شرکت های آینده ساز ‎ نفت و گاز

برخي شرکت ها از اولين آزمون طرح «تک ايکس پايونيرز» (طرحي که به شرکت هاي علاقه مند  کمک مي کند راهکارهايشان را به بازار نفت و گاز عرضه کنند) سربلند بيرون آمدند.

پايونيرز با پشتيباني تخصصي از مربيان باتجربه‎ کسب وکار، فضاي کار اشتراکي، همکاران آينده نگر، تجهيزات توليد سريع و آزمايش نمونه‎ اوليه، آزمايش‎هاي ميداني بزرگ مقياس و رويدادهاي نمايشگاهي، توانسته است به پشتيباني بي‎همتايي دست پيدا کند.

تنها ظرف 4 ماه، بيش از 150 جلسه با مديران صنعت برگزار کردند و تعدادي از اعضاي آنها توانستند در مجموع بيش از هفت آزمايش ميداني با شرکت ‎هاي اجرايي بزرگ را تضمين کنند که گامي اساسي به سمت تجاري سازي راهکارهاي فناورانه آنها محسوب مي شود.

بلو جنتو پلتفرم هيدرات هوشمند

اين محصول، قابليت مديريت هوشمند و آني هيدرات هاي گاز را فراهم مي کند و به شما اجازه مي دهد از تحولات ديجيتال در ميدان هاي نفتي بهره بگيريد. هيدرات‎هاي گاز، جرياني خودجوش هستند که بر مسائل ايمني، زيست محيطي و هزينه‎هاي اجرايي توليد هيدروکربن‎ها تاثير مي‎گذارند، به ويژه اگر در محيط هاي عميق و سرد دور از ساحل کار مي کنيد.

اين کسب ‎وکار در حال بررسي مشکل هيدرات هاي گاز (يخ) است که در کار توليدکنندگان گاز مداخله مي‎کند، به ويژه آنهايي که در محيط‎هاي آب عميق و زير دريا کار مي کنند. هيدرات هاي گازي مي‎توانند جريان چاه را مسدود کنند و به زيرساخت ها آسيب برسانند و به اين ترتيب، به تلفات توليد و هزينه‎هاي بالاي بازيابي بينجامند.

آنها زماني شکل مي گيرند که گاز تحت فشار بالا و دماي پايين با آب برخورد کند. توليدکنندگان گاز سالانه ميليون ها پوند صرف تزريق مواد شيميايي ضد تبريد به جريان هاي گاز مي کنند تا مانع شکل گيري اين هيدرات ها شوند.

ايمتريال چارچوب هاي فلزي-آلي

ايمتريال (IMM) يکي از زيرشاخه‎هاي دپارتمان مهندسي شيمي در دانشگاه کمبريج است. اين بخش در سال 2015 بنيان گذاشته شد تا چارچوب هاي فلزي-آلي (MOF) را به صورت تجاري در بياورد. MOFها رده‎اي از نانومواد متخلخل با مساحت سطح داخلي بسيار بالا (به 10 هزار مترمربع بر گرم هم مي‎رسند) و ويژگي هاي شيميايي بسيار متنوعي دارند. IMM بررسي دو مشکل مرتبط به يکديگر را که به واسطه دشواري‎هاي انتقال گاز طبيعي ال ان جي به وجود مي آيد، هدف گذاري کرده است: به پول تبديل کردن دارايي‎هاي گازي کوچک که به صورت ايزوله يا همراه وجود دارند (بالادست) و هزينه، زمان و انعطاف ناپذيري قابل توجهي که ال ان جي دارد (پايين دست). به منظور انتقال گاز طبيعي، يا بايد آن را تا فشار 250 بار فشرده کنيد (سي ان جي) يا اينکه آن را در دماي منفي 162 درجه‎ سانتي گراد، به حالت مايع دربياوريد (ال ان جي). در ميان اين دو حالت، فناوري ال ان جي رواج بسيار بيشتري پيدا کرده است. ال ان جي يک فناوري بزرگ مقياس، بلندمدت و بسيار گران قيمت است؛ متوسط هزينه‎ قابل انتظار آن، هم اکنون به بيش از 1. 5 ميليارد دلار به ازاي هر 1 ميليون تن پاسکال رسيده، آن هم صرفاً هزينه‎اي که براي مايع ‎سازي انجام مي شود (قيمت 4 برابر نسبت به يک دهه پيش) و تکميل پروژه‎هاي آن حداقل 10 سال طول مي کشد.

