صرفه جويي چشمگير ارزي با خودکفايي در منطقه 6 عمليات انتقال گاز

خودباوری،خودکفایی، صرفه جویی

مهدي مهرابي - منابع انساني مهم ترين و ارزشمندترين سرمايه هر سازمان و يکي از ارکان مهم پيشبرد اهداف مجموعه به شمار مي آيد. ارزشمندترين و مهم ترين سرمايه منطقه 6 عمليات انتقال گاز نيز، سرمايه انساني و نيروهاي عمدتا جوان و با تجربه اي است كه ضمن استفاده از دانش روزآمد، سيستم مديريت دانش را به عنوان نياز سازمان، به خوبي شناسايي و پياده سازي كرده اند و با همت، تلاش، همدلي و همفكري با هدف صحيح و كاربردي ضمير «ما به جاي من» تنها هدف آنها تحقق انتقال پاک، ايمن، پايدار و بهره ور گاز طبيعي و خدمت رساني به مردم است. در ادامه، گفت و گو با کرم گودرزي، مدير منطقه 6 عمليات انتقال گاز و معاونان وي را درباره فعاليت‎هاي اين منطقه عملياتي مي خوانيم.

  منطقه عملياتي تحت مديريت خود را براي خوانندگان «مشعل» معرفي بفرماييد.

منطقه 6 عمليات انتقال گاز، از سال 82 به عنوان يكي از مناطق ده گانه شركت انتقال گاز ايران، فعاليت خود را در بخش هاي جنوب و جنوب شرق كشور آغاز كرده است و هم اکنون وظيفه، بهره برداري، تعمير، نگهداري و حراست بيش از 3 هزار و 500 كيلومتر خط لوله فشار قوي گاز در قطرهاي مختلف از 4 تا 56 اينچ، سه تاسيسات تقويت فشار گاز و 6 مركز بهره برداري خطوط لوله را در محدوده استان هاي هرمزگان، كرمان، سيستان و بلوچستان و بخش هايي از استان يزد به عهده دارد.

 براي توسعه همکاري با شرکت هاي داخلي در زمينه تامين اقلام و تجهيزات مورد نياز چه برنامه هايي داشته ايد؟

با توجه ويژه به فرمايشات و منويات مقام معظم رهبري مبني بر «اقتصاد مقاومتي» و «حمايت از توليدات و كالاهاي ايراني» كه همواره مورد تاكيد دولت و مقام عالي وزارت هم هست، بر آن شديم تا با شناسايي شركت هاي توانمند و مجرب داخلي، همه اقلامي كه امكان تامين آنها در داخل كشور فراهم است، تهيه و با استفاده از روش مهندسي معكوس يا روش هاي جايگزيني از توان شركت هاي داخلي به نحو احسن استفاده کنيم. در اين مسير علاوه بر ايجاد حس خودباوري و ايجاد انگيزه در شركت هاي داخلي به خودكفايي و صرفه جويي ارزي قابل ملاحظه اي هم دست يافتيم.

 در زمينه حفظ و کنترل حريم خطوط لوله انتقال گاز در اين منطقه چه فعاليت هايي صورت گرفته است؟

بر اين باوريم كه هميشه پيشگيري، بهتر از درمان است و در تحقق اين شعار، ضمن نگاه ويژه به حريم خط لوله انتقال گاز به عنوان سرمايه ملي و آگاه سازي همه دستگاه هاي اجرايي در استان هاي تحت پوشش به اخذ استعلام هاي حريم و همين طور اطلاع رساني به هموطنان كه همجوار خطوط لوله گازهستند (خوشبختانه ميزان تجاوز به حريم به حداقل خود رسيده است) بنا داريم ضمن اطلاع رساني و جواب دهي به موقع به استعلام ها و ارتباط سازنده با همه دستگاه هاي اجرايي، مشكلات حريم خطوط لوله فشار قوي گاز را به حداقل ممكن رسانيم. اطلاع رساني هاي مستمر درخصوص حريم خطوط لوله به اهالي مجاور و همسايه خطوط لوله و بازديدهاي برنامه ريزي شده با اولويت خطوطي كه تراكم جمعيتي مجاورين آنها بيشتر بوده يا از جوار مناطق روستايي و حتي شهري عبور مي كنند، بخشي از اين فعاليت هاست.  بر اين اساس سال گذشته در مجموع بيش از 36 هزار و 300 کيلومتر بازديد انجام شده و با لحاظ امر پيشگيرانه، از هرگونه ساخت و ساز در حريم خطوط لوله جلوگيري کرده و تعداد تخريب را تقريبا به صفر رسانده ايم. از سوي ديگر، با توجه به گستره فعاليت هاي منطقه 6 عمليات استان گاز در استان هاي تحت پوشش، اطلاع رساني هاي گسترده به ادارات، ارگان ها، سازمان ها و نهادها انجام شده و پارسال به بيش از 421 استعلام وارده از سوي منطقه در كمترين زمان پاسخ داده شده است. ساخت حدود 100 تابلو با شعارهاي حريمي و شروع به نصب آنها در مسير خطوط لوله و مناطق پرتراكم، از ديگر فعاليت هاي كنترل حريم به شمار مي آيد.

  در حوزه روزآمد کردن تجهيزات و نرم افزارهاي کاربردي منطقه چه فعاليت هايي انجام شده است؟

همگام با پيشرفت فناوري و ارتباطات الكترونيك، توانسته ايم با تلاش همكاران كوشا در پياده کردن دولت الكترونيك و حذف كاغذ و گسترش شبكه منطقه در استان هاي تحت پوشش از شهرستان ايرانشهر تا شهرستان سيرجان، اقدام هاي موثري انجام دهيم. مكانيزه کردن سيستم كسب و كار منطقه با به روزترين تجهيزات در بخش ارتباطات و فناوري اطلاعات،IP بيس کردن بيشتر تجهيزات و قابل پايش بودن در دفاتر واحدهاي منطقه، دسترسي آنلاين به ستاد و مناطق، توسعه زيرساخت با رويكرد ظرفيت بالا بستر فيبر نوري و سيستم هاي ديجيتال، برخي فعاليت ها در روزآمد كردن تجهيزات و نرم افزارها بوده است.

  با شرکت هاي دانش بنيان و پارک هاي علم و فناوري همکاري داريد؟

بهره گيري از دانش و آگاهي شركت هاي دانش بنيان، نقش بسزايي در افزايش دانش فني و تخصصي، به ويژه در بخش توربوكمپرسورهاي گازي دارد. اخيرا از طريق شناسايي شركت هاي مرتبط، نتايج بسيار خوبي در داخلي سازي يکي از اقلام تاسيسات تقويت فشار گاز حاصل و اين اطمينان به دست آمد كه شركت هاي خارجي از حالت انحصار خارج شده و رقباي بسيار جدي براي به روزرساني اطلاعات به توليد دانش و اسناد فني يافته اند.