قهرمان مناطق نفت خيز جنوب در گفت و گو با «مشعل»:

دارت بيشتر از يك ورزش است

دارت از جمله رشته هايي است که شايد بيشتر به آن به چشم تفريح نگاه شود؛ ولي دارت بازها آن را به عنوان يک رشته ورزشي پويا مي دانند که به قدرت و آمادگي ذهن کمک مي کند و باعث بالا رفتن اعتماد به نفس و دقت مي شود. در همين زمينه با روح الله قادري، يکي از پيشکسوتان و قهرمانان دارت شرکت ملي مناطق نفت خيز جنوب که عناوين بي شماري را در سطح استان خوزستان، کشور و المپياد هاي صنعت نفت کسب کرده، گفت و گويي داشتيم که در ادامه مي خوانيد.

از خودتان بيشتر بگوييد. از چه زماني نفتي شديد؟

 روح الله قادري هستم. در دوره کارشناسي، رشته مکانيک خواندم. کارشناسي ارشد مديريت اجرايي دارم و از سال 1386 کارمند شرکت ملي مناطق نفت خيز جنوب(واحد بازرسي فني مديريت ترابري و پشتيباني توليد) هستم.

 چه شد که در ميان اين همه رشته ورزشي، دارت را انتخاب کرديد؟

رشته تخصصي ورزشي من فوتبال و فوتسال بود که ساليان سال در اين رشته به طور تخصصي فعاليت کردم؛ اما از آبان سال 89 بود که از طريق علي نوروزي نيا(رئيس هيات دارت مناطق نفت خيز جنوب) با اين رشته آشنا شدم و از همان سال فعاليت ورزشي ام در اين رشته را در سالن دارت شهرک نفت آغاز کردم و با همکاري جمعي از علاقه مندان به ورزش و پيگيري مستمر از طريق اداره کل ورزش و جوانان استان اين رشته ورزشي به طور رسمي با عنوان کميته دارت استان خوزستان از ابتداي 90 مشغول به فعاليت شدم. ضمن اينکه از سال 92 تاکنون مفتخر به راه اندازي 29 سالن اختصاصي دارت در سطح هنرستان هاي ورزشي، مساجد و سازمان هاي دولتي و خصوصي در شهر اهواز و استان بوده ام.

  چه عناويني را در سطح استان، كشور و المپيادهاي صنعت نفت كسب كرده ايد؟

از مهمترين عناوين کسب شده در سال هاي گذشته به عنوان بازيکن مي توانم به اين موارد اشاره کنم: قهرماني در استان خوزستان در سال هاي 91 تا 94، دو نايب قهرماني از سال 90 تا 93 و دو دوره قهرماني رنکينگ استاني در سال هاي 90 و 95، قهرماني مسابقات کارکنان دولت در سال 95، قهرمان دارت دانشگاه هاي استان خوزستان، قهرمان مسابقات دارت ورزش هاي همگاني کشور در سال 94، مقام اول مسابقات دارت دانشجويان دانشگاه ها در سال 96 و قهرماني هاي متعدد از سال 90 تا 98 در مسابقات ليگ برتر، جام رمضان و مسابقات مناسبتي و... .

 در کسوت مربيگري دارت هم موفق به کسب عنوان شده ايد؟

 بله، در کسوت مربيگري هم عناوين زيادي کسب کرده ام. به عنوان مثال به عنوان مربي تيم دارت منتخب استان اعزامي به مسابقات قهرماني کشور، در سال هاي 92 و 96 قهرمان شدم، در کسوت مربي دارت تيم مناطق نفت خيز جنوب(بالاي 45 سال) در سطح مسابقات شرکت نفت ايران، در سال 96 عنوان قهرماني را کسب کردم و به عنوان مربي تيم دارت دانشگاه آزاد شوشتر، در سطح مسابقات دانشگاه هاي استان در سال 96 عنوان قهرماني را به دست آوردم.

