10 فناوری باورنکردنی

اين فناوري هاي هيجان انگيز با تحقيق و تفحص هاي بسيار زيادي از سوي دانشمندان جهان توليد شده اند يا در دست توليد هستند. بايد در نظر داشته باشيم که هر کدام از اين فناوري هاي جديد سال 2019 مي تواند زندگي ما را به خوب يا بد تغيير دهد. پس اين شما و اين فهرستي از 10 فناوري هاي جديد سال 2019.

پرینت ۳ بعدی فلز

همه ما در طول چند سال گذشته به چاپ پلاستيکي سه بعدي عادت کرده ايم و اين موضوع در کشور هاي در حال توسعه و توسعه يافته انجام می شود. يکي از فناوری هاي جديد سال 2019 پرينت 3 بعدي فلزات است که توانايي ايجاد ساختار هاي فلزي بزرگ و پيچيده بر اساس تقاضا، می تواند صنعت توليد قطعات فلزي را انقلابي و متحول کند. مجله بین المللی «فوربس» می نویسد: «چاپ سه بعدي فلزي باعث می شود توليدکنندگان توانايي توليد يک يا چند عدد قطعات فلزي مورد نيازشان را بسيار ارزان تر از استفاده از تکنيک هاي موجود توليد انبوه، توليد کنند. به جاي نگه داشتن يک انبار بزرگ از قطعات، شرکت می تواند به سادگي يک بخش را هنگامي که مشتري به آن نياز دارد، پرينت 3 بعدي کند. علاوه بر اين، می تواند اشکال پيچيده را با هيچ روش ديگر امکان پذير نباشد، با اين سيستم پرينت 3 بعدي فلزات تهيه کند.

شهری که حس می کند

در ادامه فهرست فناوری هاي جديد سال 2019 مي رسيم به کانادا و در شهر تورنتو. شرکت شريک گوگل «الفبا»، حسگرها و تحليل هايي را به منظور بازنويسي نحوه ساخت، اجرا و زندگي در شهرها را در نظر می گيرند. هدف ادغام طراحي شهري با فناوری پيشرفته براي ايجاد «شهرهاي هوشمند» مقرون به صرفه تر، قابل استفاده تر و محيط زيست پايدار است. مجله بین المللی فوربس می نویسد: «اگر چه در چند سال بعدي تکميل نمي شود، اما اين می تواند شروع شهر هاي هوشمند باشد که پاک تر و امن تر هستند.»

هوش ابری

صدر نشينان و مقتدرين دنياي فناوری و مخصوصا فناوری هاي جديد سال 2019، در اينجا شامل آمازون، گوگل، آي بي ام و مايکروسافت هستند که همه تلاش خود را براي افزايش دسترسي به آموزش دستگاه و فناوری شبکه عصبي مصنوعي انجام می دهند تا بتوانند آن را ارزان تر و آسان تر از چيزي که الان در دسترس است، استفاده کنند. مجله فوربس ادامه می دهد: «در دسترس بودن ابزار هوش مصنوعي در فضاي ابري به معناي آن است که يادگيري ماشين پيشرفته به طور گسترده اي براي بسياري از کسب و کارهاي مختلف قابل دسترس است. اين امر همه چيز را از توليد تا تدارکات تغيير خواهد داد، ساخت AI بسيار ارزان تر و راحت تر براي کسب و کار است.»

جنین های مصنوعی

براي اولين بار، محققان ساختارهاي جنيني را با استفاده از سلول هاي بنيادي وبدون استفاده از سلول هاي تخمک زن و اسپرم مرد ساخته اند. جنين هاي مصنوعي به عنوان يکي از فناوري هاي جديد سال 2019 فرصت جديدي را براي درک اينکه چگونه زندگي به وجود مي آيد باز مي کند، اما به وضوح مشکلات اخلاقي حياتي و حتي فلسفي را نيز به وجود مي آورد. مجله بين المللي فوربس مي نويسد: «جنين هاي مصنوعي مي توانند يک ابزار علمي ارزشمند براي درک اينکه چگونه زندگي را توسعه دهيم، فراهم مي کند.

تبل گوش پیشرفته

اين مفهوم کمدي- علمي-تخيلي که از سوی داگلاس آدامز در راهنماي راهنمايي براي کهکشان معرفي شده است، اين است که استفاده از فناوری ترجمه آنلاين را به طور موثري در اختيار انسان ها هنگام برقراري ارتباط در زبان هاي مختلف در زمان واقعي نزديک می کند. يعني به صورت لحظه اي زبان هاي مختلف براي شما ترجمه می شود و اينچنين است که انسان هاي مختلف با زبان هاي مختلف می توانند با هم صحبت کنند و حرف هاي يکديگر را به لطف اين دستگاه که در آينده توليد خواهد شد، بفهمند.

