اطمینان و کارایی بالا در کالاهای داخلی

معاون عمليات ايستگاه هاي منطقه 6 درباره پيشينه کاري خود مي گويد: از سال 73 به شركت ملي گاز ايران پيوستم و در منطقه2 عمليات انتقال گاز مشغول به كار شدم. از سال 84 به منطقه 6 عمليات انتقال گاز منتقل شدم و تاكنون در خطه جنوب و جنوب شرق كشور با سمت معاون عمليات ايستگاه هاي منطقه 6 مشغول انجام وظيفه هستم. مصطفي حسين زاده درباره تعميرات اساسي سال گذشته تاسيسات تقويت فشار گاز منطقه 6 عمليات انتقال گاز مي گويد: از ابتداي سال و با ورود به زمان اورهال تايم تاسيسات، براساس پيش بيني هاي قبلي و برنامه ريزي هاي دقيق و مدون، تعميرات اساسي، بازرسي ها، انجام كاليبراسيون تجهيزات و ساير فعاليت هاي مرتبط با تعميرات و نگهداري تاسيسات كاملا منطبق با برنامه زمان بندي در حال اجراست. وي مي گويد: براساس منويات مقام معظم رهبري مبني بر حمايت از توليدات داخلي و رونق توليد، همچنين دستيابي به خودكفايي و كوتاه كردن دست شركت هاي خارجي و كاهش هزينه ها، با شناسايي شركت هاي توانمند داخلي و دانش محور اقدام به تامين قطعات، مواد مصرفي و دريافت خدمات تعميراتي کرديم و در اين راه به لطف خداوند و توان فني - تخصصي اين شركت ها، رضايت مندي بسيار بالايي به دست آمد، به گونه اي كه با روش هاي بومي سازي، مهندسي معكوس و جايگزيني، بخش اعظمي از قطعات و لوازم مورد نياز تامين شد و به بهره برداري رسيد كه در بسياري از موارد از مشابه خارجي كارايي بهتر و مطمئن تر داشتند. معاون عمليات ايستگاه هاي منطقه 6 تاکيد مي کند: خدا را شاكريم كه به ما توفيق خدمت به هموطنان را عطا فرموده و مجموعه معاونت عمليات تاسيسات با بهره گيري از جوانان مومن، متعهد، متخصص و با وجدان كاري مثال زدني براي دستيابي به ماموريت، اهداف و راهبرد شركت معظم انتقال گاز ايران قدم برداشته و از هيچ تلاش و اقدامي دريغ نکرده و با همت مضاعف در همه سطوح و بخش هاي ستادي، تعميراتي و بهره برداري براي انجام امور محوله فعاليت مي کنند.

 