 در خصوص نحوه بازي دارت و كسب امتياز در اين رشته توضيحاتي ارائه کنيد؟

 دارت از چهار قسمت تشکيل شده است:

1- نوک (tip or point) 

2- بارل  (barrel)

3- شافت  (shaft)

4- فلايت (flight)

 سپس بحث فاصله است که فضاي در نظر گرفته شده براي دارت يک فضاي بسيار جزئي است. درباره نحوه امتيازبندي صفحه دارت بايد بگويم که اين صفحه به گونه اي طراحي شده که دايره آن قسمت هاي مثلثي که به وسيله ميله فلزي از هم جدا شده، درآمده است؛ البته ميله فلزي علاوه بر درست کردن اين مثلث ها تخته دارت را به چهار قسمت مجزا تفکيک کرده و اگر دارت شما بين دو ميله اول خورده باشد، عدد شما در 2 ضرب مي شود(Double  Ring)  و اگر در بين دو ميله دوم خورده باشد، عدد شما در 3 ضرب خواهد شد (Triple  Ring)  و اگر در بين ميله سوم باشد که معمولا به رنگ روشن است، امتياز شما 25 (Outer  BULL)  و اگر در بين ميله آخر به عبارتي در مرکز قرار گيرد، نمره شما 50 خواهد بود(Inner  BULL)  ، اگر دارت شما داخل اين ميله ها نباشد، عددي که روي آن است، به تنهايي در نظر گرفته مي شود (Single  Score) و چنانچه پرتاب شما خارج از محيط مشخص شده باشد، امتيازي براي شما در نظر گرفته نخواهد شد.

   دارت چه مزايايي دارد؟

اين رشته براي نوجوانان، ورزشي است که مي تواند به رشد فکري آنها کمک کند؛ زيرا بيش از آنکه به قدرت جسماني نياز داشته باشد، به تمرکز فکري احتياج دارد و باعث بالا رفتن اعتماد به نفس و دقت مي شود و قدرت محاسبه و پشتکار را زياد مي کند که کسب اين توانايي براي يک نوجوان بسيار مهم است. از آنجا که اين ورزش به تمرين و قدرت زيادي نياز ندارد، در افراد مسن و اشخاصي که ناراحتي جسماني دارند هم طرفداران بسياري پيدا کرده است. در بيشتر ورزش ها علاوه بر فضاي زياد به امکانات گران يا در ورزش هاي جمعي به جمع آوري نفرات نياز است؛ ولي اين ورزش را مي توان در فضاي بسيار کم و با سه عدد دارت، يک تخته دارت و با حداقل يک نفر يا حداکثر نفرات انجام داد.

 به ويژگي هاي دارت هم اشاره اي داشته باشيد؟

 اقشار مختلف جامعه، پير و جوان، زن و مرد، كودكان، جانبازان، معلولان و بيماران خاص به آن مي پردازند و از آن لذت مي برند؛ البته بيش از همه دارت، يك مهارت است و لوازم مورد نياز آن ارزان است، به فضايي نسبتا کوچک نياز دارد و امكان اجراي آن در فضاي بسته و محدود هم وجود دارد و به  لباس خاصي نياز نيست. تحت شرايط جوي قرار نمي گيرد و امكان بازي به صورت انفرادي، دو نفره و تيمي نيز وجود دارد. از ديگر خصوصيات اين ورزش مي توان به تنوع اجراي بازي ها، ايجاد نشدن سروصدا، ورزش جذاب و پرطرفدار و يك بازي جالب براي تماشا اشاره کرد که به رشد فكري افراد كمك مي كند و باعث بالا رفتن اعتماد به نفس و دقت آنها مي شود.

 فعاليت رشته دارت در سطح مناطق نفت خيز جنوب را چگونه ارزيابي مي كنيد؟

به همت امور ورزش مناطق نفت خيز جنوب در سال 90 هيات دارت مناطق نفت خيز جنوب به رياست علي نوروزي نيا تشکيل شد و شروع به فعاليت کرد که از آن سال تاکنون هيات دارت هر سال جزو بهترين هيات هاي ورزشي امور ورزش مناطق نفت خيز جنوب و عملکرد آن در حوزه همگاني و قهرماني در بين ديگر سازمان هاي استان، از سوي اداره کل ورزش و جوانان فوق العاده ارزيابي شده است. ضمن اينکه اين هيات در دو حوزه همگاني و قهرماني گام هاي بسيار مهمي برداشته که در حوزه همگاني مي توان به برگزاري مسابقات، آموزش و برپايي نمايشگاه هاي متعدد ورزشي اشاره کرد. در حوزه قهرماني نيز از سال 90 تاکنون چه در سطح استان و چه در سطح کشور، با کسب عناوين مختلف قهرماني، توانسته گامي بزرگ در مسير قهرماني بردارد و جزو پرمدال ترين هيات ها در چند سال اخير باشد.

