در شرایط تحریم و قیمت های نجومی لوازم کوهنوردی، کفش های ایرانی راهگشا هستند

برندهای ایرانی در ارتفاع

مشعل-  بدون شک کشورها و شرکت هاي بزرگ و چندمليتي که سال هاست در توليد محصولات مرتبط با انواع حوزه هاي ورزش و طبيعت گردي و شاخه هاي تخصصي ورزشي مثل کوهنوردي حضوري فعال و پررقابت  دارند، جايي براي رقابت مجموعه هاي تازه کار يا کوچک در يک کشور نمي گذارند.

 با اين وجود، برخي شرايط باعث مي شود که بعضي محصولات و تجهيزات توليدي غير از برندهاي معروف، براي سفر و ورزش و به طور مشخص کوهنوردي مورد استفاده ورزشکاران و کوهنوردان قرار گيرند. در اين مورد حتما کيفيت محصول در شرايط مختلف سرما، گرما، خشکي و رطوبت در اولويت اين امتياز است. در شرايط اقتصادي جامعه که قيمت ها يکباره تغييرات اساسي داشت و محصولات خارجي که با ارز وارد کشور مي شد، به شدت گران شده، بسياري از ورزشکاران به سراغ همان محصولات نسبتا با کيفيت داخلي که قيمت هاي متعادل و معقولي دارند، مي روند و از سفر، ورزش و تفريحشان باز نمي مانند؛ يعني هم ورزشکاران کفش ايراني مي پوشند و هم چرخ توليد اين کارخانه هايي که توليد داخلي دارند، مي چرخد. در سال هاي گذشته، برندهاي باسابقه اي در زمينه توليد لوازم کوهنوردي بخصوص کفش، به عنوان يکي از مهمترين لوازم کوهنوردي در کشورمان فعال بوده که کيفيت آنها حاصل تجربه چند ساله کوهنوردان، صنعتگران و شرکت هاي بزرگ خارجي بوده است. 

اين کفش ها به اذعان کوهنوردان سال ها همراه ورزشکاران بوده و با توجه به توليد داخل آنها مي توان اين اطمينان را داشت که از تاريخ توليد اين کفش ها زمان زيادي نگذشته است، چراکه در مورد خريد کفش هاي وارداتي، هميشه اين نگراني وجود دارد که توليد چند سال قبل باشند و يکباره در ميانه راه و در ارتفاع، چسبشان باز و پاره شود و نه تنها از نظر قيمت کفش متضرر شوند؛ بلکه با تهديد سلامت و بروز خطر، مشکلات بزرگتري براي آنها ايجاد کند. به همين دليل چه محصول ايراني و چه خارجي را براي اولين بار در برنامه هاي سنگين نپوشيد و حتما يک روز يا بيشتر در پياده روي شهري يا برنامه اي سبک از آنها استفاده کنيد تا هم پايتان به آن عادت کند و هم اگر ايرادي داشت، خود را نشان دهد.

 کفش هاي ايراني همانند نمونه هاي برند خارجي، تنوع بالايي ندارند و در چند مدل محدود توليد مي شوند؛ اما همان چند مدل هم مورد توجه و نياز کوهنوردان است.  برخي از اين شرکت هاي ايراني گواهينامه ساخت کفش هاي کوهنوردي، کوهپيمايي و سنگنوردي از ويبرام  (Vibram)  ايتاليا را دارند. همچنين، دارنده گواهينامه ترميم و تعويض کفه کفش هاي کوهنوردي، کوهپيمايي و سنگنوردي تمام برندهاي جهان هستند.

به نظر مي رسد در شرايطي که قيمت محصولات و تجهيزات کوهنوردي و ساير ورزش هاي مرتبط با طبيعت، گاه غيرمنطقي افزايش مي يابد، شرکت هاي داخلي مي توانند با حفظ کيفيت و حتي افزايش آن و قيمت هايي معقول فرصت خوبي براي بازارهاي بيشتر داخلي به دست بياورند.