پاراگون اينسپکشن – اندازه گيري انرژي پايين در محل (OLEG)

OLEG شامل يک سيستم بازرسي ساده و سريع است که شرايط مونتاژ SBT و نرخ ريسک در سرويس را تعيين مي کند. کاربر به سمت پايگاه داده‎اي هدايت مي شود که اجازه‎ بارگذاري اطلاعات سيستم را به او مي‎دهد. تعيين شرايط مونتاژ، به کاربر اجازه مي دهد پيش از نشتي هيدروکربن، تعمير يا جايگزيني لازم را انجام دهد. نشتي هيدروکربن، خطر قرار گرفتن در معرض آن را افزايش مي دهد و سالانه ميليون‎ ها پوند هزينه در زمينه تلفات توليد دارد.

مونتاژهاي SBT، مهم ترين عامل از دست دادن کنترل فرايند در شرايط خطرناک نيروگاه‎هاست. يک نشتي از مونتاژ SBT، مي تواند خيلي سريع به انتشار حجم قابل توجهي از گاز منجر شود، به ويژه اگر در زمينه‎ خدمات گازرساني استفاده شود. 20 درصد از نشتي‎هاي هيدروکربن در عمليات دريايي، به مونتاژهاي SBT مربوط مي‎شود. تنها در «درياي شمال» انگلستان، 45 ميليون مونتاژ SBT داريم که 26 درصدشان به صورت نادرست نصب شده اند و احتمال نشتي هيدروکربن از آنها وجود دارد. مونتاژهاي SBTبه واسطه نصب ضعيف، خستگي ناشي از لرزش يا نبود طرح‎هاي بازرسي و نگهداري کافي، به شدت مستعد خرابي و نابودي هستند؛ به اين ترتيب اگر رويکرد خوبي براي نگهداري مونتاژ SBT در کل چرخه حيات آن نداشته باشيد، احتمال خرابي آن در يکي از مقاطع خدمت‎رساني زياد خواهد بود. سيستم OLEG به شما اجازه مي‎دهد که مديريت بهتري روي سيستم هاي SBT داشته باشيد و خطر چنين رخدادهايي را کاهش مي‎دهد.

سنساليتکس – کيوداس

کيوداس داده‎هاي فيبرهاي نوري را که درون چاه توزيع شده‎اند، تحليل مي‎کند، آنها را در کنار داده‎هاي ساير حسگرها قرار مي دهد و به پردازش آنها مي پردازد و از طريق ابزارهاي تصويرسازي و خروجي‎هايي که به سادگي قابل درک هستند، بينش ها و محصولاتي را فراهم مي‎کند که فرايند تصميم‎گيري را آسان سازي مي‎کند.

حسگرهاي نوري توزيع شده به واسطه سرعت پردازش اندک و مشکلاتي که در زمينه‎ درک نتايج آنها وجود دارد، کاربرد چندان گسترده اي پيدا نکرده‎اند. اين نرم افزار سراغ حل اين مشکلات رفته تا بتوانيم از طريق حسگرهاي نوري توزيع شده، اطلاعات بيشتري درباره وضعيت داخل چاه ها کسب کنيم که همين موضوع، موجب خلق ارزش هاي فزاينده در زمينه توليد، بهينه‎سازي چاه ها و عمليات رهاسازي مي شود.