 درباره آموزش به فرزندان كاركنان صنعت نفت، تاکنون چه کارهايي انجام داده ايد و چه برنامه هايي در دستور كار داريد؟

از آنجا که اين رشته ورزشي، در برنامه هاي المپياد ورزشي فرزندان در سطح شرکت و وزارت نفت درج نشده، تا سال 96 هيچ برنامه ريزي از سوي هيات و امور ورزش براي حضور منظم فرزندان صورت نگرفته بود؛ اما در سال 97 با همکاري امور ورزش مناطق نفت خيز جنوب براي حضور فرزندان کارکنان تدابيري انديشيده شد تا آموزش لازم به فرزندان داده شود که هيات دارت با آموزش هاي اوليه براي حضور اين عزيزان آمادگي خود را نشان داد و در اين حوزه نيز موفق عمل کرد، به طوري که حضور فرزندان کارکنان در مسابقات استاني، بيانگر موفقيت هيات دارت در حوزه فرزندان است.

 اگر نکته اي باقي مانده، بفرماييد.

ورزش دارت به طور قطع بيش از يك ورزش است. بازيكنان دارت شايد عضله دوسر يا بازوي آنچناني نداشته باشند؛ اما استقامت ذهني و دقت در آنها وجود دارد كه بسياري از ورزش ها به آن نيازمند است. با توجه به اينکه ورزش دارت را در حداقل فضاي ممکن مي توان انجام داد، از اين رو از مردم و خوانندگان اين مطلب درخواست مي کنم اين ورزش را در سبد رشته هاي ورزشي خانواده و سازمان خود قرار دهند و بدانند که حداقل فضاي مورد نياز براي اين رشته، 6 مترمربع است که مي توانند در منازل خود، مراکز دولتي و خصوصي اين ورزش را انجام دهند.

 

تيم هندبال نوجوانان نفت و گاز گچساران ليگ برتري شد

تيم هندبال نوجوانان نفت و گاز گچساران در پايان رقابت هاي هندبال نوجوانان باشگاه هاي کشور با کسب عنوان چهارمي، مجوز حضور در ليگ برتر را کسب کرد.

سعيد پاياب، رئيس هيات هندبال گچساران با اعلام اين خبر گفت: تيم هندبال نوجوانان نفت و گاز گچساران با قرار گرفتن در مقام چهارم اين رقابت ها، توانست سهميه ليگ برتر را از آن خود کند. حضور تيم هندبال نوجوانان پسر نفت و گاز گچساران در ليگ برتر مي تواند نقش موثري در پرورش بازيکنان مستعد بومي اين منطقه داشته باشد.

رقابت هاي قهرماني هندبال نوجوانان باشگاه هاي کشور با حضور 31 تيم در خميني شهر اصفهان برگزار شد که در پايان با مقام چهارمي تيم هندبال نوجوانان نفت و گاز گچساران همراه بود. در بازي رده بندي، تيم هاي فولاد مبارکه سپاهان و نفت و گاز گچساران به مصاف هم رفتند که در نهايت تيم فولاد مبارکه سپاهان با حساب 24بر23 در ضربات پنالتي به برتري رسيد و سوم شد و نفتي هاي گچساران به مقام چهارم بسنده کردند.

 تيم هاي قصر نشاط بهبهان و ذوب آهن اصفهان هم به ترتيب مقام هاي اول و دوم را کسب کردند.

