گاز جنوب به بلندترين قله هاي شمال رسيد

تعبیر یک رویا

مشعل -  آخرين پازل هاي گازرساني به شهرها و روستاهاي کشور در حال تکميل است تا گاز که اينک به منبعي براي رفاه، آرامش و توسعه اقتصاد اهالي ايران زمين تبديل شد، درصد بيشتري از خانوار کشور را تحت پوشش قرار دهد. با تداوم و توسعه گازرساني به آخرين مناطق بدون گاز، در آينده نزديک شاهد ثبت استان هاي سبز خواهيم بود که افزون بر رونق کسب و کار و اشتغال زايي، در حفظ محيط زيست نيز، تاثيري بسزا خواهد داشت. در ادامه اين مسير، گاز توليدي کشور از مخزن مشترک پارس جنوبي به شهر آلاشت واقع در ارتفاع 2 هزار متري از سطح دريا رسيد که در مراسمي با حضور استاندار مازندران، معاون وزير نفت در امور گاز، نمايندگان مجلس، مديران ارشد صنعت گاز و... شاهد بهره برداري از اين پروژه بوديم.

افتتاح        پروژه های گازرسانی آغازی برای توسعه

حسن منتظرتربتي، معاون وزير نفت و مديرعامل شركت ملي گاز ايران، در آيين افتتاح پروژه گازرساني به شهر آلاشت و هفت روستاي همجوار آن که روز سه شنبه (چهارم تيرماه) برگزار شد، گفت: امروز در اين مراسم بارها از مهندس زنگنه ياد شد، بدون آنكه حضور داشته باشد؛ اين امر از آن روست كه كارهاي وي هميشه در مسير خدمت رساني به مردم بوده و مردم نيز متقابلا هميشه به خادمين خود احترام مي گذارند. وي ادامه داد: ما بايد شاكر خداوند باشيم كه توفيق خدمت رساني به مردم را به ما داده است تا بتوانيم گاز را از قعر چاه ها از عسلويه خارج كرده و با عبور از مسيرهاي مختلف به خانوارهايي در ارتفاع 2 تا 3 هزار متري اين استان برسانيم. منتظرتربتي خطاب به مردم آلاشت و سوادكوه گفت: گاز از امشب جايگزين سوخت مايع در سبد انرژي شهر آلاشت مي شود. بايد بدانيد كه براي رسيدن اين نعمت خدادادي به اين منطقه زحمت زيادي كشيده شده است؛ چه در زمان اجراي پروژه و چه در ابتداي كار،بنابراين بايد آن را بهينه مصرف كنيم. معاون وزير نفت در امور گاز با بيان اينكه با اين تفاسير، من از شما دو خواسته دارم، تصريح كرد: اول آنكه تلاش كنيد گاز را با رعايت نكات ايمني مصرف كنيد و دوم آنكه در مصرف آن صرفه جويي کنيد و بهينه مصرف كردن را سرمشق خود قرار دهيد. منتظرتربتي در ادامه با اشاره به اينكه بسياري از دوستان به ثمر رسيدن اين پروژه را به دليل سخت گذر بودن و هزينه بالا ناممكن مي دانستند، گفت: براي ما حساب رفاه، آسايش و آرامش مردم بر همه چيز ارجحيت دارد و دولت تلاش مي كند تا آرامش و رفاه را با گازرساني به مردم هديه دهد. مديرعامل شركت ملي گاز ايران ادامه داد: امروز جشن پايان يك پروژه است، اما به اعتقاد من پروژه هاي گاز، پايان نيست بلكه آغازي دوباره است. وي افزود: از امروز به بعد بايد همه دست به دست هم دهيم تا پروژه ها و صنايع وابسته با گاز را در اين منطقه راه اندازي كنيم تا علاوه بر گرما بخشيدن به كانون خانواده، گاز به عنوان محور توسعه اقتصادي مردم اين مرز و بوم نيز محسوب شود. تربتي يادآور شد: پيش از اين شهرهاي با  95 درصد برخورداري از نعمت گاز را شهر سبز مي ناميديم، اما امروز به مدد تلاش هاي انجام شده، از شهرهاي سبز به استان هاي سبز رسيده ايم. اين مقام مسؤول افزود: ما بر اساس تعهدات خود و به رغم شرايط سخت اقتصادي، تلاش كرديم تا هيچ پروژه اي تعطيل نشود و همچنان سالي 3 هزار روستا را به شبكه گاز متصل كنيم. منتظرتربتي گفت: گاز نعمت بيكراني است كه خدا به ما ارزاني داشته و شايد در هيچ كجاي دنيا كشوري مانند ايران نباشد كه با اين گستردگي، گازرساني شهري و روستايي را انجام داده باشد. ايران تنها كشوري است كه 95 درصد مردم آن از نعمت گاز بهره مند هستند. وي در پايان تصريح كرد: ميزان گازرساني به روستاها در دولت تدبير و اميد با تعداد کل روستاهاي بهره مند از نعمت گاز در طول انقلاب اسلامي برابري مي کند، از همين رو، به باور من، كاري كه براي خدا و مردم انجام مي شود و به ثمر مي رسد، بزرگترين توفيقي است كه مي تواند نصيب فرد شود.

