احترام را از خودمان شروع کنیم

سحرگه به راهى يکى پير ديدم

سوى خاک، خم گشته از ناتوانى

بگفتم: چه گم کرده‏اى اندرين ره؟

بگفتا: جوانى، جوانى، جوانى

احترام به بزرگترها به عنوان يک ارزش ميان همه اقشار در نسل هاي گذشته معمول بود و افراد کوچکتر در جمع هاي خانوادگي و فاميلي اين احترام را در مواقع مختلف رعايت مي کردند و در مقابل بزرگترها هم احترام کوچکترها را حفظ مي کردند. در نسل جديد اين احترام به عنوان يک رفتار مثبت و يا ارزش ديگر مثل قبل رعايت نمي شود و همين مسئله به عنوان يک نگراني در ميان نسل جديد مطرح شده است. بسياري معتقدند کمرنگ شدن، تغيير يا از بين رفتن برخي آداب و رسوم گذشته در جامعه امروز چندان نگران کننده نيستند، اما بايد ديد که احترام به بزرگترها در کجاي مسائل اخلاقي و رفتاري خانواده ها قرار داشته که حالا با نبود آن آسيبي به بنيان خانواده وارد مي شود؟ آيا اينکه کوچکترها حرف بزرگترها را قطع مي کنند، صدايشان را بالا مي برند، پايشان را جلوي آنها دراز مي کنند و يا براي صرف غذا منتظر نمي مانند، رفتارهايي غير قابل بخشش هستند که اگر کوچکترها رعايت نکنند، بايد به آنها خورده گرفت؟ آيا بايد با توجه به شرايط و تغييرات جامعه و تغييراتي که در رفتارهاي نسل جديد وجود دارد، روي اين موارد حساس باشيم و به فرزندانمان تاکيد کنيم که بايد مثل نسل هاي گذشته اين احترام را رعايت کنند؟ و اگر بنا بر چنين تاکيدي است، بايد با چه زباني اين موضوع را به کوچکترها بگوييم که واکنشي منفي و متوقعانه نداشته باشند؟

  بايد توجه داشت که فرزندان بازتابي از عملکرد و رفتارهاي والدين هستند و اگر والدين در مراحل رشد اين احترام به بزرگترهاي خودشان را رعايت کرده باشند، بخش از اين تربيت انجام شده است، اما بخشي ديگر از اين رفتارها بدون شک از سوي جامعه، گروه همسالان و مدرسه و مراکز آموزشي و تفريحي ديگر منتقل مي شوند. پس با رعايت احترام به بزرگترها از سوي خودمان بخشي از تربيت را در مورد کودکانمان عملي کنيم تا در بزرگسالي کمتر نگران رعايت اين احترام به ديگران و خودمان باشيم.

 خودمان احترام ديگران را حفظ کرده و با الفاظ تحقيرآميز ديگران را مخاطب قرار ندهيم. اين کار علاوه بر آنکه گناه است، کودک ما را هم با چنين رفتاري آشنا مي سازد. توجه داشته باشيد که اين موضوع را چه در محيط امن خانواده و در برخورد با اعضاي خانواده و چه پشت فرمان خودرو و در برخورد با افراد کوچه و خيابان بايد رعايت کنيد تا اثرگذاري خود را داشته باشد.

 يکي از علت هاي بي احترامي فرزند در حق والدين، حرمت شکني والدين نسبت به يکديگر و بزرگترهايشان است. بايد دقت داشته باشيم که عيوب اعضاي خانواده و همسرمان را نزد کودک بازگو نکنيم. در عين حالي که با کودک مهربان و صميمي هستيم بايد مراقب باشيم که اين صميميت موجب نشود کودک احترام ما را حفظ نکرده و به اين رفتار بد عادت کند.

 رفتارهايي غلط همچون غيبت و تهمت را از زندگي خود کنار بگذاريم تا کوچکترها اين رفتار را به عنوان رفتاري عادي و هميشگي تلقي نکنند. بهتر است در مواردي که کوچک ترها شروع به بدگويي و غيبت مي کنند، به آنها يادآور شويم که اين رفتار اشتباه است و سبب کدورت بيشتر مي شود.

 وقتي همسر، والدين يا ساير اعضاي خانواده را خطاب قرار مي دهيد يا به نامشان را در خانه يا بيرون از خانه صدا مي زنيد، اين کار را با احترام و يا با پس و پيش آقا و خانم يا جانم انجام دهيد تا احترام را در بيانتان هم بگنجانيد. در اين شرايط هم صميميت بيشتر مي شود و هم احترام متقابل رعايت مي شود.

