گفت و گوی «مشعل» با یکی از نخبگان جوان در خانواده صنعت نفت 

دختر افتخارآفرین

چندي قبل مقام معظم رهبري و رئيس جمهور در ديدارهايي جداگانه با جمعي از نخبگان جوان کشور  ديداري صميمي داشتند که اين رويداد در صدر خبرها قرار گرفت؛ اما بسيار خوشحال شديم که يکي از اين فرزندان موفق ايران از خانواده بزرگ صنعت نفت کشورمان است و توانستيم گفت وگويي کوتاه با سارا محمدي و پدرش حسين محمدي، رئيس بازرسي فني مکانيک شرکت انتقال گاز ايران داشته باشيم.

سارا محمدي، متولد سال 80 از جمله جواناني است كه در مسير درستي كه والدينش براي شناسايي و شكوفايي استعدادهايش ترسيم كرده بودند، گام گذاشت و اكنون كلكسيوني از افتخارات متعدد درعرصه هاي گوناگون ملي و بين المللي در كارنامه درخشانش به چشم مي خورد. او سال 94 ديپلم افتخار مسابقات جهاني رياضي در چين (IMC-2015) را کسب کرد و پس از آن در سال 96 موفق به کسب مدال طلاي المپياد زيست شناسي کشور شد. سارا با کسب اين مدال، از کنکور سراسري معاف شد و اكنون مي تواند در دو رشته و دانشگاه دلخواه، ادامه تحصيل دهد. دختر پرافتخار ديار نصف جهان كه به فتح قله هاي جهاني مي انديشد، سال 97 توانست مدال نقره المپياد جهاني  (IBO-2018)را کسب کند و در مهر سال 97 به عنوان نماينده آموزش و پرورش در ديدار نخبگان با مقام معظم رهبري، سخنراني کرد. او سال 97 نيز با تيم المپياد دانشجويي ايران، مقام سوم مسابقات جهاني مسكو را کسب کرد. سارا چندي قبل هم يکي از مهمانان ديدار تجليل از مدال آوران المپيادهاي جهاني سال 2019 با حضور رئيس جمهور بود. در ادامه اين گفت و گوي مشترک را مي خوانيد.

اولين نشانه هاي هوش سرشار فرزندتان چه زماني آشكار شد؟

لازم است ابتدا عنوان كنم كه ما علاقه مند بوديم سارا از همان سنين طفوليت، علايقش را در رشته هاي گوناگون ورزشي، هنري و علمي بيازمايد تا با شناخت مناسب از قابليت هايش، بتواند زمينه هاي دلخواهش را در آينده راحت تر دنبال كند. او در خردسالي و پيش از اينكه قادر به خواندن و نوشتن زبان فارسي باشد، مي توانست انگليسي صحبت كند؛ در موسيقي و نواختن تار پيشرفت خوبي داشت و با وجود سن كم، دختري اجتماعي و با قدرت تعامل بالا بود.

 شما و همسرتان چقدر در موفقيت سارا نقش داشتيد؟

ما بيشتر به خوشبختي سارا فکر مي کرديم تا موفقيت او. به دنبال برنامه ريزي و تعريف هدفي مشخص نبوديم، بلكه به او مي آموختيم چطور هدف تعريف كرده و براي دستيابي به آن تلاش کند و مهمتر اينکه چگونه از اين كوشش ها و پيمودن مسير و در كل از زندگي لذت ببرد. ما معتقديم اقدام هاي مستقيم در هدايت و كنترل كودك تاثير چنداني ندارد و چه بسا گاهي موجب لجبازي مي شود. ما براي فرزندمان بستر مناسب آماده كرده و به او انگيزه داديم تا ياد بگيرد و اين يادگيري در شخصيت او نهادينه شود. همان‎طور كه سارا از ورزش شطرنج، فکر کردن، برنامه ريزي و سرسختي را ياد گرفت.

 كدام ويژگي شخصيتي فرزندتان برجسته تر است و در موفقيتش نقش اساسي داشته است؟

به نظرم مهمترين ويژگي سارا اکنون، لذت بردن بي حد و حصر از دانايي است. سارا تا قبل از دوران راهنمايي با انواع هنرها و ورزش ها آشنا شد. قبل از خواندن و نوشتن فارسي، مكالمه و تحرير انگليسي را ياد گرفت و بتازگي نيز زبان آلماني و تا حدي فرانسه را آموخته است. مجموعه اين مطالعات و معلومات باعث وسعت ديدش شد و نگرش او را به دنيا توسعه داد. احساس رضايت انسان ها از زندگي به نگرششان بستگي دارد.