اين نخستين نرم‎افزار موجود در بازار خواهد بود که به اپراتورها اجازه مي‎‏دهد تا سرويس‎هاي ابري پربازده رابه منظور بهره برداري از داده‎هاي فيبر نوري و ساير مجموعه‎هاي داده، به کار گيرند. تصويرسازي از داده‎ها صرفاً داده‎ها را به شکل تصوير درنمي‎آورد، بلکه ويژگي هاي مرتبط با آن کاربرد بخصوص را برجسته و نتايج را به شکل بسيار ساده بيان مي‎کند تا حتي غيرمتخصصان هم بتوانند پيامدهاي مربوط به يافته‎هاي تحقيق را درک کنند.

سيستم هاي امنيت تخصصي (SSS) –اسکن فرايند بلند کردن

يک جرثقيل نوآورانه و تحول ساز داراي دوربين مخصوص و قابليت‎هاي اسکن سکو است تا بارگيري و تخليه‎ بار بهينه را تضمين کند. تمامي پلتفرم هاي کاري هوشمند ما با ميزان بالايي از تخصص و خدمات‎رساني به مشتريان ارائه خواهند شد، همچنين اين محصول براي اولين بار، يک وسيله‎ ارتباطي دوطرفه و بدون دخالت دست را عرضه کرده و قابليت مشاهده آني نتايج را در اختيار اپراتور قرار مي دهد. اين محصول، عمليات بهينه‎تري براي جرثقيل ارائه خواهد کرد که اميدواريم موجب افزايش 30 درصدي در ميزان بهره‎وري، همچنين موجب افزايش ايمني شود. بلند کردن اجسام، يکي از رايج‎ترين سوانح در صنايع دريايي است. اثر بازتابي اين محصول موجب افزايش بهره وري در تک‏تک عمليات داخل سکو خواهد شد، زيرا بلند کردن اجسام، از اساسي ترين اقدام ها در فرايند زنجيره‎ تامين است. 

تست وان –اسفنج انعطاف ‎پذير پلي اورتان (PUFF)

PUFF (اسفنج انعطاف ‎پذير پلي اورتان) عملي ترين، سريع ترين و موثرترين روش جذب هيدروکربن محسوب مي شود. اين يک اسفنج پلي اورتان انعطاف پذير، حفره باز، روغن دوست و آب گريز است. اين اسفنج مي تواند انواع هيدروکربن‎ها ازجمله روغن 10w40، مازوت هاي سبک و سنگين، نفت سفيد و انواع نفت خام را که داراي چگالي هاي APIمختلفي هستند، تا 30 برابر وزن خود جذب کند. اين ماده با نرخ بسيار سريع (از 38 ثانيه تا 2 دقيقه) به حالت اشباع مي‎رسد، مي تواند چلانده شود، اجازه بازيابي هيدروکربن‎هاي خالص بدون حضور آب را مي دهد و قابليت استفاده مجدد بيش از 100 بار را دارد. با اين شرايط، تنها يک کيلوگرم از اين اسفنج، مي تواند 3 تن نفت را بازيابي کند. اين محصول ضرري براي حيوانات يا گياهان زير آب ندارد و مشکلي براي سلامت انسان ايجاد نمي کند. فاجعه «پلتفرم ديپ واتر هورايزن» در سال 2010 نشان داد که هيچ روش بهينه و موثري براي تصفيه‎ هيدروکربن‎ها وجود ندارد. هر چند که شرکت بي پي 4 ميليارد دلار براي فرايند تصفيه انجام داد. براساس گزارش دانشگاه جورجيا، 79 درصد از نفتي که به واسطه همين حادثه در خليج مکزيک آزاد شد، هنوز بازيابي نشده و اکوسيستم را تهديد مي کند. فاجعه‏‎ اخير نفتکش ايراني در درياي چين نيز، چنين نظريه اي را تاييد کرده است.

منبع:    نشريه فوربز

مترجم: عباس حاجي هاشمي