موجيم كه آسودگي ما عدم ماست

ما زنده به آنيم كه آرام نگيريم          

دريافت نخستين جايزه انرژي

معاون مهندسي و خدمات فني منطقه 6 ليسانس مكانيك گرايش سيالات دارد و دانشجوي ارشدMBA است که از سال83 به عنوان نوبت كار ارشد بهره برداري تاسيسات تقويت فشار گاز استخدام شده است و پس از آن در امور پيمان هاي منطقه و از سال 96 به عنوان معاون مهندسي و خدمات فني منطقه فعاليت مي کند. حميدرضا بني اسدي با اشاره به برنامه تعميرات اساسي منطقه مي افزايد: برنامه هاي تعميراتي سال 98 از فروردين آغاز شده است. اورهال اقلام مكانيكي، يکي از تاسيسات تقويت فشار گاز منطقه، اورهال كمپرسور گاز، يکي از واحدهاي تاسيسات تقويت فشار گاز منطقه، تعويض و تغيير كلاس بيش از 237 متر از خطوط لوله، توپكراني هوشمند 210 كيلومتر و تميزكننده بيش از يکهزار كيلومتر از خطوط لوله منطقه، از مهم ترين اقدام ها در برنامه تعميرات اساسي سال 97 به شمار مي آيد و برنامه هاي تعميراتي امسال نيز در جريان است. به گفته معاون مهندسي و خدمات فني منطقه 6، سال گذشته براي بيش از يکهزار و 200 تجهيز كه درجه شاخص اهميت آنها در تاسيسات تقويت فشار گاز، High و Medium شناسايي شد، شناسنامه تهيه شده است. بني اسدي يادآور مي شود: فعاليت هاي مهم معاونت مهندسي و خدمات فني منطقه 6، به روزرساني و تزريق بيش از 95 درصد اطلاعات GIS در پايگاه داده، برگزاري و پيگيري جلسات RCA براي شناسايي عيوب ريشه اي حوادث براي جلوگيري از تكرار آنها و جلسات PMO در كميته هاي مرتبط بهينه سازي PMهاي شناسايي شده، همچنين پيگيري پياده سازي management Information system در سطح منطقه براي تكميل ماتريس پروتكل MIS بوده است. يكي از وظايف مهم معاونت مهندسي و خدمات فني، تحويل و تحول پروژه ها با تشكيل جلسات و پيگيري هاي مستمر از طريق مجريان است. همچنين با توجه به سياست هاي مدير منطقه، علاوه بر تدوين شرح كارهاي پروژه هاي مربوط به اين معاونت، بررسي و تاييد همه شرح كارهاي پروژه هاي سرمايه اي ساير معاونت ها /واحدها بايد از سوي اين معاونت انجام شود. بني اسدي يادآور مي شود: از مهم ترين افتخارهاي منطقه در سال گذشته، كسب اولين جايزه انرژي در صنعت نفت در بخش عملياتي از بين 52 شركت متقاضي حضور در جايزه است که اين جايزه از سوي شركت بهينه سازي مصرف سوخت با همكاري سازمان توسعه صنعتي ملل متحد (UNIDO) پايه ريزي و اجرا شد.

 

حقیقت گویی؛ جان مایه روابط عمومی

مدرك كارشناسي مديريت دولتي و دانشجوي کنوني كارشناسي ارشد رشته مديريت دولتي با گرايش منابع انساني، عنوان رشته تحصيلي رئيس روابط عمومي منطقه 6 عمليات انتقال گاز است. وي مي گويد: سال 93 افتخار حضور در جمع غيور مردان و زنان شركت ملي گاز ايران در منطقه 6 عمليات انتقال گاز نصيبم شد. اميدوارم بتوانم سهم كوچكي در خدمت رساني به مردم عزيز كشورم داشته باشم. روح الله خدري در ادامه با اشاره به فعاليت هاي روابط عمومي در حوزه فرهنگ سازي «حريم» مي افزايد: روابط عمومي منطقه براي فرهنگ سازي حريم خطوط لوله به حوزه تبليغات ورود و با طراحي و تهيه كاتالوگ، دفتر نقاشي و بازي هاي سرگرم كننده، با طرح حفظ رعايت حريم خطوط لوله فشار قوي براي توزيع در بين ساكنان مجاور خطوط به ويژه دانش آموزان اقدام كرده است. روابط عمومي ها بر اساس وظايف و عملكرد خود از سويي با محيط بيروني سازمان و از بعد ديگر با محيط دروني سازمان در ارتباط هستند و مي توانند تاثيرات سازنده و مثبتي بر محيط اطرافشان داشته باشند. يكي از راه هاي كسب اطلاعات براي هدايت افكار عمومي، نظرسنجي است. با برنامه ريزي هاي انجام شده، از واحدهاي خدماتي و پشتيباني، همچنين سنجش رضايت شغلي كاركنان از سوي روابط عمومي در قالب تحليل داده هاي آماري نظرسنجي انجام و نتايج هريك از نظرسنجي ها به واحدهاي متولي براي تحليل محتوايي ارسال شده است. خدري به بخش هايي از فعاليت هاي روابط عمومي منطقه 6 عمليات انتقال گاز اشاره مي کند و يادآور مي شود: انجام دو مورد نظرسنجي در منطقه با استفاده از دانش كاركنان روابط عمومي(توزيع و تحليل آماري با نرم افزار spss)، تغيير قالب طراحي پورتال داخلي، تهيه سه كليپ تصويري با استفاده از توان و تخصص كاركنان روابط عمومي، برپايي محفل انس با قرآن كريم با حضور قاري برجسته استان هرمزگان، پيگيري اقدام هاي مربوط به مسؤوليت اجتماعي و همكاري با روستاهاي مجاور، تهيه و بازتاب 120 خبر از فعاليت ها و اقدام هاي منطقه در سايت ها و مطبوعات، پيگيري تدوين برنامه جامع ترويج و فرهنگ سازي علوم قرآني در بين كاركنان و خانواده ها و برپايي دورهمي مادران و دختران همزمان با تولد حضرت معصومه(س) از جمله اين برنامه هاست. وي با بيان اينکه يكي از اهداف روابط عمومي منطقه 6 عمليات انتقال گاز، تهيه و ارائه اخبار موثق و معتبر به مخاطبان درون و برون سازمان است، اعلام مي کند: جان مايه كار روابط عمومي حقيقت است، دروغ، ريا و تزوير در فعاليت هاي روابط عمومي جايگاهي ندارد و به نظرم بزرگ ترين سرمايه روابط عمومي، بيان حقيقت است و اگر چنين باشد، روابط عمومي طرف اعتماد و مامن مراجعانش خواهد بود.

