بـراي آينـده سـرمايه گذاري کنيـد

بازنشستگی در آرامش

زمان بسرعت در حال گذر است و فرصت ها يکي پس از ديگري از دست مي رود. گذر زمان اتفاقي نيست که بتوان آن را متوقف کرد. بر همين اساس بايد براي آينده برنامه ريزي کرد و براي دوران بازنشستگي و از کارافتادگي پس اندازي داشت.  هميشه نمي توان کار کرد؛ در زندگي دوراني وجود دارد که جدا از کار و تلاش، بايد استراحت کنيد. دوراني که به آن بازنشستگي مي گويند، زماني که بايد استراحت کرد و از آن لذت برد. اما اينکه چطور مي توان براي دوران بازنشستگي پس اندازي داشت، نکته مهمي است که خيلي ها آن را ناديده مي گيرند، در حالي که سرمايه گذاري براي اين دوران اهميت زيادي دارد و استرس را در مواقع حساس مالي کاهش مي دهد. براي سرمايه گذاري و پس انداز به تخصص و مهارت خاصي نياز نيست. به ساده ترين شکل ممکن مي توان با استفاده از روش هاي هوشمند براي آينده سرمايه گذاري کرد.  با توجه به نکات گفته شده در ادامه به برخي راهکارهاي سرمايه گذاري و پس انداز براي دوران فراغت از کار اشاره مي کنيم که شايد به کارتان بيايد و بتوانيد براي آينده سرمايه گذاري و پس انداز داشته باشيد.

هدف از سرمايه گذاري را مشخص کنيد

بيشتر ما مي دانيم که پس انداز و سرمايه گذاري براي دوران بازنشستگي تا چه حد مي تواند در زندگي موثر باشد. بنابراين قبل از هر چيز بايد بدانيد که چرا مي خواهيد بازنشسته شويد؛ اينکه وقت بيشتري را با خانواده سپري کنيد يا قصد داريد در اوقات فراغت از کار، کسب و کار جديدي را شروع کنيد و دنبال کاري برويد که سال ها انتظارش را مي کشيديد. همه مايلند بازنشستگي را تجربه کنند، اما دلايل آنها با هم يکي نيست و متفاوت است. زماني که بدانيد بازنشستگي براي شما به چه دليل مهم است، آن وقت مي توانيد هدفتان را مشخص و روي آن تمرکز کنيد. سرمايه گذاري براي دوران بازنشستگي اين فرصت را در اختيارتان قرار مي دهد که با آرامش خاطر به سراغ آنچه در ذهن داشتيد، برويد. به عنوان مثال شما با سرمايه گذاري در بازار سهام مي توانيد براي آينده خود برنامه ريزي کنيد. اين سرمايه گذاري هدفمند نه تنها براي شما سودمند خواهد بود، بلکه يک پس انداز نيز محسوب مي شود. پس مشخص کردن هدف را فراموش نکنيد.

قدرت ريسک خود را بسنجيد

اينکه پول هايتان را چگونه سرمايه گذاري کنيد، به هيجانات و احساساتتان بستگي دارد، زيرا در بيشتر مواقع نوسان هاي بازار، افراد زيادي را به وحشت مي اندازد و جلوي ريسک پذيري شان را مي گيرد. با اين حال، نبايد نگران ضررهاي کوتاه مدت بود. شما ابتدا بايد قدرت ريسک خود را مشخص کنيد، پس از آن بدانيد که چه تعداد سرمايه گذاري هاي ايمن و خطرناک خواهيد داشت. با آگاهي از اين موارد، مي توانيد چشم اندازي بلند مدت براي دوران بازنشستگي داشته باشيد. اينکه بدانيد تا کي پول از دست مي دهيد و از چه زماني پول هاي از دست رفته بازمي گردد و به سرمايه تبديل مي شود، بسيار مهم است.

براي يک سرمايه گذاري منظم تلاش کنيد

تعهد به سرمايه گذاري براي دوران بازنشستگي سخت است و ادامه دادن آن هم سخت تر. وقتي يک سرمايه گذاري را شروع مي کنيد، براي اينکه در معرض ريسک قرار نگيريد، توقف نکنيد که درجا بزنيد. از تمايلاتي که باعث مي شود پول بيشتري در جيبتان بماند و در سرمايه گذاري تان وقفه ايجاد شود، دوري کنيد. در مسير پس انداز و سرمايه گذاري براي دوران بازنشستگي، هيچ گاه انگيزه خود را از دست ندهيد.

