي شوند و براي وفق دادن خود و براي جمع آوري اطلاعات، توانايي بيشتري دارند.کارل جاني کرسويک، مدير عامل ايکر بي پي نيز، ابراز اطمينان کرد در نهايت ربات هاي بيشتري به عمليات نفتي ملحق خواهند شد.قرار است شرکت ايکر بي پي، آزمايش هاي اوليه درباره عملکرد اسپات را با همکاري شرکت کوگنايت انجام دهد که يک شرکت نرم افزاري متعلق به شرکت مادر ايکر بي پي، يک شرکت ايکر اي اس اس است.در مراسم رونمايي از اسپات براي شرکت ايکر بي پي، اين ربات با هدايت يک دستگاه کنترل از راه دور، به سوي مدير عامل اين شرکت حرکت کرد. هنگامي که از اين ربات پرسيده شد آيا در ميان حضار کسي را مي بيند که نبايد آنجا باشد، اين ربات با سر تأييد کرد، اما مشخص نکرد که آن شخص چه کسي است.شرکت بوستون دايناميکس از سپتامبر 2019 ميلادي اسپات را براي اجاره تجاري عرضه کرده بود. در آن زمان، اداره پليس ايالت ماساچوست آمريکا نيز اسپات را براي ملحق شدن به گروه خنثي سازي بمب خود، استخدام کرده بود و اين کار موجب اعتراض هايي از سوي اداره آزادي هاي مدني آمريکا شده بود.شرکت بوستون دايناميکس در پايگاه اينترنتي خود، براي استفاده از اسپات در ساخت و ساز، سلامت عمومي، کاربردهاي نفت و گاز و حتي سرگرمي، تبليغ مي کند. با توجه به اين مسائل، بي گمان اين آخرين باري نخواهد بود که سگ رباتي مي تواند شغلي به دست بياورد.

درباره شرکت بوستون دايناميکس

بوستون دايناميکس (به انگليسي: Boston Dynamics) شرکتي آمريکايي در زمينه توليد ربات است. اين شرکت توليد ربات هاي متنوع که مي توانند در صنعت و امور نظامي استفاده شوند را در کارنامه کاري خود دارد.

بوستون دايناميکس شرکتي است که طراحي و ساخت روبات اسپات (به انگليسي: BigDog) (روبات چهارپايي که براي ارتش ايالات متحده طراحي شد) و توسعه DI-Guy (پروژه نرم افزاري براي شبيه سازي انسان واقعي) را انجام داده است.

تاريخچه شرکت بوستون دايناميکس

بوستون دايناميکس يک شرکت مهندسي ساخت ربات است که در سال 1992 به عنوان زيرمجموعه موسسه فناوري ماساچوست تأسيس شد و فعاليت خود را آغاز کرد. امروزه بوستون دايناميکس را بيشتر به دليل ربات هاي کوهنوردش مي شناسيم که اکثراً فيلم آنها در يوتيوب منتشر شده است. يا ربات هايي را از اين شرکت مشاهده مي کنيم که تلاش مي کنند تعادل خود را روي يخ حفظ کنند.

آغاز به کار شرکت بوستون دايناميکس

موسس اين شرکت مارک رايبرت (Marc Raibert) است که از دهه 80 ميلادي بر روي ساخت و توسعه ربات ها کار مي کند. وي در سال 1986 توانست رباتي با يک پا بسازد که مي توانست تعادل خود را بعد از پرش حفظ کند. اين دستاورد، گام بزرگي در جهت پيشرفت وي در زمينه ساخت ربات و همچنين در صنعت رباتيک محسوب مي شد. با تأسيس شرکت بوستون دايناميکس ساير ايده هاي ساخت ربات نيز توسط مارک رايبرت عملي شد. درواقع اين شرکت در سال 1992 زماني که مارک رايبرت در آزمايشگاه دانشگاه MIT کار مي کرد، تاسيس شد و عده اي از کارشناسان اين عرصه در اين چهارچوب گرد هم آمدند و فعاليت خود را در زمينه ساخت ربات آغاز کردند. چندي بعد هم در سال 1995 اين شرکت خود را به طور کامل از دانشگاه جدا کرد.

خريد بوستون دايناميکس توسط گوگل

در 20 سال اولي که از فعاليت بوستون دايناميکس مي گذشت، ارتش آمريکا به عنوان اصلي ترين حامي مالي اين شرکت شناخته مي شد. در سال 2013 گوگل تصميم گرفت اين شرکت را به همراه چند استارت آپ رباتيک ديگر خريداري کند. اما در سال 2017 گوگل آن را به يک شرکت ژاپني به نام SoftBank فروخت. دليل اين موضوع هم به گفته کارشناسان و خبرنگاران اين بوده که بوستون دايناميکس و گوگل نتوانسته بودند به درک مشترک راهبردي براي ادامه فعاليت در اين زمينه برسند. چرا که گوگل اميدوار بود تا محصولي تجاري توليد کند. اما در طرف مقابل، مهندسان بوستون دايناميکس قصد داشتند همچنان براي بهبود ويژگي هاي فني ربات هاي خود تلاش کنند و مشخصات آنها را بدون نگراني در مورد توليد محصولات تجاري مناسب بازار بهبود ببخشند.

برخي محصولات بوستون دايناميکس

اسپات  BigDog، چيتا Cheetah، سگ کوچک LittleDog، RiSE، کک شن SandFlea، PETMAN، LS3، اطلس Atlas، RHex، اسپات کوچک Spot Mini، هماهنگ کننده Handle هستند. اسپات يا بيگ داگ يک ربات چهارپاي پايدار ديناميکي است که در سال 2005 توسط بوستون دايناميکس، فوستر-ميلر، آزمايشگاه پيشرانه جت ناسا و دانشگاه هاروارد ساخته شده است.بيگ داگ داراي 91 سانتي متر طول، 76 سانتي متر ارتفاع و 110 کيلوگرم وزن بوده و تقريباً به اندازه يک قاطر کوچک است. اين ربات، قادر است در زمين هاي دشوار با سرعت 6،4 کيلومتر بر ساعت پيمايش و 150 کيلوگرم بار را در مسيرهايي با شيب 35 درجه با خود حمل کند.حرکت اين ربات چهارپا، به وسيله يک رايانه نصب شده روي آن کنترل مي شود که داده هاي ورودي به آن از طريق حسگرهاي مختلفي که روي روبات نصب شده است، به آن منتقل مي شود. جهت يابي و حفظ تعادل آن نيز به وسيله اين سيستم کنترل، مديريت مي شود.

مترجم: يحيي احمدي

منبع: پايگاه اينترنتي پاپيولر مکنيکس، شبکه بلومبرگ، ويکيپديا