آشنایی با میراث طبیعی ایران

چشمه های شفابخش

شبنم اعماري     سرزمين پنهاورمان ايران، داراي جاذبه هاي زيادي است که هر کدام از آنها به تنهايي توانسته است يک قطب گردشگري باشد و مسافران زيادي را از داخل و خارج کشور به سمت خود بکشاند. يکي از جاذبه هاي منحصر به فرد کشورمان جذابيت هاي خاص خود را دارد، چشمه هاي ايران  است؛ چشمه هايي که برخي خاصيت درماني دارند و با توجه به املاح موجود در آنها مي توان در درمان بسياري از بيماري هاي پوستي، دردهاي عضلاني، ميکروب زدايي و... از آنها کمک گرفت.

اگر علاقه مند به ديدن چشمه هاي ايران هستيد، با ما همراه باشيد تا بهترين چشمه هاي سرزمين مان را بشناسيد و با آگاهي کامل راهي سفر شويد.

چشمه های آبگرم سرعین

بیشترین شهرت سرعین، چشمه های آبگرم آن است. با توجه به آنیون های موجو ددر آب معدنی طبیعی  مثل کربنات، بی کربنات، کلروره، سولفات و کاتیون هایی چون کلسیم، منیزیم، سدیم و پتاسیم گفته می شود که این آبها دارای خواص درمانی و شفابخش هستند. سرعین (سرچشمه) نامش را از همین چشمه ها که دارایی ارزشمند محسوب می شوند، گرفته است.

استحمام در چشمه های سرعین اثرات آرام بخشی دارد و دردهای عصبی، رماتیسمی و مفصلی را تسكین می دهد. بررسی میزان املاح این چشمه ها نشان داده که همه آنها یك منشا دارند و از ژرفای زمین می جوشند. در سرعین علاوه بر چشمه های آبگرم، دو استخر آب سرد با آب گازدار نیز وجود دارد که می توان از آنها نوشید. این چشمه ها در 5 کیلومتری شهر قرار گرفته و در دره ای به نام ویلا دره واقع شده که طبیعت و چشم اندازی فوق العاده دارد.

چشمه چپقلی

این چشمه که در ۲۸ كیلومتری جنوب غربی شهر اراك واقع شده، خواص درمانی متعددی دارد که داروخانه ای طبیعی برای درمان بیماری ها به شمار می رود. آب چشمه چپقلی مدر است و ریگ ها و شن هایی که در مجاری ادراری ایجاد شده را در خود حل و از تشكیل مجدد آنها جلوگیری می كند. با آشامیدن آب این چشمه، خون میزان قابل توجهی از اسیداوریك خود را از دست می دهد و حركات دودی روده با آشامیدن آب این چشمه كاهش می یابد. جذب سریع این آب در معده، دستگاه گوارش، كبد و لوزالمعده بر متابولیسم كلوسیدها، پروتیدها، كلسترول و اسیداوریك بسیار موثر است. نوشیدن این آب معدنی پرفایده از غلظت صفرا می کاهد و سنگ های صفراوی را از مجاری آن به سوی روده می برد و حالات احتقان كبدی را رفع می کند. آب چشمه چپقلی سرشار از كلسیم و فلوئور است و باعث استحكام استخوان بندی كودكان و جلوگیری از پوسیدگی زودرس دندان ها می شود. آشامیدن آب این چشمه برای بیماران مبتلا به سنگ كلیه بسیار مفید است، چراکه این چشمه به سنگ شکن طبیعی شهره است. بیماری هایی مانند نقرس، امراض پوستی، دیابت و ورم های كبدی هم با نوشیدن آب این چشمه التیام می یابد، اما استفاده از آن برای افرادی كه به پروستات مبتلا هستند، توصیه نمی شود.

 چشمه آب معدنی و آبگرم ورتون

این چشمه در 35 کیلومتری جاده اصفهان در منطقه ای به نام ورتون واقع شده است. استفاده از آبگرم ورتون، باعث آرامش دردهای عصبی و رماتیسمی می شود و نوشیدن آن نیز ترشح معده را زیاد می کند. در این منطقه حمام هایی به سبک دوره صفویه وجود دارد که برخی از آنها مخروبه شده اند؛ اما برخی از گزند آسیب دور مانده و مورد استفاده قرار می گیرند. حوضخانه چشمه آبگرم ورتون مربوط به دوره صفوی است. این اثر طبیعی چشم نواز در سال ۱۳۸۷ در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسید. این مجموعه دارای چشمه های آبگرم معدنی، حمام ها و حوضچه های آبگرم است. ساختمان سنگی تاریخی معروف (حوض مراد) با اتاق های زیبا و معماری سنتی خاص برای اقامت مسافران در نظر گرفته شده است. معماری بناهای چشمه آبگرم ورتون در نوع خود بی نظیر و منحصر به فرد است که تالار سنگی و حوض مراد از نمونه های این شاهکار هنری به شمار می رود.

 چشمه آبگرم وننق

این چشمه که خاصیت درمانی زیادی دارد، در حومه روستاي وننق دهستان قره پشتلو استان زنجان قرار گرفته است. مجرای خروج آب چشمه وننق به صورت سنتی است و  با گذاشتن خار، خاشاک، گل و سایر موانع کنترل می شود. استحمام در آب های وننق آرام بخش است و دردهای عصبی را کاهش می دهد و در درمان رماتیسم نیز موثر است.

در کنار چشمه وننق، چشمه قطود بلاغی واقع شده که به گفته بومیان این منطقه، استفاده از آب این چشمه هم برای رفع پادرد بسیار مناسب است. از مهم ترین مشکلات مسیر این چشمه، باید به خاکی بودن قسمتی از آن اشاره کرد.

 چشمه وله

یکی از چشمه های دیدنی استان البرز است که در شمال غربی روستای وله، یکی از توابع بخش آسارا واقع شده است. چشمه ای بسیار زیبا و دیدنی که از تماشایش سیر نمی شوید. آب چشمه وله از گروه آب های بی کربنات کلسیک گوگردی سرد است که برای درمان بیماری های پوستی، مجاری تنفسی و رماتیسم می توان از آن استفاده کرد و تاثیرات مفید آن را دید. با حضور در چشمه وله علاوه بر استفاده درمانی از آب هایش می توان از طبیعت بی نظیر این منطقه هم لذت برد و ساعات خوشی را در کنار خانواده گذراند.

چشمه آبگرم اهرم

این چشمه که در استان بوشهر قرار دارد، یکی از پنج چشمه معدنی برتر کشور است که با آب شفابخش خود هر ساله از مسافران زیادی پذیرایی می کند. طبیعت بکر این چشمه خارق العاده، آرامش زیادی به بازدیدکنندگان می دهد. از نکات جالب توجه چشمه اهرم، مسیر زیبایی است که باید برای رسیدن به این آبگرم طی شود. میانگین دمای آب این چشمه بین ۳۵ تا ۴۰ درجه سانتی گراد است و خاصیت درمانی فوق العاده ای دارد. از آب این چشمه می توان برای درمان بیماری های پوستی (مانند جوش و دمل و بیماری پیسی که باعث آسیب دیدن پوست می شود) و تنفسی، تسکین اعصاب و درد مفاصل، بیماری های مفصلی مانند نقرس، سیاتیک و آرتروز و سایر مشکلات جسمی مانند کوفتگی ماهیچه، خشکی و سفتی عضلات، درد کلیه و بیماری های عفونی و زخم های خاص کمک گرفت.