به وزیر نفت بی مهری می شود

در ادامه اين مراسم ، استاندار مازندران گفت: شايد طرح گازرساني به آلاشت به سبب ارتفاع زياد، توجيه اقتصادي نداشت، اما نوع نگاه انقلاب و نظام، خدمت رساني به همه مردم است. احمد حسين زادگان افزود: بخشي از بار اصلي منابع مالي کشور بر دوش وزير نفت است. او از شخصيت هاي برجسته ملي است، زيرا باعث شد در شرايط سخت تحريم هيچ کدام از پروژه ها متوقف نشوند. وي ادامه داد: ايران قابل تحريم نيست اما آقاي زنگنه به خاطر بي مهري هايي که به او مي شود، به تنهايي جور اين اقتصاد تحريمي را مي کشد و پروژه هاي عمراني را بدون توقف رو به جلو مي برد. اين مقام مسؤول افزود: گازرساني سبب توسعه زيرساخت ها و مهاجرت معکوس روستاييان از شهرها به روستاها مي شود كه نكته بسيار مهمي است. وي در پايان گفت: گازرساني، اشتغال زايي و توسعه را به همراه دارد و مهم است که پس از گازرساني، آباداني و رشد و شکوفايي کشور را نيز ببينيم.

گازرسانی به آلاشت؛ فراتر از یک طرح عمرانی

در ادامه، نماينده مردم قائمشهر، سوادکوه، جويبار و سيمرغ در مجلس شوراي اسلامي گفت: پروژه گازرساني به شهر آلاشت استان مازندران و روستاهاي همجوار آن، فراتر از يک طرح عمراني است و تنها يک پروژه صرف زيرساختي نمي باشد. علي ادياني راد افزود: گازرساني به آلاشت، مبين مردمي بودن نظام اسلامي است. وي ادامه داد: اين طرح ثابت کرده که خدمات دولتمردان، مجلس و مجموعه حاکميت به همه نقاط ايران به ويژه مناطق محروم رسيده است.

عضو کميسيون صنايع مجلس شوراي اسلامي گفت: در حساب عقلي و منطق رياضي نمي گنجد که گازرساني به اين شهر بايد به انجام برسد؛ چراکه اصلا اقتصادي نيست اما بايد به دولت يازدهم و دوازدهم دست مريزاد گفت که اين پروژه را به نحو احسن به انجام رساندند. اين مقام مسؤول در پايان اظهار کرد: من بر دستان مديران و پيمانکاران شرکت ملي گاز ايران و مازندران بوسه مي زنم و رسماً اعلام مي کنم که گازرساني در ارتفاع 2 و 3 هزارمتري، شاهکار خدمت رساني به مردم و انقلابي دوباره است.

