نگيني درخشان در دل طبيعت

الندان  از خیال تا واقعیت

شبنم اعماری - پاياني بر گفتن، نوشتن و ديدن زيبايي هاي طبيعي شمال ايران وجود ندارد. برخي پديده هاي چشم نواز اين خطه از کشور، به قدري محسورکننده هستند که وصفشان در واژه ها نمي گنجد و نمي توان رويايي بودن آنها را توصيف کرد. يکي از اين جاذبه هاي خيالي که با حضور در آن به واقعيت وجودي اش پي مي بريد، درياچه الندان ساري است؛ درياچه اي زيبا و خيره کننده که از ريزش هاي جوي، سيلاب هاي جاري شده و آب شدن برف روي کوه ها پر مي شود.  اين درياچه شگفت انگيز که با نام آببندان پله ازني هم شناخته مي شود، در نزديکي روستاي ازني از توابع بخش چهاردانگه ساري و در منطقه جنگلي پله الندان واقع شده است. درياچه الندان که حدود 17 هکتار مساحت دارد و در زمان بارندگي وسعت آن به 30 هکتار هم مي رسد، در فصول مختلف ميزبان پرندگان مهاجر زيادي از جمله اردک هاي وحشي است؛ البته رهاسازي ماهي در آن در چند سال اخير بر جذابيت هايش افزوده است.

جنگل هاي انبوه اطراف درياچه، در کنار گونه هاي گياهان خوش رايحه و دارويي با خودنمايي درختان راش، بلوط، ملچ، وندار، بوته ممرز و... منظره اي خيالي را به تصوير کشيده است. نحوه قرارگيري و نوع خاک اين منطقه باعث شده بر اثر اندک باراني، تمام آب هاي برف و باران به سمت درياچه جريان پيدا کند و عدم نفوذپذيري خاک هم سبب ماندگاري آب در آببندان شده است. اين درياچه که قدمت آن از نظر زمين شناسي، به عصر کواترنري برمي گردد، در فهرست آثار ملي ايران به ثبت رسيده است.

ديدني هاي منطقه

آن طرف آببندان پله، رودخانه اي جريان دارد که مي توان از آب گواراي آن نوشيد؛ چون از سرچشمه اين رودخانه تا محل اتصالش به زمين هاي کشاورزي، هيچ سکونتگاه انساني وجود ندارد که آب را آلوده کند.

از ديگر ديدني هاي اطراف درياچه الندان مي توان به اَ فروشونه، اندون، رودخانه لاکبار، قله زيباي ازني کوه، جنگل هاي انبوه پله، قله ازني، مرقله (مارقله) و... اشاره کرد.

انواع تفريحات

از جمله تفريح هايي که مي توان در اين منطقه کمتر شناخته از آن بهره برد، جنگل نوردي، قايق سواري (موتوري و پدالي) و ماهيگيري است. تجربه چادر و کمپ زدن در کنار درياچه هم جذابيت هاي خود را دارد و گزينه هيجان انگيزي به شمار مي رود.

با توجه به امکانات رفاهي مناسبي که در اين منطقه وجود دارد، مي توان با خيالي آسوده سفري کوتاه را برنامه ريزي کرد و در دل طبيعت و کنار درياچه خيالي الندان به مهماني آرامش رفت.

براي رفتن به اين درياچه زيبا بايد از ساري به طرف سمنان حرکت کنيد و پس از پيمودن 60 کيلومتر، به سمت روستاي ازني برويد. جاده روستا آسفالت است، اما از آنجا تا درياچه تقريبا يک و نيم کيلومتر فاصله داريد که بايد در مسيري خاکي حرکت کنيد، جاده اي که باعث کم شدن سرعتتان مي شود تا فرصت ديدن زيبايي هاي غافلگيرکننده اين مسير را هم از دست ندهيد. فاصله تهران تا درياچه هم 300 کيلومتر است. اين پديده طبيعي چشم نواز در فصل هاي مختلف، زيبايي هاي خاص خود را دارد که بايد از نزديک آنها را ببينيد، پس براي سفر به اين منطقه تعلل نکنيد. سفر به درياچه الندان در فصل پاييز و زمستان هم بسيار هيجان انگيز است؛ اما توجه داشته باشيد که در اين دو فصل اگر قصد سفر کرديد، حتما امکانات لازم و البته کفش مناسب همراه داشته باشد.

 

خدمات رسانی در اقامتگاه های بوم گردی

براي همه ما پيش آمده که براي رزرو يک اقامتگاه، هتل يا اتاق با کلمات و اصطلاحاتي روبه رو شده ايم که برايمان نامفهوم بوده اند؛ اما به محض آشنايي با مفهوم و معناي اين اصطلاحات، نوع رفتار و سليقه مان در انتخاب و رزرو يک اقامتگاه به طور کلي تغيير کرده است. در اين مطلب قصد داريم شما را با برخي از اصطلاحات بوم گردي آشنا کنيم، پس با ما همراه باشيد.

