این ترفندها را امتحان کنید

روش های ساده برای کاهش درد

دردهاي ناگهاني، مشکلي است که بيشتر ما آن را تجربه کرده ايم، دردهايي که گاهي باعث از بين رفتن تمرکز مي شود و نظم زندگي را برهم مي زند. در اين شرايط بهترين کار اين است که به دنبال راه حل هاي آسان و سريع باشيم. راه هاي ساده اي که به کارمان بيايد و بتواند درد را کاهش دهد. در ادامه شما را با ترفندهاي ساده اي آشنا خواهيم کرد که مي تواند به تسکين دردهاي ناگهاني کمک کند.

 با خواب رفتگی دست، گردنتان را تکان دهید

برای همه پیش آمده که گاهی دستشان خواب برود. در این شرایط تنها کاری که انجام می دهیم، انتظار است، در حالی که می توان خواب رفتگی دست را سریع برطرف کرد. از آنجا که عصب دست با گردن‎ در ارتباط است با تکان دادن گردن به دو طرف، فشار از روی دست‎ها برداشته می شود و خواب رفتگی از بین می رود.

سرتان را پایین بگیرید

اگر شما هم از آن دسته افرادی هستید که برای پایین رفتن قرص بعد از نوشیدن آب، سرشان را بالا نگه می دارند، بهتر است از انجام این کار اجتناب کنید. از این پس بعد از خوردن قرص سرتان را پایین بگیرید، زیرا قرص با آب راحت تر به سمت انتهای گلویتان حرکت می کند. این کار باعث می شود دیگر مشکلی برای پایین فرستادن قرص نداشته باشید.

با فوت کردن آرام شوید

انگشت شست ما ارتباط مستقیمی با عصب واگ دارد، عصبی که ضربان قلب را کنترل می کند. هر موقع احساس کردید ضربان قلب و فشار خونتان بالا رفته، روی انگشت شست خود فوت کنید، با این کار ضربان قلب پایین می آید و فشار خون کنترل می شود، نتیجه این عمل شما را آرام می کند.

سرفه کنید، اگر از آمپول زدن می ترسید

حواس مغز با سرفه کردن پرت می شود. از طرف دیگر، سرفه فشار خون در بدن را بالا می برد. انجام این کار موجب می شود که درد را کمتر احساس کنید. استفاده از این ترفند برای کسانی که از آمپول زدن می ترسند، گزینه خوبی است.

مدادتان را لای دندان‎هایتان فشار دهید

هرگاه رخوت و افسردگی به سراغتان آمد و بی دلیل احساس ناراحتی کردید، می توانید مدادی را در دهان‎ بگذارید و آن را با دندان‎هایتان فشار دهید. با این کار ماهیچه های لبخند فعال می شود. حرکتی که مغزتان تصور می کند، شما در حال خندیدن هستید. این عمل باعث می شود حال خوبی پیدا کنید.

با فشار بر لثه بالایی خونریزی را بند بیاورید

وقتی دچار خونریزی بینی هستید، بهترین و سریع ترین راه این است که لثه بالایی تان را فشار دهید. با این کار رگی که خون را به بینی شما منتقل می کند، مسدود می شود و خونریزی بند می آید.

جای سوختگی را خیلی سریع  فشار دهید

اگر جایی از بدنتان سوخت، انگشت خود را به آهستگی روی آن ناحیه بگذارید و فشار دهید تا در مدت زمان بسیار کوتاهی، دمای پوست آن قسمت به حالت طبیعی خود بازگردد و از ایجاد تاول جلوگیری شود.

دست‎هایتان را زیر آب سرد بگیرید

آب سرد، باعث بالا رفتن گردش خون در کل بدن می شود. از آنجا که عصب های زیادی در دستان شما وجود دارند که به طور مستقیم با مغزتان در ارتباط هستند، می توانید با گرفتن آنها زیر آب سرد، سردردتان را تسکین دهید.

روی دستتان یخ بگذارید

یکی از چیزهایی که می تواند به کاهش درد دندان کمک کند، استفاده از یخ است. زمانی که دندان درد دارید، یک تکه یخ را روی دستتان، بین انگشت شست و اشاره قرار دهید. این قسمت از دست پر از عصب هایی است که سیگنال های درد را به مغز منتقل می کند. با گذاشتن یخ روی این قسمت، این ارتباط قطع می شود.

