چه مکان هايي را براي سفر در تابستان انتخاب کنيم؟

گردش های دلچسب و خنک

با آغاز فصل تابستان، بخصوص پايان فصل امتحان دانش آموزان و دانشجويان، کم کم خانواده هاي ايراني برنامه سفرهاي تابستاني خود را در نظر مي گيرند؛ اما با اين هواي گرم، بايد کجا برويم که هم گردش و تفريح کرده باشيم و هم آب و هوايي خنک را تجربه کنيم. در اين مطلب چند مکان خاص را که نسبت به ديگر مناطق ديدني و گردشگري ايران خنک تر هستند، به شما معرفي مي کنيم تا سفري دلچسب داشته باشيد.

اورامان

نام منطقه اي در غرب ايران است که بيشتر کوهستاني و داراي دره هاي پرپيچ وخم و عميق و رودبارهاي بي شمار است، به همين دليل در فصل زمستان بسيار سرد و در تابستان خنک است. بيشتر روستاهاي اين منطقه، پلکاني هستند که از معروف ترين آنها مي توان به پالنگان و اورامان تخت اشاره کرد. اگر قصد سفر به اورامان تخت را داريد، بايد بدانيد که اين روستا در 60 کيلومتري جنوب شرقي شهرستان مريوان و 170 کيلومتري سنندج - مرکز استان کردستان واقع شده است.

دریاچه زریبار

سرآمد جاذبه هاي گردشگري طبيعي استان کردستان، درياچه زيباي زريبار است که در فاصله 3 کيلومتري شهر مريوان استان کردستان واقع شده است. اين تالاب آب شيرين، در منطقه اي سرسبز قرار گرفته و چشم اندازي زيبا دارد. زريبار، بزرگ ترين و زيباترين درياچه آب شيرين باختر ايران و يکي از منحصربه فردترين درياچه هاي آب شيرين در جهان به شمار مي رود و تمامي شرايط جامع يک تالاب بين المللي را داراست. بد نيست بدانيد در 16 کيلومتري اين درياچه، بازارچه مرزي باشماق قرار دارد و کنار درياچه نيز يک هتل چهار ستاره احداث شده است.

بهشت گمشده

در نزديکي شهر اقليد در استان فارس و در مسير جاده کامفيروز، مکاني مملو از آبشار ها و چشمه هاي فراوان و همچنين پوشش گياهي سبز و درختان سر به فلک کشيده وجود دارد که به سبب زيبايي و شباهت اين منطقه به بهشت، آن را بهشت گمشده مي خوانند. بهشت گمشده داراي آب و هواي بسيار خنک است و وجود چشمه و آبشار هاي فراوان، زيبايي منحصر به فردي به اين مکان بخشيده و آن را به يکي از بهترين مقاصد براي سفر هاي تابستاني تبدل کرده است. قبل از شهر کامفيروز، يک جاده فرعي خاکي در سمت راست مي بينيد که تابلوي «بهشت گمشده» در ابتداي آن قرار دارد. در انتهاي اين جاده خاکي به تنگ بستانک يا همان بهشت گمشده مي رسيد که آبشارها و چشمه هاي فراوان و انبوهي از درختان دارد.

کوهرنگ

يکي از شهرستان هاي استان چهارمحال و بختياري شهرستان کوهرنگ به مرکزيت شهر چلگرد است. اين شهرستان، جاذبه هاي طبيعي و زيباي فراواني دارد که سبب شده به يکي از شهر هاي گردشگري و مقاصد پر مخاطب گردشگران در ايران و استان تبدل شود. بهترين زمان براي سفر به اين نقطه از ابتداي ماه ارديبهشت و تا پايان فصل گرماست و مي توان از خنکي آب و هواي آن بهره برد. همچنين در کوهرنگ، پيست اسکي وجود دارد که معروف ترين پيست اسکي اين استان است و علاوه بر اين که در زمستان مخاطبان بسياري دارد، در تابستان نيز به دليل آب و هواي خنک آن مسافران زيادي به اين پيست سفر مي کنند. از پله هاي کنار سرسره آب يا از جاده خاکي در دامنه کوه که بالا برويد، مي توانيد حفره و تونلي را که در سال 1332 براي انتقال آب ايجاد شده بود، ببينيد.

