درخشش فرزند نفتي در تيم ملي واليبال

پوريا   يلي جوان اول ايران

وقتي به موفقيت هاي ورزش کشور چه درعرصه داخلي و چه بين المللي نگاه مي کنيم، همواره نام نفت در کنار اين موفقيت ها قرار داشته و به قول معروف رد پاي نفتي ها را مي بينيم. گاهي اوقات اين تيم هاي ورزشي نفتي بودند که در مسابقات داخلي يا برون مرزي براي کشور افتخار آفريني کردند. گاهي اوقات هم کارکنان يا بازيکنان نفتي در قالب تيم ملي خوش درخشيدند. حالا نوبت به فرزندان نفتي رسيده که در قالب تيم ملي براي کشورمان افتخار کسب کنند و شاهد نام نفت در کنار اين موفقيت ها باشيم. رشته ورزشي واليبال در ايران در چند سال گذشته، پيشرفت زيادي داشته تا جايي که هم اکنون در قاره کهن کشورمان حرف نخست را مي زند و بر سکوي قهرماني تکيه زده و بايد گفت پرچمدار آسيايي ها در اين رشته جذاب و تماشايي است.

تيم ملي واليبال کشورمان هم اکنون در مسابقات ليگ ملت هاي واليبال 2019 حاضر است و با درخشش در اين رقابت ها و حضور در صدر جدول از شانس هاي نخست صعود به مرحله نهايي و حتي قهرماني به شمار مي رود.  اما اينکه چه شد صحبت از واليبال و نام نفت به ميان آمد، بايد بگويم در ميان بلند قامتان واليبال کشورمان نام يک فرزند نفتي به چشم مي خورد که از قضا در اين رقابت ها درخشش خوبي داشته و جزو مردان تاثيرگذار واليبال ايران است که پله هاي ترقي و پيشرفت را يکي يکي طي کرده است. پوريا يلي، در اول بهمن سال 1377 در قوچان مشهد و در خانواده اي واليباليست و فرزند رضايلي از کارکنان شرکت ملي گاز ايران در استان خوزستان است. ورزشي و واليبالي به دنيا آمد.

پوريا يلي فارغ التحصيل هنرستان تربيت بدني است، 209 سانتي متر قد و 81 کيلوگرم وزن دارد و در پست خط زن بازي مي کند. او از جوان ترين بازيکنان تيم ملي واليبال ايران به شمار مي رود.

شروع با خانواده اي واليبالي

پوريا واليبال را به صورت حرفه اي و از مقطع ابتدايي زير نظر پدرش که خود از مربيان اين رشته است، شروع کرد، ضمن اينکه مادرش نيز در همين رشته  فعاليت دارد. برادر بزرگتر پوريا هم واليباليست است و در تيم هاي استان خراسان بازي مي کند. او سپس واليبال را زير نظر علي حسن زاده، محمدرضا اسدزاده، حميد عليشاهي، رضا تابعي و مهدي فعال در باشگاه هاي ورزشي، دنبال کرد.

ورود به تيم ملي نوجوانان

در جريان مسابقات نوجوانان کشور در سنندج، (سال 93 ) وقتي 16 ساله بود، از سوي محمد وکيلي، سرمربي وقت تيم ملي به تيم ملي نوجوانان دعوت شد.او در سال 94 در رقابت هاي قهرماني نوجوانان جهان به ميدان رفت و از بازيکنان تاثير گذار ايران بود.

باشگاه

از سال 93 با باشگاه ارتعاشات به ليگ برتر ايران آمد و پس از درخشش با تيم ارتعاشات، ازسال 96 عضو باشگاه پيکان تهران شد و تاکنون در اين تيم تهراني توپ مي زند و از بازيکنان تاثير گذار پيکان به شمار مي رود.

المپيادهاي نفت

پوريا يلي براي بازي در رشته واليبال، فقط به حضور در رده هاي باشگاهي اکتفا نکرد. او در اين سال ها همواره يک پاي ثابت تيم هاي گازي در مسابقت داخلي و المپياد هاي ورزشي سراسري نفت در رده فرزندان نفت بوده و با تيم گاز افتخار آفريني کرده و به قهرماني رسيده است. در آخرين المپياد سراسري فرزندان وزارت نفت که به ميزباني امورورزش شرکت ملي نفت ايران در شيراز برگزار شد، از پوريا يلي به عنوان فرزند نفتي افتخار آفرين در تيم ملي و يک ورزشکار جوان موفق قدرداني و تجليل شد.