 

سنگنورد نوجوان نفت اميديه بر سکوي سوم تکيه زد

سنگنورد نوجوان نفت اميديه که در مسابقات کشوري شرکت کرده بود، به مقام  سوم دست پيدا کرد.   کميته مسابقات و ليگ فدراسيون کوهنوردي و صعودهاي ورزشي به منظور توسعه و گسترش همه جانبه سنگنوردي و کشف استعدادهاي نو، ششمين دوره مسابقات سنگنوردي قهرماني رده سني نونهالان و نوجوانان کشور «ماده سرطناب» را با حضور 366 شرکت کننده دختر و پسر در سالن کوثر تبريز برگزار کرد. در اين مسابقات از 366 نفر شرکت کننده، 192 نفر در بخش پسران و 174 نفر در بخش دختران از استان هاي سراسر کشور در اين دوره از مسابقات حضور داشتند که بعد از دو روز رقابت سخت و فشرده، رضا غبيشاوي از باشگاه نفت اميديه به عنوان نماينده استان خوزستان موفق شد در رده سني نوجوانان C پسران در رشته سرطناب به مقام سوم دست يابد.

 

تنگه واشي ميزبان خانواده هاي نفتي  

امور ورزش و تربيت بدني شرکت ملي نفت ايران، اولين کوه گشت خانوادگي خود در سال جاري رابا همت و همکاري هيأت كوهنوردي اين امور و با هدف توسعه ورزش همگاني و نيز طرح شناسنامه سلامت کارکنان و خانواده هاي آنها و نيز ايجاد تنوع و نشاط خانواده هاي كاركنان، در منطقه تنگه واشي شهرستان فيروزكوه برگزار کرد.

تنگه ساواشي يا همان تنگه معروف واشي در ارتفاعات روستاي جليزجند در فاصله 17 كيلومتري شهرستان فيروزكوه واقع شده و از آب و هواي بسيار مناسبي در فصل تابستان برخوردار است. آنچه وجه تمايز انتخاب اين منطقه به عنوان يك كوهپيمايي خانوادگي بود، حركت در بخش هايي از منطقه در مسير آبراه رودخانه اي است كه در طول مسير خود بين دو دره و يا تنگه سنگي قرار گرفته است.

200 نفر از خانواده هاي كاركنان شركت ملي نفت و واحدهاي ستادي وزارت نفت ساعت 9 صبح حرکت خود را با پياده روي در مسيررودخانه شروع کردند و با گذشتن از دشت وسيع ساواشي حدود 1700 متر به مسير تنگه دوم رسيده و با ورود به تنگه و حركت در مسير رودخانه و پس از طي 800 متر، از تنگه دوم خارج شدند ودر نهايت بعد از 4 ساعت کوهپيمايي و با عبور از تنگه دوم و مسير تند رودخانه، توانستند در ساعت 13 به آبشار واشي برسند.

 

يوسف نادريان، سرمربي نفت و گاز گچساران شد

يوسف نادريان که از نيمه راه فصل گذشته، هدايت تيم فوتبال نفت و گاز گچساران را به عهده گرفته بود، دوباره رسما به عنوان سرمربي تيم فوتبال نفت و گاز گچساران انتخاب شد.

 مديرعامل تيم فوتبال نفت و گاز گچساران با تاييد اين خبر از انتخاب يوسف نادريان به عنوان سرمربي اين تيم در فصل 99-98 براي يک فصل خبر داد. سيدحميدرضا حسيني، مديرعامل تيم فوتبال نفت و گاز گچساران در اين خصوص گفت: با بررسي گزينه هاي مختلف و با توجه به شرايط منطقه اي و مالي موجود در باشگاه نفت و گاز، يوسف نادريان به عنوان سرمربي تيم فوتبال بزرگسالان انتخاب شد. او در ادامه تصريح کرد: در شرايط فعلي با انتخاب اين سرمربي، رسما تمرين هاي تيم فوتبال بزرگسالان نفت گچساران از روز شنبه اين هفته آغاز خواهد شد. حسيني با بيان اينکه برنامه باشگاه، استفاده از توان بازيکنان بومي منطقه خواهد بود، افزود: در صورتي که کادر فني نتواند بازيکنان مدنظر خود را از ميان گزينه هاي بومي تامين کند، از بازيکنان تقويتي استفاده خواهد شد. مديرعامل تيم فوتبال بزرگسالان نفت و گاز گچساران اظهار داشت: در انتخاب کادر فني دست سرمربي را باز گذاشته ايم؛ اما اولويت ما استفاده از مربيان بومي است.