 سارا، براي ما از رازهاي موفقيتت بگو؟

بعد از خواست خدا و حمايت خانواده، خواستن خودم، مهمترين عامل در کسب اين موفقيت ها بوده است؛ البته خواستن در فکر و حرف نيست. خواستن را بايد اجرا کرد. يعني اينکه پس از تعيين هدف، برنامه ريزي و براي رسيدن به مقصد، بي وقفه تلاش کنيم؛ البته در اين مسير نبايد خسته و نااميد شويم و بايد پشتکار داشته باشيم. اگر اين رويه را دنبال کنيم، بايد مطمئن باشيم که احساس خرسندي از زندگي داريم و دير يا زود در حد خودمان موفق مي شويم و به نتيجه تلاش و زحمت هايمان مي رسيم. به تعبير پاولوفا (نويسنده معروف روسي) «راز موفقيت مردمان بزرگ، هدفي را بي وقفه دنبال کردن است».

 در مسير دستيابي به موفقيت، هوش و استعداد چه تاثيري داشته است؟

باور دارم پيشرفت و موفقيت امري نسبي است. به نظرم هر کسي با تلاش و پشتکار و هر سطحي از استعداد و هوش، مي تواند در حد توان خودش موفق باشد و حداقل در مسير زندگي طوري تلاش کند که به خودش بدهکار نباشد. به قول سعدي: «همت بلند دار که مردان روزگار/ از همت بلند به جايي رسيده اند.» به نظرم هر فردي بايد با توجه به شناختي که از توان و استعداد خودش دارد، حد مطلوب و معقولي را هدفگذاري کند و بعد از تلاش و کوشش، وقتي به حد مطلوب رسيد، راضي باشد؛ چون همه انسان ها مثل هم نيستند.

 پدرتان به علاقه وافر شما به دانايي اشاره كرد؛ مطالعه و يادگيري چه جايگاهي در خانواده شما داشته است؟

مي توانم به جرات بگويم كه مطالعه كتاب، يكي از مهمترين عادت هاي رفتاري در خانواده ما بوده و بسيار پيش آمده كه ساعت هاي متمادي را هر سه عضو خانواده به طور همزمان به خواندن كتاب گذرانده ايم و آنقدر در دنياي كتاب غرق مي شويم كه تنها صدايي كه در خانه شنيده مي شود، صداي ورق خوردن برگ هاي كتاب است. از زماني كه به خاطر مي آورم، مادرم برايم كتاب مي خواند؛ پدرم در خانه كتاب در دست داشت و علاوه بر اينكه خودش مشترك چند مجله بود، مجله هاي كودك را برايم اشتراك گرفته بود. ناگفته نماند كه پدر طبع شعر هم دارد و من يكي از طرفداران اشعار او هستم. علاوه بر اين موارد من از 9 سالگي وبلاگ داشتم و خلاصه كتاب هايي را كه مي خواندم، روي آن بارگذاري مي‎كردم. كتاب، فيلم و ورزشي مثل شطرنج، بسيار در توسعه نگاهم به دنيا نقش داشت. كتابخواني ام بعدها آنقدر ادامه يافت كه سال 91 از سوي کانون پرورش فکري به عنوان کتابخوان برتر استان تهران انتخاب شدم. ناگفته نماند كه تنها در رشته شطرنج 13 مقام کشوري و استاني  کسب کردم که مقام سوم کشوري رده هشت سال در سال87 ، مقام ششم کشوري زير 10 سال در سال 88 و مقام اول دانش آموزي کشوري در سال 90 از جمله آنهاست. علاوه بر شعر و ادبيات، موسيقي را هم بسيار دوست دارم و از كودكي سه تار مي نوازم. هرچند پدرم اعتقاد دارد که استعداد موسيقي ندارم؛ ولي من قول مي دهم اگر روزي پيانو برايم بخرد، پيانيست خوبي شوم.

 با توجه به مشغله هاي فراوان علمي و حضور در مسابقات ملي و بين المللي هنوز هم فرصتي براي مطالعه آزاد داريد؟

در چند سال اخير، اوقات فراغتم بسيار کم شده است؛ اما هميشه سعي کرده ام با خواندن رمان و شعر به مغزم استراحت دهم. در فشرده ترين مواقع هم با برنامه ريزي، زمان قابل کنترل است. قبلا بسيار به رمان هاي فانتزي علاقه داشتم. به خاطرم دارم که سال هاي گذشته سه جلد از يک مجموعه هشت جلدي به نام« آرتيمس فاول» از «کالفر» را در مدت يک ماه خواندم و در حالي كه هنوز بقيه جلدهايش ترجمه نشده بود با زحمت فراوان نسخه انگليسي اش را تهيه كردم و در عرض دو، سه ماه آن را خواندم. کتاب هاي «يوستين گوردر» مثل «دختر پرتغالي» يا «راز فال ورق» از شيرين ترين کتاب هايي است که خوانده ام. بتازگي هم «انسان خردمند»  از «يوهان هراري» را مطالعه مي کنم که بسيار جذاب است.