سرويس هاي اقامتگاه هاي بوم گردي

1) B.B ) Bed & Breakfast): معناي اين اصطلاح آن است که اقامتگاه مدنظرتان، يک وعده صبحانه به شما مي دهد.

2)H.B )Half Board): اين اصطلاح هم يعني اقامت در اين اقامتگاه همراه با يک وعده صبحانه و يک وعده نهار يا شام است.

3) F.B)Full Board): معنا و مفهوم اين اصطلاح، يعني اينکه هر سه وعده اصلي غذايي در اقامتگاه ها مورد نظرتان سرو مي شود.

4)All )All inclusive): اين سرويس هم شامل سرو تمام وعده هاي غذايي و نوشيدني هاي رايگان است.

پس فراموش نکنيد که در زمان انتخاب اقامتگاه هاي مورد نظرتان به اصطلاحات توجه کنيد تا بعد از رزرو دچار سردرگمي نشويد.

 

خاتم سازی

 

 آثار هنري به عنوان بخشي از هويت فرهنگي ايران با ايجاد لايه هاي مختلف بومي و ملي در آثار فرهنگي، از گذشته تاکنون، ايفاي نقش کرده و توانسته در صنايع دست ساز کشورمان را به دنيا معرفي کند.

يکي از ارزنده ترين و زيباترين صنايع دستي ايران، هنر خاتم سازي است؛ هنري که با  آراستن سطح اشياي چوبي به شکل موزاييک با مثلث هاي کوچک سه پهلو يا دو پهلو(هندسي) استخواني و فلزي، در بخش هاي مختلفي از ايران، بخصوص در شهرهاي اصفهان و شيراز رواج داشته و دارد.  براي توليد اين محصول زيبا، مواد اوليه گوناگوني استفاده مي شود که عبارتند از: انواع چوب مانند چوب آبنوس، فوفل، بقم، عناب، نارنج، افرا، کيکم، تبريزي و شمشاد، انواع استخوان و عاج مانند عاج فيل، استخوان شتر، گاو و اسب، انواع مفتول هاي فلزي مانند مفتول برنجي، نقره اي و گاه مفتول طلايي، صدف، نخ پرک، سريشم و لاک. ابزارهاي مورد استفاده نيز اره، پرس، انواع مختلف چوب ساي، چکش، سوهان، گازانبر، رنده، ظرف رنگرزي، قلم مو، قيچي مخصوص بريدن مفتول هاي برنجي، انبردست، دم باريک، پيچ گوشتي و سمباده هستند. محصولات توليدي خاتم سازان نيز شامل انواع قاب قرآن، قاب عکس، شکلات خوري، ميز، صندلي، جعبه سيگار، جاکليدي، جاقلمي، جلدآلبوم و ... مي شود. همچنين گاهي اوقات خاتم سازان، خاتم را با معرق مي آميزند که حاصل آن هنري ديگر به نام «خاتم معرق» است که بسيار زيباست. ايران مهم ترين مرکز خاتم سازي جهان به شمار مي رود.

 

سوغات همدان

همدان، پايتخت تاريخ و تمدن ايران با داشتن سوغاتي هاي متنوع (خوراکي هاي خوشمزه و صنايع دستي) نياز هر سليقه اي را برآورده مي کند.

صنايع دستي

  سفالگري: همدان و لالجين را بايد مرکز سفال ايران دانست. در لالجين که در 25 کيلومتري همدان- فرسفج قرار دارد، انواع سفال  و کارگاه هاي سفالگري ديده مي شود که سفال و سراميک آن بيش از 800 سال قدمت دارد. سفال هاي اين خطه از ايران، با ديگر مناطق کشور اندکي متفاوت است؛ زيرا بخوبي رنگ و نقش گرفته اند و از حالت سادگي درآمده اند.

  گليم: همدان در محور دامداري، رشد زيادي کرده، به همين دليل گليم در همدان از رونق بسياري برخوردار است و تنوع بالايي دارد.

  آبگينه هاي رنگارنگ شيشه اي: در اين صنعت، هنرمندانه در مواد مذاب دميده مي شود و شيشه به حالتي در مي آيد که خود را به يک اثر هنري بسيار زيبا تبديل مي کند. آبگينه در همدان، قدمتي طولاني دارد.

  مسگري و قلم زني: اگر گذرتان به بازارهاي قديمي همدان افتاد، با مغازه هاي فروش ظروف مسي برخورد خواهيد کرد. حرفه مسگري از گذشته در همدان رايج بوده و امروز هم پيشه بسياري از مردم اين شهر است.

اين شهر علاوه بر مواردي که به آنها اشاره کرديم سوغات ديگري هم دارد که براي ديدن آنها، بايد راه پايتخت فرهنگ و تمدن ايران را پيش بگيريد و سري به اين شهر بزنيد.