تمجيد کارشناس

 جلال لطيف زاده از قهرمانان ملي در رشته واليبال و کارشناس ورزش در امورورزش شرکت ملي نفت ايران درباره پوريا يلي مي گويد: «او يکي از بهترين هاي واليبال ايران است که در آينده اسم او را بيشتر خواهيد شنيد. او را از سن نوجواني مي شناسم؛ از وقتي که در مسابقات ورزشي سراسري المپياد نفت شرکت مي کرد. پوريا استعداد بسيار خوبي دارد و با توجه به اينکه رضا يلي پدر او از واليباليست هاي خوب و قديمي ايران است، بخوبي توانست در خانواده اي واليبالي به بهترين شکل رشد کند و ضمن طي کردن مدارج ترقي، به بازيکن اصلي تيم ملي تبديل شود و مطمئنا در ادامه زندگي ورزشي اش، آينده درخشاني خواهد داشت.» او در ادامه مي گويد: «وقتي در مسابقات اميد هاي کشور در فيروزکوه او را ديدم، با سرمربي آن موقع تيم اميد، پيمان اکبري صحبت کردم تا براحتي از کنار اسم او نگذرد  و با توجه به اينکه او در اين مسابقات به عنوان پديده مسابقات معرفي شده، توانست به تيم اميد راه پيدا کند.»

الگويي ندارم

پوريا يلي مي گويد: «الگويي در واليبال ندارم؛ اما بازيکن محبوبم سوکولوف بازيکن معروف لهستاني است. در ايران هم بازيکن محبوبم شهرام محمودي و رضا قرا هستند و از هر يک از اينها چيزهاي جديدي ياد گرفته ام.»

تمجيد پدر از پسر

رضا يلي که از واليباليست هاي قديمي ايران است و از نخستين مربيان پوريا به شمار مي رود، يکي از ويژگي هاي فردي پسرش را جسارت او در بازي با حريفان مي داند؛ چرا که پوريا از همان دوران کودکي و مدرسه، باتوپ و ميدان آشنا شده و ترسي از مسابقه با حريفان ندارد که شايد اين روحيه جنگندگي در موفقيت هايش نيز بسيار اثرگذاربوده است. رضا يلي در ادامه مي گويد:« نه اينکه چون پسر من است، از او تعريف مي کنم؛ بلکه به خوبي پله هاي ترقي را طي کرده و با ادامه اين روش مي تواند به يکي از بهترين هاي ايران تبديل شود، چرا که پشتکار خوبي دارد.»

تيم ملي بزرگسالان ايران

پوريا يلي از سال 96 با دعوت کولاکوويچ، سرمربي تيم ملي ايران به تيم بزرگسالان دعوت شد. او کم کم توانست از نيمکت نشيني به مسابقات ليگ ملت هاي واليبال 2019 برسد و در ترکيب ثابت چند بازي حضور داشته باشد از جمله بازي با ژاپن که از تاثيرگذار ترين بازيکنان ايران در پيروزي مقابل حريف بود.

 

وزنه بردار نقره اي نفت:

به خاطر بيماري مدال طلا را از دست دادم

وزنه بردار باشگاه فرهنگي - ورزشي مناطق نفت خيز جنوب، دارنده مدال نقره مسابقات وزنه برداري قهرماني جوانان جهان گفت، به علت کسالتي که بخاطر آب و هواي فيجي برايش پيش آمد، کمي شرايط بدني اش تغيير کرد و طلاي يکضربش به نقره تبديل
 شد.

افشين طاهري، درخصوص عملکردش در مسابقات وزنه برداري قهرماني جوانان جهان گفت: «سطح مسابقات امسال مثل سال هاي قبل خيلي خوب بود و تيم هاي زيادي شرکت کرده بودند. در دسته 96 کيلو 7 نفر بوديم که تقريبا به يک اندازه وزنه مي زديم و رقابت نزديکي با هم داشتيم.»

او در ادامه با اشاره به انتخاب وزنه ها براي قهرماني افزود: «سطح نزديک حريفان به يکديگر باعث شد، بعضي از وزنه برداران براي کسب مدال، وزنه هاي ريسکي را انتخاب کنند که باعث حذف شدن آنها مي شد.»

طاهري درباره آمادگي خودش در اين رقابت ها گفت: «من در تمرين ها، وزنه هاي خوبي زده بودم. در حرکت يکضرب شانس بيشتري براي طلايي شدن داشتم، اما به علت کسالتي که به خاطر آب و هواي فيجي برايم پيش آمد، کمي شرايط بدني ام به هم ريخت و متاسفانه طلاي يکضرب به نقره تبديل شد. من خودم از اين موضوع خيلي ناراحتم، چرا که فقط براي قهرماني قدم به مسابقات گذاشته بودم.»

