ضرورت توجه به علائم درد

مراقب ریه هایتان باشید

امروزه هواي پاک بدون آلاينده ، يکي از کمياب ترين منابع سلامتي است و اين يعني بيش از هر زمان ديگري بايد مراقب خودمان باشيم و به علائمي که بروز مي کند، توجه نشان دهيم.  برخي علائم شايد ابتدا بسيار ساده به نظر برسند و نتوان آنها را به بيماري ربط داد، اما گاهي عدم توجه به اين علائم پايان زندگي را برايمان رقم خواهد زد و مرگ را به دنبال خواهد داشت. به همين بهانه و در هواي آلوده اين روزهاي بيشتر شهرهاي کشورمان، سعي داريم نکاتي را يادآوري کنيم، نکاتي که گاهي با شناختن آنها و دانستن برخي علائم مي توانيد از بروز خطرات احتمالي جلوگيري کنيد.

 

درد پشت و شانه

درد قفسه سينه يا پشت و شانه گاهي نشان دهنده اين است که دچار بيماري وخيمي شده ايد و در برخي مواقع هم به خاطر خستگي و کار زياد است. با اين حال در برخي مواقع ممکن است درد پشت، شانه يا حتي درد قفسه سينه نشانگر ابتلا به سرطان ريه باشد. پس به محض بروز اين درد به پزشک مراجعه کنيد، چراکه سرطان ريه اگر زود تشخص داده شود، قابل درمان است.

تنگي نفس

 تنگي نفس بيشتر در اثر آسم يا آلرژي ايجاد مي شود. اگر با اين مشکل مواجه هستيد، براي بهبود بايد فکري اساسي براي محيط زندگي تان کنيد يا اگر شرايطش را نداريد، مي توانيد مدت زمان بيشتري را در خارج از شهرهاي آلوده بگذرانيد يا تمرينات کارآمدي را امتحان کنيد. اگر دچار تنگي نفس هستيد، تا جايي که مي توانيد از حضور در محيط هاي آلوده دوري کنيد، اما گاهي تنگي نفس نشان از بيماري پنهاني دارد که با مراجعه به پزشک بايد آن را بيابيد.

ريه ها را ترميم کنيد

تنظيم رژيم غذايي و ترک سيگار از بارزترين عادت هايي است که با توجه به آنها مي توانيد سلامت ريه ها را کنترل کنيد. زندگي با يک بيماري مزمن، خطرهاي جبران ناپذيري براي شما به دنبال خواهد داشت، بنابراين سعي کنيد خوراکي هايي را که منبع غني آنتي اکسيدان هستند، در رژيم غذايي تان بگنجانيد.

جداي از اين، ابتکار عمل داشته باشيد و با فعال تر کردن ريه ها با ورزش کردن و تمرينات منظم آنها را ترميم کنيد.

با توجه به آنچه گفته شد، توجه به علائم ايجاد شده مي تواند سلامت بدن را تضمين کنيد و نقش زيادي در عدم ابتلا به بيماري هاي مزمن داشته باشد.

راه حلي براي پاکسازي ريه ها وجود ندارد

  تحقيقات و علم عامه متعهد شده که در بين مردم در مورد اهميت سلامت ريه اطلاع رساني کند. علاوه بر اين، روش هاي زيادي براي داشتن ريه هاي سالم ارائه شده است. با تمام اينها هيچ راه حل سريعي براي پاکسازي ريه ها وجود ندارد، پس بهترين راهکار اصلاح عادت هاي بد است، عادت هايي که جداي از آلودگي هوا باعث ايجاد بيماري هاي ريوي مي شوند و سلامت بدن را به خطر مي اندازند.

کمبود انرژی

همه افراد هرازگاهی احساس خستگی می کنند که این امری طبیعی است و از دلایل آن می توان به کمبود خواب یا استرس اشاره کرد. اما با بروز نشانه هایی مثل خستگی های طولانی مدت و غیرطبیعی، سرفه های مداوم و کاهش اشتها باید این علائم را جدی گرفت، چراکه عدم بهبود آنها می تواند نشان دهنده مشکلات ریوی باشد. بنابراین توجه به علائم و نشانه ها ضروری است و نباید آنها را نادیده گرفت، چون گاهی اوقات این نشانه ها خبر از مشکلات و بیماری می دهند که در صورت تشخیص زودهنگام می توان جلوی پیشروی بیماری را گرفت. حالا اگر می خواهید سلامت ریه هایتان را تضمین کنید، بهتر است نکاتی را که در ادامه آورده ایم، رعایت کنید.