 

ما زنده به آنيم كه آرام نگيريم

در ادامه اين گفت وگو، معاون عمليات خطوط لوله منطقه 6 در بازه فعاليت هاي کاري خود مي گويد: داراي مدرك تحصيلي كارشناسي در رشته برق قدرت هستم. فعاليت خود را در سال 76 در منطقه عملياتي سرخون و قشم در صنعت گاز آغاز کردم و از سال 82 با تاسيس منطقه 6 عمليات انتقال گاز در اين منطقه مشغول به فعاليت شدم و هم اكنون نيز به عنوان معاون عمليات خطوط لوله منطقه در حال فعاليت هستم. محمود منيري با اشاره به بخشي از فعاليت هاي سال 97 معاونت عمليات خطوط لوله اين منطقه مي افزايد: اجراي 13 مرحله عمليات تعميرات اصلاحي و اضطراري خطوط لوله تحت پوشش منطقه، اصلاح و اجراي «لاين ونت» يکي از تاسيسات تقويت فشار گاز، 10 مورد عمليات تزريق گاز، TIN-IN و «هات تپ» تعدادي از انشعابات و... از فعاليت هاي اين معاونت در سال گذشته به شمار مي آيد. در سال 97 اقدام هاي شاخص و قابل توجهي از سوي اين معاونت انجام شده است که اجراي بيش از يکهزار کيلومتر پيگراني تميزکننده خطوط لوله تحت پوشش منطقه طي 6 مرحله، انجام هشت مرحله تعميرات اضطراري خطوط لوله سرچاهي، پيگراني و تعميرات خط لوله 8 اينچ مايعات، دوبل کردن 25 مورد شيرهاي بلودان ايستگاه هاي شير بين راهي خطوط لوله به منظور ايمني و كاهش ميزان اتلاف گاز شبكه و مديريت كربن، انجام 180 كيلومتر عمليات پيگراني هوشمند خطوط لوله، بازديدهاي مستمر و برنامه ريزي شده از پروژه هاي در حال اجرا به همت شركت مهندسي و توسعه گاز ايران و شركت هاي گاز استاني، تحويل و تحول دائم و موقت خطوط لوله در استان هاي هرمزگان، سيستان و بلوچستان، كرمان، يزد و... از جمله آنهاست. منيري مي گويد: همسو با سياست هاي تعريف شده مقام معظم رهبري و دولت، رويكرد منطقه كاهش حداكثري وابستگي و تامين قطعات و تجهيزات از منابع داخلي و حمايت از توليدكنندگان داخلي بوده است. تامين شيرهاي مورد نياز و تجهيزات و قطعات يدكي وابسته به آنها از بخش خصوصي و توليدات داخلي از جمله مواردي بوده که در چارچوب اين رويکرد صورت گرفته است. كنترل حريم خطوط لوله در قالب بازديدهاي ادواري، پاكسازي حريم و تخريب ابنيه و ساخت و سازهاي غيرمجاز، نصب تابلو و ماركرهاي حريمي در مناطق مسكوني و صنعتي و... همسو با جلب رضايتمندي اجتماعي و پرهيز از تشويش اذهان عمومي، از جمله اقدام ها در بخش كنترل حريم در منطقه است.