تعهد دولت تدبیر و امید به وعده های گازرسانی

فرماندار سوادکوه نيز در اين مراسم گفت: تعهد دولت تدبير و اميد به وعده هاي گازرساني در همه مناطق کشور از جمله مناطق کوهپايه اي آلاشت، حيرت مردم را برانگيخت. سعيد يزداني تصريح کرد: در گازرساني به منطقه اي که سوخت و انرژي آنان نفت سفيد و گازوئيل بوده، مسلما علاوه بر رفاه عمومي، از نظر منافع ملي نيز مورد توجه بوده که گازرساني به چنين مناطق سخت گذري در دستور کار قرار گرفته است. وي ادامه داد: برخي ها اعتقاد داشتند که گازرساني به آلاشت يک رويا است اما دولت با هزينه اي سنگين، به وعده خود عمل کرده است. يزداني در پايان، آلاشت را يکي از مناطق مهم گردشگري خواند و گفت: به اين ترتيب، به طور يقين، مهاجرت معکوس را خواهيم داشت و اشتغال در بخش گردشگري را شاهد خواهيم بود.

گازرسانی به ۵۳ روستای آلاشت تا پایان سال ۹۸

در ادامه، مديرعامل شرکت گاز استان مازندران گفت: تحقق پروژه گازرساني به شهر آلاشت، رويايي براي ساکنان آن بود و گمان نمي کردند گاز تا اين ارتفاع و به منطقه آلاشت برسد، اما امروز با همت و تلاش شبانه روزي، اين کار سخت به انجام رسيده است. جعفر احمدپور افزود: امروز به شهر آلاشت و هفت روستاي آن با اعتبار 23 ميليارد تومان به طول 59 کيلومتر گازرساني مي شود که اين طرح با گازرساني 590 کيلومتر شبکه درون شهري برابري مي کند. وي ادامه داد: تا پايان امسال 53 روستاي منطقه آلاشت با اعتبار 81 ميليارد تومان گازرساني خواهد شد، همچنين سرانه نصب هر علمک در آلاشت و روستاهاي آن 12 ميليون و 300 هزار تومان است. احمدپور با بيان اينکه مجوز اين هزينه در زماني صادر شد که هزينه اقتصادي نصب علمک تنها 6 ميليون تومان بود و صدور اين مجوز، نشان دهنده تدبير و آينده نگري وزير نفت است، تصريح کرد: اکنون هزار علمک گاز در اين منطقه نصب مي شود و با تکميل گازرساني به سراسر منطقه، بيش از 6 هزار خانوار از نعمت گاز بهره مند مي شوند.  مديرعامل شرکت گاز استان مازندران با بيان اين که از نظر سختي و هزينه، انجام اين پروژه غيرممکن به نظر مي رسيد، افزود: سرمايه گذاري و هزينه زيادي براي اين پروژه صرف شد؛ چراکه نظام دوست داشت براي مردم خود حتي در نقاط دوردست آسايش و آرامش به ارمغان آورد. وي با اشاره به عزم اين شرکت در گازرساني به روستاهاي بالاي 20 خانوار، ايجاد زيرساخت و بستر مناسب در نقاط کمتر توسعه يافته به منظور ايجاد مهاجرت معکوس را يکي ديگر از اهداف اين امر دانست و اعلام کرد: اين منطقه استعداد خوبي در گردشگرپذيري دارد و گازرساني مي تواند کمک کار اين امر باشد.

احمدپور کل هزينه صرف شده براي افتتاح گازرساني به آلاشت و هفت روستا را 23 ميليارد تومان اعلام کرد و افزود: براي گازرساني به کل منطقه با 53 روستا اعتباري بيش از 81 ميليارد تومان در نظر گرفته شده که تا پايان امسال همه آنها گازدار خواهند شد.

مديرعامل شرکت گاز استان مازندران در پايان افزود: با انجام اين پروژه در کل منطقه، پيش بيني ما اين است که تعداد مشترکان گاز به بيش از هزار نفر برسد.