کئانتوم

محققان دانشگاه هاروارد با استفاده از يک کامپيوتر کوانتومي هفت کيبيت طراحي شده توسط کمپاني IBM، شبيه سازي کامل يک مولکول ساده را ايجاد کرده اند. مولکول – بريليوم هيدريد – بزرگترين محاسبات کوانتومي شبيه سازي است که تا الان در جهان صورت گرفته است. وعده اين است که دانشمندان می توانند از رايانه هاي کوانتومي براي طراحي انواع جديد مواد استفاده و دقيقا خواص آنها را خلق کنند. اين می تواند باعث ايجاد انواع مواد معجزه مانند سلول هاي خورشيدي کارآمدتر، کاتاليزورهاي بهتر براي توليد سوخت هاي پاک و پروتئين هايي باشد که به عنوان داروهاي موثرتر عمل می کنند.

 

شبکه های عصبی دونفره

شبکه هاي عصبي دو نفره (دوئل) يک پيشرفت در هوش مصنوعي را نشان می دهد که اجازه می دهد AI تصاويري از چيزهايي که هرگز ديده نمي شود، ايجاد کند. فوربس می گويد: اين يک حس تخيل است. اين پيشرفت به عنوان يکي از فناوری هاي جديد سال 2019 وعده داده است سيستم هاي AI را با «تخيل» غني کند، از طريق اجازه دادن به آنها و به طور اساسی «جفت شدن» با يکديگر. اين کار در مغز گوگل، ديپ مايند و انويديا روي سيستم هايي فعال است که تصاوير و صداهای توليد شده از روي کامپيوتري فوق العاده واقع گرايانه فراتر از آنچه در حال حاضر امکان پذير است، متمرکز می شود. با اين حال، فوربس خواستار احتياط است، زيرا احتمالا رايانه ها ابزارهاي قابل هضم براي فاکتورهاي ديجيتالي و تقلب می شوند.

پیشگویی ژنتیکی

در فناوری هاي جديد سال 2019، پيشرفت هاي بزرگي در تجزيه و تحليل پيش بيني شده با استفاده از داده هاي ژنومي از سوی بازيکنان از جمله Helix، 23andMe، Myriad Genetics، BK Biobank و موسسه Broad انجام شده است. اين موضوع می تواند براي پيش بيني شانس بيماري هايي مانند سرطان، يا حتي IQ، با تجزيه و تحليل داده هاي ژنتيکي باشد. اين وعده به جهش کوانتومي بعدي در حفاظت از سلامت عمومي است، اما موجب نگراني هاي اخلاقي بزرگ، از جمله خطر تبعيض ژنتيکي می شود. با پيشگويي ژنتيکي سطح هوش شما و تغييرات آن در آينده را می توانیم پيش بيني کنيم. همچنين امکان پيش بيني صفات رفتاري فراهم می شود. اما چگونه از اين اطلاعات استفاده خواهيم کرد؟

 

نکات جالب توجه علمی

آيا مي  دانستيـد کـه سس مايونز به دليل ترکيب خاصي که دارد در کنفرانس هاي علمي به عنوان سم کبد معرفي مي شود ؟

آيا مي دانستيـد کـه گوشت مرغ و ماهي هاي پرورشي موجود در بازار هورموني هستند که عوارض متعددي دارند !

آيا مي دانستيـد  کـه ماده اوليه کالباس از سوياست که سودازا و مضر است و موجب کم حافظگي مي شود. بنابر شواهد، زايدات گوشت و گوشت هاي غير قابل استفاده براي ساخت سوسيس و کالباس استفاده مي شود ؟

آيا مي دانستيـد کـه گوشت گاو به گفته بوعلي سينا عامل 16 بيماري مهلک است  که اولين آن سرطان و دومين آن ماليخوليا (اسکيزوفرني) و سومين آن بواسير است. جنون گاوي ويروس و ميکروب نيست بلکه نوعي پروتئين گاو است ؟

آيا مي دانستيـد  کـه در شير پاستوريزه فقط 2درصد چربي حذف شده و به جاي هزينه پاستوريزاسيون ماده نگهدارنده بنزوات سديم زده مي شود که خطرناک و سرطان زاست !

آيا مي دانستيـد  کـه در ماکاروني 20درصد گنوتن صنعتي استفاده مي شود که سرطان زاست و در بسياري کارخانه ها نان خشک کپک زده به جاي آرد در ماکاروني استفاده مي شود و ماکاروني يبوست زاست !