چراغ اختراعاتم با مشکلات روشن شد

مشعل محمدمهدي پوران فر، تکنيسين ارشد ابزار دقيق شرکت خطوط لوله و مخابرات نفت ايران- منطقه فارس، به عنوان يک ايده پرداز و مبتکر نفتي در اين سال ها تلاش زيادي در مسير ارتقاي علم و نزديکي آن با دنياي پيچيده صنعت نفت داشته است. او در شهرستان گچساران استان کهگيلويه و بويراحمد به دنيا آمده و با وجود محدوديت هايي که در بيشتر شهرهاي کوچک وجود دارد، تاکنون توانسته در طراحي 10 ايده و اختراع، خوش بدرخشد. «مشعل» با او به عنوان يکي از اعضاي موفق خانواده بزرگ نفت، گفت و گويي کوتاه داشته که در ادامه مي آيد.

 براي مخترع شدن بايد از کجا شروع کرد؟

به نظر من انسان بايد ايده هاي ذهني خود را ابتدا روي کاغذ بياورد و بدون ترس از غيرممکن بودن، آنها را به صورت عملي اجرا و بعد از هر شکست، دوباره تلاش کند.

 اولين ايد ه اي که به نظر شما رسيد، چه بود؟

حدود يک سال قبل، اولين ايده ام ساخت آچار ولو بود، در آن زمان به عنوان بهره بردار به طور دائم با آچار F ولو سروکار داشتم که استفاده از آن بسيار مشکل بود. پس از مدتي، ايده توليد آچار ولو با دو سايز، جايگزين آچارهاي F معمولي به ذهنم رسيد. مزيت اين آچارها وزن کم، کارايي بيشتر و بالابردن سرعت باز و بسته کردن ولو است.

 چگونه اين ايده به ذهنتان مي رسد؟

ايده هاي من مربوط به زمان نشتي يکي از خطوط لوله مي شود. در آن زمان همکاران براي جمع آوري نفت خام از مقدار زيادي پد و بوم استفاده کردند و اين امر باعث شد تا ايده اختراع دستگاه Oil Skimmer به ذهنم برسد. معمولا وقتي با يکسري مشکلات مواجه مي شوم، ناخودآگاه فکر اختراعات جديد به سراغم مي آيد.

تاکنون چه اختراعات و ابتکاراتي داشته ايد؟

اختراع آچار ولو در دو سايز، آچار مخصوص باز کردن در بشکه روغن، اهرم باز کردن آچار، Sead Box بوستر پمپ ها، LeveSwich مخزن زيرزميني O.W.S، Oil Skimmer جمع آوري نفت خام، بشکه بر (حامل بشکه هاي روغن و فوم)، دستگاه فوم ميکر قابل حمل، بسکت مخصوص حمل نفر به وسيله ليفتراک و اهرم بلند کردن بشکه روغن و فوم.

 در خصوص اختراعOil Skimmer بيشتر توضيح دهيد؟

Oil Skimmer وسيله اي است براي جمع آوري نفت خام و فراورده هاي نفتي نشت کرده در آب هاي سطحي که با شناور شدن روي سطح آب، نفت خام و فراورده را به وسيله پمپ به مخزن تفکيک کننده ارسال مي کند و بعد از تفکيک، نفت خام را جدا کرده و آب اضافي را به رودخانه برمي گرداند.

 

 چند اختراع و ايده داشته ايد و چه برنامه اي براي ايده هاي خود داريد؟

تاکنون 10 ايده و اختراع داشته ام و اميدوارم بتوانم ايده هاي کاربردي و جديدم را به ثبت برسانم.

 به نظرتان کداميک از اين ايده ها کاربردي تر هستند؟

مي توان گفت که همه آنها در ساده تر کردن کار تاثير زيادي دارند؛ اما از آنجا کهOli Skimmer و دستگاه فوم ميکر قابل حمل است، نسبت به بقيه، نياز به نيروي انساني را به حداقل مي رساند و کاربرد بيشتري دارد.

 هزينه اختراعات شما چگونه تامين مي شود؟

هزينه مالي اين طرح ها به صورت شخصي بوده و بخشي از وسايل مورد نياز، از وسايل خارج از سرويس مرکز تامين شده است.

 چه چيزي باعث ايجاد انگيزه در شما براي اختراع شده است؟

نيازهاي شغلي در بخش هاي مختلف و تلاش براي تسهيل کار و افزايش ايمني باعث ايجاد انگيزه در من شد.

 در خصوص ابتکار فوم ميکر بيشتر توضيح دهيد؟

ساخت فوم ميکر قابل حمل، آخرين ابتکار من است. در گذشته هنگام آتش سوزي براي حمل بشکه فوم به محل مورد نظر و انتقال حوز آتش نشاني، به سه نفر نياز بود؛ اما پس از اختراع فوم ميکر تمام وسايل مورد نياز از سوي يک نفر به محل آتش سوزي منتقل و حوز به لاين آتش نشاني متصل مي شود.

 چه انتظاري از مسوولان منطقه داريد؟

به ايده هاي جديد اهميت دهند؛ زيرا با اين کار مي توان علاوه بر کاهش هزينه ها و افزايش ايمني در بيشتر بخش ها تغيير و تحول به وجود آورد.

 

اپلیکیشن های کاربردی

aCalender5

يک اپليکيشن تقويم اندرويدي رايگان با سه اينترفيس مختلف است. براي مشاهده جدول زماني روزانه، هفتگي و ماهانه کافي است روي صفحه Swipe کنيد. حرکت کشويي رو به بالا يا پايين نيز رخدادهاي ثبت شده را به شما نمايش مي دهد. طراحي خيلي ظريف aCalender در پيمايش بهتر رابط کاربري و يادگيري بصري اپليکيشن کمک شاياني مي کند.

تسکوک

اين برنامه يک تقويم حرفه اي به همراه جديد ترين ايده براي برنامه ريزي، يادداشت برداري و تنظيم جلسه است. ايجاد يادآورها و فعاليت ها دور ساعت به صورت کاملا گرافيکي، نماي ماهانه حرفه اي، همگامي با  تقويم گوگل، ساعت نيم روز و ساعت تمام روز، اذان، تنظيم يادآور، توضيحات متني و يادداشت صوتي و پشتيبان گيري از کارها با ايجاد تقويم پيش فرض از جمله ويژگي هاي اين برنامه است.

سررسید

با اجراي اين برنامه، صفحه اي را خواهيد ديد که با يک تقويم، تفاوت چنداني ندارد. در قسمت بالاي اين صفحه، روزهاي ماه جاري قرار گرفته اند و در قسمت پايين مي توانيد مناسبت روز و اوقات شرعي را ببينيد. براي مشاهده مناسبت ها و اوقات شرعي روزهاي ديگر هم کافي است که تاريخ دلخواه را لمس کنيد. در اين برنامه اندرويدي، امکان تعريف سرفصل هاي کاري و قراردادن آنها در زيرشاخه هاي مختلف وجود دارد. براي اين کار بايد از منوي کناري، گزينه فهرست کارها را انتخاب کنيد.

 

داستان عکس

روز شنبه 25 آبان با ورود يک جبهه هواي سرد به ايران، بسياري از مناطق شمالي کشور با کاهش شديد دما و بارش برف مواجه شدند. تهران نيز از نخستين ساعات صبح روز شنبه در بسياري از مناطق شمالي خود، شاهد اولين بارش برف پاييزي نيمه سنگين بود که اين برف، خوشحالي تهراني ها را به دنبال داشت.

عکس: حسن حيدري - مهر