دستتان را بالای سرتان ببرید و بکشید

اگر سکسکه می کنید، دستتان را بالای سر ببرید و بکشید. این کشش می تواند عضلات دیافراگم را به حالت طبیعی بازگرداند و انقباض ناخواسته آن را از بین ببرد و درد ناشی از سکسکه را کاهش می دهد.

 

دانستنی های پزشکی

نکاتی جالب درباره عطسه

عطسه ممکن است به دلیل خلاص شدن از مواد محرک ناخواسته همچون گردوخاک، گرده گیاهان و... باشد. معمولا ریه های انسان از طریق عطسه آنچه را نیاز ندارد، به بیرون می فرستد. نکات جالبی درباره عطسه وجود دارد که دانستن آنها برایتان خالی از لطف نخواهد بود.

 خورشید می تواند محرک عطسه باشد.

  عطسه ممکن است بعد از فعالیت فیزیکی رخ دهد.

  سرعت عطسه شما را شگفت زده می کند.

  در خواب نمی توانید عطسه کنید.

  زمانی که عطسه می کنید، قادر به باز نگه داشتن چشم های خود نیستید.

  عطسه باعث متوقف شدن ضربان قلب نمی شود.

 

طب سنتی انواع درمان

همان طور که در مطلب شماره قبل آورديم، طب سنتي با اتکا به قدرت طبيعت براي انواع بيماري ها درمان هاي مناسب ارائه مي دهد. در اين علم تشخيص دلايل بيماري و درمان آن از طريق گياهاني که در طبيعت وجود دارند، انجام مي شود. در ادامه به انواع درمان در طب سنتي اشاره کرده ايم.

گياه درماني (Phytotherapy)

درمان انواع بيماري هاي جسمي و روحي به وسيله گياهان را «گياه درماني» مي گويند.

 ماساژ درماني (Massage therapy)

انواع بيماري هاي عضلاني، اسکلتي، گوارشي، سردردها، رفع استرس و افسردگي، بهبودي جريان خون و افزايش اکسيژن رساني به بافت ها و.. از طريق ماساژ درماني بهبود مي يابند.

انواع ماساژدرماني عبارتند از: ايروودا، يوميهو، تاي ماساژ، ماساژهاي آرام بخش و ماساژهاي زيبايي.

 شياتسو (Shiatsu)

فشردن نقاط حياتي بدن براي سلامتي، به وسيله انگشتان دست را «شياتسو» مي گويند. تکنيکي سالم و موثر که بيشتر پيشگيري کننده است. با اين روش افرادي را که دچار استرس، تنش، افسردگي يا بي خوابي هستند، درمان مي کنند.

حجامت (Cupping)

حجامت در زبان فارسي، به معناي مداوست. در اين روش خونگيري انجام مي شود که براي پيشگيري و درمان بعضي از بيماري ها مناسب است.

حجامت به دو طريق انجام مي شود؛ حجامت خشک که بدون تيغ و خونگيري است و حجامت تر که همراه با خونگيري است.

حجامت در پيشگيري و درمان بيماري هايي چون آسم، اعتياد به موادمخدر، نارسايي هضم غذا، سردردهاي ميگرني و اعصاب، چربي خون، غلظت خون و بيماري هاي پوستي مي تواند موثر باشد.

 بادکش درماني (Dry cupping)

اين نوع درمان، ايجاد مکش در نقاط مختلف بدن به منظور انبساط عروقي بدن و انحراف مواد از نقطه خاص است که آن را حجامت خشک نيز مي نامند.

زالودرماني (Leech therapy)

يکي از روش هاي خونگيري است که به خاطر نحوه خونگيري و ماده هيرودين که از سوي زالو به بدن وارد مي کند، در طب سنتي جايگاهي ويژه دارد. به اين نکته نيز توجه داشته باشيد که همه زالوها اثر درماني ندارند. در بزاق زالو ماده ضدانعقادي وجود دارد که باعث رقيق شدن خون، باز شدن عروق تنگ و در نتيجه افزايش خون رساني و اکسيژن رساني موضع يا عضو مي شود.