 فرزندانمان را درمعرض معاشرت هاي متعدد و متفاوت قرار دهيم تا آنها ياد بگيرند در موقعيت هاي مختلف و در برخورد با افراد متفاوتي که مي بينند، بايد چطور رفتار کنند. گاه نحوه سلام و احوالپرسي با فردي غريب مي تواند شروع يک آشنايي و دوستي ماندگار باشد و لازم است کودکان ياد بگيرند در معاشرت هاي جمعي چطور احترام خود و طرف مقابلشان را در حضور ديگران حفظ کنند.

 در برخورد با فرزندان محدوديت هايي را اعمال کنيم که براي خودمان هم وجود دارد. نظم و رعايت قواعد و احترام به حقوق و حريم ديگران را از همان داخل خانه شروع کنيم تا بدانند اگر حريم ديگران را عايت کنند، حريم خودشان هم رعايت مي شود و موجب احترام متقابل خواهد شد.

 به دليل تفاوتي که نسلها با هم دارند، ممکن است در موارد مختلفي اختلاف نظر و رفتار وجود داشته باشد؛ به همين دليل لازم است از جروبحث کردن خودداري کنيم و تا جايي که امکان دارد صحبت را با منطق ادامه دهيم. در عين حال توجه داشته باشيد که نحوه مواجهه با موارد اختلاف نظر با بزرگترها مي تواند نمونه اي از رعايت احترام براي کوچکتر ها باشد.

 براي همه ما آغاز و انجامي وجود دارد و همه مي دانيم که يک روز فرصت بودن و زندگي با عزيزانمان با مرگ تمام مي شود؛ به همين دليل تنها تصور اينکه فرصت بودن با عزيزانمان را از دست بدهيم، باعث مي شود آنها را دلخور و ناراحت نکنيم. همه حرفها و بحثها و اختلافات و دعواها خيلي زود تمام مي شوند، اما ممکن است دلخوريها مدت زيادي باقي بمانند. بهتر است به اين فکر کنيم که هيچ چيز ارزش دلخوري والدين و بزرگترهايمان را ندارد.

 

داستان عکس

اقشار مختلف مردم کشورمان از روزها قبل از تولد امام هشتم شيعيان علي ابن موسي الرضا (ع) از شهرهاي دور و نزديک به شهر مشهد روي آوردند و در شب تولد امام مهرباني ها مشهد مقدس شلوغ و نوراني بود. 

 

اپلیکیشن های کاربردی

Google translate

اپلیکیشنی محصول گوگل است که برای ترجمه متون مختلف استفاده می شود. با این اپلیکیشن می توانید به راحتی هر متنی را با هر زبانی که هست، به زبان دیگری که دوست دارید، ترجمه کنید. باید گفت محیط کاربری این برنامه بسیار ساده و استفاده از آن بسیار راحت است. گوگل ترنسلیت بهترین و قدرتمندترین ابزار ترجمه است؛ از این رو طرفداران بسیاری دارد. ما می توانید متنی را که می خواهید ترجمه شود، از طریق صدا یا تصویر نیز وارد و ترجمه خود را دریافت کنید. به علاوه اینکه می توانید متن ترجمه شده را به صورت صوتی گوش دهید.

iTranslate voice

این برنامه حاوی خدمات ترجمه و دیکشنری است و به مسافران اجازه می دهد با بیان یک عبارت، ترجمه آن را به صورت شفاهی دریافت کنند. ویژگی AirTranslate در این برنامه، دو کاربر را به صورت وایرلس به یکدیگر متصل می کند و این امکان را به وجود می آورد که آنها بتوانند به زبان مادری خود با یکدیگر ارتباط برقرار کنند و مکالمه همزمان ترجمه شده ای داشته باشند.

Word lens

یکی از محبوبترین مترجم های دیداری Word lens است که می تواند یک عکس از متن نوشته شده، منوی غذاها و یا علائم خیابان ها بگیرد و آن را به زبان کاربر ترجمه کند. اخیرا گوگل سهام شرکت تولید کننده این برنامه را برای اضافه کردن آن به خدمات Google Translate (وبسایت ترجمه متون به زبان های مختلف) خریداری کرده است. word lens زبان های انگلیسی، روسی، اسپانیایی، فرانسوی، ایتالیایی، آلمانی و پرتغالی را پشتیبانی می کند.