جاده های زیبای ایران  (بخش دوم)

مسیرهای شگفت انگیز هزاررنگ

اقليم هزاررنگ ايران، جاده هاي چشم نوازي را خلق کرده که با عبور از آنها غرق در هيجان مي شويم. آنهايي که اهل گشت و گذارند، مطمئنا بارها عبور از جاده هاي زيباي کشورمان را تجربه کرده اند و از ديدن اين جاذبه هاي بي نظير و مناظر زيباي اطراف آنها شگفت زده شده اند.  در بخش دوم جاده هاي زيباي ايران، به معرفي برخي ديگر از مسيرهاي رويايي کشورمان مي پردازيم که در ادامه مي خوانيد.

هراز- مازندران

اين جاده که بعد از چالوس، مشهورترين جاده شمالي کشور است، پيچ هاي کمتري نسبت به چالوس دارد؛ اما خطر ريزش کوه در اين مسير زياد است. اين جاده 14 تونل دارد و در مقايسه با جاده چالوس، به شهرهاي شرقي حاشيه دريا نزديک تر است. ديدني هاي زيادي در طول مسير هراز وجود دارد که از جمله آنها مي توان به روستاها، آبشارها، تالاب ها، جنگل ها، آبگرم ها، زيارتگاه ها و مناطق ديدني اشاره کرد. يکي از  جاذبه هاي حاشيه هراز، منطقه اي زيبا به نام گل زرد است که پوشيده از گل هاي زرد و سفيد بهاري است.

دو هزار- سه هزار

يکي از زيباترين مسيرهاي جنگلي ايران جاده هاي معروف دو هزار و سه هزار است؛ جاده اي که از شهسوار شروع مي شود و با گذشتن از جنگل هاي سرسبز و مخملي البرز در کنار رودخانه دو هزار منطقه اي رويايي را خلق مي کند که بسيار چشم نواز است. در اين جاده جنگلي مي توانيد درياي خزر را از ارتفاعات کوه هاي سرسبز البرز تماشا کنيد و از ديدن آن لذت ببريد. اين جاده رويايي پرپيچ و خم زيبا که گاهي غرق در مه است و گاهي با نم باران جلوه گري مي کند، به اين دليل به دو هزار مشهور است که به محل هايي با ارتفاع دو هزار متر از سطح دريا مي رسد. حدودا در کيلومتر 10، جاده سه هزار از اين جاده منشعب مي شود. دقيقا جايي که دو رودخانه دو هزار و سه هزار(چشمه کيله) به هم مي رسند. جاده سه هزار هم زيبايي هاي خاص خود دارد، تنها وجه تمايز اين دو مسير اين است که جاده سه هزار از جاده دو هزار بکرتر و دست نخورده تر است.

جندق- معلمان

اين جاده با تصاوير شگفت انگيز، وهم آلود و زيباي کويري خود با آن افق بي پايان و چشم اندازهاي منحصر به فردش از قلب کوير مرکزي ايران مي گذرد و جنوب و شمال آن را به هم وصل مي کند. در جاده جندق- معلمان انواع بافت هاي عجيب و غريب کويري را مي بينيد که در نوع خود بي نظيرند. در برخي نقاط اين مسير، حتي يک بته خار هم ديده نمي شود؛ اما در برخي قسمت ها تپه هاي سرخ خاکي روبه رويتان قرار گرفته که زيبايي اين جاده کويري را دوچندان کرده است. اينجا همان نقطه اي است که مي توانيد سکوت کوير را با جسم و روح خود لمس کنيد. در اين کوير رخساره خاک هاي زرد و همچنين نمک سياه به وفور يافت مي شود. قسمتي از زمين هاي اين کوير نيز پوشيده از سوراخ هايي به شکل دهانه آتشفشان است که بر اثر تبخير سريع آب و پوکي جنس خاک به وجود آمده است. اين جاده از جندق در نزديکي شهرستان خور و بيابانک استان اصفهان تا معلمان در نزديکي دامغان استان سمنان ادامه دارد.