 

سرفه

بيشتر اوقات سرفه نشانه بدي ندارد و اتفاقات زيادي باعث ايجاد آن مي شود مثل سرماخوردگي، اما ادامه دار بودن سرفه مي تواند نشانه بيماري هاي مزمني باشد که شما از آن بي خبريد. به همين دليل شناخت نحوه و تشخيص انواع مختلف سرفه بسيار ضروري است. سرفه هاي حاد شايد خبر از سرطان ريه بدهد، به ويژه اگر با علائم ديگري مثل سرفه با خون همراه باشد.

 

سلاح ضدخستگی

براي همه ما پيش آمده که گاهي به قدري احساس خستگي مي کنيم که نمي توانيم روي کاري که انجام مي دهيم تمرکز کنيم. با اين حال راه هايي وجود دارد که مي توان با استفاده از آنها به رفع خستگي کمک کرد يا از آن به عنوان سلاح ضدخستگي نام برد.

نوشيدن آب

معمولا هنگام خستگي قهوه يا چاي برايمان بهترين گزينه است. اگرچه اين نوشيدني ها خوبند، اما بهترين نوشيدني براي رفع خستگي و ايجاد آرامش، آب است. يکي از علت هاي خستگي مي تواند کمبود آب باشد. پس نوشيدن 8 ليوان آب نياز روزانه بدن را فراموش نکنيد. ضمن اينکه بعد از آب، نوشيدني هايي مثل شير، چاي، سوپ و حتي ماست هم مي توانند باعث رفع خستگي شوند.

  نفس عميق

شايد برايتان جالب باشد که بدانيد نفس عميق و آرام باعث افزايش سريع انرژي مي شود. پس در شرايطي که احساس خستگي مي کنيد، تا شماره 4 بشماريد و آرام و عميق نفس بکشيد. چند بار اين حرکت را انجام دهيد، خواهيد ديد که اين کار ساده چه آرامش و چه انرژي غيرقابل تصوري به شما منتقل مي کند.

    ورزش کردن

 زماني که احساس خستگي مي کنيد، شايد ورزش آخرين گزينه اي باشد که به ذهنتان مي رسد. اين در حالي است که متخصصان معقتدند بهترين راه براي از بين رفتن خستگي، ورزش است. گفته مي شود 10 دقيقه پياده روي ساده سبب افزايش جريان خون در تمام نقاط بدن مي شود و انرژي از دست رفته تان را بازمي گرداند.

   استراحت کردن

 اگر جزو کساني هستيد که کل روز مجبوريد کار کنيد، بهتر است چند دقيقه اي به خودتان استراحت دهيد تا با همين چند دقيقه هاي بين کار انرژي از دست رفته تان را بازيابيد.

مراجعه به پزشک

اگر همه راه هايي را که گفتيم، امتحان کرديد ونتيجه نگرفتيد، بهتر است به پزشک مراجعه کنيد، چراکه گاهي بروز برخي بيماري ها مثل کم خوني يا مشکلات تيروئيدي باعث ايجاد خستگي مي شود که با يک آزمايش ساده خون مي توان مشکل را برطرف کرد.

 

گیاهان دارویی

برگ سنا

سنا گیاهی بوته ای شکل است که برگ آن خواص دارویی فراوانی دارد. طبیعت سنا گرم و خشک و دارای خواص زیادی است که از جمله آنها می توان به درمان تهوع و اختلالات گوارشی، ضدیبوست و ملین، تسکین درد مفاصل و درد کمر، درمان سیاتیک و نقرس، تصفیه کننده خون، درمان مشکلات پوستی، رفع شقاق دست و پا، درمان خارش پوستی، برطرف کردن لکه های سیاه و سفید پوست، بهبود زخم های کهنه درمان مشکلات قارچی و... اشاره کرد.