از گرفتن قرض و بدهي فرار کنيد

قرض و بدهي شما را از پس انداز براي آينده بازمي دارد. بنابراين بهتر است اين عادت را ترک کنيد و رفتارهايتان را تغيير دهيد. بسياري از مردم به دليل مشکلاتي که در زندگي برايشان اتفاق مي افتد يا به دليل تصميم هاي عجولانه، اسير بدهي مي شوند. پس اگر ناچار به گرفتن قرض شديد، سعي کنيد پولتان را مديريت و بدهي خود را در کوتاه ترين زمان ممکن صاف کنيد تا بتوانيد براي آينده سرمايه گذاري و پس انداز داشته باشيد.

زمان سرمايه گذاري را بدانيد

با سرمايه گذاري در زمان مناسب، هيچ گاه براي از دست دادن فرصت ها خود را سرزنش نخواهيد کرد. واقعيت اين است که بيشتر مردم فرصت هايشان را يکي پس از ديگري از دست مي دهند و هميشه هم حسرت اين فرصت ها را مي خورند، در حالي که بايد تا زماني که دير نشده، دست به کار شد. براي اينکه فرصت ها را از دست ندهيد، بهتر است زمان مشخصي براي سرمايه گذاري در نظر بگيريد. براي اين کار تقويم خود را باز کنيد و دو تا سه ساعت وقت بگذاريد تا بدانيد که از چه زماني و از چه راهي مي توانيد براي دوران بازنشستگي تان، سرمايه گذاري را شروع کنيد. سريع ترين راه براي دريافت يک تصوير کلي از اينکه در چه موقعيتي هستيد، استفاده از سرمايه شخصي است. با جمع آوري اطلاعات شخصي، زماني را به هدف گذاري براي دوران بازنشستگي اختصاص دهيد. به ياد داشته باشيد که باز کردن و داشتن حساب پس انداز، شايد در برخي مواقع به کارتان بيايد، اما اصلا گزينه ايده آلي نيست؛ چون سرمايه شما با گذشت زمان و افزايش تورم ارزش خود را از دست مي دهد.

حساب بازنشستگي قابل اعتماد باز کنيد

بسته به شرايط محيطي که در آن قرار داريد، شايد به باز کردن يک حساب کارگزاري جديد نياز داشته باشيد؛ حسابي که بتوانيد پول هايتان را در آن سرمايه گذاري کنيد. اين حساب، جايي است که شما بيشترين سرمايه گذاري را انجام خواهيد داد.

بودجه بندي را فراموش نکنيد

شايد تصور کنيد که بودجه بندي به اين معناست که در زندگي کمتر خرج کنيد و هيچ لذت و تفريحي نداشته باشيد؛ اما اينطور نيست. بودجه بندي به معناي کنترل و مديريت کردن پولتان است. اگر بدانيد اين کار چه تاثير مثبتي بر شما و افکارتان دارد، از همين حالا شروع مي کنيد و براي پول هايتان برنامه ريزي خواهيد کرد.

لذت هايتان را به تاخير بيندازيد

سرمايه گذاري براي بازنشستگي يک استراتژي بلندمدت است. به همين خاطر شما بايد برخي لذت ها را به تاخير بيندازيد. در واقع با به تاخير انداختن لذت هاي کوتاه مدت مي توانيد به مسائل مهم تر و بزرگ تر زندگي فکر کنيد و آينده روشني را پيش رو داشته باشيد. تحقيقات نشان داده است، کساني که خوشي ها و لذت هايشان را به تاخير انداخته اند و به آينده انديشيده اند، موفق تر بوده اند.

با اطمينان خاطر بازنشسته شويد

از قدم هاي کوچک و با سرمايه هاي اندک هم مي توان سرمايه گذاري را شروع کرد. شايد درآمدتان به اندازه اي نباشد که بتوانيد هر ماه پس انداز قابل توجهي داشته باشيد، جاي نگراني نيست. شما با همان پس انداز اندک هم مي توانيد سرمايه گذاري را شروع کنيد. مطمئن باشيد پس اندازهاي ناچيز هم مي تواند در آينده به سرمايه خوبي تبديل شود. پس نااميد نشويد و به پس انداز کردن و سرمايه گذاري تا زمان بازنشستگي ادامه دهيد تا بتوانيد با اطمينان خاطر وارد دوران فراغت از کار و تلاش شويد.