 براي آينده چه برنامه اي داريد؟

براي کسب علم و دانش و خدمت به انسان ها، هيچ مرزي وجود ندارد و صدالبته اولويت، وطن خودم است. من با وجود علاقه به رياضيات، به توصيه پدر و مادرم از رياضي به تجربي تغيير رشته دادم؛ زيرا پدرم اعتقاد دارد فعاليت هاي مهندسي، براي مثمر ثمر واقع  شدن مستلزم کارگروهي هستند. براي همين، همه آرزوهايم را در زمينه پزشکي تصور کرده ام. پرورش اين آرزوها برايم هيجان انگيز است و از فكر كردن به اين روياها انرژي مي گيرم. هم اكنون نيز پس از اينكه در سال 97 به عنوان برگزيده مرحله دوم مسابقات مغز و علوم اعصاب انتخاب شدم، مشغول مطالعه هستم تا بتوانم به عنوان برگزيده نهايي انتخاب و به عنوان نماينده ايران به مسابقات جهاني اين رشته BRAINBEE -2019 به کشور کره اعزام شوم.

براي هم نسل هاي خودتان که مي خواهند به مدارج عالي علمي برسند، چه توصيه اي داريد؟

مهم اين است در مسيري كه به آن علاقه داريم، اعم از هنر، دانش يا ورزش با عشق گام برداريم و به قول شاعر: «در ره منزل ليلي که خطرهاست در آن/ شرط اول قدم آن است که مجنون باشي».

 

داستان عکس

20 مهرماه، روز بزرگداشت خواجه شمس الدين محمد شيرازي متخلص به حافظ  است که در سال 727 هجري قمري چشم به جهان گشود و در عمر گرانبهايش، به عنوان شاعر بزرگ سده هشتم ايران و يکي از سخنوران نامي جهان شناخته شد.

 

اپلیکیشن کاربردی اشتراک گذاری

Radon

يکي از اصلي ترين دلايلي که باعث شده اپليکيشن Radon در اين ليست قرار گيرد، جالب بودن آن است. اين اپليکيشن مي تواند لينک ها و متون را با دستگاه هاي نزديکش از طريق سونوگرافي (Ultrasound) به اشتراک بگذارد. اين اپليکيشن در واقع ترکيبي از بلوتوث، واي فاي و صداي نزديک به فراصوت است. با کمک APIهاي نزديک  گوگل، اين اپليکيشن مي تواند اطلاعات را به ميزان کوچکي از داده تبديل کرده و به اشتراک بگذارد؛ البته بايد به اين نکته نيز توجه داشت که براي استفاده از آن، بايد اپليکيشن Radon روي هر دو دستگاه نصب شده باشد.

 

SHAREit

«شير ايت»، يکي از بهترين، پرطرفدارترين و نام آشناترين نرم افزارهاي انتقال و دريافت فايل با سرعتي باور نکردني براي دستگاه هاي اندرويدي است که از سوي کمپاني معروف lenovo به صورت کاملا رايگان در گوگل پلي عرضه شده و تا به اين لحظه بيش از 500 ميليون بار از سوي کاربران اندرويدي روي گوشي شان نصب شده است. با استفاده از اين برنامه آسان مي توانيد با سرعت بالا به انتقال برنامه، بازي و فايل هايي تا حجم چند گيگا بايت بدون هيچ گونه محدوديت بپردازيد! روش کار برنامه نيز به اين شکل است که بدون هيچ گونه اتصال وايرلس ارتباط شما با گوشي يا کامپيوتر را برقرار مي سازد و مي توانيد به رد و بدل کردن اطلاعات بپردازيد. بدون شک براي شما نيز پيش آمده که بخواهيد براي دوستانتان فايل حجيمي را ارسال کنيد؛ اما با بلوتوث بسيار وقت گير خواهد بود.

 

CLONEit 

کلون ايت، اپليکيشني قدرتمند است که مي توانيد همه چيز را از گوشي قديمي به گوشي جديد کلون(همزادسازي) کنيد. با اين برنامه بدون نياز به کابل و کامپيوتر و شبکه اينترنتي مي توانيد تمامي اس ام اس (SMS), ام ام اس (MMS) , مخاطبان گوشي (CONTACTS), گزارش تماس ها (CALL LOG) , عکس (PHOTO) , ويديو (VIDEO) و موزيک (MUSIC) هاي داخل حافظه گوشي و SD کارت را از يک گوشي به گوشي ديگر انتقال دهيد. اين برنامه شگفت انگيز حتي تمام تنظيمات سيستمي گوشي مثل پسورد واي فاي (WIFI) و همه اپليکيشن ها و بازي هاي گوشي شما را با حفظ تمام تنظيمات ذخيره شده در مراحل و امتيازهاي بازي به گوشي اندرويدي ديگر منتقل مي کند.