جنگل ابر

در 45 کيلومتري مسير جاده شاهرود به آزادشهر، جنگلي چند هزار هکتاري وجود دارد که به دليل وجود ابري که همواره آن را پوشانده است، معروف است و به يکي از مقاصد گردشگري پر طرفدار بدل شده است. شما در اين جنگل علاوه بر استفاده از مناظر و زيبايي هاي طبيعي و همچنين ابر حاکم بر محيط، مي توانيد از آب و هواي دل انگيز آن نيز بهره مند شويد. جنگل ابر بيشتر به دليل ابري که در بعضي ماه هاي سال آن را مي پوشاند، معروف شده است. اين جنگل چند هزار هکتاري، بخشي از بازمانده جنگل هاي هيرکاني است.

گیسوم

در ميان راه اسالم به رضوانشهر، ساحلي به نام  گيسوم وجود دارد که نسبت به ساير سواحل درياي خزر از آب و هواي خنک و مطبوع تري برخوردار است. پنج کيلومتر پس از «پره سر» وارد جنگل گيسوم مي شويد و وقتي تونل سبز رنگ و تقريبا سه کيلومتري معروفش را طي کرديد، به ساحل گيسوم مي رسيد. جنگل گيسوم، نيز يکي از زيبا ترين مقاصد گردشگري در تابستان است و به دليل داشتن چشم اندازهاي زيبا تابلوي خيره کننده اي را ترسيم مي کند. در داخل جنگل گيسوم تمام امکانات رفاهي نظير هتل، مناطق پيک نيک، فضاي بازي کودکان و ورزشگاه وجود دارد و مسافران مي توانند به راحتي از اين امکانات بهره مند شوند.

جنگل مشه

جنگل مشه در 25 کيلومتري اردبيل و در شهر نمين واقع شده و يکي از بهترين مقاصد سفر تابستاني به شمار مي آيد. اين جنگل به دليل داشتن ارتفاع زياد، آب و هواي بسيار خنک و دل انگيز دارد و همچنين وجود استخر آب گرم در ميان اين جنگل، آن را بسيار منحصر به فرد کرده است. آب اين استخر خاصيت درماني دارد و مسافران زيادي براي استفاده از آب و هواي اين منطقه و آب گرم موجود در آن به جنگل مشه سفر مي کنند.

روستای فیلبند

روستاي فيلبند، روستايي خنک و بر فراز ابر هايي است  که در ارتفاع 2700 متري قرار دارد. چشم انداز روستا به دليل وجود درياي ابري که آن را احاطه کرده، بسيار زيبا بوده و آب و هواي خنک آن، منطقه را بسيار دلپذير کرده است. از روي ارتفاعات اين روستا که به عنوان بلندترين نقطه منطقه شناخته مي شود، به راحتي مي توان مناظر زيباي اطراف را به تماشا نشست و از ديدن آنها لذت برد. فيلبند، روستايي ييلاقي پر ابر و بسيار خنک است، به نحوي که اغلب روزها، ابرها همچون دريايي آبي و آرام تا بيکرانه ها چشم را مي نوازد و خيره مي کند. در جاده هراز، تقريبا 50 کيلومتر بعد از گزنک و 25 کيلومتر مانده به آمل، وارد يک خروجي در سمت راست جاده مي شويد و بعد از حدود 8-7 کيلومتر سربالايي، به روستاي زيباي فيلبند مي رسيد.

پل معلق

منطقه گردشگري خياوچاي تا گيرد، ولي که بزرگ ترين منطقه گردشگري مشگين شهر در استان اردبيل است، با پوشش گياهي متراکم و درختان آلبالو، گيلاس و گردو و امکاناتي نظير تالارهاي پذيرايي، سوييت هاي اقامتي، سايت بالن سواري و ورزش هاي هوايي، رستوران گردان، فروشگاه و شهربازي، محيط مناسبي براي گذراندن اوقات فراغت است. اين مجموعه يک پل معلق دارد که با دو متر عرض و 365 متر طول بزرگ ترين پل معلق خاورميانه به شمار مي رود و لرزش ها و تکان هاي پل، در حالي که دره اي عميق و پر درخت زير پاي عابران است، عبور از آن را به تجربه اي هيجان انگيز تبديل مي سازد. فضاي اين منطقه در تابستان، خنک ترين آب و هوا را دارد و سفر به آنجا مي تواند بسيار دلپذير باشد.