زنگنه ،میزبان وزرای پیشین نفت

دورهمی با چاشنی توافق

مشعل: بيژن زنگنه، هفته گذشته در طبقه پانزدهم وزارت نفت، ميزبان وزراي پيشين نفت بود که طي آن به هم انديشي درباره مسائل مهم اين صنعت پرداختند.  سيد کاظم وزيري هامانه و محمد غرضي از جمله وزرايي بودند که زودتر از سايرين به طبقه پانزدهم وزارت نفت آمدند و پس از آن رستم قاسمي و غلامحسين نوذري به اين جمع اضافه شدند. مسعود ميرکاظمي و غلامرضا آقازاده هم از غايبان جلسه بودند. نشستي طولاني که چند ساعت زمان برد و خبرنگاران را پشت درهاي بسته براي پرس وجو درباره ماحصل جلسه منتظر گذاشت. اگرچه نشست به شکلي هم انديشي درباره مسائل صنعت نفت بود؛ اما برخي وزرا هم حرف هايي داشتند که ترجيح دادند خارج از جمع آن را بيان کنند. رستم قاسمي همان ابتداي جلسه حرف هاي خصوصي مختصري با زنگنه داشت و نوذري هم که ديرتر به جلسه رسيده بود، در پايان زمان بيشتري مهمان زنگنه بود.البته اين نخستين بار نبود که اين وزرا به دعوت زنگنه در طبقه پانزدهم وزارت نفت حاضر مي شدند؛ وزير نفت پيش از اين هم آنان را براي هم انديشي دعوت کرده بود، نشستي که به نظر همگان از آن راضي بودند. رستم قاسمي پس از پايان اين نشست، ابراز رضايت کرد و ديگران نيز مشخص بود همين نظر را دارند، با آنکه ترجيح دادند صحبت درباره خروجي نشست را به زنگنه بسپارند.

وزير نفت پس از بدرقه مهمانان خود، در جمع خبرنگاران گفت که «اين دومين نشستي بود که با وزيران پيشين نفت برگزار شد. همه وزيران سابق نفت به اين نشست دعوت شده بودند. آقاي آقازاده از پيش اعلام کرد در اين نشست شرکت نخواهد کرد و آقاي ميرکاظمي هم با وجود آنکه قرار بود بيايد و ما منتظرشان بوديم، نيامد.» زنگنه با تشريح جزييات ديدار با وزيران پيشين نفت گفت: «نشست ها با نخبگان سياسي و اقتصادي براي اطلاع از ديدگاه هايشان ادامه مي يابد و آنان در جريان اتفاق هاي صنعت نفت قرار مي گيرند.» او با اشاره به اينکه اين دومين نشستي بود که با وزيران پيشين نفت برگزار شد و چهار وزير از شش وزير پيشين نفت در اين نشست شرکت کردند، به خبرنگاران گفت: «در اين نشست، گزارشي از وضع بين المللي و داخلي صنعت نفت و کارهايي که در اين زمينه انجام شده، ارائه کردم. دوستان نيز نکات، پيشنهادها و حساسيت هاي خود را مطرح کردند. ما هميشه از پشتيباني آنها برخوردار بوديم، اما در اين شرايط بهتر بود از نزديک با هم صحبت مي کرديم.»

وزير نفت با اشاره به اينکه صنعت نفت در شرايط حساسي است و نوک پيکان حمله هاي دشمن متوجه صنعت نفت است، گفت: «کارهاي خوبي در صنعت نفت انجام شده است و انشاالله مردم آثار خير آن را در زندگي خود ببينند.»

وي ادامه داد: «شرايط سختي است و پس از صنعت نفت که در خط مقدم است، بانک مرکزي قرار دارد.» وزير نفت از حضور وزيران پيشين نفت در اين نشست قدرداني کرد و يادآور شد: «نشست ها با نخبگان سياسي و اقتصادي براي اطلاع از ديدگاه هايشان ادامه خواهد يافت و آنها را در جريان اتفاق هاي صنعت نفت قرار خواهيم داد.»

حوادث نفتکش هنوز بر صادرات  تاثير نداشته است

زنگنه درباره اينکه آيا حوادث نفتکش ها بر صادرات نفت ايران تاثير گذاشته است، گفت: «اين موضوع هنوز تاثيري نگذاشته است؛ اما بايد اين شرايط را زير نظر داشته باشيم. نفتکش (حمل محموله هاي نفتي) يکي از مسائل ماست که در اين زمينه محدوديت داريم و آمريکا و هم پيمانانش با اين ديد، براي ما محدوديت ايجاد مي کنند.» وي درباره اينکه آيا در اين ديدار، درباره راهکار جديد فروش نفت هم صحبت شد، گفت: «درباره همه مسائل صحبت شد و دوستان با تاييد راهکارهاي وزارت نفت براي فروش نفت بر ادامه اين روند تاکيد کردند.»

وزير نفت در پاسخ به اين پرسش که آيا اتفاق تازه اي درباره سازوکار مالي اينستکس افتاده است، عنوان کرد: «در جريان اتفاق هاي جديد آن نيستم، اما بدون واريز پول نفت، اينستکس کارايي ندارد.»

هيچ کشوري نمي تواند جاي نفت ايران را پر کند

وزير نفت در پاسخ به اين پرسش که آيا عربستان و امارات يا عراق مي توانند جاي خالي نفت ايران را در بازار پر کنند، گفت: «جاي نفت ما را هيچ کشوري نمي تواند پر کند؛ اما آنها هم توليد خود را دارند.»

زنگنه درباره اينکه آيا با کاهش توليد نفت آسيبي به چاه ها وارد مي شود؟ اظهار داشت: «چاه ها آسيب نمي بينند، اما اگر مدت زمان توقف طولاني شود، براي راه اندازي دوباره آن وقت و هزينه صرف خواهد شد.»

آمادگي براي عرضه بنزين با کارت هوشمند سوخت

وزير نفت درباره اينکه آيا اين وزارتخانه آماده عرضه بنزين با کارت هوشمند سوخت از 20 مردادماه است؟ گفت: «بله آماده است و بتدريج عرضه بنزين با کارت سوخت از 20 مردادماه آغاز و پس از آن تکميل مي شود.»

وي تصريح کرد: «افرادي که در ثبت نام هاي پيشين شماره حساب هاي خود و نيازشان را براي دريافت کارت هوشمند سوخت المثني اعلام کرده اند، کارت سوخت دريافت مي کنند و ما معطل ثبت نام جديد نخواهيم ماند.»

وزير نفت درباره اينکه اگر پس از 20 مردادماه فردي کارت سوخت نداشته باشد، چه راهکاري براي آنها وجود دارد، گفت: «اين افراد، هم مي توانند از سامانه دولت همراه استفاده کنند و هم مي توانند به پليس+10 مراجعه کنند، ضمن اينکه براي مدت محدودي نيز مي توانند از کارت جايگاه دار استفاده کنند؛ زيرا فعلا موضوع سهميه بندي بنزين مطرح نيست و فقط بحث انضباط دادن و جمع آوري اطلاعات است.»