دارنده مدال نقره مسابقات وزنه برداري قهرماني جوانان جهان در ادامه تاکيد کرد: «بيماري باعث شد بدنم تحليل برود و درنتيجه در مرحله دوضرب، انرژي کافي براي رقابت بيشتر با رقبا براي من باقي نماند؛ اما خداراشکر در نهايت دست خالي برنگشتم و مانند تمامي اعضاي تيم، سهمي در پيروزي و کسب عنوان قهرماني داشتم. من قول مي دهم و سعي مي کنم در آينده نتايج بهتري بگيرم.»

وزنه بردار جوان تيم ملي در پايان گفت: «از مسؤولان باشگاه فرهنگي - ورزشي مناطق نفت خيز جنوب و فدراسيون وزنه برداري و مربيان دلسوز براي زحمات زيادي که کشيدند تا بتوانم در اين مسابقات موفق باشم، تشکر مي کنم.»

 

سرمربي نفت اهواز ابقا شد

سرمربي تيم فوتبال اميد نفت اهواز در پست خود براي يک فصل ديگر ابقا شد تاهدايت تيم آبي و زردپوشان نفتي را به عهده داشته باشد.

مديرعامل باشگاه مناطق نفت خيز جنوب با تاييد اين خبر گفت: تمام تلاش ما مهيا کردن شرايطي براي رشد و شکوفايي نيروهاي مستعد و توسعه ورزش بخصوص رشته پرطرفدار فوتبال در استان است و در اين راه تمامي تلاش خود را به کار خواهيم بست.

هدايت يزدي در گفت وگو با «مشعل» در ابتدا با ابراز رضايت از عملکرد تيم فوتبال اميد نفت اهواز در مسابقات فصل گذشته ليگ برتر باشگاه هاي کشورگفت: «محمد خميسي با تيم فوتبال اميد نفت اهواز نتايج بسيار خوبي کسب کرد و تيم با بدشانسي درسکوي سوم رقابت ها قرار گرفت. تيم فوتبال اميد نفت اهواز به ترتيب با چهار و يک امتياز کمتر نسبت به تيم هاي فولادخورستان و نساجي مازندران در مکان سوم جدول رده بندي قرار گرفت که با کمي دقت مي توانستيم در جايگاه بهتري قرار بگيريم. در مجموع با توجه به عملکرد مورد رضايت اين مربي در فصل آينده نيز او هدايت تيم فوتبال اميد نفت اهواز را برعهده خواهد داشت.

مديرعامل باشگاه مناطق نفت خيز جنوب با اشاره به کاهش بودجه باشگاه براساس شرايط ويژه کشور در دو سال گذشته گفت: «ما نسبت به تيم هايي مانند فولادخوزستان، سپاهان اصفهان و ذوب آهن با بودجه کمتري تيم را روانه مسابقات کرديم و لازم است در همين جا از تمامي اعضاي تيم اميد تقدير و تشکر کنم.»

وي با اشاره به اينکه تمامي ترکيب تيم هاي باشگاه نفت اهواز از بازيکنان بومي هستند، گفت: «تمام تلاش ما مهيا کردن شرايطي براي رشد و شکوفايي نيروهاي مستعد و توسعه ورزش بخصوص رشته پرطرفدار فوتبال در استان است و در اين راه تمامي تلاش خود را انجام خواهيم داد.»

يزدي درباره وضعيت تيم هاي جوانان و نوجوان نفت هم گفت: «وضعيت کادر فني تيم هاي فوتبال نوجوانان و جوانان نفت اهواز نيز براي حضور در ليگ برتر باشگاه هاي کشور بزودي مشخص خواهد شد.

 همچنين در فصل گذشته تعدادي از بازيکنان تيم هاي فوتبال نفت اهواز به اردوهاي تيم ملي در رده هاي پايه و تيم ملي دانشجويان راه يافتند.»

 

درخشش جودو کاران نفت مسجدسليمان در اردوي  تيم ملي جوانان

جودوکاران تيم نفت مسجدسليمان با موفقيت و درخشش در مسابقات انتخابي تيم ملي جودو جوانان، به مرحله بعدي اردوي تيم دعوت شدند.

 رقابت هاي انتخابي تيم ملي جودو جوانان در استان تهران برگزار شد که مصطفي رياحي وعلي مولوي مقدم، دو جودو کار تيم نفت مسجد سليمان به ترتيب در وزن هاي 60- و 81- کيلوگرم با غلبه بر تمامي حريفان خود، راهي مرحله بعدي اردوي تيم ملي شدند. اردوي تيم ملي جوانان تا اوايل تير ماه در تهران پيگيري خواهد شد.تيم ملي جودو جوانان ايران، خود را براي حضور در مسابقات قهرماني آسيا آماده مي کند.