شاهرود - گرگان

اين مسير، بکر و کم تردد است و مناظري مسحورکننده دارد. منظره هاي اين جاده به هيچ وجه قابل توصيف نيست، چراکه از دل جنگل توسکستان مي گذرد؛ مسيري که طبيعتي سحرانگيز دارد  و شما را محو در زيبايي اش مي کند. در نگاه اول شايد عبور از اين جاده به دليل پيچ و خم هاي خطرناکش ترسناک به نظر برسد، اما وجود مناظر بي بديل و هواي مطبوعش باعث مي شود بر ترس خود غلبه کنيد و راه را ادامه دهيد، البته با احتياط. بهترين زمان براي رانندگي در اين جاده، فصل دل انگيز بهار است.

سپيدان- نورآباد

اين جاده که شيراز را به سپيدان و سپيدان را به نورآباد متصل مي کند، بهاري دل انگيز و پاييز و زمستاني ديدني دارد. در گذر از اين جاده که هنوز ناشناخته است، با مزارع و زمين هاي کشاورزي، دشت هاي وسيع و کوه هاي زيبا مواجه مي شويد که مناظري کم نظيري را به وجود آورده اند. در اين جاده بي ترافيک و خلوت درختان بلوط، بنه، کلخنگ، بادام وحشي، انجير کوهي، تمشک، سپيدار و آويشن در کنار چشمه ساران و رودخانه هاي فراوان تصاوير رنگارنگي را در دو سوي جاده پيش رويتان قرار مي دهد که از ديدنش سير نمي شويد.

جم - فيروزآباد

اين جاده هم يکي از مسيرهاي بسيار ديدني جنوب كشور است. در آغاز، جاده اي كوهستاني با شكل هاي خيالي دو طرف جاده را دربرگرفته، اما با نزديک شدن به استان فارس، جاده سرسبزتر و طبيعت آن شگفت انگيزتر مي شود. تنگه هاي اطراف جاده جم – فيروزآباد، بويژه شکاف «هايقر» تصاويري همچون «گراند کانيون» را برايتان به تصوير مي کشد، با اين تفاوت که اين جاده ها هم سبزترند و هم در عمق اين شکاف، رودخانه اي پرآب در جريان است.

سياهکل- ديلمان

اين مسير زيباي جنگلي جلوه هاي بي بديلي را پيش روي مسافران اين جاده قرار مي دهد. با ورود به جاده سياهکل- ديلمان گويي به دنيايي پر از زيبايي قدم نهاده ايد. اين مسير کوهستاني و جنگلي با مناظر ديدني خود هر لحظه شما را غافلگير مي کند. با عبور از کنار شاليزارهاي سرسبز و باغ هاي چاي در اين جاده که بي شک رويايي ترين مسير شمالي است، روحتان جلا مي يابد و جسم تان خستگي از تن به در مي کند. پشت هر پيچ اين جاده، يک جنگل انبوه قرار گرفته که چشم ها را خيره مي کند و نگاه ها را به سمت درختان تنومند و کهنسال مي برد. در اين مسير جنگلي و رويايي وسوسه مي شويد که قدم به قدم توقف کنيد و از تماشاي اين همه زيبايي لذت ببريد.

شهداد- نهبندان

زيباترين مسير کويري ايران، جاده شهداد - نهبندان است. از ويژگي هاي منحصر به فرد اين جاده که هر سالانه گردشگران زيادي را به سمت خود مي کشاند، مي توان به کلوت هاي شهداد يا همان قصرهاي جن و پري اشاره کرد. کلوت هاي اين مسير يا همان هرم هاي ماسه اي بزرگ با پهنه هاي وسيع ماسه و ريگ با طيف رنگ هاي قهوه اي روشن تا خاکستري و سياه، اين جاده را به يکي مسيرهاي بي نظير ايران تبديل کرده است. برآمدن خورشيد از شرق و تابش آفتاب بر شن هاي طلايي کوير و تماشاي غروب از ديگر جاذبه هاي اين جاده است. شب هاي جاده شهداد – نهبندان با آسمان آبي پرستاره هم به قدري زيباست که نمي توان آن را از دست داد.