رابطه مستقیم کفش کوه با حفظ جان

از بين لوازم و تجهيزات يک طبيعت گرد يا کوهنورد، کفش را مهمترين لوازم معرفي مي کنند. درست است که در شرايط عادي و روزانه، پا و حفظ سلامت آن اهميت بالايي دارد؛ اما وقتي در مسيري سخت و سنگلاخ و با شرايط جوي نامساعد پا مي گذاريد، ديگر شرايط تغيير مي کند و حفظ سلامت پا مستقيم و غيرمستقيم با سلامت و جان شما مرتبط مي شود. از سوي ديگر برخي اعضاي بدن در زمان حضور در طبيعت، به طور مستقيم با تجهيزات در ارتباط هستند که کفش يکي از آنهاست.

در عين حال هر چقدر که پا در يک کفش، راحت باشد، بايد به شرايط محيطي و بيروني در ارتباط با پا و کفش توجه شود. به عنوان مثال، ممکن است پاي شما در يک کفش walking و running راحت باشد؛ اما احتمال دارد با ليز خوردن روي سطحي سنگي و خيس يا پيچيدگي مچ پا در گودالي که نديده ايد، پايتان آسيب ببيند؛ البته اگر در همان مسير، کفشي با ساق بلند پوشيده باشيد، حتما از مچ پاي شما محافظت مي شود. در عين حال، معمولا حضور در طبيعت مستلزم پياده روي هاي طولاني است و اگر کفش مناسبي نداشته باشيد، يک ساييدگي يا تاول کوچک، تمام بدن شما را تحت تاثير قرار مي دهد.  پس توجه داشته باشيد که قبل از حضور در طبيعت، درباره مسير و شرايط حرکت اطلاع کافي کسب کنيد تا بتوانيد کفش مناسب براي آن در نظر بگيريد. شرکت هاي توليدکننده کفش، دسته ها و قابليت هاي مختلفي براي توليد کفش هاي خود در نظر مي گيرند که به عنوان يک گروه مي توان گفت کفش کوه به ترتيب شامل « walking و running» ، «hiking و trekking» و «mountaineering» مي شود.  walking و running را براي دويدن و راه رفتن در سطوح هموار، خيابان ها، سالن هاي ورزشي و مشابه به کار مي گيرند. کفش هاي hiking و trekking که براي فعاليت در فضاي باز و طبيعت و روي سطوح هموار يا ترکينگ در مسير غيرهموار که مي تواند سطوح شيبدار يا بدون شيب و جنگلي و يا در شرايط «بدون برف و يخ»  باشد، مورد استفاده قرار گيرد. در مورد آخر يعني کفش هاي mountaineering هم به طور مشخص به برنامه هاي کوهنوردي و کوهپيمايي مربوط مي شود که فرد با ابزار تخصصي پا به کوهستان مي گذارد؛  البته کوهنوردي چند شاخه سبک، سنگين و حرفه اي هم دارد؛ اما حضور در کوه با ترکينگ ساده تا کوهپيمايي فني و سنگين در همين گروه قرار مي گيرد.

 

مرحله دوم جمع آوری كمك های همكاران برای هموطنان سیل زده

دومین مرحله جمع آوری كمك های همكاران برای هموطنان سیل زده به همت امور زنان و خانواده شركت ملی نفت ایران آغاز شد.این اقدام كه به پیشنهاد مشاور معاون وزیر و مدیرعامل شركت ملی نفت ایران در امور زنان و خانواده با توجه ویژه به نیازهای زنان در مناطق سیل زده از ابتدای سال جاری آغاز شده بود، با استقبال همكاران نوع دوست وارد مرحله دوم شد.

 

برگزاری نمایشگاه صنایع دستی و آثار هنری زنان منطقه ویژه اقتصادی پارس

  نمایشگاه صنایع دستی و آثار هنری زنان شاغل منطقه ویژه اقتصادی پارس در عسلویه به مناسبت روز كارآفرینی از یكم مرداد به مدت یك هفته برگزارشد و پیروز موسوی، مدیرعامل منطقه ویژه اقتصادی پارس از آن  بازدید كرد. این نمایشگاه كه به همت امور زنان و خانواده منطقه ویژه و با همكاری روابط عمومی در راستای ارتقای كیفیت اوقات فراغت زنان شاغل، احیای هنر ایرانی و همچنین رونق كسب و كار و با بیش از ۶۰ اثر در لابی سالن همایش های منطقه ویژه برگزار شد، مورد استقبال روسا و كاركنان قرار گرفت. نقطه كوبی، آیینه كاری، معرق، آبستره، فرش و گلیم، دكوپاژ، رزین و... از جمله آثار این نمایشگاه بودند.

 

گر ز اقمار پرسي اين سوال

که چه بردند رنج در اين چند سال

پاسخت خواهند داد از رنج و کار

از همه درد جدايي و دل تنهاي زار

مشق آنها سخت مي بايست خواند

کار آنها جانشان را مي ستاند

هرچه زحمت هست در شهر و ديار

نيست بيش از زحمت اقمار زار

قلب و روحش نزد فرزند و عيال

جسم و جانش نزد کار بهر وصال

روز ها بر زحمت و سختي روند

شامگاهان درد دلتنگي کشند

من چه گويم تا شود مرهم به درد؟

مرهم قلب و دل تنهاي سرد؟

آن هواي گرم درياي جنوب...

کار سخت از بامدادي تا غروب ...

آن مشقّت را به جان ها مي خرند

لقمه ناني را به کف مي آورند

نان و آبي پاک تر از آب زلال

صد هزاران بار شکرش را بگوي

 نازنين سادات ريزه کار (خانواده نفت)

 

چه بخوانیم

وقتی رفتم

مهتاب مهرآرا، کارمند اداره آموزش و تجهیز نیروی انسانی شرکت ملی حفاری ایران، مترجم کتاب «وقتی رفتم»، به نویسندگی امیلی بلیکر است که نشر کوله پشتی، امسال آن را منتشر کرد. این کتاب در نمایشگاه بین المللی کتاب تهران امسال رونمایی و شهریور ماه به صورت سراسری در کشور توزیع خواهد شد. مهرآرا، کار تدریس و ترجمه را همزمان با کار و مسؤولیت خود انجام می دهد، ضمن اینکه دانشجوی آموزش زبان انگلیسی دانشگاه گیلان و فارغ التحصیل رشته مترجمی زبان انگلیسی از دانشگاه آزاد آبادان است. او در زمینه ترجمه آثار ادبی و همچنین ترجمه آثار کودکان هم فعالیت دارد و چند اثر دیگر او نیز در آستانه انتشار قرار دارند.

 

چه ببینیم

قصه های تا به تا

از میان سریال های ایرانی که در حافظه کودکان و بزرگسالان باقی مانده، می توان به سریال قصه های تا به تا یا «زی زی گولو» اشاره کرد که هنوز هم بازبینی و بازپخش آن در تلویزیون و شبکه های خانگی یا از طریق مجموعه سروش امکانپذیر است و با استقبال رو به رو می شود. مرضیه برومند، کارگردان این سریال تلویزیونی بود و لیلی رشیدی، امیرحسین صدیق، مریم سعادت،  رضا فیاضی، مانی نوری، رضا بابک و محمود بصیری بازیگران آن بودند و آزاده پورمختار هم صداپیشه زی زی گولو، همان عروسک صورتی مهربان و جذاب بود.

 

چه بشنویم

گروه ايهام، در سال 1396 و با همکاري زانيار خسروي و مازيار لشني، دو خواننده جوان و مطرح پاپ شکل گرفت و چند تک آهنگ، آنها را معروف کرد. نخستين قطعه از گروه ايهام با نام «بغض» منتشر شد و زانيار خسروي در اين قطعه، فضاي متفاوتي را براي مخاطب خلق کرد. آلبوم «بغض» را مي توان از موفق ترين قطعات سال 96 در حوزه موسيقي پاپ و تلفيقي قلمداد کرد. «حال من»، دومين قطعه ايهام است که با آهنگسازي و تنظيم زانيار خسروي منتشر شد و مازيار لشني، خواننده جوان سبک موسيقي اصيل ايراني در اين قطعه، زانيار خسروي را همراه کرد. آهنگ جديد ايهام بند به نام «تنها شدم» هم يکي از قطعات جذاب اين گروه است.